Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Obroty Tarczy Rębaka


maroko

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM

Zależy jaki rębak. Zazwyczaj około 2 - 2,5 tyś/min. Jesli chodzi o rębak tarczowy. W rębakach które działają na zasadzie noży bębowych ( rozdrabniacze ) to 540 może okazac się znów aż nadto. Pozdrawiam

Witam ponownie.

Całkiem przypadkiem znalazłem w instrukcji obsługi rębaka Junkkari HJ4, że obroty tarczy muszą mieścić się w zakresie między 540 a 1000 obr/min

http://www.centrummontessori.pl/_junkkari_...a%20Obslugi.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Witam serdeczne.

Czy obroty tarczy rębaka ciągnikowego-podwieszanego, zawsze muszą być zwiększane przez przekładnię? Czy może wystarczą te na poziomie wyjścia z ciągnika (śr. 540 obr./min)?

z przekładnia,inaczej nie wyobrazam sobie tego,pasowa zda egzamin napęwno.mozna dac kolo zamachowe wtedy stabilniej bedzie pracowac i lzej koniowi bedzie.w moim bebnowym obroty do 1000.zobacze czy bicia nie bedzie miało jak tak to wywaźenie bedzie czekac cały wał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam chciałem zapytać a jak panowie wywarzają takie kolo ? Na tokarce ?

Planuje budowę rębaka cos na podobieństwo WC-8 tylko z bardziej masywnego ,przekładnia która będę stosował to pierwsze koło (duże ) wezmę od kosiarki rotacyjnej z zabierakiem i cała głowica koło 4x13mm 300mm . Od razu będę miał cały zestaw z łożyskami i wałkiem WOM cena około 230 zł

Drugie koło planuje dąć 150mm 4x13mm co da mi obroty około 1200 przy 540 na won

I moje pytanie czy taka przekładnia wystarczy chciałem podkreślić iż tacza będzie 700mm 40mm grubości dwa noże 20 mm grube z pióra resora o MAN-A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...I moje pytanie czy taka przekładnia wystarczy chciałem podkreślić iż tacza będzie 700mm 40mm grubości dwa noże 20 mm grube z pióra resora o MAN-A

Taka tarcza będzie ważyła ok.0,75x72x0,4x6,7=98kg czyli można zajechać przekładnie ciągnika bez sprzęgła (grzechotka). Max liniowa prędkość cięcia zgrubnego dla drewna nie powinna przekraczać 20m/s. Czyli obroty max: 20x60/3,14/0,7=550obr/min ! Czyli bez przesadyzmu obrotowegosmile.gif, Panowie...

 

Poza tym gdzie dynamicznie wyważyć takiego grubasa? Jak się nie da, to lepiej powoli, bo się łożyska roz...wali!

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przekładni to zestaw głowicy od rotacyjnej posiada zabierak który pracuje jak "grzechotak" ( widoczne na zdjęciu ) Dlatego się właśnie na to zdecydowałem

Koło z zabierakiem

A co do obrotów to tak właśnie się przymierzałem do 1200 obr\min c-360 Obroty wałka WOM 595 obr/min. przy 2200 zakładałem ze przy takiej grubej tarczy nie będzie musiał pracować na 100% obrotów wiec cały rębak nie będzie pracował przy 1200. Szczerze wydaje mi sie ze 540 obr min to za mało każdy rębak produkowany seryjnie posiada przekładnie na obroty zblizone do 1000 obr\min. W końcu dobrze ze zapytałem zamiast od razy składać części :)

 

Co do tarczy u nas w wiosce maja rębaki z takimi grubymi tarczami czyli 40 mm osobiście jednak chyba przejdę na 35mm gdyż cena jest bardziej atrakcyjna takiego koła

 

Mam jeszcze pytanie pod jakim katem ustawić (czyli po jakim katem frezować gniazda na nóż i jak głęboko ) noże w ty kole i pod jakim je ostrzyc ?

Edytowane przez lyndzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Mam jeszcze pytanie pod jakim katem ustawić (czyli po jakim katem frezować gniazda na nóż i jak głęboko ) noże w ty kole i pod jakim je ostrzyc ?

W poście #4 masz odpowiedź w zał instrukcji solidnej maszyny JUNKKARI - b.ciekawy mechanizm reg. wysunięcia noża i jego zaostrzenia. Przy tak grubej tarczy jest to całkiem realne, tylko te skośne otw.gwintowane-tylko dla orłówrolleyes.gifi posiadaczy głowic wiertarskich z precyzyjną reg kątową!

A prędkość realna cięcia zależy liniowo od promienia czyli może być nieco więcej obrotów, bo cięcie okrąglaka zaczyna się około środka tarczy. Moje obliczeniowe 20m/s pochodzi z podręcznika stolarskiego (strugarka grubościówka) i przy grubych nożach może wynieść nieco więcej. Zastanawia mnie kąt pochylenia samego noża - może ktoś ma taki rębak i podeśle choćby fotki?

Zauważmy, że wysuwając nóż wzgl tarczy i odsuwając stalnicę możemy regulować sobie wielkość zrębkitongue.gif, co jest wielce wskazane przy paleniu nią w kotłach podajnikowych!

PozdrA.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to zależny mi na tym aby zrębki były jak największe ;) Nie posiadam kotła z podajnikiem tylko zwykły ( MODERATOR Hajnówka ) im większe zrębki tym lepiej , w ta jesień był kolega mojego taty z rębakiem narobalismy cała przyczepę z nadstawkami oraz rozrzutnik z nadstawkami patyków dębowych. Rebak był jezdny z silnikiem ES osobiście jestem bardzo zadowolony z palenia tymi zrębkami spaliłem od listopada około połowy tych zrębków i jestem bardzo zadowolony wiec postanowiłem sam zrobić lecz podpinany pod ciągnik iz posiadam dwa B)

 

Co do rębaka to prędkość myślę ze około 1000 obrotów kat noży 30 stopni ostrzone ( choć nie wiem jakie sa noże w tym rębaku JUNKKARI chodzi mi o grubość sam mam kawałki pióra o grubości 20 mm i wydaj mi się ze kat można zmniejszyć przy tej grubości na 25 stopni ale to jeszcze zobaczę w praktyce )

 

Następna sprawa przekładnia pasowa składająca się z 4 pasków 13 mm wystarczy ? chodzi mi o zdolność przeniesienia mocy

 

Kolejna sprawa pod jakim katem ustawić stalice i cała gardziel do tarczy gdy drzewo cięte pod katem łatwiej się pooddaje , lej będzie po prawej stronie tak jak w wc-8 lecz chce aby był skierowany bardziej ku górze pod mniejszym katem niz w wc-8 Wc-8 chce aby było cośtaki kat takiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to te zasilane mechanicznie, czyli z wałkiem/gąsiennicą mają kąt prawie prosty do pow.tarczy, a te bez (nie gorsze, a mniej się psują) mają nawet tylko 40% pochylenia. Wklep w YouTube:

DR Chipper, PTO Chipper, BearCat, BXM Chippers Shredders, A Disk Style Chipper

Sam to zobaczysz.

Nawet jeden nóż potrafi nieźle naciąć-tylko trzeba to wyważyć na wyważarce, samemu nie można - bo masa odległa od osi więcej znaczy (w drugiej potędze) w momencie bezwładności. Ale noża bym nie ostrzył poniżej 30oze wzgl na ubytki-wyszczerbienia; a cienka siekiera to niby dłużej służy?

4 paski typu A (13mm) starczą spokojnie, ale trzeba je dobierać, albo cały komplet - bo są różnice w długościach. Osobiście dałbym 4x rozmiar B(17mm) a min średnica kółka pasowego 125mm ze wzgl na pękanie warstwy wierzchniej.

A.

Edytowane przez adamasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o typ rębaka z wałkiem czy pod mniejszym katem leja to sam już nie wiem :mellow:

 

Rebak z wałkiem dobra rzecz wrzucasz patyki wałek wciąga ty idziesz po następne , dobra tez rzecz gdy rębie się np. tzw "tarki" sam miałem doświadczenie z tego typu materiałem mnóstwo kolców ostrych drapiących ale twardych i palących się rewelacyjnie tylko problem je zrąbać przy rębaku bez wałka zawieszały się i był problem z wepchnięciem ich do środka gdyż drapały twarz :angry: Lecz taki rębak będzie na pewno o kilkaset złotych dorszy w zrobieniu ( przekładnia motoreduktor ok 300zł dwa koła pasowe 60 zł dwa kardany 60 zł oprawy 40 zł toczenie ogólna obróbka i suma się składa )

 

 

Rebak bez wałka zalety na pewno lżejsza praca rębaka gdyż kat jest większy i drewno szybciej się poddaje ( mniejsze zużycie mocy ) lecz trzeba niekiedy popychać materiał jakim sa gałęzie przez co trzeba kilka osób do obsługi żeby nie było przestojów <_<

rębak na pewno tańszy w budowie

 

I tak sobie myślę może by połączył te dwa rozwiązania daj lej pod katem no może 30 stopni i zrobić wałek wciągający cięcie materiału by był w miarę dobre i materiał by się nie wieszał lej byłby skierowany do góry nie na bok umożliwi to prace wałkowi i nie będą potrzebne dwie stalice :P

 

 

Co do przekładni pasowej to koła jakie będę stosował to 300mm ( kosiarka rotacyjna ) oraz 160 mm robione na zamówienie na paskach a (13mm ) gdyż takie są w kole od kosiarki

 

dręczy mnie jeszcze jeden problem jak połączyć koło rębaka z osia ? za pomaca zwykłej piasty o przekroju litery "T" i na zwykłym klinie wszystko zamocowane i zabezpieczone przed przesuwaniem dwoma śrubami wkręconymi w piastę czy może stosować pierścienie segaera czy trzeba robić mocowanie na stożek ? jaka szerokość piasty przy średnicy koła 700mm ile śrub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam pojedyncze wpusty - kliny to rowerowe skojarzenia (pedały-fujunsure.gif!). To raczej KOŁNIERZ ZABIERAKOWY czyli wspawany na końcówce wałka kołnierzyk z otworami pod np 3 kołki fi16 + 3śruby M16 na D=200. Razem 6 elementów połączeniowych. Dużo lepiej trzyma i wytrzymałościowo bez porównania z wpustem czy nawet wielowypustem! Centrowanie na zamku (wybraniu z grubości) podtoczonym w tarczy na średnicę kołnierza.

Ostatnio przeglądałem sobie rębaki i niezwykle interesujące rozwiązanie pojawiło się u Braci Czechów - firma PIRBA:

 

 

post-8763-0-94934500-1327316234_thumb.jpg post-8763-0-88030100-1327316313_thumb.jpg

 

post-8763-0-29532300-1327315329_thumb.jpg post-8763-0-51718100-1327316344_thumb.jpg

 

jest też parę YTbowych filmików w temacie. Oni robią to na wolnych obrotach i bez wałków wciągających-ale wciąga OK! Wygląda na krótki, uzębiony ślimak z tarczą nożową, jak w maszynce do mięsaohmy.gif. Wisi taki sobie na 3pkt ciągnika i ładuje na przyczepę z dolnym hakiem BEZ odczepiania takowej. Widział to kto?

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.