Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zasilanie Junkersa Woda Wstepnie Podgrzana Przez Kominek W Bojlerze


jubileromega

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

mam taki plan ;-) :

 

mam w domku o powierzchni 250 m kominek z plaszczem ktory grzeje mi kaloryfery i podloge oraz cwu w bojlerze 140 litrow.

 

problem :

 

po 1 . 140 litrow to za malo zeby zapelnic duza wanne a nawet jak sie to uda to potem trzeba czekac na ciepla wode

 

po 2 . jak jest na dworze ni to cieplo ni to zimno to w instalacji woda ma niska temp. przy niskiej temperaturze w instalacji np 35 - 40 st woda w bojlerze nagrzewa sie dlugo i do tego nie jest goraca taka zeby sie w niej wykapac...

 

po 3 . w lecie bojler dziala na prad wiec rachnki za energie - masakra

 

moj plan : chce zamontowac podgrzewacz wody uzytkowej ( junkers ) na gaz z butli ( takich 11 kg gazowych ) i teraz uwaga: butla starcza na krotko wiec jesli woda bylaby wstepnei podgrzana przez kominek w bojlerze powiedzmy do 35 stopni i potem ta wstepnie podgrzana wode by skierowac jako zasilanie do junkresa to on by sobie pobieral znacznie mniej gazu z butli niz jakby dostal do podgrzania wode zupelnie zimna. junkers automatycznie reguluje sobie moc jaka potrzebuje do podgrzania wody do zadanej temp.

 

 

 

takie rozwiazania mialoby kilka zalet moim zdaniem :

 

po pierwsze praktycznie nieograniczona ilosc cieplej wody - jak sie skonczy wstepnei podgrzana z bojlera to junkers w ostatecznosci podgrzeje tez dostarczona wode zupenie zimna

 

po drugie - do mycia np rak jak delikatnie odkrece kran to mi poleci ciepla woda z bojlera i nie zuzyje w ogole gazu z butli bo junkers sie nie wlaczy.

 

po 3 w lecie nie bede grzal pradem tylko gazem z butli - nawet jak mi butla starczy na 3 - 4 tygodnie ( 2 osoby ) to wychodzi to okolo 85 - 100 zl na 2 miesiace a wiec sporo mniej jak za energie elektryczna jaka zuzyje do podgrzania wody.

 

 

tylko teraz pomozcie jak to zrobic . ocencie czy to w ogole ma sens - czy dac glowice termostatyczna z sonda do bojlera zeby woda w nim grzala sie tylko do powiedzmy 35 stopni lub nawet jeszcze mniej czy moze lepiej pozwolic mu sie zagrzac na maxa ile da instalacja i dac zawor trojdrogowy pomiedzy bojlerem a junkresem zeby obnizyl temp wody .

 

z gory dzieki za rady

 

michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale producent czego ? junkersa? mozna go zasilac gazem z butli , sa dysze do przezbrojenia itp a co do maks temp wody zasilajacej to nikt sie nie wypowiada z producentow . no ale mysle ze w lecie woda ma te kilkanascie stopni na pewno wiecej niz w zimie i junkers daje sie wyregulowac zeby nie gotowal wody....

 

a ktora opcje bys wybral - glowice czy zawor 3 drogowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele by wyjaśniło gdybyś narysował schemat instalacji cwu i CO. Podejrzewam że (przy tej powierzchni bydynku) jest to dość długa instalacja (chodzi o odległość od podgrzewacza do punktów poboru), a jeżli jest długa to czy jest cyrkulacja cwu. Problem może wynikać z rozmiarów instalacji cwu i pojemności podgrzewacza. Poza tym uważam że usytułowanie na jednym obiegu (a tak wynika z opisu który zamieściłeś) podgrzewu cwu i CO w tym podłogówki przy źródle w postaci kominka (kolejne pytanie czy kominek jest jedynym źródłem ciepła), nie jest dobrym rozwiązaniem, i przy takim układzie trzeba się liczyć z koniecznością dodatkowego grzania cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda w instalacji wodociągowej ma mniej więcej stałą temperaturę ok. 8 - 10 st. C niezależnie od pory roku. Chodzi mi o to , że nie wiem czy podgrzewacz przepływowy jest przystosowany do takiego zastosowania, po stronie napływu zimnej wody(np. membrana), tu wypowiedzieć musiałby się ktoś, kto takie rozwiązanie praktykował, chociaż dla mnie i tak najważniejsza byłaby opinia producenta. Jeśli chodzi o przystosowanie do zasilania innym gazem niż ziemny - to nie ma problemu, producent sprzedaje takie zestawy lub przy zakupie kupuje się już przystosowany do konkretnego gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obwodow jest w instalacji kilka :

1 grzejniki parteru

2 podlogowka

3 grzejniki pietra

4 bojler

 

wszystko podlaczona ( niestety ) pod jedna pompe (plus pompa do podlogowki )

 

kominek jest jedynym zrodlem ciepla

 

nie ma cyrkulacji poniewaz odleglosci punktow poboru od bojlera to maks 6 metry w kazda strone i nie przeszkadza mi to ze przez chwile leci zimna woda - poza tym wydaje mi sie ze to czy jest cyrkulacja czy nie to nie bedzie mialo wplywu na temp wody

 

wyjasnij mi dlaczego problem moze wynikac z rozmiarow instalacji ? przeciez skoro pale w kominku powiedzmy na 60 stopni to w bojlerze woda jest ok tylko ze jest jej dla mnie za malo - tu sie zgodze ze za mala pojemnosc zbiornika... tylko z 2 strony wiekszy zbiornik przy delikatnym paleniu jescze dluzej by sie nagrzewal

 

 

poza tym najbardziej mi chodzi o to zeby w lecie nie grzac wody pradem - junkers zalatwilby sprawe duzo taniej

 

te kombinacje moje wynikaja z tego ze mozna zaoszczedic na gazie z butli podgrzewajac wstepnie wode w bojlerze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda w instalacji wodociągowej ma mniej więcej stałą temperaturę ok. 8 - 10 st. C niezależnie od pory roku. Chodzi mi o to , że nie wiem czy podgrzewacz przepływowy jest przystosowany do takiego zastosowania, po stronie napływu zimnej wody(np. membrana), tu wypowiedzieć musiałby się ktoś, kto takie rozwiązanie praktykował, chociaż dla mnie i tak najważniejsza byłaby opinia producenta. Jeśli chodzi o przystosowanie do zasilania innym gazem niż ziemny - to nie ma problemu, producent sprzedaje takie zestawy lub przy zakupie kupuje się już przystosowany do konkretnego gazu.

czyli najprosciej chyba bedzie wyslac zapytanie do producnta o maks temp wody wchodzacej do junkersa ... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzwonilem do serwisu firmy junkers i powiedzieli ze nie ma ograniczenia c o do maksymalnej temp wody na wejsciu i ze typ piecyka ktory mam moze pracowac na wstepnie podgrzanej wodzie ;-)

 

problem polega na tym ze piecyk podgrzewa wode o zadana temp - czyli dostarcze 30 stopni i ustawie podgrzewanie na 30 to na wyjsciu bede mial 60 stopni. jak temp mi spadnie na wejsciu to musze podregulowywac ... no i w tym momencie podpowiedzcie mi bo dumam tak :

 

opcja 1 : jak dam glowice termostatyczna z sonda na bojler to bede mial 140 litrow wody w bojlerze o temp 30 st... czyli zuzyje mniej gazu do jej podgrzania ale i tak dalej mam tlyko 140 litrow wody wstepnie podgrzanej ktora pojdzie do junkersa...

 

opcja 2 : jesli dalbym zawor trojdrogowy za bojlerem to mialbym np 140 litrow wody 60 st ktore zawor zamieni na 280 litrow wody o temp 30 stopni i to potem junkers podgrzeje do 60 st ... wstepna regulacje temp wody zrobilby mi zawor trojdrogowy... nawet jak bede ledwo ledwo pailc w kominku to zawor mi to wyreguluje na 30 stopni.

 

tylko czy mozna dac zawor trojdrogowy za bojlerem a przed junkersem ? czy sie cisnienia wody nie podwyzszy przez to... ?

 

zagmatwane to wszystko... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj termostatyczny zawór mieszający pomiędzy zasobnikiem a podgrzewaczem. Będziesz miał wtedy stałą temperaturę przed podgrzewaczem, który dogrzeje ją do zadanej temperatury, a jednocześnie poprzez podmieszanie zwiększy się ilość pobieranej wody. Możesz mieć wtedy nawet 40 st. na bojlerze a zawór ustawiony na 30 st. Przykład zaworu na stronie http://www.termsystem.com/zawory_miesz_termo.htm i drugi http://www.atmos.cz/poland/prislusenstvi-0...entil-smesovaci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Jeżeli serwis Junkersa nie widzi przeciwwskazań to montuj podgrzewacz gazowy.

2. Pomysł "guitara" też może się sprawdzić.

3. Ale podtrzymuje zdanie że to dość niefortunny układ ogrzewania. Przy tak dużej powierzchni i tylu obiegach kominek nadaje się raczej jako ogrzewanie w okresie przejściowym nie jako ogrzewanie główne. Pobieżne wyliczenie wskazuje na zapotrzebowanie na poziomie 20-28 kW(zależnie od izolacyjności domu) + podgrzewacz cwu, czyli jest co grzać. Jestem może trochę staroświecki i dlatego zdecydowanie odrzucam wizję w której kotłownię mam w jednym pomieszczeniu z salonem. Ale decyduje zawsze inwestor, taką decyzję podjąłeś, czy słuszną to już czas pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

docelowo chce zalozyc piec na ekogroszek ale powiem ci ze kominek kupilem najwiekszy jaki mi sie udalo znalezc - fabryka kominkow pama model goliat - jak sama juz nazwa wskazuje kominek daje rade ;-) ma cos okolo 25 kw mocy z tego co pamietam.

dom z pustaka 24 cm docieplony 16 cm styropiany a na dachu 28 cm welny

wczoraj bylo minus 4 stopnie u nas w okolicy a na kominku temp zadana 52 stopnie a w domu bylo 25 st w salonie do 23 na poddaszu w najzimniejszym pokoju nad nieogrzewnym garazem. wiec mysle ze moc jest wystarczajaca . zgadzam sie co do ostatniego ze mam kotlownie w pokoju - ale docelowo mam nadzieje ze bedzie inny piec bo teraz to co 2 lata malowanie salonu ;(

 

http://allegro.pl/item788759048_pama_wodny...ius_goliat.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

dlugo nie bylo mnie na forum . wstepne podgrzewanie wody sobie odpuscilem a to z tej przyczyny ze bez jej wstepnego podgrzewania junkers smiga bardzo dobrze i butla przy 3 osobach wystarcza mi na okolo 3 tygodnie wiec oszczednosc nie bylaby znaczna a skomlikowanie instalacji duze i jej korygowanie dosc uciazliwe przy moim typie junkersa . jestem z tego rozwiazania bardzo zadowolony. mam nieograniczona ilosc cieplej wody. wszystkim sceptycznie nastawionym do podlaczenia junkersa do butli polecam to rozwiazanie . koszt meisiecznego grzania wody to okolo 50 zł. butla sie nie szroni tak jak niektorzy twierdzili zanim to podlaczylem. nawet przy piecu na ekogroszek moje rozwiazanie wydaje sie korzystniejsze. jesli nawet zuzyjemy tylko 2 worki groszku na miesiac to koszty beda porownywalne ale dochodzi czyszczenie pieca no i jakis tam koszt energii elektrycznej do zasilenia pompu cwu. dodam ze moj piecyk do cwu to junkers wrp11b. kosztowal na alledrogo 200 zl plus wysylka. w sumie koszty inwestycji zeby grzac wode junkersem to : piecyk z wysylka 250 , butla wąż reduktor itp 150 zł z napelnieniem , zestaw przezbrojeniowy na gaz z butli 65 zł. RAZEM ponizej 500 zł. w porownaniu do grzania wodu prądem koszty zwrocily sie po 3 miesiacach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze uzywany - kobiecie zalozyli miejska cwu i sprzedala przez allegro 2 letni piecyk za 200. powiem ci ze wole uzywanego junkerska niz jakis wynalazek nowy za 600... nowy junkers wrp 11 b to koszt okolo 1300 zł. jak poszperasz allegro to za te 250 mozna znalezc ten piecyk. chodzi idealnie na gazie z butli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...

nie bylo mnie cale wieki na forum ;)

 

junkers hula na butli 11 kg okolo 3 tyg - jestem zadowolony.

 

a solary to kicha moim zdaniem.

zauwaz ze dotacje dostajesz tylko jesli wezmiesz na solry kredyt - oprocentowany - czyli to sciema jak policzysz zyski i straty to wychodzi na ot ze zarobil... bank. producent dostal kwote taka jak mial dostac, ty zaplaciles tyle co kosztowaly solary a dotacja starczyla na oprocentowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.