Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tylko Jedna Pompa, Przed Zaworem 4d?


Fazi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Proszę o poradę w kwestii poprawności montażu pompy CO - mój instalator zdążył ją już zamontować przed zaworem 4D. Jutro kontynuuje montaż instalacji, a ja się zastanawiam czy to będzie chodzić. Ogólnie z tego co ogarniam jedna pompa ma napędzać również obieg wody przez boiler - jeszcze nie został on podłączony, ale myślę że będzie podłączony przez jakiś zawór. W takiej konfiguracji myślę że byłoby możliwe sterowanie grzaniem Co i Cwu, poprzez odpowiednie ustawienie zaworów przed boilerem i 4D. Jednakże aby to pracowało automatycznie, oba te zawory musiałyby być z siłownikiem no i nie wiem czy mój piec Taurus Gaur ze sterownikiem ST-40 byłby w stanie jakoś sterować te zawory - raczej trzebaby zastosować jakiś dodatkowy sterownik. Jakie zalety miałby ten układ? Tylko jedna pompa - mniejszy wydatek energii elektrycznej ( boiler jest tuż nad piecem, przy zamkniętym 4D mogloby chodzic na grawitacji... Wady - sterownik nie przygotowany do takiej konfiguracji, koniecznośc dokupienia silownikow do zaworow... Co o tym sadzicie? Pozwolic mu dzialac dalej cz ma to pruc i robic z 2 pompami za zaworem 4D, jak byc powinno?

Do tego sprawa podlogowki - instalator sugeruje uzycie wymiennika, poki co sprobujemy bez i zobaczymy... Podlogowki sa podlaczone na tych samych listwach co grzejniki, a roznica temperatur ma byc uzyskiwana zaworami termostatycznymi dla kazdej podlogowki.... Tez troche dziwny system... Prosze ocencie calosc. Załaczam schemat.

post-9711-1256142715_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moim zdaniem musisz lepiej przypilnować fachowca i nieco narzucić sposób rozwiązania instalacji. Bo: Zawór 4 d zdecydowanie przed pompą. Do ładowania zasobnika nie jest potrzebna pompa anie zawory techniczne ( elektrozawory). Ja mam zrobione na jednej pompie z takim bajpasem jak na Twoim rysunku. Jedna pompa "goni" wszystko ( co nie oznacza że CWU działa na grawitacji). Ważne są średnice i technika i schludność ( koło aramtury kotłowej). Najczęściej jest przerost formy nad treścią. Niestety. Czego nie ma to się nie popsuje. Pozdrawiam i zachęcam do lektury forum. Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Dzięki za odpowiedzi ;)

Piszecie że pompa zdecydowanie za 4D. Interesuje mnie co się stanie w takiej konfiguracji jak narysowałem? Czemu pompa nie może być przed 4D? Mój piec to Taurus Gaur 18,5kW, sterownik ST-40, posiadający sterowanie pomp co i cwu (jak również pompy podłogówki choć tej raczej nie będę używał ;) Nie mogę obecnie za długo korzystać z netu ( już mieszkam na nowym domu, bez grzania brr) , może macie gdzieś pod ręką linka do poprawnie wykonanej instalacji, abym mógł druknąć instalatorowi?

Wielkie dzięki i pozdr :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki zapas mocy pieca posiadasz lub jak daleko masz do kotłowni chodzi mi o priorytet grzania wody po co wydawać na drugą pompe jak jest możliwość pracy grawitacyjnej zaworami kulowymi możesz sam regulować.

Ja jestem w trakcie wykonywania instalacji jak tu na dole jest skan schematu finalnego. Uruchomiłem instałacje i jest wszystko wporządeczku. Bojler chodzi na grawitacji idealnie[po 15 min od rozpalenia cipla woda już była w kranie (bojler dwuwężownicowy)] uwzględniłem porade yozik-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie!

 

W końcu uruchomiliśmy układ i rozpaliłem w piecu :) Piec pali ładnie, temperaturka rośnie :) Wszystkie zawory termostatyczne na grzejnikach i podłogówkach otwarte, zawór 4D otwarty, tj. cała moc na grzejniki, i jak tylko rusza pompa co przy 35st to oba grzejniki robią się gorące. Również woda w boilerze się podgrzewa, a jak już nie chcę dalej jej grzać zamykam zawór i ok. Jednak podłogówka nie za bardzo chce działać. Hydraulik twierdzi że w nowym domu to i parę dni może potrwać nim podłoga będzie ciepła. Prawda to? Kolektory rozdzielające wodę są gorące, zarówno zasilający (co normalne B) jak i powrotny - jakby układ nie był w stanie odebrać całego ciepła.

Spróbowałem następnie zamknąć zawory przy grzejnikach aby wymusić lepsze grzanie podłogówki. Kolektor powrotny zrobił się zimny. Rurki do podłogówki są letnie na zasilaniu i zimne na powrocie - jakby nie płynęła przez nie woda. No ale kolektor zasilający ciepły, więc co nieco musi płynąć. Nawet jak zostawiłem odkręconą tylko jedną podłogówkę to było tak samo.

Kolejna sprawa z zaworem 4D. Niby działa ok, jak pracuje na pełnym otwarciu to rurka A gorąca, B letnia, C gorąca, D letnia. Zmieniam ustawienia na 50% to zabulgocze, B i D robią się gorące na chwilę, jakby wcześniej powstawało nadciśnienie w C i w momencie otwarcia spływa ono do D. Poza tym - przy zamkniętym 4D temperatura na piecu powinna szybko rosnąć, a wcale tak nie jest, rośnie powoli albo nawet wcale. Dodam dla jasności że wszystkie w/w testy na zamkniętym obiegu boilera.

Proszę doradźcie jak dalej z tym działać. Wiem że powinienem zmienić pompę za 4D, ale może jakoś będzie hulać, zimno już i dobrze byłoby wygrzać trochę chatę B) Pozdr i z góry dzięki za wszelkie rady :) Idę palić :)

post-9711-1257678556_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj zawór przed pompą bo jeszcze nie ma mrozów, teraz to na drodze do przelewu masz zawór różnicowy, a pompa nie wiadomo gdzie będzie gonić tą wodę w zależności od ustawienia 4D, jak chcesz tak zostawić to już lepiej na pełnym otwarciu 4D, tylko po co go montować,Przy otwarciu 50% normalnie powinno być A gorące, Bi C temperatura zblizona, D w zależności od odbioru ciepła raczej chłodna, pozdrów instalatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, chyba już wiem czemu ta podłogówka nie działa jak należy! Bo nawet jak 4D jest na 100% otwarty to albo grzeją grzejniki albo podłogówka. Mój szanowny instalator, którego zaraz serdecznie za to pozdrowię, zamontował zawory RTL na zasilaniu podłogówki... Ręce opadają, gość mówi że 30lat to robi, żeby mu zaufać a tu takie bomby, ciekawe co jeszcze wyjdzie :) Teraz pytanie czy nawet jak się uda przełożyć RTL na powrót to na każdego przypada jakieś 15-20m2 podłogówki, czy to nie za dużo? Czy może lepiej pomyśleć o gruntowniejszej przebudowie, oddzielny rozdzielacz, mieszacz, pompa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa będzie przełożona za zawór, to już udało mi się wywalczyć z instalatorem, kwestia tylko czy zawory RTL przy takiej wielkości podłogówki dadzą radę? Poza tym, kolektor powrotny też się nagrzewa, poprzez powrót gorącej wody z grzejników ( około 50st przy 60st zasilania, obecnie) i zastanawiam się czy nie spowoduje to nadmiernego rozgrzewania zaworów RTL. Co prawda ta woda z grzejników nie płynie przez nie bezpośrednio, ale byłyby wkręcone w ten kolektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przeróbka dokonana, teraz zrobione tak jak na schemacie, tj. wszystko jak chciałem, jedynie instalator nie chciał zamontować zaworu różnicowego na pompie co, twierdząc że za zaworem 4d to już nie spełnia on żadnej roli. No ale to póki co nie przeszkadza.

RTLe zostały wkręcone w kolektor powrotny, ale dalej nie działa to tak jak trzeba. Jeśli otworzę maksymalnie RTL, podłogówka grzeje ( ale nie wszystkie obwody), jednak wystarczy że próbuję regulować temperaturę powrotu, zamyka się zawór i podłoga zimna. Generalnie kolektor powrotny jest gorący, gdyż jeśli podłogówka nie działa, to woda zasila tylko 2 grzejniki - temp zasilania 55-60st, powrotu pewnie niewiele niższa. Obudowy RTLów są rozgrzane od kolektora i zapewne zamknięte, gdyż rurka powrotu podłogówki podłączona do RTL jest zimna. Dlatego też zamierzam wykręcić RTL z kolektora i dać pomiędzy kolektor a RTL kawałek rury plastikowej - niestety mój instalator właśnie dostał skierowanie do sananorium i sobie wybył na 3 tygodnie więc muszę to zrobić sam.

Druga opcja którą rozważam to ograniczyć temperaturę na zaworze 4D do jakiś 40st, wtedy to może jakoś tymczasowo będzie działać, ale boję się że skuteczność grzania będzie za niska, a mrozy idą....

post-9711-1259577546_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku jeśli temperatura w pomieszczeniach jest właściwa to działają też zawory termostatyczne ograniczając przepływ. No i jeszcze jedno przy zasilaniu podłogówki przez grzejnik długość rur podłogówki jest ograniczona. Prawdopodobnie zostały wykonane błędne obliczenia instalacji lub nie wykonano ich wcale. A to przy takich układach jest bardzo ważne. do tego w chwili obecnej jest małe zapotrzebowanie na energię cieplną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, nie wiem czy dobrze zrozumiałem - podłogówka nie jest zasilana przez grzejnik, szeregowo, tylko równolegle z grzejnikami. Powierzchnia każdego z obwodów podłogówki to około 15-20m2 - długości rur poszczególnych obwodów niestety nie jestem w stanie obecnie podać - choć na upartego mógłbym to oszacować na podstawie zdjęć - tylko czy nie szkoda na to czasu? Rurki średnio co 10cm. Obliczenia nie wiem czy jakiekolwiek były - myślę że instalator opierał się na intuicji i doświadczeniu :)

Na tą chwilę zastanawiam się jedynie nad tym czy warto odseparować RTL od kolektora odcinkami rurek plastikowych. Wydaje mi się to sensowne - co sądzicie?

 

Z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też nie do końca. Ale już chyba kojarzę.

Wartość nastawy 1 2 3 4 5

Temperatura powrotu tR [°C] 10 20 30 40 50

Przy ustawieniu na 1, 2, 3, temperatura powrotu jest wyczuwalna jako zimna chłodna, bo i tak powinno być. Nadrzędna jest temperatura w pomieszczeniu, jeśli jest właściwa do znaczy , że układ grzeje i nie wymaga ingerencji. Po to są ograniczniki temperatury aby ograniczały ją od góry np. do 22 st. C. Z mojego punktu widzenia układ działa poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, idea regulacji przy pomocy RTL jest dla mnie jasna, wiem też że nie zawsze podłoga musi być ciepła aby w domu była normalna temperatura. Ale chyba nie do końca jest poprawna sytuacja gdy w jednym dużym pomieszczeniu ( hol kuchnia i salon - 3 obwody podłogówki) wszystkie RTLe są na max czyli 4ka, i jeden obwód grzeje, aż muszę go ograniczać, a podłoga nad dwoma pozostałymi jest zimna... od tygodnia :) Mogę zmusić te nie działające do działania, odkręcając na jakiś czas głowicę RTL, ale po ich zakręceniu i jakimś delikatnym regulowaniu podłoga za jakiś czas znów robi się lodowata - a sam zawór RTL jest gorący od kolektora... dlatego chcę odseparować cieplnie RTL od kolektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zatem informuję, że odseparowałem RTLe od kolektora powrotnego przy pomocy półmetrowych odcinków rury od podłogówki. I wreszcie wszystko działa poprawnie, wszystkie obwody grzeją, można regulować RTLami temperaturę podłogi. Co prawda póki co ze skrzynki z kolektorami wystają kłęby rur i zaworów, ale... i tak jest w garażu a później się pomyśli. Co prawda zauważam że temperatura podłogi nie jest jednolita na obszarze jednego obwodu, muszę jeszcze dokładnie przeanalizować jak się rozkłada temperatura - jest to o tyle istotne że montuję niedługo czujnik temperatury podłogówki, w miejscu gdzie przebiegają rurki wszystkich obwodów - nie wiem na ile użyteczny będzie ten pomiar, ale lepiej móc mierzyć jakby co :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.