Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakie Rozwiązanie Lepsze (2f W łazience Czy 1f W Kotłowni)


aguirre

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie odnośnie ogrzewania i CWU mojej szeregówki (domek środkowy, 133m2, ściana YTONG 24 600 +10cm styropianu, dach wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna, grzejniki (podłogówka, być może: ok.9m2), 1 łazienka na piętrze, kuchnia pod nią, 3osoby (docelowo 4), raczej szybkie prysznice niż pławienie się w wannie[może raz na jakiś czas]).

Po głowie chodzą mi dwa podejścia:

1.tak jak w projekcie - kotłownia na dole (osobne pomieszczenie)- piec jednofunkcyjny z zasobnikiem - długość woszytskich odnóg cyrkulacji wody ok.14m w jedną stronę

2. wiszący kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem (ok.50l) w łazience. Długość odnóg cyrkulacji ok. 7,5 m w jedną stronę.

 

Które podejście będzie dla mnie bardziej ekonomiczne (przypominam: szeregówka środkowa).

W rozwiązaniu nr 2 zyskuje na dole jedno wolne pomieszczenie (jako, że garaż nie jest za duży, to by się takie pomieszczenie i przydało). Z kotłów do rozwiązania nr 2 wybrałbym może coś z tego zestawu:

- Immergas VICTRIX ZEUS SUPERIOR 26 kW (4,7-25,8 KW) - zasobnik 54l z wężownicą

-Immregas VICTRIX ZEUS 26 1 I (3-26 KW) - zasobnik 45l

- Junkers Cerapur Acu (7,3-28 KW) -zasobnik wartstwowy 42l

- Viessmann Vitodens 222-W (4,8-19 lub 6,5-26 KW) 46l warstwowy (ale ten drogi, więc w ostateczności)

- De Detrich MCR/II 24/28 BIC (6,3-25 KW) 40l warstwowy

- Wolf cgw-20/120 (6,1 -20,5 KW) 50l warstowy

- Saunier Duval Isotwin Condens F 24-30 E (6,8-28 KW) 42l warstwowy

Wyczytałem na forum, że cyrkulacja niesie za sobą duże straty ciepła, więc czy warto właśnie ją skracać o połowę właśnie za pomocą kotła dwufunkcyjnego w łazience - kotły mają opcję cyrkulacji, kwestia tylko jak często będą się załączać przy tak małych zasobnikach)?

A tak jeszcze poza konkursem: czy ktoś wie z jaką mocą startują poszczególne kotły (wyczytałem, że to też wpływa na ekonomiczność użytkowania)?

 

Tutaj: http://www.przeklej.pl/plik/kotly-xlsx-0004gg403agh można jeszcze pobrać plik excela z zestawieniami m.in. powyższych kotłów (i paru innych) z wybranymi parametrami w tym cenami (nie ponoszę odpowiedzialności za te dane - zbierałem je dla siebie w jak najrzetelniej, ale nie gwarantuję, że sobie w pełni poprawne). Może się też komuś przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wyłącznie kwestia komfort dostępu do cwu. Masz chyba już projekt instalacji (pytanie czy już uzgodniony i zatwierdzony przez gazownię?) z układem kocioł jednofunkcyjny + zasobnik +cyrkulacja cwu, co przy odległościach od punktów poboru (14 m) wydaje się rozwiązaniem prawidłowym. Proponowałbym zastosować kocioł wyposażony w regulator obsługujący pompę cyrkulacji cwu (opcja droższa) lub zastosować wyłącznik pompy cyrkulacyjnej (wersja tańsza). Jest wyjściem zastosowanie kotła dwufunkcyjnego z zasobnikiem ładowanym warstwowo, tylko czy łazienka będzie spełniać wymogi dla montażu kotła gazowego ( kubatura, wentylacja , nawiew)? Do pomysłu podłączania cyrkulacji do zasobników 42 czy 50 l nie jestem również przekonany(nie wszyscy producenci kotłów dopuszcvzają takie rozwiązanie). Projektant instalacji gazowej na podstawie warunków technicznych z gazowni rozwiąże problem miejsca montażu kotła (nie musi to być wcale łazienka, może być kuchnia czy korytarz przy spełnieniu wymogów). Wybór kotła to niestety zadanie dla ciebie, wybrałeś opcje kotła kondensacyjnego więc są to drogie urządzenia, ale za to masz z czego wybierać. Wybierając zwróć uwagę na dostępność dostępność i cenę serwisu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wyłącznie kwestia komfort dostępu do cwu.

W jednym i drugim przypadku komfort powinien być ten sam, bowiem tu i tu byłaby cyrkulacja.

 

Masz chyba już projekt instalacji (pytanie czy już uzgodniony i zatwierdzony przez gazownię?)

Nie wiedziałem, że gazownia musi zatwierdzić projekt wewnętrznego rozprowadzenia gazu?

 

Jest wyjściem zastosowanie kotła dwufunkcyjnego z zasobnikiem ładowanym warstwowo

Tylko warstwowo czy może być też z wężownicą. Gdzieś mi wpadło w oczy stwierdzenie, że ładowane warstwowo trochę gorzej nadają się do cyrkulacji?

 

Jest wyjściem zastosowanie kotła dwufunkcyjnego z zasobnikiem ładowanym warstwowo, tylko czy łazienka będzie spełniać wymogi dla montażu kotła gazowego ( kubatura, wentylacja , nawiew)?

Kubatura powinna być OK (12,5m3), wentylacja i nawiew, to przy kotłach z zamkniętą komorą spalania/kondensacyjncyh to chyba nie mają jakiś specjalnych wymagań (rura w rurze w kominie + 1 kanał wentylacyjny)

 

Wybór kotła to niestety zadanie dla ciebie, wybrałeś opcje kotła kondensacyjnego więc są to drogie urządzenia, ale za to masz z czego wybierać. Wybierając zwróć uwagę na dostępność dostępność i cenę serwisu)

 

Na razie cały czas sprowadzam pytanie do wyboru rozwiązania (wiszący w łazience czy lodówka w kotłowni - wybór konkretnego kotła to rzecz już wtórna). Brakuje mi uzasadnienia, które rozwiązanie będzie tańsze w ekspolatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Nie spotkałem się z analizą ekonomiczną (porównaniem) kosztów eksploatacji koła dwufunkcyjnego a układu kocioł + zasobnik (podejrzewam że jest za dużo zmiennych aby takiego porównania dokonać). Raczej chodzi o komfort dostępu do cwu, a koszty zależne od sposobu użytkowania (prysznic czy wanna).

2.Co do cyrkulacji kotła z zasobnikiem ładowanym warstwowo to nie wszyscy producenci dopuszczają takie rozwiązanie (chodzi o zasobnik 40-50l bo przy 100l i więcej takiego zakazu nie będzie).

3.Przy małych zasobnikach stosuje się podgrzew warstwowy (temperarura woby jest taka sama w całym zasobniku czego nie można osiągnąć przy wężownicy)

4. Gazownia dokonuje odbioru zarówno przyłącza jak i instalacji wew.

5. W swoim 1 poście wymieniałeś zarówno kotły z zamkniętą jak i otwartą komorą spalania. Dla kotła z zamkniętą komorą wymagana kubatura wynosi 6,5m3 (przy poborze powietrza z zewnątrz) lub 8m3 (gdy pobór powietrza jest z pomieszczenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.