Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Istalaci Co I Cwu Prosze O Opinie


arek111

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chcę zainstalować w domu ogrzewanie w systemie otwartym. Dom nowo wybudowany, szczelne okna, ocieplenie 12cm,dach wełna 20cm, prawdopodobnie będzie tez rekuperator, parterowy z użytkowym poddaszem, parter 80m2 poddasze 50m2. Piec 25kw na eko groszek z podajnikiem. Wymyśliłem sobie ze piec będzie stal sąsiadującym z domem budynku gospodarczym a ciepło zostanie dostarczone do domu przez kanał miedzy budynkami. Bojler i pompy, zawory, rozdzielacze, pompy będą w domu a piec w budynku obok wraz z całym bałaganem i kurzem towarzyszącym takim urządzeniom. Postarałem się dość dokładnie wyrysować cały układ wraz z planem sytuacyjnym, co gdzie się znajduje. Nigdy wcześniej tego nie robiłem, aczkolwiek mam jakieś pojęcie na ten temat, spawanie i skręcanie rur nie stanowi dla mnie problemu. Proszę o jakieś dobre rady i wskazówki żeby zrobić dobrze i bez żadnych komplikacji.

 

Opis:

Rury miedziane miedzy piecem a zaworem 4D o grubości 28, dalej 22 do rozdzielaczy broilera, naczynia otwartego, reszta z pex-al.-pex

 

 

1.Piec na eko groszek 25kw z podajnikiem (jeszcze nie wybrałem producenta)

2. Rura połączeniowa miedzy budynkami grubości 28 miedziana lutowana w izolacji

3. Zawór 4d (zastanawiam się nad zwykłym, a może z elektronika kontrolującym jego prace + sterownik pokojowy)

4. Zestaw rozdzielacza z pompą i zaworami na zasilanie parteru(5 grzejników i 2 podłogówki A,B kontrolowane przez blok regulacji podłogowej multbox rtl)

5. Zestaw rozdzielacza z pompą i zaworami na zasilanie poddasza ( 8 grzejników, 1 podłogówka w łazience kontrolowane przez blok regulacji podłogowej multbox rtl)

6. Bojler wpięty przed zaworem 4d z osobnymi zaworami i popom.

7. Naczynie otwarte na powrocie wpięte przed zaworem w najwyższym punkcie całej instalacji, w domu na poddaszu.

post-10415-1256672775_thumb.jpg

post-10415-1256671181_thumb.jpg

Jestem tu nowy od jakiegoś czasu czytam to forum i mam nadzieje, że liczne grono fachowców zerknie na ten schemacik i podpowie mi czy to może zadziałać.

Ewentualnie proszę o rady i podpowiedzi, co by trzeba było zmienić, aby ten cały układ zadziałał prawidłowo.

 

Dziękuje za wyrozumiałość i ewentualne podpowiedzi. (*_*)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie otwarte jest źle zamontowane, jeśli woda się zagotuje może być bardzo nieprzyjemnie.powinno być bliżej niż 5 metrów w poziomie. Wystarczy że padnie prąd i kłopoty gotowe.

 

Mógłbyś zamontować je w pomieszczeniu nad piecem ale zdaje się ze to pomieszczenie nie ogrzewana, więc jakąś cyrkulację można by tam zrobić, żeby woda w naczyniu nie zamarzała.

 

Albo bez kombinacji przenieś piec do pomieszczenia pod salonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dzięki z zainteresowanie..

Przeniesienie otwartego zbiornika do budynku obok jest niemożliwe pogniewasz garaż jest niszy, grzejnik drabinkowy na poddasz domu będzie o kilkadziesiąt cm wyżej nisz najwyższe możliwe miejsce w garażu. Może lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiedniego zaworu z układem schładzania awaryjnego zamiast zbiornika otwartego tak zwana chłodnic schładzająca lub wybór takiego pieca z dodatkową wężownica do schładzania pieca, było to kiedyś wspomniane w jakimś poście przez Pana Quitara .

Przeniesienia pieca do piwnicy pod salonem nie wchodzi w grę. Chce mieć cały ten bałagan zdała od domu. (*_*)

 

A jak tam wypada reszta układu jest poprawna czy wymaga jeszcze jakiś poprawek modyfikacji zapraszam do pisania opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to kocioł który chcesz zastosować, przy takim dociepleniu budynku jest za duży( czy ktoś wogóle liczył zapotrzebowanie na ciepło w twoim domu?)! Producenci kotłów podają albo maksymalną kubaturę albo powierzchnie jaką kocioł może ogrzać, i z kotła o moy 25 kW wychodzi że można ogrzać 200-210 m2 a u ciebie jest 130 m2 czyli jest za duży o 60%!!!

Też zgadzam się z opinią o błędnym zamontowaniu naczynia. Jeżeli kocioł musi być w pomieszczeniu garażu to zastanów się nad instalacją typu zamkniętego ze zbiornikiem przeponowym i kotłem z zamontowanym urządzeniem do odbioru nadmiaru ciepła (przeczytaj artykuł do którego link jest na stronie pt "Zamknięta instalacja grzewcza z kotłem na paliwo stałe- zmiana przepisów..."). Problemem może być również komin w twoim garażu. Ze schematu który zamieściłeś wynika że jest to komin niski, a kotły na ekogroszek wymagają komina o wysokości od 6 (zależne od mocy) i pow. przekroju ok 400cm2. Nie jestem również przekonany do koncepcji podgrzewu cwu (chyba że z kotła będziesz grzał tylko w czasie sezony grzewczego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.