Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Trójdrożny. Jak Ustawić?


Panjarekp

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki efekt? Temperatura wody wracającej do kotła powinna wynosić co najmniej 50-60 stopni. Trzeba tak ustawić zawór by ten warunek był spełniony.

 

PS.

Taka ciekawostka. Cichewicz w danych technicznych jednego ze swoich kotłów podaje minimalną temperaturę zasilania 40 stopni... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzięki za poradę techniczną dotyczącą wstawienia zdjęcia. Poniżej dołączyłem schemat mojej kotłownii. Kotłownia była zainstalowana 20 lat temu, a czynnikiem grzewczym był wymiennik ciepła, które do nas przesyłała kotłownia miejska.

Rok temu, przerobilismy instalację montując piec Cichewicz Futura Mini. To piec na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym.

Sterownik tego pieca to Geco G-403-P02.

Wsawiłem zawór trójdrożny i dwie pompy. Jedna do wymuszonego obiegu. CO, druga do podgrzewacza ciepłej wody użytkowej. Jest jeszcze pompka cyrkulacyjna w obiegu CWO.

Nie jestem zadowolony z ustawiena parametrów pieca, sterownika i zaworu trójdrożnego.

Założyłem jeszcze dodatkowo termostat pokojowy PT21.

Z góry dziekuję, za sugestie ustawień.

Pozdrawiam PanjarekP

 

post-3348-1256150511_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem co chcesz uzyskać tym zaworem trójdrożnym. w takim układzie podgrzewa on wodę powrotna do kotła, nie ma zaś żadnego wpływu na temperaturę wody na instalację. Tak samo sterownik pokojowy czym on steruje? Jeśli kotłem to... nic z tego. Zawór trójdrożny ma regulować temperaturę wody na instalację czyli pompa powinna być za zaworem a nie jak teraz przed. Do regulacji temperatury na powrocie do kotła potrzebny jest osobny układ, lub wymiana na zawór czterodrożny (osobiście preferuje pierwsze rozwiązanie). tu przykładowe rozwiązanie (z mojej kotłowni)

post-4692-1256212071_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie moja kotłownia nie jest idealna. Tak to jest jak się coś istniejącego przerabia, a nie buduje od nowa. Jeśli chodzi o zawór trójdrożny to zamontowany został zgodnie z zaleceniem producenta kotła, po to aby zapobiec korozji niskotemperaturowej wymiennika kotła.

Jeżeli miałoby to coś poprawić, to jest u mnie możliwość aby zawór trójdrożny przestawić przed pompą CO.

Jełi chodzi o sterownik pokojowy to on steruje piecem. Jest tak ustawiony, że ma utrzymywać określoną temperaturą w wybranym pokoju.

Mam to tak ustawione, że od godziny 23:00 do godz. 6:00 ustawiłem, jak i od 8 do 14:30 czyli wtedy kiedy śpimy, bądź nas nie ma w domu temperatura jest o 2 stopnie niższa niż w pozostałych godzinach.

Ma to pozwolić zaoszczędzić trochę paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie moja kotłownia nie jest idealna. Tak to jest jak się coś istniejącego przerabia, a nie buduje od nowa. Jeśli chodzi o zawór trójdrożny to zamontowany został zgodnie z zaleceniem producenta kotła, po to aby zapobiec korozji niskotemperaturowej wymiennika kotła.

Jeżeli miałoby to coś poprawić, to jest u mnie możliwość aby zawór trójdrożny przestawić przed pompą CO.

Jełi chodzi o sterownik pokojowy to on steruje piecem. Jest tak ustawiony, że ma utrzymywać określoną temperaturą w wybranym pokoju.

Mam to tak ustawione, że od godziny 23:00 do godz. 6:00 ustawiłem, jak i od 8 do 14:30 czyli wtedy kiedy śpimy, bądź nas nie ma w domu temperatura jest o 2 stopnie niższa niż w pozostałych godzinach.

Ma to pozwolić zaoszczędzić trochę paliwa.

Przy kotle gazowy i olejowym byłoby to dobre rozwiazaniem przy węglowym nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,

 

też planuję niedługo montaż zaworu trójdrożnego, ale jestem raczej laikiem w temacie. Zainteresował mnie sposób podłączenia przedstawiony przez Panjarekp m.in. dlatego, że w kotłowni mam ograniczone możliwości przeróbek ze względu na jej wymiary.

 

Nie bardzo rozumiem co chcesz uzyskać tym zaworem trójdrożnym. w takim układzie podgrzewa on wodę powrotna do kotła, nie ma zaś żadnego wpływu na temperaturę wody na instalację. Tak samo sterownik pokojowy czym on steruje? Jeśli kotłem to... nic z tego. Zawór trójdrożny ma regulować temperaturę wody na instalację czyli pompa powinna być za zaworem a nie jak teraz przed. Do regulacji temperatury na powrocie do kotła potrzebny jest osobny układ, lub wymiana na zawór czterodrożny (osobiście preferuje pierwsze rozwiązanie). tu przykładowe rozwiązanie (z mojej kotłowni)

post-4692-1256212071_thumb.jpg

 

I tu pytanie: czy aby na pewno zawór 3d tak zamontowany na zasilaniu nie ma żadnego wpływu na temperaturę grzejników? Na stronie Defro znalazłem schemat działania takiego zaworu:

http://www.defro.pl/serwis/materialy/zawor3drogowy

Z tego, co widzę, istnieje możliwość ustawienia pokrętła w takiej pozycji, że gorąca woda tylko w minimalnym stopniu będzie szła na grzejniki, a większości na powrót kotła. Czy to nie będzie miało żadnego wpływu na temperaturę wody w grzejnikach? Chodzi mi cały czas o sposób montażu jak u Panjarekp.

Co prawda nie ma tu mieszania z chłodniejszą wodą powrotną jak w zaworze 4d, ale zawsze jakieś ograniczenie jest:

http://www.defro.pl/serwis/materialy/zawor4drogowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu pytanie: czy aby na pewno zawór 3d tak zamontowany na zasilaniu nie ma żadnego wpływu na temperaturę grzejników? Na stronie Defro znalazłem schemat działania takiego zaworu:

http://www.defro.pl/serwis/materialy/zawor3drogowy

Nie można powiedzieć, że nie ma to wpływu na temperaturę pomieszczeń, ale sterowanie takie sobie (przepływem).

Defro niestety sie nie popisało pokazując działanie zaworu 3D w wersji rozdzielającej (może tego nie odróżniają). Częściej stosuje sie go w wersji mieszającej, gdzie pompa znajduje się za zaworem a nie przed - wtedy sterowanie jest precyzyjniejsze jeśli chodzi o temp. grzejników. Tak jak opisał to Guitar, który mnie tego nauczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,

 

trochę odgrzeję wątek...

 

Instalacja przy piecu wygląda tak:

http://s4.ifotos.pl/img/IMG2150jp_xearahs.jpg

 

Jak mniemam woda z powrotu wchodzi od dołu. I teraz tak. Jak powinien być ustawiony zawór?

Skala jest 0-10. Czyli nie ustawiam konkretnej temperatury tylko jak rozumiem pewnego rodzaju proporcję mieszania strumieni.

 

I teraz tak.

Ustawiając ~ w zakresie 1-4 piec osiąga temperaturę zadaną (56°C), przechodzi w spoczynek na 6-8 minut. Później spada do 48-50°C i ponownie do zadanej dochodzi w 20-30 minut. I tak w kółko.

 

Natomiast w zakresie 5 i więcej praktycznie nie jest w stanie dojść do zadanej. Np. przy 5 dochodzi do 52°C a przy 8 do 48°C. Zadanej nie przekracza. A potrzymanie wchodzi tylko przy pomocy sterownika pokojowego (osiągnięcie zadanej temp. w pomieszczeniu). Po prostu temperatura rośnie i dochodzi woda z powrotu i spadek itd.

 

Jak powinien być ustawiony zawód 3d? Lub inaczej: jaki efekt w moim przypadku powinienem osiągać tym zaworem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nikt nie pomaga. Ja powiem tyle, że jeśłi u mnie na kotle jest temp. 55 stopni a zawór trójdrożny ustawie na +/- "3" to na CO wychodzi mi około 40-42 stopnie (obecnie przy temp. zew. -14 na CO wychodzi około 38-42 st.) - piec w trybie praca jest około 20-22 min, a w nadzorze (podtrzymaniu) 38-43 min. Dodam, że zasilając CO około 40-42 stopnie w pomieszczenach mam temp. 21-22 stopnie w zależności od mrozów- aktualnie przy -14 na podwórku w domu mam 20,5 st i idę przestawic trójdrożny na 3,5 (wzrośnie zasilanie CO).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka ją mam zawór nie pamiętam dokładnie jakiej firmy i mam skalę od 0 do 10 .Na piecu jest 55 stopni a zawsze przeciagnie do 70 albo 75 stopni.Jak jest ustawiony na 5 to przy 75 stopniach na pokoje leci 64 stopnie. A jak jest ma 6 to na pokoje leci dokładnie tyle ile na piecu.W takiej pozycji piec jest w podtrzymaniu około 30 do 50 min.Do żądanej temp. dochodzi w niecałe 10 minut.Na 5 w pokojach jest 22 stopnie przy mrozie -5/-10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka ją mam zawór nie pamiętam dokładnie jakiej firmy i mam skalę od 0 do 10 .Na piecu jest 55 stopni a zawsze przeciagnie do 70 albo 75 stopni.Jak jest ustawiony na 5 to przy 75 stopniach na pokoje leci 64 stopnie. A jak jest ma 6 to na pokoje leci dokładnie tyle ile na piecu.W takiej pozycji piec jest w podtrzymaniu około 30 do 50 min.Do żądanej temp. dochodzi w niecałe 10 minut.Na pozycji 5 w pokojach jest 22 stopnie przy mrozie -5/-10.Dom nie ocieplony ok 180 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

wiem że stary temat  ale pomogło  bo się trochę zakręciłem z tymi ustawieniami mieszacza .Pytanko czy instalowanie tego tam siłownika ma sens i czy często trzeba tym kręcić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Nie chce zakladac nowego tematu wiec odkopie ten. Mam pytanie odnosnie ustawienia zaworu 3D. Kwestia jest taka, jak ustawie go na 10 czyli cale cieplo z pieca idzie na grzejniki wtedy moge na kotle osiagnac temperature okolo 45 stopni. Natomiast gdy zwieksze mieszanie z powrotem na 3 to wtedy temperatura na kotle zwieksza sie do 60-70 stopni. Dlaczego temperatura tak drastycznie spada gdy odblokuje przeplyw wody z kotla na grzejniki, czy nie powinno byc odwrotnie? Analogicznie jak odkrece w kranie kurek z zimna i ciepla woda to wyjdzie mi letnia .. gdy zakrece zimna to idzie goraca wiec cos w tej instalacji musi byc spaprane. Czy bez podawania wiekszej ilosci danych mozna na podstawie tego co napisalem cos wydedukowac? Jesli nie to zaloze nowy temat z dokladnym opisem wszystkiego.

Edytowane przez klaudiuszd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem co chcesz uzyskać tym zaworem trójdrożnym. w takim układzie podgrzewa on wodę powrotna do kotła, nie ma zaś żadnego wpływu na temperaturę wody na instalację. Tak samo sterownik pokojowy czym on steruje? Jeśli kotłem to... nic z tego. Zawór trójdrożny ma regulować temperaturę wody na instalację czyli pompa powinna być za zaworem a nie jak teraz przed. Do regulacji temperatury na powrocie do kotła potrzebny jest osobny układ, lub wymiana na zawór czterodrożny (osobiście preferuje pierwsze rozwiązanie). tu przykładowe rozwiązanie (z mojej kotłowni)

Schemat_...mojej__2.JPG

Mam zawór zamontowany przed pompa CO i muszę mieć włączoną pompę CWU non stop aby powrót był w miarę ok. Pytałem się kilku forumowiczów tutaj o ocenę mojej instalacji i wszyscy mi pisali aby przerobił tak aby pompa była przez zaworem 3D. W mojej ocenie jak jest pompa za zaworem 3D to powrót jest z reguły niższy niż wyjście i piec więcej pali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 jak ustawie go na 10 czyli cale cieplo z pieca idzie na grzejniki wtedy moge na kotle osiagnac temperature okolo 45 stopni. Natomiast gdy zwieksze mieszanie z powrotem na 3 to wtedy temperatura na kotle zwieksza sie do 60-70 stopni. Dlaczego temperatura tak drastycznie spada gdy odblokuje przeplyw wody z kotla na grzejniki, czy nie powinno byc odwrotnie?

 

Nie, nie powinno być odwrotnie. Odkręcając przepływ wody na grzejniki ciepła woda schładza się w grzejnikach i wraca do kotła zimniejsza, dlatego temperatura na kotle spada, bo kocioł nie jest w stanie wytworzyć tyle energii żeby ciągle na zasilaniu było 70oC skoro powrót to np. 40 stopni lub mniej - widocznie odbiór ciepła na instalacji jest duży

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.