Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulator Pokojowy


RYSZARD1950

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Eksploatuję od niedawna kocioł HEF Multimat 25kw ze sterownikiem Compit 520.

Chciałbym dołączyć do układu sterowniczego regulator pokojowy Auraton 2020TX plus.

Ponieważ słyszałem różne opinie na temat takiego układu proszę o informacje na ten temat.

Pozdrawiam:RYSZARD1950

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co dotyczy auratona to mam zdanie negatywne.

Bo zmieniłem ze trzy i ten ostatni był w porządku. Pierwsze dwa miały wadę z odbiornikiem a konkretnie to przekaźnik nie działał poprawnie. Co zauważyłem to że te dwa pierwsze były identyczne do tego trzeciego tylko nie miały zabezpieczenia na obudowie, w środku jak zajrzałem to wyglądało to jak by ktoś bawiąc się składał i lutował.

Co prawda nie wiem jak wygląda ten trzeci ze środka ale od razu i po dzień dzisiejszy pracuje poprawnie już drugi rok. Użytkuję auraton 2005TXplus ale wszystkie są do siebie podobne.

Tylko później się dowiedziałem że są podróbki może właśnie mi trafiły te dwa pierwsze choć kupowałem w tym samym sklepie co i trzeci.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że trochę z innej beczki ale nie chcę zakładać nowych tematów - chciałem tylko zapytać czy istnieje taki regulator pokojowy, który badał by temp. na piecu i w razie wzrostu do jakiejś określonej przez użytkownika temp włączył np. pompę CO.

Pytam się dla tego bo np sterownik ST37 po osiągnięciu na regulatorze pokojowym zadanej temp. ma możliwość wył. podajnika i nadmuchu oraz opcjonalnie pompy CO. - Sam sterownik pieca włączyłby pompy dopiero przy 85st.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz pod pojęciem regulatora pokojowego? Generalnie regulator pokojowy mierzy temperaturę w pokoju i na jej podstawie wysyła do urządzenia odpowiedni sygnał.

 

Czy chodzi o to, aby sterownik mimo, iż mierzy temperaturę wody na kotle był sterowany z mieszkania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś koło tego - dokładnie żeby regulator pokojowy miał zdolność "pobierania" odpowiednich danych ze sterownika - interpretował je i w razie czego potrafił na podstawie danych o temp. jaka panuje w kotle wybudzić z "uśpienia" pompę CO.

Pewnie takie coś było by możliwe wtedy gdyby jakiś producent miał dedykowany dla siebie regulator...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Marcin" ma racje opisując działanie "regulatora pokojowego". Zacząć trzeba od pewnego sprostowania tak naprawdę to co nazywasz "regulatorem pokojowym" jest termostatem pokojowym współpracującym ze sterownikiem (lub "regulatorem" ) kotłowym. Funkcje które opisujesz są przyporządkowane właśnie regulatorom kotłowym (regulacja stałotemperaturowa albo pogodowa) lub zewnętrznym regulatorom pogodowym ( np. w węzłach cieplnych). A układy sterowania działają odwrotnie niż to opisałeś, regulator kotła pobiera informacje o temperaturze pomieszczenia dostarczanej przez termostat pokojowy i uruchamia działanie kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że trochę z innej beczki ale nie chcę zakładać nowych tematów - chciałem tylko zapytać czy istnieje taki regulator pokojowy, który badał by temp. na piecu i w razie wzrostu do jakiejś określonej przez użytkownika temp włączył np. pompę CO.

Pytam się dla tego bo np sterownik ST37 po osiągnięciu na regulatorze pokojowym zadanej temp. ma możliwość wył. podajnika i nadmuchu oraz opcjonalnie pompy CO. - Sam sterownik pieca włączyłby pompy dopiero przy 85st.

 

Pozdrawiam

Witam.

Jeżeli chodzi Tobie o to,że ....

Sam sterownik pieca włączyłby pompy dopiero przy 85st.

..... to znalazłem na tym forum coś na temat sterownika, który posiadasz, może zmiana temperatury w ustawieniach serwisowych z 85st na mniejszą załatwi sprawę.

 

Jest to cytat wypowiedzi użytkownika "slasx", ja nie mam takiego sterownika, więc nie wiem czy tak jest faktycznie, ale jeżeli o to chodziło można spróbować. W swoim sterowniku RK2006 mam taką możliwość i zmniejszyłem do 80st i jest ok.

 

Witam

Ja posiadam sterownik ST-37, moze procedura jest taka sama . Tu masz procedure wejscia do niego:

 

" Funkcje serwisowe

Aby uruchomić funkcję serwisowe sterownika

ST-37 należy ustawić przycisk sieć w pozycji 0

następnie nacisnąć przycisk wyjście. Trzymając go należy

załączyć przycisk sieć w pozycję 1. Trzymając przycisk

wyjście czekamy kilka sekund do momentu kiedy zapali się

czerwona dioda. Wówczas możemy puścić przycisk wyjście.

Poruszanie po funkcjach serwisowych odbywa sie identycz-

nie jak w funkcjach dostępnych dla klienta. Jeżeli ustawiania

serwisowe zostaną zmienione ustawione przez serwis to

klient wybierając funkcje ustawienia fabryczne-sterownik

automatycznie przechodzi do funkcji ustawionych."

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Eksploatuję od niedawna kocioł HEF Multimat 25kw ze sterownikiem Compit 520.

Chciałbym dołączyć do układu sterowniczego regulator pokojowy Auraton 2020TX plus.

Ponieważ słyszałem różne opinie na temat takiego układu proszę o informacje na ten temat.

Pozdrawiam:RYSZARD1950

 

Witam.

Opiszę mój przypadek.

Kocioł Futura Econo 25kW, sterownik RK2006, regulator pokojowy BPT30.

Gdy regulator pokojowy uzyska zaprogramowaną temperaturę wyłącza kocioł, który przechodzi w stan podtrzymania i wyłącza pompę CO. Pompa załącza się (w zależności od ustawienia od 1 do 99 minut) co 1 minutę na 30 sekund gdy temperatura w pomieszczeniach spadnie poniżej zaprogramowanej, załącza się kocioł do pracy.

......woda w instalacji jest wychłodzona, nagrzanie jej do odpowiedniej temperatury długo trwa. Powiedzmy, że w okresach przejściowych jakoś zdaje to egzamin, ale gdy jest poniżej zera nie koniecznie. Jeżeli regulator pokojowy podłączyć do jakiegoś regulatora zaworu np 4D, to wtedy woda nie wystygnie tak mocno, ponieważ regulator zaworu zmniejszy tylko temperaturę, o zaprogramowaną przez użytkownika wartość, wyjścia na instalację CO, grzejniki lekko grzeją a nie przegrzewają pomieszczeń.

Moim zdaniem jest to znacznie lepsze rozwiązanie, jak wyłączanie kotła, i ponowne rozgrzewanie.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Szukam właśnie takiego rozwiązania. Tzn regulatora pokojowego który będzie regulował pracą siłownika zaworu 4d. Najlepiej było by gdyby nie ingerował zupełnie w pracę pompy i kotła. Super by było jeśli posiadał by strefowość lub kalendarz na 7 dni..... Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie wiem czy jest taki regulator pokojowy, żeby sam regulował pracą siłownika, raczej nie, dlatego, że przeważnie mają styki wykonawcze "beznapięciowe" - zwarty/rozwarty. Trzeba by zastosować dodatkowy regulator siłownika zaworu 4D, który może współpracować z regulatorem pokojowym właśnie na zasadzie styk -zwarty/rozwarty

Jest wiele takich, od bardzo rozbudowanych, który kiedyś opisywał "Marcin" -Unicontrol mix07

do mniej zaawansowanych

-np. Pogodowy - Sterownik Mieszacza UMS -4PS, który nie ingeruje w sterowanie kotłem

 

Dzisiaj też natrafiłem na regulator kotła ze sterowaniem mieszaczem, wszelkimi ochronami (temp. powrotu, itp.), przedziały czasowe dla obniżenia temp., podłączenie termostatu pokojowego itd. jest tego dużo - mam na myśli funkcje

ecoMAX 800 R, ecoMAX 700 R

Powodzenia w poszukiwaniach najlepszego dla siebie rozwiązania.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja byłem ostatnio na etapie przebudowy instalacji c.o. spowodowanej wymianą kotła. Mam kocioł UKS-G z dołączonym mikroprocesorowym regulatorem temperatury ALFA , następnie mam zamontowany zawór 4D plus siłownik zaworu, którym zawiaduje Regulator Temperatury Zaworu Mieszającego RT-12. Trudno dokładnie sprawdzić efekty współpracy tych urządzeń, gdyż jest jeszcze ciepła pogoda, ale podczas sprawdzania kocioł z zasypanym węglem w ilości 22 kg t.j połowa zasypu kotła /kocioł 24kW/ pracował przez 16 godzin z zadaną temperaturą na kotle 60 stopni, a na regulatorze siłownika zaworu tj.RT-12 45 stopni /czujnik jest na rurze wychodzącej z zaworu 4D/, w domu było za gorąco, ale zimą chyba będzie w miarę. Proszę zauważyć, że w tak dużym kotle zużycie węgla wyniosło około 1,375 kg węgla na godzinę, pow. ogrzewana 130 m kw. W chwili obecnej dołączyłem do RT-12 Regulator pokojowy RT-1, konstrukcja stara, ale działa na zasadzie otwarty lub zamknięty styk. W/g wszelkich danych powinno bardziej dokładnie regulować temp. w pomieszczeniach i może uda się jeszcze trochę oszczędzić opału - zobaczymy w praktyce. Jeszcze nie miałem kiedy sprawdzić.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeżeli chodzi Tobie o to,że ....

 

..... to znalazłem na tym forum coś na temat sterownika, który posiadasz, może zmiana temperatury w ustawieniach serwisowych z 85st na mniejszą załatwi sprawę.

 

Jest to cytat wypowiedzi użytkownika "slasx", ja nie mam takiego sterownika, więc nie wiem czy tak jest faktycznie, ale jeżeli o to chodziło można spróbować. W swoim sterowniku RK2006 mam taką możliwość i zmniejszyłem do 80st i jest ok.

 

No niestety w ST37 w menu serwisowym nie ma możliwości zmniejszenia tej temp na mniejszą - chyba że są jakieś inne sztuczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety w ST37 w menu serwisowym nie ma możliwości zmniejszenia tej temp na mniejszą - chyba że są jakieś inne sztuczki.

 

Witam.

Zerknąłem w instrukcję ST37, tam jest napisane, że przy ustawieniu priorytetu cwu (ale tylko wtedy) pompa co, w razie wzrostu temperatury załączy się przy 80'C.

Jeśli chodzi o te 85'C, to faktycznie nie ma możliwości zmiany temp., ponieważ jest to zabezpieczenie STB kotła realizowane przez dodatkowy termostat (z fabrycznie ustawioną temp. 85') mierzący tą samą temperaturę co czujnik temperatury kotła.

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - czy użytkownicy ST37 i podobnych oraz regulatorów pokojowych nie obawiają siętakiej sytuacji że:

W tym sterowniku kocioł jak pracuje w trybie Priorytetu CWU to grzeje wodę do zadanej tempCWU ale kocioł rozbuja się niezależnie od temp. zadanej na piecu - czyli w wypadku ST37 - do 62st.

Jeżeli wystąpi taka sytuacja, że dojdzie do temp 62 st, a regulator stwierdzi że jest w domu za gorąco i wyłączy pompę CO i piec przejdzie w tryb nadzoru - to czy ta temp nie podskoczy za nadto do góry ?

Czy wtedy zostaje tylko to jedno zabezpieczenie że powyżej 80 włączą się pompy ??

Może ktoś miał już taką sytuację ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.