Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek I Piec Co W Układzie Zamkniętym


wierzch

Rekomendowane odpowiedzi

post-11901-1258048558_thumb.jpgWitam forumowiczów.

Chciałbym Waszej porady nt. rozwiązań współpracy kominka oraz pieca jednofunkcyjnego (obydwa w jednym układzie zamkniętym - kominek z chłodnicą) wraz z podgrzewaniem CWU. Z reguły pali się w kominku (bo taniej), piec okazjonalnie lub do podgrzania CWU. Latem zamyka się zawory CO i piec grzeje tylko wodę o określonych porach. Problem pojawia się teraz gdzie kominek nie dostarcza wymaganego ciepła do CWU, pali się aby aby bo temperatura zewnętrzna tego nie wymaga. Aby dogrzać wodę np. do 55 st. włącza się piec i grzeje, problem w tym że grzeje również CO, choć ja tego nie chcę. Musiałbym zamknąć zawory CO ale wtedy wzrasta temp kominka z braku obiegu. Kolejny problem to gdy np. grzejemy kominkiem CO to nie pracują pompy CWU, niemniej ciepła woda przez nie płynie i jest ogrzewana CWU. Radzono mi zastosowanie sprzęgła hydraulicznego, zastosowania pompy kominka na zasilaniu (ponoć niebezpieczne) ale wszystkie te rozwiązania wydają mi się niewystarczające. Studiuję więc teraz temat zaworów 3,4 drożnych czy też elektrozaworów. Jak sądzicie czy rozwiązały by sprawę w poniższym układzie??? Będę wdzięczny za wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wiem czy ci to cos pomoze- tez mam polaczone instalacje pieca gazoweg jednofunkcyjnego z kominkiem z PW (przez wymiennik plytowy ale to chyba nie ma znaczenia), i u mnie sprawa jest rozwiazana tak ze w momencie gdy kominek grzeje, to znaczy pompy obiegowe kominka sa zalaczone, sterownik tatarek rozlacza styki 3-4 w piecu (vaillant) ktorych rozwarcie wylacza funkcje grzania CO.

CWU mam grzane tylko przez piec gazowy (niezaleznie czy kominek grzeje czy nie) i to dziala.

Roznica polega na tym ze na twoim schemacie widac 1 rure zasilania CWU i CO rozdzielajaca sie poza kotlem, u mnie z kotla wychodza 2 rurki- jedna do CO a druga do CWU (bojler), byc moze to oznacza ze rowiazania techniczne tych piecow sa odmienne i nie da sie zrobic tego tak jak u mnie.

68D44CF72F8D4BA4B67D469322BADE04-800.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz problem rozwiązany bo dwie rurki wychodzą z pieca i piec kieruje ciepło na CO albo CWU. U mnie jest jedna i walczę jak to wykonać aby przy włączeniu CO lub CWU grzało tylko określoną funkcję a nie obie. Będzie prawdopodobnie elektrozawór, tylko czekam na opinię od użytkowników co do ewentualnego sposobu rozdziału ciepła i jego użytkowania.

Sterownik kominka posiada rzeczywiście styki do zablokowania pieca gdy grzeje kominek, sęk w tym że blokuje cały piec. U mnie niestety nie można tego zastosować, bo gdy grzeję słabo w kominku (bo na dworze ciepło) to piec dogrzewa wodę w zasobniku przed kąpaniem ( ogrzewa przy tym również CO i kominek). Rozwiązanie zastosowane u mnie sprawdza się latem (zamykam zawory CO) oraz przy niskich temperaturach (palę intensywniej w kominku - jest CWU i CO). Obecnie borykam się z zautomatyzowaniem układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie znam dokładnie budowy pieca ale wydaje mi się że nie kontroluje wody na powrocie z CO. Jest tam wbudowana pompka i jakby kontrolował to powinny być jakoweś czujniki a takowych nie ma. A jakim celom ta kontrola temp wody miałaby służyć?

Mam piec jednofunkcyjny WOLF CGB-24.

Dzięki za zainteresowanie tematem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjście z kotła gazowego możesz rozdzielić ,stosując zawór trójdrożny sterowany elektrycznie i likwidując pompę ladująca zasobnik z gazówki ,sterować tym moze termostat z czujnikiem w zasobniku .czyli :niska temp w zasobniku -sterownik przełącza zwór trójdrożny i wysterowuje kocioł gazowy ,kocioł dogrzewa wodę i cykl się zamyka .jak kominek wystarczy to gazowy się nie włączy. polecam zawór trójdrożny HONEYWELL taki stosuje TERMET do swoich kotłów ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie znam dokładnie budowy pieca ale wydaje mi się że nie kontroluje wody na powrocie z CO. Jest tam wbudowana pompka i jakby kontrolował to powinny być jakoweś czujniki a takowych nie ma. A jakim celom ta kontrola temp wody miałaby służyć?

Mam piec jednofunkcyjny WOLF CGB-24.

Dzięki za zainteresowanie tematem

 

u mnie jak spada temperatura nagrzewanej wody z kominka a nie ma kto dołożyć drewna to piec odczytując temperaturę na powrocie (znacznie różną od temperatury podawanej na instalację ) wskazującą na odbiór ciepła w pomieszczeniach przejmuje grzanie przesterowując zawór i wyłączając pompę podająca z kominka. Mam kocioł kondensacyjny Die Dietrich albo jakoś tak i trochę innej automatyki więc na pewno będzie to inaczej jak u Ciebie ale jak napisał kolega wyżej idzie to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.