Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Domu Jedno Rodzinnenego Olejem Opałowym


pietrucha3494

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nowo postawiony dom i jestem na etapie instalacji centralnego ogrzewania. Czy ogrzewanie na olej opałowy jest dobrym pomysłem. Dom jest ocieplony powierzchnia budynku 132 m kw. Na jakie zużycie roczne oleju muszę być przygotowany (ogrzewanie + ciepła woda cały rok) Jeżeli ktoś ma budynek z takim ogrzewaniem to proszę o info. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo zly pomysl. Olej opalowy bedzie drozal i to bardzo szybko.Juz teraz jest to obok pradu najdrozszy nosnik. A w perspektywie kilku lat bedzie to kosmicznie drogi nosnik. Jak ropa skoczyla do 147 USD za barylke, w Kanadzie ludzie w panice zmieniali instalacje na opal na inne nosniki. Juz teraz te 2500 litrow oleju kosztowaloby cie majatek. A bedzie duuuzo drozej.Olej to wygoda, ale wygoda za ktora sie slono placi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

co prawda to prawda. Ja mam, a właściwie miałem ogrzewanie na olej. Do ogrzania ok 220 m2 wyszło mi w sezonie ok 2500 l.

Teraz CO mam na kocioł głównie na drewno połączony z istniejącą już instalacją (czyli awaryjnie mogę wykorzystać ciągle olej do ogrzewania) i w ubiegłym roku spaliłem ok 10 m drewna suchego + 2metry drewna po budowie (stemple, łaty) + 1,5 tony węgla. Dodam, że zwiększyła mi się powierzchnia do ogrzania do 255 m2.

 

przeliczając koszt wychodzi

olej ok. 7 tyś złotych za sezon

drewno+węgiel - ok 2,5 tyś za sezon

 

Co oznacza, że już po pierwszym sezonie zwrócił mi się koszt nowej instalacji (kocioł, zawór 4d i reszta osprzętu zamknęło się w kwocie ok 4,5 tyś, robota na szczęście była gratis )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka ładnych latek było wielkie Buum na kotły olejowe i gazowe - i sam jestem jednym z tych co założył olejaka gdy litr opałówki był po około 25 groszy. Piękne i fajne, raz lub dwa razy do roku zatankowane i spokój. Jednak czasy szybko się zmieniły i nastał buum na kotły opalane paliwami stałymi.Mi zakup kotła również dawno się zwrócił jednak komfort nieco się zmniejszył - trzeba raz na jakiś czas zajrzeć do kotła :P . Wszystko idzie do góry i tego nie zmienimy. Był węgiel za 400 i 500pln a teraz brałem za 780pln :) . Jeżeli kogoś stać to tylko olej lub gaz i zdania swego nie zmienię i każdego na to namawiam jeżeli ma kasiorkę.

...mam nadzieję,że nadejdą kiedyś takie czasy gdzie olej i gaz będą najbardziej opłacalnym i ekologicznym ogrzewaniem.

zresztą widać to bardzo dobrze na przykładzie innych krajów - olej,gaz przeważają jako ogrzewanie. Węgiel,prąd i drewno - najdroższe z paliw

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie domu może być albo "drogie" albo "bardzo drogie",niestety czasy tanich nośników energii skończyły się i praktycznie wszyskie są drogie. Inny koszt to budowa instalacji, najtańsze w budowie to instalacje z wiszącymi kotłami gazowymi a inne opcje są już zdecydowanie droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.