Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:)

Mam problem... i właśnie dla tego zwracam się do Was z pytaniem... Co mam zrobić aby moje świeżo zrobione (przez hydraulików) ogrzewanie spełniało moje oczekiwania...?

Mam podłogówkę w łazience kuchni i w korytarzu. Zrobiona na dwóch pętlach, podłączonych do rozdzielacza razem z grzejnikami. Na rozdzielaczu są 2 automatyczne odpowietrzniki(na zasilaniu i powrocie) na powrotach od obydwu pętli mam założone zawory do regulacji temperatury podłogówki (są one odkręcone na maxsa). przy temperaturze 70 st. na kotle podłoga jest ledwo letnia... Rurki są przykryte 5 cm warstwą betonu, ułożone na styropianie 5cm, na którym leży folia aluminiowa.

Co jest nie tak?

Co muszę zrobić?

Proszę o pomoc za którą z góry dziękuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak duże powierzchnie tych podłóg? Jaka pompa? Jaki kocioł? Jakie grzejniki? Ogrzewanie podłogowe to nie typowe grzejniki by je łączyć w taki sposób, jak na zdjęciu. Żeby sprawdzić czy nie jest zapowietrzona, zamknij wszystkie grzejniki i puść ogrzewanie tylko przez podłogi.

PS. Widzę głowice termostatyczne przy zaworach na powrocie!? Zaizoluj rurki i rozdzielacze, inaczej głowica wyczuwa temperaturę otoczenia i zamyka przepływ przez rury ogrzewania podłogowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość rur podłogówki to mniej więcej po 50 m każda, pompę mam GRUNDFOS UPS 25 - 60 180, kocioł mam robiony przez firmę a nie ze sklepu wiec nie wiem jaka ma wydajność ale myślę ze kocioł daje rade i to raczej nie jego wina. Grzejniki mam aluminiowe razem 100 żeberek na mieszkaniu. A jak zamknę wszystkie grzejniki i puszcze wodę tylko na podłogówkę i nie będzie grzać to znaczy ze jest zapowietrzona? Jeśli tak to jak ją odpowietrzyć, jeśli nie mam do niej oddzielnych odpowietrzników. Czy te co są na rozdzielaczu powinny ja odpowietrzyć?

Ps. to co widzisz na powrotach od podłogówki to nie są głowice termostatyczne tylko zawory przepływowe wiec temp z otoczenia nie ma znaczenia.

 

A czy jest w ogóle taka możliwość żeby podłogówka mi odpowiednio grzała przy takim jej podłączeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,jeśli podłogówka nie jest zapowietrzona a można to łatwo sprawdzić przelewając każdy obwód osobno za pomocą węża z wodą , to zapewne twoja podłogówka stawia większy opór niż grzejniki , można to próbować wyregulować za pomocą zaworów regulujących które pewnie masz przy grzejnikach , i jeszcze jedno zawory jakie masz na rozdzielaczu do podłogówki to z pewnością rtl do ograniczania temperatury w podłodze których nie powinno montować się w skrzynce rozdzielaczowej .pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A da się coś zrobić żeby te zawory otworzy jakoś ręcznie na stałe aby sprawdzić czy to one ograniczają przepływ wody?

 

http://gazetadom.pl/Ladny-Dom/51,61608,4219120.html?i=8 To znalazłem w internecie . I tu widać ze przewody są ocieplone. Czy gdybym ocieplił przewody i rozdzielacz to mogło by to coś polepszyć?

 

Te zawory to mam takie jak na tej stronie: http://pl.heating.danfoss.com/xxTypex/8785...4096_SIT18.html

dokładnie to ten od 10-80st. wiec chyba nie powinien się zamykać jeżeli jest ustawiony na 4 pozycje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,ale to same rury w podłodze stanowią opór większy niż grzejniki dlatego musisz zrównoważyć opór podłogi z oporem grzejników ,a zawory to inna sprawa, najpierw sprawdź czy jak zakręcisz grzejniki to czy podłogówka ruszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka jest dość duża (2x50 m) i jest prawdopodobnie źle wykonana. Zgadzam się z diagnozą forumowiczów, a żeby uświadomić Ci błędy jakie popełniono w twojej instalacji zamieszczam fragment artykułu jaki znalazłem na stronie: www,lazienkowy.pl. Lektura pouczająca.

"... Nieodpowiedni rozdzielacz

Kolejny, dość częsty błąd, związany jest z wyborem rozdzielacza o właściwym wyposażeniu. Rozdzielacz ogrzewania podłogowego musi być wyposażone w zawory do regulacji przepływu i wkładki zaworów termostatycznych. Nie nadaje się tu zwykły rozdzielacz grzejnikowy bez możliwości odcięcia poszczególnych obiegów i jakiejkolwiek regulacji hydraulicznej. Kardynalnym błędem jest podłączenie z tego samego rozdzielacza obiegów podłogówki i grzejników stalowych przy temperaturze zasilania np. 70oC, która jest odpowiednia dla grzejników, lecz niedopuszczalna dla ogrzewania podłogowego, gdzie temperatura wody nie może przekraczać 55 oC. Jeżeli ogrzewanie podłogowe zaplanowano tylko w jednym pomieszczeniu na kondygnacji osobny rozdzielacz nie jest konieczny, ale na pewno nie można się obyć bez zaworu ograniczającego temperaturę powrotu, który przypilnuje temperaturę wody w rurze grzejnika podłogowego. Nie można stosować takiego rozwiązania w dużym pomieszczeniu, ponieważ straty ciśnienia nie mogą przekraczać rozsądnych wartości..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zakręciłem grzejniki to podłogówka i tak nie nagrzewa się odpowiednio, tzn. z odkręconymi jak i nie zakręconymi grzejnikami nagrzewa się mniej więcej do takiego samego stopnia.... czyli jakieś 20 st.

 

teraz już wiem ze najlepiej byłoby gdyby był oddzielny obieg dla podłogówki ale teraz wymagałoby to dużo przeróbek a ja chciałbym zrobić to jak najprościej można by było ...

Myślałem o założeniu dodatkowej pompki przy rozdzielaczu na obiegu podłogówek... czy to dało by mi pożądany efekt?

jeśli tak to czy musiałbym zainstalować jeszcze dwie pompki, po jednej na każdą z pętli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam możesz to zrobić jest taki rozdzielacz na rynku " 2w1 tece" szukaj w internecie , ale pierwsze przelej dobrze te dwa obwody podłogi bo jak nie grzeją jak masz zakręcone grzejniki to masz dużo powietrza , musisz też pamiętać że podłogówka rozgrzewa się dość wolno tym bardziej nowa podłogówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za rade. no to teraz muszę spróbować odpowietrzyć tą podłogówkę ale będzie trochę problemu bo nie mam zaworu na zasilaniu podłogówek i nie łatwy dostęp do powrotów od nich ale może jakoś dam rade ....:)

 

Ps. mam jeszcze jedno pytanie.

czy jak ustawie te zawory rtl na full (jednak mam je od 10-40 st.) to jak temp.bedzie np.50 st. to zawór ten zamknie sie całkiem czy bedzie jakiś przepływ wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam jeszcze zdjęcie, abyście mogli zobaczyć jak to wygląda...

 

Poczytaj o odpowietrzeniu podłogówki jest to główna przyczyna niegrzania . Szkoda że nie ma zaworów na poszczególnych obiegach. Zostawiasz jeden obwód a reszte zakręcasz i puszczasz większe ciśnienie na jeden obwód i tak z kazdym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za rade. no to teraz muszę spróbować odpowietrzyć tą podłogówkę ale będzie trochę problemu bo nie mam zaworu na zasilaniu podłogówek i nie łatwy dostęp do powrotów od nich ale może jakoś dam rade ....:)

 

Ps. mam jeszcze jedno pytanie.

czy jak ustawie te zawory rtl na full (jednak mam je od 10-40 st.) to jak temp.bedzie np.50 st. to zawór ten zamknie sie całkiem czy bedzie jakiś przepływ wody?

Nie jest tak tragicznie!

Podłoga nie zagrzeje się z godziny na godzinę! Żeby odpowietrzyć podłogi zamknij wszystkie grzejniki, przymknij zawór rtl jednej z podłogówek i pozwól pompie popracować razem z piecem. Potem drugą otwórz a pierwszą zamknij. Odpowietrzniki przy rozdzielaczach powinny poradzić sobie z powietrzem. Uzupełnij wodę w układzie. Jakie zawory masz przy grzejnikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na zasilaniu od grzejników mam takie zwykle krany(przepływowe), a na powrocie takie zakręcane na klucz imbusowy...

 

Ps."pozwól pompie popracować razem z piecem" przecież pompa chodzi cały czas jest ustawiona na 30st.

A przez ile czasu mniej więcej powinna mi się odpowietrzyć ta pętla? bo ja już tak robiłem tylko bardzo krótko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak duże powierzchnie tych podłóg? Jaka pompa? Jaki kocioł? Jakie grzejniki? Ogrzewanie podłogowe to nie typowe grzejniki by je łączyć w taki sposób, jak na zdjęciu. Żeby sprawdzić czy nie jest zapowietrzona, zamknij wszystkie grzejniki i puść ogrzewanie tylko przez podłogi.

PS. Widzę głowice termostatyczne przy zaworach na powrocie!? Zaizoluj rurki i rozdzielacze, inaczej głowica wyczuwa temperaturę otoczenia i zamyka przepływ przez rury ogrzewania podłogowego.

 

witam kolego chcę ci powiedziec żę głowica do podłogówki działa na czynniku grzewczym a nie na temperaturze otoczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wyżej pisałem "Długość rur podłogówki to mniej więcej po 50 m każda, pompę mam GRUNDFOS UPS 25 - 60 180"

 

 

przypuszczam że podłogówki są nie do końca odpowietrzone dobrze by było założyć zawory odcinające na zasilaniu podłogówek w tedy jest możliwość przelania węża i prawidłowego odpowietrzenia podłogi ,opory na grzejnikach zawsze będą mniejsze niż na podłogówkach dlatego można z kryzować powroty grzejników .Prawidłowe i konfortowe było by zastosować pompo-rozdzielacz z układem termostatycznym i z regulowanym przepływem czynnika grzewczego no ale już po fakcie moim zdaniem to ruszy tylko maże być dłuższy czas rozgrzewania

 

R.H

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na zasilaniu od grzejników mam takie zwykle krany(przepływowe), a na powrocie takie zakręcane na klucz imbusowy...

 

Ps."pozwól pompie popracować razem z piecem" przecież pompa chodzi cały czas jest ustawiona na 30st.

A przez ile czasu mniej więcej powinna mi się odpowietrzyć ta pętla? bo ja już tak robiłem tylko bardzo krótko...

Pisząc "pozwól..." miałem na myśli pozostawienie w takim ustawieniu na np 4-5 godzin, pompa na 3 biegu ;). Po odpowietrzeniu podłóg uzupełnij wodę w układzie.

Napisałeś że masz zwykłe zawory na zasilaniu grzejników a na powrocie zawory tzw powrotne, w takim razie, te na powrotach możesz troszeczkę "skryzować" tzn zmniejszyć przepływ przez grzejnik. Jak już przegonisz wodę przez poszczególne podłogi możesz wziąć się za regulację instalacji. Robi się to tak: kluczem imbusowym zamykasz powrót danego grzejnika do oporu, potem odkręcasz go np: 1,2 lub 3 pełne obroty kluczem. Przy bliższych grzejnikach 1,5 obrotu, przy dalszych 2,5 lub 3 obroty/ może być i więcej obrotów/ ale od czegoś musisz zacząć. Zawory rtl ustaw na temp. 30 st. C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Panowie mam kilka pytań?

Ostatecznie zdecydowalem się na ogrzewanie podłogowe, które chce zalozyc samodzielnie w całym domu tzn parter i poddasze.

na dole 6 owodów po ok 100m, na gorze 7 obwodów po ok 100m.

 

Zasilane wszystko kotlem śmieciuchem ok 25kw z buforem 1250l. ktory już jest wyspawany i czeka na reszte instalacji.

Kociol do bufora podłączony bezpośrednio poprzez pompę - od bufora podłogówka przez mieszacz 3d i pompę

1. pytanie czy mieszacz 3d 6/4" jest wytarczający na te 13obwodów czy jednak dać 2"

2. jaka dac pompę na zasilanie tych 13 obwodów 25/40 czy 25/60

3. czy moge podłączyć drabinkę jako jeden z obwodów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. pytanie czy mieszacz 3d 6/4" jest wytarczający na te 13obwodów czy jednak dać 2"

2. jaka dac pompę na zasilanie tych 13 obwodów 25/40 czy 25/60

3. czy moge podłączyć drabinkę jako jeden z obwodów

Witam,

3. Możesz podłączyć drabinkę

2. Jeśli dawałbym taką pompę, to 25/60, ale raczej zastanowiłbym się nad adaptacyjną (jak zamkniesz niektóre obwody, to się dostosuje).

1. Co to za mieszacz chcesz tam dać? Zobacz jakie ma parametry (KVS). Myślę, że 6/4 powinien wystarczyć.

 

Te 100m pętle to nie za długie będą?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam kilka pytań?

Ostatecznie zdecydowalem się na ogrzewanie podłogowe, które chce zalozyc samodzielnie w całym domu tzn parter i poddasze.

na dole 6 owodów po ok 100m, na gorze 7 obwodów po ok 100m.

 

Zasilane wszystko kotlem śmieciuchem ok 25kw z buforem 1250l. ktory już jest wyspawany i czeka na reszte instalacji.

Kociol do bufora podłączony bezpośrednio poprzez pompę - od bufora podłogówka przez mieszacz 3d i pompę

1. pytanie czy mieszacz 3d 6/4" jest wytarczający na te 13obwodów czy jednak dać 2"

2. jaka dac pompę na zasilanie tych 13 obwodów 25/40 czy 25/60

3. czy moge podłączyć drabinkę jako jeden z obwodów

Witam

Ostatnio uruchamiałem podłogówkę - 100m2 parter - 10 obwodów + 4 obw piętro na niezależnym obwodzie z zaworem 3d 1" + Alfa2 25/40 .

Ciężko było ruszyć i odpowietrzyć - nie na najdłuższych obwodach (po 75m), tylko na najbardziej "zapętlonych" np w łazience.

Obwód 100m uważam za przesadnie długi, mogą być na nim kłopoty z przepływem i odpowietrzeniem.

Sugeruję jeśli jest to możliwe obwody max po 80m.

 

Pompę daj mocniejszą 25/60 jak Kolega @ Vernal radzi np Alfa2

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to robie tak że zawór 3d 6/4 pompa 25/60 za tym trójnik i na dwa rozdzielacze w praniu wyjdzie rzeczywista dlugosć obwodów ale bede starał się zrobić po ok 80m.

Kolega zrobil mi projekt w jakiś programie i wyszło że na parterze przy kafelkach mam miec rozstaw co 30cm+strefy brzegowe (ja chciałem zagęścić) stąd te dlugości

natomiast na piętrze wyszło mu że co 25cm - tam są panele równiez chciałem zageścić.

budynek z suporeksu - ocieplenie 15cm styropanu na ścianie i podłodze, 20 cm dach, rekuperator, okna z 3 szybami.

 

co do pętli to czytałem o maksymalnej długości 100m z tranzytami ale pewnie praktyka mówi inaczej.

co do pierwszego odpowietrzenia to przeleje obwody woda bieżącą - tak robie w domu rodziców gdzie drugi budynek oddalony jest o 65m od kotlowni najpierw rura idzie pod stropem - schodzi do ziemi i wychodzi na posadzkę i podlączonych jest na pex20 8 grzejników .

pompa nie przepchnie powietrza ale woda bieżąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.