Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:)

 

Chcę zainstalować w domu parterowym o powierzchni ok 70 m kw. centralne ogrzewanie w systemie otwartym grawitacyjnym, mam już kocioł na paliwo stałe o mocy 12 kW który chcę umieścić w piwnicy, a niedaleko kotła chcę umiejscowić bojler.

Instalację zamierzam robić z rur stalowych dlatego, że chcę zalozyć grzejniki aluminiowe.

 

Nigdy wczesniej tego nie robilem, aczkolwiek mam jakieś pojęcie na ten temat, spawanie i skręcanie rur nie stanowi dla mnie problemu.

 

Mam kilka nurtujących mnie pytań i proszę o pomoc

 

1. Jakiej srednicy rur uzyć do tej instalacji?

2. Czy zamontować w pompę na zasilaniu czy robić instalację bez pompy?

3. Czy stosować zawory termostatyczne do grzejników czy może jakiś zawór 3d lub 4d?

4. Rury zasilające chcę puścić górą pod sufitem a powrót dołem czy jest to dobre rozwiązanie?

5. Czy trzeba stosować jakieś specjalne odpowietrzniki? jesli tak to w którym miejscu?

 

Proszę o jakieś dobre rady żeby zrobić dobrze i bez żadnych kompikacji.

Poniżej zamieszczam schemat mojej przyszłej instalacji.

post-10774-1256482958_thumb.jpg

 

Za pomoc z góry wszystkim dziękujęwink.gif

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak istotnej informacji , dom nowo budowany czy juz wykonczony ?

jak nie robiłes instalacji grawitacyjnej to na poczatek bedzisz musiał o tym dokładnie poczytac , bo przeróbki z rur stalowych to nie jest prosta zmiana jak plastiki

co skłania cie do wyboru alu grzejników ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom jest z lat 80-tych, ocieplony, dotychczas był ogrzewany przy pomocy pieców kaflowych.

o instalacji grawitacyjnej juz trochę czytalem, ale jak wiadomo wszystkiego nie da się z ksiązki nauczyc:)

przeróbek rur stalowych się nie boję ponieważ mam zaplecze sprzętowe i trochę umiejętności

co do grzejników to jeszcze nie dokonalem wyboru zastanawiam się nad zeliwnymi albo alu

za alu przemawia do mnie dobra przewodność cieplna i mala pojemność wody (chociaż w instalacji grawitacyjnej zaleca się duży zład wody)

chyba lepiej jest zalozyć nowe grzejniki alu niz stare zeliwne?, chociaż tu mogę nie mieć racji więc proszę o podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeżeli masz piwnice pod całym budynkiem CO można zrobić trochę inaczej ,wszystkie leżaki w piwnicy tylko piony wchodzą do mieszkania nie ma tyle rur w domu ,na każdym pionie trzeba zamontować odpowietrznik.Przy każdym kaloryferze można założyć zawory termostatyczne o większej przepustowości

do CO grawitacyjnych, będziesz miał możliwość regulacji temp. w pomieszczeniach.Rury myślę że z kotła wyjście 11/4 cala do rozgałęzienia potem co odejście pionu to o jedną średnice zmniejszać.Piony wystarczą 3/4 cala ,a gałązki 1/2 cala. Przy instalacji grawitacyjnej trzeba pamiętać o zachowaniu spadków.Pompę na razie nie musisz montować, podejście możesz zrobić jak coś nie będzie tak zawsze można założyć.

 

 

schemat jak ja bym to zrobił. post-1213-1256500760_thumb.jpg

 

 

Pozdrawiam

Waldikol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słusznie prawisz waldi

to najlepszy sposób zasilania jak sie ma piwnice

a co do grzejników zeliwnych to pogarda dla nich jest powszechna ale całkiem niesłuszna

wiekszosc ludzi sie ich pozbywa montujac blasznki , bo chiba modniejsze ale nic lepszego z tego nie wynika

zeliwne przezyja kilka razy najlepsze blaszaki a ich sprawnosc ?

no cuz jak sie pali na okragło w piecu weglowym jak to róznica , korzystniej dla pieca jak wraca cieplejsza woda , a inni matwia sie o zimny powrót cuda wyprawiaja z mieszaczami itd.

zupełnie inna bajka jak sie ma kondensata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwnicę mam pod połową budynku ale myslę, że dałoby radę zrobić instalację w taki sposób. Tylko trzeba ocieplić rury żeby nie bylo strat ciepła i niepotrzebnego ogrzewania piwnicy. Jakiego ocieplacza uzyć w tym przypadku??

 

nie gardzę grzejnikami żeliwnymi, tylko ciężko jest dostać używane z demontażu w dobrym stanie, chociaż bedę szukał i jeśli

znajdę to napewno założę żeliwne a jesli nie to pozostaje alu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie zaizolowac rury trzeba jak nie ma być ciepła piwnica

teraz są izolacje z pianki o róznych srednicach i grubosciach łatwo sie zakłada , zaden problem

zobacz w składzie lub hurtownic instal.

grzejniki zeliwne jak sie popytasz to mozna znalesc nowe , albo skład złomu czesto ludzie sie pozbywaja

jak byś miał niedaleko do rzeszowa to i u mnie kilka lezy nowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeszcze jedno jak byś założył zawór przy kotle na powrocie to w sezonie letnim mógłbyś grzać ciepłą wódę

Co do kaloryferów najlepiej żeliwne no ale jak nie będzie mogą być aluminiowe najlepiej jednakowe

będą miały wyrównane opory przepływu.

 

post-1213-1256542684_thumb.jpg

 

 

Pozdrawiam.

 

Waldikol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchaj no kolego nie oto chodzi że na zwykłych zaworach zadziała bez zaworów też zadziała chodzi o wygodę nie przegrzewanie pomieszczeń no i na przykład w okresie przejściowym temp na piecu 40* a skąd ciepłej wody, a jak są termostaty ,to na piecu 60* w domu 22* a CWU 55*i nic go nie obchodzi tylko pali w kotle, zrób to na zwykłych zaworach bez zakręcania, i kombinowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę mi wytłumaczyć dlaczego nie montujemy zaworów termostatycznych na grawitacji (to po co są w sprzedaży) to samo tyczy się grzejników aluminiowych nie doradzam żeby miał gorzej tylko to mam i to jest sprawdzone i to działa grzejniki mam mieszane żeliwo aluminiowe i stalowe nie ma żadnego problemu z żadnym rodzajem kaloryferów a zawory mam założone do instalacji wymuszonej i działa na grawitacji tylko dobrze jest zrobiona instalacja ,i nie widzę problemu żeby i ta instalacja nie mogła tak być wykonana i działała bezawaryjnie . Teraz właśnie zamontowałem zawory termostatyczne o zwiększonej przepustowości u mojej siostry ma akurat taką samą instalacje jak na schemacie i też grawitacyjna stalowa 5 grzejników stalowych purmo powierzchnia grzewcza 80m2i miała za gorąco w domu, teraz problem zginął, w domu już nie jest gorąco a ciepło i to wszystko działa bez najmniejszego problemu.do tej pory kocioł na niskich temperaturach w granicach 40*

CWU letnia w domu 26* Teraz na kotle 60* CWU 50* w domu 22*

Pozdrawiam.

Walswid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) No widzisz Na forum udzielasz odpowiedzi i tak naprawdę nie wiesz komu i jak będzie użytkował ową instalację i do rzecz......

Palenie w piecu zwykłym jest uzależnione od wielu czynników /pogoda,rodzaj paliwa,palacza,moc pieca,rodzaj i pobór mocy.

?Co może się stać przy zastosowaniu termostatów w układzie otwartym(piec C.O zwykły)

--Układ zostanie przegrzany ,a termostaty nie pozwolą wychłodzić układu....

?Czy grzejniki Aluminiowe są lepsze od stalowych lub żeliwnych?

I tak i nie decyduje tu rodzaj pomieszczenia i użytkownicy oraz widzimisię ..

Grzejniki aluminiowe o podwyższonej sprawności -tak wychładzają czynnik grzejny że różnica temperatur między zasileniem a powrotem przekracza nawet 20 stopni a to nie jest dobre dla całego układu i wówczas jesteśmy zmuszeni do dodatkowych rozwiązań wspominając tu otrzywiście o kosztach.Nie będę się tu rozwodził co należy dokupić by podnieść sprawność tych grzejników.

Podstawową wadą tych i innych grzejników o podwyższonej radiacji jest tendencja nadmiernego wznoszenia kurzu,roztoczy więc nie stosujemy takich grzejników w sypialni/pokojach zabaw/ a ja dodam w domu.Grzejniki te zastosowanie mają w pomieszczeniach okresowo grzanych to znaczy tam gdzie szybko należy podnieść temperaturę na krótki okres. Koszt grzejnika aluminiowego jest znaczący a żywotność no taka sobie...bo w swojej karierze wymieniałem te grzejniki -czemu? może woda nie odpowiednia,może dlatego że układ instalacji mieszany/stal,miedz.aluminium/może wada fabryczna.

Nigdy nie wymieniałem grzejników uszkodzonych żeliwnych/chyba że klient tak chce i już bo sąsiad ma takie ładne aluminiowe.

Nie doradzam w temacie ogólnym co ktoś ma kupić bo jest to dobre bo ja tak mam i ty nie musisz mieć lepiej...to tyle jak masz jakieś pytania .,,,,,,,,to proszę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.