Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Kws-p - Marciniak 20kw - Problem Z Ustawieniami


Dytryk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wiem, że problem tysiące razy poruszany itd. ale lekko zdesperowany jestem.

 

Otóż juz drugi rok męcze się z tym kotłem. Powierzchnia uzytkowa domu ok. 160 m kw. długie godziny przesiedziane w piwnicy kombinując z ustawieniami i cały czas ogromne spalanie (na dobę lekko licząc ok. 80 kg). Problem polega na tym, że piec szybko traci temperaturę. Np. w tej chwili ma 52 stopnie temperatury zadanej, podskoczy powyżej niej o ok. 1, 5 stopnia i natychmiast spada. Przy fabrycznym oczekiwaniu na włączenie dmuchawy w podtrzymaniu czyli 10 minut - nie ma szans!

 

Uprzedzam, że specjalnie ociepliłem dom aby zapobiec stratom ciepła (styro 8 cm) i cały czas podobna sytuacja! W tej chwili koszt ogrzewania zimą to już kilka tys. (gdy jest cieplej wyłączam piec-inaczej bankructwo). Poradzcie coś, jestem gotów przyjąć w swe progi fachowca który pomoże ustawić ten piec. Jeśli będzie trzeba podam więcej szczegółów. Pytajcie i pomagajcie jeśli możecie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK - ale (pewnie zadam głupie pytanie) co to są dokładnie zawirowywacze spalin ? Znalazłem w necie treść pataentu dotyczącego tego rozwiązania i wg. mnie takich blaszek to ja w piecu nie mam :) Chyba, ze to jednak małe jakieś - to mogłem nie zauważyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było by to więc gdzieś widoczne u góry podczas czyszczenia - nie zauważyłem - pewnie nie ma :) Może jakieś inne wskazówki?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jestem po wizycie fachowca którego firma omawiany piec montowała - okazuje się, że wpomniany zawirowywacz jest w piecu od początku jego istnienia :) Czyli to nie to i desperacji ciąg dalszy :) Wprowadziłem ustaweinia sterownika podane mu telefoniczne przez producenta (Pau 250 s, CDP 20 s, PPo 0 s, CoC 15 min, OFS 4, bPo 4) ale podobnych już wcześniej próbowałem i nic z tego - najbardziej śmieszne jest CoC 15 min - on mi w życiu tyle w podtrzymaniu nie wytrzymał! Do tej pory mając nadzieję na poprawę dawłem mu co 2 ale mimo to nie podnoisił ani za bardzo nie podtrzymywał temperatury :) Sam juz nie wiem co to może być - facet od pieca tez rozkłada ręce (zły groszek to nie może byc - źródło sprawdzone i pewne, zresztą problem powtarza się nie pierwszy rok - a w takie przypadki nie wierzę. Wykazałem się i tak anielską cierpliwością - nie każąc wywalić pieca po pierwszym sezonie uzytkownia. Co z tym piecem nie tak? Znajmi mają podobne na takim samym metrażu i nawet gorszych warunkach cieplnych domu i zuzycie jest o wieeeele mniejsze :)

 

POPRAWKA DO MOJEGO PIERWSZEGO POSTA - MĘCZARNIA Z KOTŁEM TRWA JUŻ 4 ROK!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Napisz o spalaniu. Tzn efekcie ( popiół, czystość wymiennika, płomień, rodzaj sterownika, zład wody, ilość kaloryferów.. itd itp) Trudno pomóc jeśli nie zna się podstaw z audytu. Napisz coś więcej ( tzn wszystko co Ci przychodzi do głowy). Pozdrawiam.

PS: Heroizm niesamowity 4 lata. Ja po 3 tygodniach kocioł pociąłem i straciłem gwarancję. Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No sam sie dziwię swojemu poświęceniu :) Ale piec dobierał i zakładał w sumie znajomy (uprzedzając facet zajmuje się zawodowo hydrauliką i c.o.)( - więc próbowalismy cos zaradzić na duże spalanie, m. in. wspomniane docieplnie. Na chwile obecną (jako w sumie laik) powiem tyle: sterownik TANGO NEGRO, popiól jasny trochę spieczony ale eksperymentowałem z dmuchawą i nic to nie dało, płommien prosty-tylko troszkę pochylony w strone komina czerwony, pomarańczowy nie wiem jak to okreslić, piec czyszczony dokładnie 2 tygodnie temu niecałe jak by to ująć do gołej blachy, układ ze zbiornikiem wyrównawczym u góry ale doskonale ocieplony poowijany wata szklaną, strop ocieplony (rury u góry jak wspomniałem ocieplone i jeszczee w części zalane tym ocieplonym stropem-gdy sie ich dotyka o oczywiście nie ciepłe ani nic takiego), nie wiem ile to może być wody (ale oblicze to dowim się i napiszę), grzejniki w części wymienione na nowe (dwa małe w łazienkach są stare żeliwne plus trzy takie stare panele podójne po 200 mm + dwa razy 200 pojedyncze na korytarzach, oprócz tego jedna kuchnia podlógówka i mały grzejniczek, do tego druga kuchnia wiekszy grzejnik bez podłogówki (pietro) oraz trzy duze pokoje nowe grzejniki (może podac ich łączną powierzchnię ale to jutro pomierze ewentualnmie). Jak juz chyba pisąłem dom ok. 160 m uzytkowych wszystkie okna plastikowe - wg. mnie to juz termos chyba :) Nie jestem dobry w tej dziedzinie więc trochę bładzę ale z góry dzięki za pomoc i chęci :) Jak by cos moge coś tam jesze podac - wysuwajcie zadania :) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płommien (...) czerwony (...)

Czerwony płomień oznacza za mało powietrza i nic dziwnego że piec nie ma mocy. Większość ciepła ze spalania węgla pochodzi z dopalenia tlenku węgla do dwutlenku węgla, a u ciebie z braku wystarczającej ilości powietrza w palenisku wszystko ucieka przez komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwiększyć ilość powietrza w palenisku? Czy wystarczy zwiekszyć obroty dmuchawy? Do chwili obecnej mówiono mi, że właśnie żeby nie szło w komin mam mieć dość nisko (głownie miałem nastawę 5 w 10-cio stopniowej skali) czy zwiększyć do 7 a może więcej?

 

... komin rzeczywiście ciepły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno dobrze zdiagnozować, na postawie opisu bez chociażby zdjęcia komory spalania w czasie pracy kotła, ale częstym błędem przy ustawieniach tego typu kotłów jest zbyt duża przerwa w pracy podajnika. Użytkownikowi wydaje się że jak będzie rzadko podawał paliwo to kocioł powinien mało palić. Nic bardziej błędnego. Mało węgla na płycie paleniskowej powoduje że wtłaczane przez dmuchawę powietrze tylko w małym stopniu jest spożytkowane do spalania opału. Większa część tego powietrza przedmuchiwana jest przez warstwę popiołu na płycie paleniskowej, schładza spaliny i kocioł od środka. Kocioł wtedy z trudem osiąga temperaturę zadaną, cykl pracy trwa długo, a cykl podtrzymania bardzo krótko, czopuch i komin są ciepłe albo gorące, kocioł dużo pali. Jeśli węgiel pali się w cyklu pracy tylko na początku płyty paleniskowej (a podejrzewam że tak to u ciebie jest), to skróć czas przerwy podajnika w cyklu pracy tak aby pod koniec cyklu pracy żar znajdował się na całej płycie paleniskowej, ale nie na tyle dużo żeby żar zrzucało do popielnika. Przy krótkich przerwach w pracy podajnika kocioł szybciej dochodzi do temperatury zadanej, cykl pracy trwa krócej, a cykl potrzymania wydłuża się. Nie ma uniwersalnych ustawień sterownika, które można byłoby żywcem przenieść z jednego kotła do drugiego. Dobre ustawienia zależą od wielu czynników, chociażby takich jak: kaloryczność, gatunek jak i granulacja opału, dlatego aby dobrze ustawić sterownik trzeba obserwować płomień i palenisko w cyklu pracy, analizować, wyciągać wnioski i samodzielnie dostosowywać ustawienia w stosunku do potrzeb, pamiętając że na płycie paleniskowej musi być cały czas jak najwięcej palącego się opału.

Jeśli możesz to dobrze byłoby gdybyś zamieścił zdjęcia komory spalania np: na początku i pod koniec cyklu pracy, wtedy można nad czymś podyskutować, a tak to są czyste dywagacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za godzinkę będę w domu to zrobię zdjęcia i zamieszczę :) I ja doszedłem do wniosku, że czas podawania nie może być za bardzo wydłużony i tak naprawdę krótszy jest lepszy bo zachowania są właśnie takie jak piszesz. Jednaka gdy wczoraj facet od montażu zobaczył dość małą kupeczkę opału na palenisku (rzeczywiście na jej początku, dochodziła tylko do miejsca gdzie "są otworki które dmuchają" mówił, ze jest ok :) Dobrze, że ja niespotykanie spokojny człowiek jestem...

Zaraz po wejściu do domu zwiększam obroty dmuchawy daje mniejsze podawanie i zobaczę jak to pójdzie - ale powoli tracę cierpliwość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrotów dmuchawy narazie nie zwiększaj. Zmniejsz tylko czas przerwy podajnika. Ja mam podobny kocioł, palę groszkiem, obroty dmuchawy mam 3 w skali do 10 (dla miału miałem 4). W chwili obecnej cykl pracy trwa u mnie około 10 min. a cykl potrzymania około 1 godz. Zużycie około 15 kg na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podac swoje ustawienia? Oczywiście nie do dokładnego wprowadzenia ale będzie czym się sugerować :) I dzięki za zainteresowanie i pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy, to forum właśnie po to jest. Nie znam dobrze tego kotła i sterownika, ale ogólne zasady ustawiania są identyczne.

Mój kocioł ma pozycjonowanie tzn. tłok zatrzymuje się zawsze w tym samym miejscu. Jeden cykl pracy tłoka trwa około 45 sek. Przerwę w pracy podajnika w tej chwili mam 1 min. 15 sek. Kocioł w cyklu pracy wykonuje przeciętnie 5 cykli tłoka, co daje około 10 min. - cykl pracy kotła. Potem jest przerwa około 1 godz. i znowu przeważnie 5 cykli tłoka. Ale jest to w chwili obecnej przy przeciętnym obciążeniu kotła i dla groszku. Dla miału ustawienia były zdecydowanie inne. Np. przerwa w pracy podajnika 3min 15 sek. a nadmuch na 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem przerwę w podawaniu 197 s (tak akurat mi sie wcisło :)) czyli ok 3 min, zobaczę jak podtrzyma. Zwiekszyłem tez jednak obroty dmuchawy i płomień wydaje mi się jakby bardziej zółty i wiekszy - zobaczę co to da... za chwilę ide z aparatem na dół i robie zdjęcia paleniska :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mój pierwszy post ale szukam informacji o kotłach marciniaka już od 3 lat

Mam również kocioł Pana M o mocy 26kW

Jeśli możesz daj proszę znać na priva jak z ustawieniami w obecnej chwili. U mnie pali 40kg na dobę to jest jakaś masakra. Najlepsze w tym jest to że eko spala się na pył a dom ma mieszkalnej około 160m podłogi 200m

Proszę o kontakt. Mam nadzieję, że uda się to jakoś wyregulować w końcu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Dytryk,

 

Duże to palenie.

A widziałeś dane tego kotła? : http://www.kotly-marciniak.isnet.pl/kotly-....php?slab=kws-p

"Wielkość powierzchni ogrzewanej przy pracy ciągłej 160m2"

"Zużycie paliwa przy mocy nominalnej kg/h 3,6" x 24h = 86,4/dobę (piszą chyba o miale, ale zawsze zaniżają)

i kluczowe zdanie w ich ofercie: "obsługa całodobowa – stałopalność do 24h"

Czyli przy twojej powierzchni 160m2 kocioł zużywa maxa

 

A może to nie ten kociołek, który znalazłem???

Tylko jakim cudem podają sprawność 86% i 20kW 3m2, mój ma 82%, 23kW i 2,8m2, dom niewiele mniejszy 140m2+cwu w zeszłym roku w największe mrozy zużycie około 30kg/dobę średniej jakości groszku, normalnie do 20kg. Specjalistą nie jestem, ale prawdopodobnie nie za wiele wykombinujesz.

 

Może ktoś ma taki kociołek i podzieli się doświadczeniami, bo spalanie tego wynalazku masakryczne.

 

pzdr

j

 

P.S.

Popatrz na przekrój kotła - jak dla mnie dużo i szybko do komina wędruje. Gdyby z prawej strony była jeszcze pionowa półka w dół, hmmm...., ale to tylko dywagacje laika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym sęk, że wszystko o cym piszesz to świeta prawda! :) I tak, to ten kocioł którego podlinkowałeś, co ciekawe na tabliczce (w elektryce znamionowej-tu nie wiem jak :angry:) powierzchnia grzewcza to 2,4 m kw. a nie jak podano na stronie producenta! Widziałem nominalne zużycie paliwa przez kocioł, jednak jak wspomniałem są w okolicy ludzie, którzy mają identyczny i pali mniej :angry:

Jeśli chodzi o nieznajomość tematu to ja tym bardziej tepy w temacie jestem ale i mnie przekrój tego kotła wydaje sie dziwny - od paleniska to taki krater, potem są dwie powierzchnie które mają za zadanie chyba zatrzymać ciepło i przy okazji ogrzewać (sorry piszę tak jak myslę, "trochę głupawo") a potem tylko komin).

 

@ seluch - właśnie dzwonił do mnie instalator tego kotła - przekaże moije dane komuś od Pana M. i ten (lub ktoś od niego ma przybyć napiszę na priv co i jak jeśli wizyta dojdzie do skutku.

 

Nie stac mnie na bawienie sie z tym kotłem - zamierzam walczyć o swoje, ta konstrukcja to jakiś niewypał!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ seluch - właśnie dzwonił do mnie instalator tego kotła - przekaże moije dane komuś od Pana M. i ten (lub ktoś od niego ma przybyć napiszę na priv co i jak jeśli wizyta dojdzie do skutku.

 

Nie stac mnie na bawienie sie z tym kotłem - zamierzam walczyć o swoje, ta konstrukcja to jakiś niewypał!!

 

Od kiedy masz ten kocioł?

 

Ja już walczę z nim od prawie trzech lat pominę fakt kompletnej nieterminowości dostawy kotła itp. iprzewymiarowanie przez przedsatwiciela firmy M.

Jeśli uda się Tobie coś wywalczyć daj proszę znać. W ojej opini powinny (jak zerkniesz na przekrój kotła) być wstawione jakieś elementy które inaczej poprowadzą powietrze tak, aby miało ono jak najdłuższą drogę.

 

W założonym przezemnie temacie podałem swoje nastawy. Zobacz może na nich pójdzie lepiej. Mi obecnie pali od 40 do 50 kg/24h co i tak jest masakrycznie dużo. Jesli uda się zejść do 20kg/24h to będzie pieknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam.

 

Po dłuższej nieobecności pojawiam się znów. Otóż w ubiegłym tygodniu był u mnie serwisant z firmy kotlarskiej Pana Marcininiaka. Okazuje się, że w moim kotle brak jest przy dmuchawie "klapki" która zasłania dostęp powietrza w cyklu podtrzymania i stąd paliwo spala się w tym cyklu naturalnym ciągiem - zamiast tylko "tlić" ;) Serwisant ma przybyć powtórnie i zamontować niezbędne akcesoria oraz dodatkowo na czopuchu zamontować coś co pozwoli regulować jego ciąg, aby ciepło nie uciekało w komin.

Ogólnie rzecz biorąc po wizycie serwisanta odrobinę podniosła się moja opinia o teh=j firmie, choć zobaczymy czy na długo - to okaże się po tym czy znacznie spadnie mi spalanie po modernizacji pieca. Z drugiej strony to z winy tylko i wyłącznie pieca miałem OGROMNE spalanie :)

 

No cóż, poczekamy, zobaczymy :) Na pewno dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam 5 tyg temu zamowilem kociol we wspomnianej firmie M... co do terminu dostawy nie moge miec zadnych pretensji przyjechal ustalonego dnia o umowionej godzinie , uzytkuje go od okolo 3tygodni jest to kociol 26kW jestem zalamany zuzycie opalu ok 50-60kg mna dobe, ogrzewana powierzchnia to okolo 165m2, moze zrobilem blad kupilem ekogroszek czeski

kolega kupil ten piec 5 lat temu(moj troche rozni sie w wygladzie) do dzisiaj go sobie chwali polecil mi go wiec zamowilem, nie mam nikogo innego z tego rodzaju kotlem, nie mam rowniez zbyt duzego doswiadczenia w tej kwestii ogolnie jestem zalamany

w najblizszych dniach postaram sie podac ustawinia, dzwoniac do producenta kazal podac ustawienia i powiedzial ze w najgorszym wypadku wysle serwisanta

prosze o pomoc zmartwilem sie bo widze ze nie tylko ja mam problem z tym kotlem

ps. ile mniej wiecej tego typu kociol powinien zuzywac opalu na dobe

z gory dzieki za odpis

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze zrobilem blad kupilem ekogroszek czeski

ps. ile mniej wiecej tego typu kociol powinien zuzywac opalu na dobe

z gory dzieki za odpis

pozdrawiam

Witam

Bawiłem się na swoim kotle w czeski ekogroszek po 450zł.

Zasobnik od pon do środy,

ekogroszek polski po 710 od poniedziałku do piątku.

Dałem sobie spokój, ekonomicznie mi wychodziło troche taniej ale wole mieć spokoj z ładowaniem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

serwisant niestety ma być dopiero w czwartek - ale już podobno na 100% :) Do tej pory dwa telefony tygodniowo do Marciniaka z przypomnieniem o sobie :) Na pewno dam znać jakie efekty - mam nadzieję, że dobre bo nie gasząc pieca spalanie ok. 90 kg eko na dobę!! (zaobserwowane w dniu wczorajszym - wcześniej wygaszałem piec. Teraz juz nie mogę bo w domu 5 dniowa Oliwka :)). Także holender zapewne w weekend będę mógł coś powiedzieć o efektach "poprawiania" pieca przez serwis. Na pewno dam znać.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.