Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Można Palić Peletem Zamiast Ekogroszku


artur38

Rekomendowane odpowiedzi

Dość odważna odpowiedź na podstawie tak ogólnego pytania. Strzelam, że nie chodzi tutaj o zamianę "wody w wino" tylko o to, czy w kotle na ekogroszek można palić peletem. W moim np. takie rozwiązanie (co wczoraj sprawdziłem) nie bardzo wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę same zalety zastosowania pellet.... i jedną "maleńką" wadę. Do zalet: czystość, ekologiczność, niewielka ilość popiołu, który można wysypać na ogród jako świetny nawóz. Wada -CENA. Próbowałem palić pelletami i spalałem około 1,5 raza tyle co miału. Przy cenie pellet w mojej okolicy 800zł/t rachunek ekonomiczny wychodził mi koszmarnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość odważna odpowiedź na podstawie tak ogólnego pytania. Strzelam, że nie chodzi tutaj o zamianę "wody w wino" tylko o to, czy w kotle na ekogroszek można palić peletem. W moim np. takie rozwiązanie (co wczoraj sprawdziłem) nie bardzo wchodzi w grę.

 

dosc odważna bo palić sie da bez przeszkód tylko ustawić trzeba ,ale najlepsze ustawienia to wychodzi ok 1,35 tego co eko groszek i teraz cena zabija wszytko wiec niestety tanio a przyjmniej taniej niz eko palić sie nieda ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Może jestem monotematyczny ale będę tym prawił na lewo i prawo. Kotły retortowe nie nadają się do spalania zbóż i peletu. Z bardzo prostego względu nie są w stanie wytworzyć odpowiednich warunków do procesu spalania ( zwłaszcza tem.) Do spalania służą specjalistyczne kotły lub palniki i w ten czas idzie eko do peletu niejednokrotnie łeb w łeb. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tem.) Do spalania służą specjalistyczne kotły lub palniki i w ten czas idzie eko do peletu niejednokrotnie łeb w łeb.

Zastanawiające jest w jaki sposób uzyskać taką samą energię z kilograma pelletu o wartości opałowej 18MJ co z

kilograma ekogroszku o wartości opałowej 26MJ?? Czyżby kotły "typowo" na pellet miały sprawność 115%?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rzecz nie dotyczy sprawności kotła czy palnika, a sposobu palenia. W kotłach retortowych piec więcej stoi niż pracuje. ( pracuje tzn podaje paliwo i powietrze i spala w celu uzyskania ciepła). W kotłach owsianych więcej kocioł - palnik pracuje niż stoi w podtrzymaniu. Wiąże się to z ilością energii z jednostki masy ( trzeba spalić więcej aby otrzymać odpowiednio dużo ciepła). Pisząc o równowadze mam na myśli dobrze dostrojony - dopasowany kocioł owsiany i piec retortowy montowany po polskiemu a cóż tam 5-10 kw w tą czy w tamtą. Najczęściej instalatorem jest sprzedawca któremu zależy na sprzedaży droższego produktu ( lepsza marża) a robocizna ta sama. Piec 25 kw na 150 m czy nawet 120m. Opisywałem na forum dom bliźniak z lustrzanym odbiciem i z takimi samymi kotła a różnym spalaniu. ( ten sam metraż, izolacja, opał, stolarka, kotłowy, CWU) - mieszkania rotacyjne. Jeśli chodzi o sprawność jest podobna tylko w pierwszych dniach palenia ( gdy czysty wymiennik). Później wszystkie obliczenia sprawności idą w łeb. A ktoś liczył ile średnio potrzebuje KW do utrzymania komfortu domownikom swojego lokum?. Ja się pokusiłem jest to całe 6-7 kw. A co mocą kotła wynoszącą 20 kw ? Pozdrawiam Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Można, można....

w swoim próbowałem:

- eko-groszkiem 100

- groszkiem 90-110 :D

- miałem 85-95

- pelletem 65-70

- koksem - dramat z uwagi na twardość rozbijałem na drobinki i wymieszałem z groszkiem

-"groszkiem" (co tam było) 90-100

najekonomiczniej było groszkiem chyba z Juliusza, ten pseudo "groszek" za bardzo mi się "żarzył"

Kusi mnie owies, ale nie mam okazji do kupienia

Pellet suuuuuper, ale faktycznie ekonomia zabija przyjemność.... i musi być naprawdę dobrej jakości (czyt. wcale nie ten z największych reklam) :P

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.