Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Kotrem Kwmp 2


tydy

Rekomendowane odpowiedzi

I jak eksperymenty z piecem? Mnie najlepsze wyniki daje H=120, d=700 - 30kg wegla wystarcza na 1,5 dnia.

 

co do budowy szuflady - w naszym piecu sa dwie szuflady - przesuwaja sie na przemian i maja z boku takie ramki, ktore zapobiegaja wysypywaniu sie opalu na boki. Poza tym sa dosc ciasno obsadzone w prowadnicach. Palilem w zeszlym roku troche mialem, i nie mialem problemow z wysypywaniem mialu z szuflady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam teraz h=180 d=600, lepsze tepperatury po przejsciu w stan podtrzymania. piec sie rozgrzewa o 5 do 6 stopni wiecej i dluzej jest wylaczony

z tym h = 120 to nie przepala dobrze , spadaj cale kawały. a jak masz ustawiony nawiew ? ja mam na 10 teraz .

mam dobry ciag i dlatego nawiew niezaduzy zeby nie wychladzalo.

co do budowy ttłoka to ja mam tak jak na stronie kotremu . wpisac wystarczy kwpmp2 kotrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sproboje jeszcze z tym h=180. Takiego ustawienia nie testowalem.

Nadmuch u=10 ? Ciekawe - musze potestowac.

 

A - pale teraz ekogroszkiem z mialem. Kupilem tone na probe. Spala chyba tyle samo, a cenowo lepiej sie na tym wychodzi. Niestety - wiecej popiolu!

 

 

A, Inv, robia Ci sie moze jakies takie spieki z ekogroszku? No i masz jakies niedopalone fragmenty ekogroszku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam jestem nowy na forum.Mam taki mały problem z gotowaniem się wody na rusztach wodnych. Paliłem przez 3 tyg pospółką.Miałem ustawiony czas miedzy podaniami na 120 a wentylator na 20%.Teraz pale odsiewka z węgla kamiennego i mam ustawione podawanie na 240 i wentylator na 12% bo przy ustawieniach takich jak do pospółki myślałem ze piec mi rozsadzi.Mam piec ustawiony na 55 stopni a cwu na 40.Na grzejniki mam puszczone 44-50 stopni.Nie mogę skrócić podawania bo zaraz się woda gotuje.Tak samo z wentylatorem jak tylko zwiększę obroty to jest to samo.Na pospółce żar był taki sobie a teraz wystarczy żeby żar był na połowie rusztów i gorąc jest nie miłosierny.I właśnie nie wiem czy mam coś źle podłączone czy to wina tej mojej super odsiewki która daje takie ciepło.Byłbym wdzięczny jak by ktoś się jeszcze podzielił swoimi ustawieniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie udalo mi sie rozpalic tak, zeby piec zaczal sie gotowac.

 

Swoją drogą te ruszta w tym piecu to jakieś nieporozumienie. Palenisko posiada jedynie szpary, oddalone od siebie co ok 3 cm. I nie ma zadnej kratki lub siatki, gdzie wegiel moglby sie spalac. W rezultacie wegiel nie dopala sie rownomiernie i spadaja niedopalone brylki. Walcze juz drugi sezon z tym piecem, i nie znalazlem zadnych zadowalajacych parametrow. Zastanawiam sie teraz, czy nie przerobic jakos tego paleniska na wersje z siatka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Posiadam piec Kotrem KWMP 2 35KW sterownik Compit Rapid 5U

dom ma około 150m2 + garaz okolo 36m2 (obecnie nie ogrzewany)

chcialbym zapytac was o ustawienia tego piec odnosnie spalania

 

po konsultacjach z producentem ten wskazal mi by piec pracowal na ustawieniach podstawowych

czas miedzy podaniami 240s

obroty wentylatora okolo 17-20%

zreszta w tym trybie tylko mozliwa jest zmiana tych 2 parametrów

 

W chwili obecnej w domu trwaja prace wykonczeniowe a wloczone jest tylko ogrzewanie podlogowe (prawie caly dół + łazienka na poddaszu (grzejniki na poddaszu nie zainstalowane)

razem okolo 620m podlogówki

nie korzysam jeszcze z CWU

 

temp okolo 18-20c na dole 13-16 gora przy temperaturach ponizej 0 (max -17c)

 

Chcialbym zapytac o ustawienia parametrow w tym piecu

Pale ekogroszkiem i spalanie w te mrozy siega 1 worka (okolo 25kg) ekogroszku na dobe

Jeszcze dziwi mnie mala ilosc ekogroszku jaka mozna zasypac do zasobnika

producent podaje oklo w tym modelu okolo 150-160 litrów a mi wchodzi oklo 3 workow z kawalkiem no moze jakos upchalbym 4 worki ale to i tak daloby max 100kg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam jestem nowy na forum.Mam taki mały problem z gotowaniem się wody na rusztach wodnych. Paliłem przez 3 tyg pospółką.Miałem ustawiony czas miedzy podaniami na 120 a wentylator na 20%.Teraz pale odsiewka z węgla kamiennego i mam ustawione podawanie na 240 i wentylator na 12% bo przy ustawieniach takich jak do pospółki myślałem ze piec mi rozsadzi.Mam piec ustawiony na 55 stopni a cwu na 40.Na grzejniki mam puszczone 44-50 stopni.Nie mogę skrócić podawania bo zaraz się woda gotuje.Tak samo z wentylatorem jak tylko zwiększę obroty to jest to samo.Na pospółce żar był taki sobie a teraz wystarczy żeby żar był na połowie rusztów i gorąc jest nie miłosierny.I właśnie nie wiem czy mam coś źle podłączone czy to wina tej mojej super odsiewki która daje takie ciepło.Byłbym wdzięczny jak by ktoś się jeszcze podzielił swoimi ustawieniami.

 

 

witam

 

mam kotrem kwmp2 już 3lata, jeśli chodzi o gotowanie na rusztach to miałem podobny problem, okazało się że kocioł trzeba zeskosować (według instrukcji) i problem zniknął .

Jeśli chodzi o ustawienia to zawsze ustawiam tak aby żar był na początku ruszt (zależy od węgla czasami podania co 190 czasami co 290), temp spalin jest wtedy niska i kocioł ma najwyższą sprawność, wolę żeby kocioł pracował dłużej ale mniej spalał, powietrze dobieram tak aby płomień był jasno żółty (lepiej trochę za mało niż za dużo). i na budynek 300m2 spalam rocznie około 6 ton (w tym latem CWU)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie uużytkownicy najlepszego kotła w polsce kwmp2 mam ten piec od 2lat ijak raz nastawiłem ustawienia tak jest do dzis mam 45 kw dom 250m2 plus cwu 150 l pieca nie gasze chodzi na okrągło 12 miesięcy dmuchawa jest ustawiona na 12 % cvzas miedzy podaniami 360 s na piecu mam ustawione 53 stopnie ale tak zawsze przeciągnie do57 stopni rocznie pale 7 ton miału temperatura w domu mam ustawioną na 25 stopni mam założony sterownik nano super sprawa godny poleceniu sterownink bardzo prosty w obsłudze a nie jak ktoś tam pisze że nie wiadomo jak ciezko sie go obsługuje chyba niemiał stycznośći z sterownikiem gieco to jest dopiero koszmar zeby wszystko super hodziło trzeba miec suchy opał pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Siema.darkus121 zrobilem tak jak opisales i piecyk przestal gotowac wode tylko lekko posykuje.Wreszcie moge zmniejszyc czas podawania.Mam teraz ustawione na 120s,nadmuch na 10% i przedmuch 120s pozostale paramerty fabrzyczne.Mam do was jeszcze pytanko odnosie przedmuchow .Jak macie ustawione.Czy jest sens zwiekaszac np na 360s lub wiecej czy moze zostawic fabryczne ustawienia 10s chyba o ile pamietam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chodzi o przedmuch to przy tak częstym podawaniu (120s) kocioł po osiągnięciu temperatury ma bardzo dużo żaru na palenisku, jeśli nadmuch zostanie wyłączony to z tego żaru wydobywa się sadza i dym, dlatego przedmuch powinien być ustawiony tak aby pozbyć się zbyt dużej ilości żaru. Kocioł podbije bardziej temperaturę, ale też dłużej nie będzie pracował.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 5 miesięcy temu...

Panowie,

Mam ten kocioł 35 KW, grzeję 130 m2 nieocieplonej powierzchni ( parter + piętro ). Podstawą jest, że żar powinien być na 80 - 90 % paleniska. Jeśli jest przy podajniku ( np. 1/3 paleniska ) to oznaczas dużą stratę kominową, i w ten sposób znaczną część opału puszcza się z dymem. Ja podaję co 65-70s, wentylator 18-20, i nie ma mowy o gotowaniu czy spychaniu żaru. Jest jedynie trochę sadzy, ale to wynika z przewymiarowania kotła i faktu, że piec długo stoi w podtrzymaniu. Dla bezpieczeństwa zrobiłem zabezpieczenie przed gotowaniem wody w kotle - jeśli temperatura na piecu przekroczy 80 stopni załącza się bojler dwupłaszczowy niezależnie od temperatury wody w nim, co powoduje skuteczne ochłodzenie kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam! Posiadam ten piec od zeszłego roku. Dla mnie ten piec jest tragiczny, pali ile widzi (zasobnik na 2 dni, dom ponad 200 m2, ocieplone ściany, okna plastiki, był układ górnego zasilania rurą 2 cale, ale teraz robię remont piętra i centralne zostało zmienione na układ zamknięty, dojdzie 40 m2 podłogówki, zobaczymy jak się będzie spisywać), wokół wyczystki tej dolnej lakier się spalił na piecu (w tym miejscu nie ma płaszcza wodnego) porażka. Nie ważne jakie ustawienia czasu podawania paliwa mu zrobie zawsze spala w tym samym miejscu, jeździłem od 110-240 a nawet 300 sekund i zawsze spala tą samą ilość paliwa. Miałem kupić piec innej firmy znanej z renomą, ale namówił mnie "fachowiec", że lepiej ten i tańszy o niecałe 1000 złotych, nie ma co oszczędzać i badziewia kupować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 9 miesięcy temu...

Tak przy okazji. Dziś gość przywiózł mi węgiel. Rozmowa zeszła na temat pieca. Powiedziałem, że ja mam piec 35kw mocy nominalnej na 130 m2. Gość powiedział, że to bardzo dobrze, że piec jest dwa razy taki jak powinien, bo wówczas spokojnie sobie pyka i sprawność jest największa. Gdyby był kocioł mniejszy, to byłoby mniej wody w płaszczu, i musiałby chodzić prawie bez przerwy, co wpłynęłoby na jego skróconą żywotność. I zaczął mi tłumaczyć, że jeśli powietrza nie daje się zbyt dużo, a czopuch nie jest za gorący (u mnie ma ok. 60C) i węgiel jest dopalony, to wówczas piec ma najwyższą sprawność, gdyż duży płaszcz spokojnie odbiera ciepło. No i tak trochę zgupiałem, bo na forum i w literaturze piszą co innego (temperatura ok. 150 dla spalin to norma), natomiast jeśli faktycznie jesteśmy w stanie uzyskać efekt taki, że powietrze nie jest beznadziejnie przedmuchiwane przez część ruszt gdzie nie ma żaru, powietrza nie jest za dużo, z komina leci ledwo widoczny szary dymek, węgiel się dopala, spaliny są ok. 60C (zasilanie wody także), to gdzie tu może być realnie jakaś strata na sprawności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tyle że podobne teorie usłyszałem u producenta kotła oraz u hydraulika, który go mi polecił i montował. Gość, który przywiózł mi węgiel mówił w tym samym duchu. Powiedziałem mu, że nie rozumiem tej polityki, gdyż w literaturze piszą co innego, podobnie na forach internetowych. No ale gość dalej mówił, że jak niska temperatura spalin, to dużo ciepła przekazywane jest do wody i sprawność musi być wysoka. U mnie czopucha nie da się dotknąć tylko w jednym przypadku - gdy palę na wyjmowanym żeliwnym ruszcie awaryjnym drzewem - wtedy czopuch jest taki, że jak na niego splunę to ślina się smaży momentalnie i czopucha nie idzie dotknąć. Piec zmodyfikowałem nieco za radą Vlad24 z tego forum (dwie pierwsze z pięciu od strony popielnika otwory powietrza zatkałem - piec tłokowy) i efekt widać - spalanie jest mniejsze, no ale czopuch czasem nawet wyczuwalnie chłodniejszy lub prawie identyczny co temperatura zasilania kotła przy paleniu automatycznym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Mam go (model 35kw) od 2010, trudno powiedzieć czy bym polecił, zły nie jest, każdy rodzaj opału w nim spalisz (miał, groszek polski, czeski, pellet, ekogroszek). Problem jedynie w tym, że najmniejszy ich kocioł to 25KW, co i tak będzie za dużooooooo dla większości domów. Teraz to wiem. Nie mniej po drobnych i nieskomplikowanych przeróbkach zaczerpniętych z tego forum hula całkiem fajnie. No i każdą temperaturę na każdym opale mam na zawołanie, jak kupie gorszy opał to najwyżej będzie więcej popiołu lub szybciej pójdzie, ale spali się na pewno. Ludzie na forum piszą że nie mogą osiągnąć temperatury, że gaśnie, że nie trzyma temperatury - tutaj nic z tych rzeczy nie występuje. Jedynie gdy kocioł jest przewymiarowany, to może spalać nieco więcej niż gdyby nie był przewymiarowany., no ale zawsze można kupić gorszy i tańszy opał, nie mniej wówczas więcej roboty, po trzeba częściej podjanik załadować i częściej popiół wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witaj.Jeżeli móglbyś opisać które z przeróbek ty zastosowaleś. Mój  piec 25 kw ogrzewa 130m2-teraz  wiem, że jest za duży ale kupiłem go, gdyż dałem sie urobić sprzedawcy.Przewymiarowanie ma też ten minus, że w sezonie wiosenno letnim  lubi się wygasić.  

Użytkuję ten kocioł od 5 lat i potwierdzam,że spali się w nim "wszystko", nie ma problemu z osiągnięciem zadanej czy też utrzymaniem temperatury. W zeszłym sezonie przestawiłem się na miał i był to strzał w dziesiątkę, gdyż udało mi się kupić dobre paliwo. Niestety w tym roku miał już nie tak dobry mimo,że kupowany w tym samym miejscu. Wcześniejsze doświadczenia z ekogroszkiem pozwoliły mi dojść do wniosku, że ten kociol nie jest w stanie wykorzystać bardzo dobrego paliwa-żadne zmiany w ustawieniach nie wpływały na ilość zużytego eko.Jeżeli ktoś ma jakieś ciekawe opinie proszę o komentarz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatkałem dwie-trzy szczeliny od strony popielnika - powietrze bezsensownie przelatywało tam przez popiół. Wygaszać się nie powinien, chyba że opał nie jest do końca suchy - aby się nie wygaszał - trzeba najlepiej go składować kilka miesięcy - i wówczas nie powinno być problemu. Faktycznie lepiej do niego kupić raczej gorszy i tańszy opał, bo spali go podobną ilość co dobrego węgla - różnice oczywiście będą, ale droższego węgla chyba i tak nie opłaci się kupić.(ja palę albo czeskim groszkiem za 520zł albo miałem 25 za 600zł). Zauważyłem też, że lepiej go trzymać na najwyższej możliwej mocy - wtedy pali mniej. Ja np. podaję często co 60-80s, dmuchawa 30-40% - przy zatkanych dwóch otworach od strony popielnika pali mniej niż przed modyfikacją. Trzeba tylko zapewnić w stosownych chwilach odbiór mocy, aby ewentualnie woda się nie zagotowała. Ale o to dba zarówno sterownik rapid 5 jak również termostat dodatkowy, który załączy mi 2 pompy gdy mam ok.90C. Taka sytuacja jest jednak rzadko, bo ustawionąna piecu mam 55C, przecięga najwyżej do 65-70C, ponieważ jest duża moc.Ale mi akurat to nie przeszkadza, bo w domu mam pokojowy termostat i jak będzie za cieplo, to on wyłączy grzanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 3 miesiące temu...

To i ja dodam klika słów do tematu. Mam piec KWMP2 od 7 lat i bez wątpienia ,jak dla mnie, jest to jeden z najlepszych piecy na rynku. Mam 3 piece na ekogroszek na rożnych nieruchomościach więc mam skalę porównawczą.  Na wielki plus - konstrukcja 2 tłokowa. Nic sie nie cofa , nic nie zawiesza nawet jak dostanie sie jakas większa bryłka ekogroszku to wszystko przepycha. Mam jeszcze jednego tłokowca z pojedynczym tłokiem i lubi się z niego trochę dymić. w kotle Kotremu nic takiego nie ma miejsca. Druga sprawa to  duża szerokość szuflady dzieki czemu nie zawiesza sie opał w pojemniku jak to ma miejsce w jednym z moich piecy ze slimakiem marki Lazar ekokomfort. Minusem może być jedynie dość głośną praca szuflady, choć podobno wyeliminowano to w nowszych modelach.

Następnym wielkim atutem tego kotła jest łatwość czyszczenia, bo jak wszyscy wiemy piece na ekogroszek wymagają tej czynnosci dość często. Tu jego budowa z płaszczami pionowymi to ułatwia  i czyszczenie zajmuje kilka minut.

Co do regulacji to tak jak we wcześniejszych postach już ktoś napisał trzeba na początku trochę się pobawić w dawkowania . Ja u siebie mam: temperatura 55 C. przerwa w podawaniu 120 s, nadmuch 15% . Działa idealnie. Paliwa spala ty;le ile ma spalać i niech nikt nie plecie głupot ze jest paliwożerny. Niby że inne piece spalają 5 kg na dobę ??? Ja piecem 35kW ogrzewam ok 300 m2 dobrze ocieplonego domu + CWU . Spalanie średnie ok 40 -50 kg . Tak jak kros już napisał  zasobnik mógłby być trochę większy ale tłokowce już tak mają ze trzeba do nich częściej dorzucić. Pale w nim czeskim ekogroszkiem. Moje zadowolenie z tego pieca jest tak duże ze po sezonie sprzedaje 2 pozostałe i kupuje tłokowce z Kotremu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,,  Moje zadowolenie z tego pieca jest tak duże ze po sezonie sprzedaje 2 pozostałe i kupuje tłokowce z Kotremu.

 

Faktycznie, czasu pozostało już niewiele, by leżakujące resztki magazynowe gdzieś upchnąć. 

 

 

ps.

Niezorientowanym pragnę przypomnieć, iż wspomniane "tłokowce z Kotremu" mają podwójny sztandar mocy.

Jest to istny fenomen na rynku kotłów małej mocy.

 

Nominalna Moc Cieplna - taką moc cieplną deklarował producent przy badaniu kotła.

Robocza Moc Cieplna - taką moc cieplną producent kotła zaleca do obliczeń na zapotrzebowanie na ciepło

 

źródło:

https://www.kotrem.pl/pdf/KWMP2%20-%20karta%20katalogowa.pdf

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.