Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprawa Oceny Schematu Ogrzewania - Nowicjusz


rudachary

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

jestem w temacie ogrzewania c.o nowicjuszem ale teoretycznie z tego forum jestem przygotowany.

 

Ponizej przedstawiam schemat mojej isntalacji c.o ktora che stworzyc. Jest nadbudowa na cele mieszkalne warsztatu samochodowego , strop jest betonowy , dach drewniany na ktory bedzie polozona welna mineralna 15 wraz z foliami oraz na sciany budynku ktore sa z pustaka max ocieplenie styropian 10 oraz zostanie zalozona stolarka okienna plastik 5 komorowy.

powierznia mieszkalna to 88 m2

 

 

 

post-1460-1258293486_thumb.jpg

 

 

post-1460-1258293517_thumb.jpg

 

Uklad bedzie otwarty piec zebiec na wegiel , mieszkanie jest dwu poziomowe roznica poziomow to 60 cm , na dolnym poziomie czyli kuchnia ,lazienka przedpokoj z wiatrolapem ogrzewanie podlogowe ( na zaworach rtl) a gorne pomieszczenia na tradycyjnych grzejnika panelowych ( tylko niewiem czy stal czy aluminium)

 

Mo je pytanie jest nastepujace

 

Jaka pojemnosc zbiornika wyrownawczego

Jaka pompa

Chce zalozyc ogrzewanie w pex/alu/pex czy od rozdzielaczy fi16 bedzie wystarczajace bo do rozdzielacza che isc albo miedzia albo stalowymi rurkami 1 cala

 

Chcialem zalozyc zawor 3drozny by piec nie cierpial ( chyba dobry pomysl)

 

Prosze o sugestie i porady jak to dobrze zrobic by nie wywalic kasy i miec zimno.

 

Jeszcze jedna sprawa w duzym pokoju bedzie zamontowany kominek z systemem dpd tak zeby w chlodniejsze i romantyczne dni napilic

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej.

Nie jestem szpecem w tej dziedzinie ale z tego co wiem to:

1) zbiornik wyrównawczy powinien byc od 5 do 10% objetości wody w całym systemie c.o (kocioł +rury+ grzejniki panelowe+ woda w podłogówce)

2) spokojnie wystarczy pompa 25-40 (tak zwana do wysokości podnoszenia 4 m)

3) 16 mm pex/alu/pex poza rozdzielaczami moze byc ale wskazane jest zeby ten system był zabezpieczony jakos przed zbyt wysoka temp wody. najlepsze rozwiazanuie to zawor czterodrozny....wtedy na piecu mozesz miec 70 stopni a poza zaworem 50 stopni....

Proponowałbym podpiac też zasobnik CWU aby miec (prawie darmo) ciepłą wode zima...

Poszukaj schematów na forum ... jest wiele prawidłowych i podobnych do Twojego...

Miłej lektury :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt zaworu to ok 250 zł i warto dołozyc te złotówki a ma się wieksze pole manewru i bezpieczniejszy system...

Uwazam ze 50 stopni na kaloryferach to wystarczajaco i zawsze według potrzeb mozesz zmienic nastawe na zaworze...

Pamietaj tez zeby jakiś kaloryfer zamontować bez głowicy termostatycznej ( najstosowniej w łazience) zeby pompa miała obieg w razie zamkniecia się głowic na pozostałych grzejnikach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.