Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Moc Dmuchawy


felecita

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Poczytalam wiele watkow na tym forum odnosnie ustawien itp

Problem moj polega na tym ,ze jak mam dmuchawe ustawiona na mniejszy bieg to nie przepala sie wegiel (biegi od 1 do 10) wegiel mam z kopalni Piast,kociol ze sterownikiem tech st 37.Temp zadana mam 60 stopni.Jak dmuchawa chodzi na wysokich obrotach to piec sie potrafi nagrzac do temp 69 stopni no i dluzej jest w stanie spoczynku a na mniejszych obrotach juz tego nie ma i piec czesciej sie zalacza.Wyczytalam ze lepiej jest jak jest mniejszy bieg.Dodam jeszcze ze jak mam np ustawione np na 4tym biegu to strasznie smoli sie w srodku kotla.Czy to mozliwe ze moj piec woli jak mocniej dmucha?

Teraz mam ustawienia takie

Czas pracy podajnika to 15 sek

Przerwa 45 sek

Podtrzymywanie to 15sek

Dmuchawa roznie ale przewaznie na wysokim od 8go do 10go

Chcialam jeszcze zapytac ile czasu piec powinien trzymac temp moj max jak wlasnie urosnie do tych 69 stopni to trzyma przez pol godziny i od nowa pracuje.Czy to nie za krotko?

Dom jest powierzchni 120 m2 z tego uzytkowej 98m2 Budowany na poltora pustaka w srodku styropian,okn 5 komorowe.Nie wiem co mam jeszcze dodac :-)

Bardzo Was prosze o jakies wskazowki

Piecem pale drugi sezon

Zasobik starcza na ok 6 dni (nie wiem jakiej pojemnosci 120 albo 150 kilo) a jak testuje ustawienia to starcza na 3 dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Też się ucze palić na retorcie. Ustawiam kociołek z użyciem termometru do pomiary temp. spalin. Obecnie mam ustawienia -

Czas podawania 6 s

czac przerwy 35 s

przepalanie co 10 min przez 30 s

temp. w czopuchu 170 - 180 st.

temp na piecu 65 st.

temp c.o. 35-45 st. zależne od sterownika pogodowego.

Kocioł 25 KW na dom 160 m2, stary, nieocieplony.

Podobno temp. spalin powyżej 200 st. to juz zbędna strata kominowa, dlatego podczas ustawiania kotła wkładam termometr do czopucha, a dopiero potem reguluję czsem podawania i siłą nadmuchu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nie przpalania węgla, to proponuję zmniejszyć czas podawania zamiast zwiększać nadmuch. W moim przypadku z ustawieniami 15/45 to musiałbym mieć dmuchawe na max, a większość energi poszłaby w komin, bo kocioł nie zdążyłby odebrać ciepła. Proponuję ustawić nadmuch np. na pierwszy bieg przy otwartej przesłonie, a potem dostosowac czas podawania i przerwy do ilosci powietrza. Jżeli kociołek zbyt wolno bedzie dochodzić do temp. zadanej, wtedy lekko zwiększyć nadmuch i dostosować podawanie i przerwe. No i bardzo pomaga w tym termometr spalin, żeby wiedzieć do którego momentu możemy zwiększać jego moc, żeby nie tracić zbędnie energi. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo za odpowiedz zrobilam tak ale na tym pierwszym biegu temp nie chciala rosnac.Eksperymentowalam do 4go biegu no i to samo wegiel po jednej stronie sie nie przepala.

Jakbys mogl napisz mi ile Twoj kociolek wytrzymuje na "czuwaniu" ? Moj max pol godziny.Nie wiem czy to dobrze czy zle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. U mnie kociołek w podtrzymaniu wytrzymuje może 20 min. Wszystko zależy, jaki odbiór ciepła jest w danym czasie. Mam sterownik pogodowy i on wpuszcza ciepło z kotła w instalację, zależnie od temperatury zewnętrznej. Czym zimniej na dworze, tym krócej będzie w podtrzymaniu. Myślę, że w kazdym przypadku będzie inny czas podtrzymania, zalezy to od instalacji i kotła. Niema co się sugerować czasem uzyskiwanym przez innych. Pozatym paląc ostro, kocioł szybciej dochodzi do temp. zadanej, a nawet przeskakuje o kilka stopni i wtedy ma zapas energi, by pozastać kilka minut dłużej w podtrzymaniu. Jednak to nie znaczy, że to jest ekonomiczne. A to dlatego, że w czasie zbyt intensywnego palenia z kotła dużo energi ulatuje w komin. Dlatego przydatny jest termometr spalin. żeby nie przekraczać 200 st. Moim zdaniem nie jest błędem, jeśli kociołek dłużej dochodzi do temp. zadanej. Nie wiem ile dokładnie czasu jest umnie. Przy ustawieniach jake podałem, temp. zadana przekraczana jest o 2 st.

Co do nie równomiernego spalania, to może być przytkany dolot powietrza. Też miałem podobny problem, ale okazało się, że było za wiele miału w groszku i to było przyczyną problemu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo mi pomogles

Zaczelam od ustawien podawanie 20

przerwa 60

dmuchawa 5

i teraz stopniowo zmiejszam podawanie zeszlam do 13 i chyba jest ok kociolek dlugo utrzymuje temp Rzadko go slysze teraz ,bo do tej pory to co i raz,temp unosi ponad zadana nawet do 68 a jest zadana 60

Przy mniejszym nadmuchu to wegiel sie jednak nie chce przepalac,by trzeba bylo tak jak piszesz moze oczyscic ten palnik ale bym musiala wylaczyc piec musze o tym pomyslec

Zobacze teraz na ile mi starczy zbiornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.