Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie Sterownika Tango W Piecu Typ Kwm-so


tomek077

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od około miesiąca użytkuje piec KWM-SP o mocy 25 kw zakupiony w spółdzielni metalowców KOTLARZ, piec posiada sterownik tango

problem polega na tym ,że róznica pomiędzy temperaturą na sterowniku a na piecu jest ponad 20 stopni... nie kombinowałem zbyt wiele z ustawieniami sterownika gdyz za dużego pojęcia o tym nie mam...więc proszę o jakieś wskazówki co można z tym zrobić?

ponadto chciałbym aby ktoś podał mi ustawienie sterownika....mam dom o powierzchni 170 metrów ocieplony styropianem 14 i piec połyka mi przy obecnych temperaturach 25 kg na dobę eko groszku.

dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witaj

Aby mieć pewność - jest to piec z podajnikiem tłokowym? Jeśli tak to posiadam od zeszłego sezonu taki sam piec. Grzeję około 100m słabo ocieplonego, starego domu z pomieszczeniami o wysokości 3,5m; dodatkowo CWU 100l. Palę głównie miałem. Odpowiednie ustawienie pieca zajęło mi około miesiąca.

Przejdę do Twojego przypadku. Nie do końca rozumiem stwierdzenie -

róznica pomiędzy temperaturą na sterowniku a na piecu jest ponad 20 stopni

Czy to znaczy, że piec jest cały czas w stanie PRACA, nie przechodząc w stan NADZÓR i nie może uzyskać temp. zadanej? Piec o tej mocy powinien bez najmniejszego problemu przy tej pow. domu osiągnąć zadaną temp.

Kilka słów o ustawieniach sterownika. W moim przypadku piec najlepiej spala w przypadku kiedy żar zajmuje około 2/3, 3/4 paleniska. Przy fabrycznych ustawieniach żaru było tylko 2-3 cm i tylko bardzo blisko tłoka. Powodowało to dość duże wahania temp. Za ilość żaru w trybie praca odpowiadają właściwie dwa parametry (jeśli masz ten sam piec możesz ilość podawanego paliwa ustawiać przesłoną nad tłokiem - ja ustawiłem to na max):

Pau - czas pauzy podajnika w moim przypadku wartość 100s ale i mniejsze jeśli mam g.....ny opał

OFS - obroty dmuchawy w stanie PRACA - mam ustawione 3 - eksperymentowałem z różnymi ustawienia i im mniejsze obroty dmuchawy tym mniej spieka mi opał, ale poniżej 3 bardzo wydłużał się czas do osiągnięcia temp. zadanej - poza tym jak podasz więcej powietrza to więcej ciepła wyleci Ci kominem

Te parametry jest dość łatwo ustawić odpowiednio do Twoich warunków. Proponuje taką zabawę: wygaszasz piec, czekasz aż woda w układzie wystygnie, rozpalasz i zanim dojdzie do temp. zadanej zmieniasz ustawienia aby uzyskać to co powyżej czyli 3/4 paleniska pokryte żarem.

Gorzej sytuacja ma się w trybie NADZÓR. Trzeba poświęcić trochę czasu i cały czas obserwować piec. Nie powinien zbyt się nagrzewać, ale również nie może zgasnąć. Parametry odpowiedzialne za podtrzymanie:

CdP - czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu około 20s

CoC - czas oczekiwania w podtrzymaniu około 5-8 min

PPo - krotność podawania paliwa - po ilu CoC ma podać jedną dawkę paliwa - w moim przypadku chyba 3

bPo - bieg dmuchawy w podtrzymaniu - u mnie 6-7

Nie pamiętam dokładnie moich ustawień w tym trybie - ustawiłem to w zeszłym roku i nie zmieniam - mogę wieczorem sprawdzić i podać.

Z tymi ustawieniami piec spala mi miał na bardzo sypki popiół bez spieków. Wahania temp. od zadanej, nawet w przypadku załączenia bojlera nie są większe od 2-3 stopni.

Na koniec - obawiam się, że nie uda Ci się dużo zejść poniżej wspomnianych 25kg na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie dzięki za podpowiedź.

Tak mam piec z podajnikiem tłokowym. do różnicy temperatury już doszedłem, tzn. przed wczoraj do pieca wrzuciłem trochę kawałków drzewa i prawie zagotowałem wodę i po tym jak wygasiłem piec i odpaliłem ponownie różnica temperatury pomiędzy wskazaniami na sterowniku a termometrze na piecu zmalała do 7-8 stopni....chyba się ułożył :)

Dostałem tez parametry od kolegi który jak sie okazało ma od roku taki sam piec i podobno spalał mu podczas zeszłorocznej zimy maksymalnie 20 kg groszku....podpowiedział mi też abym założył wyłącznik na pompy i włączał je gdy jest ktoś w domu a gdy jesteśmy w pracy ma zamiast pomp pracować grawitacja, założyłem wyłącznik wczoraj i gdy przyszedłem z pracy o 20 to w domu jest dość ciepło a groszku w podajniku od rana prawie nie ubyło....no ale zobacze jak to będzie.....

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różnica temperatury pomiędzy wskazaniami na sterowniku a termometrze na piecu zmalała do 7-8 stopni....chyba się ułożył :D

Teraz rozumie o jaką równicę Ci chodziło. Możliwe, że masz w miejscu zamocowania czujnika bańkę powietrza i stąd te różnice. Zauważyłem, że piec ma trochę źle zaprojektowane miejsca pomiaru temp. Wygląda jakby w tym miejscu była słaba wymiana czynnika grzewczego. Zdarza się, że temp. wody na wyjściu z pieca jest 40st. a sterownik pokazuje 55. Po kilku minutach wskazania się stabilizują.

Podam Ci moje pełne ustawienia dla miału:

Pau 100

CdP 20

PPo 6

CoC 6

OFS 3

bPo 6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 lat później...

Witam, posiadam piec tlokowy z sterownikiem tango.Mam powazny problem z sadzami w piecu , dodam ze piec mam 13 lat (czy to jest przyczyna?)  a mianowicie musze raz w tygodniu czyscic piec gdyz jest pelen sadzy.Kominiarz sprawdzil komin i twierdzi ze jest wszystko OK cyg itp.Kazdy mi podpowiada ze jest zbyt malo powietrza ale jesli bardziej otworze klapke przy wentylatorze to dym wychodzi zbiornikiem zasypowym >mam  ustawione na 2cm otwartego wentylatora. co moze byc przyczyna ,dodam tylko ze probowal;em kilku rodzajow wegla, teraz  pale Skarbkiem. Moze kwestia jest w ustawieniach? moje ustawienia sa nastepujacae:

PAU -45

CDP-15

PPO-3

COC 10

OFS 7

BPO 7

Prosze o wskazowki jak ten problem rozwiazac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.