Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Zmodernizować Starą Instalację Co


adept

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przygotowuję się do wymiany pieca w mojej 20 letniej instalacji CO.

 

Nowy piec TO 20 kw piec uniwersalny z dmuchawą, sterownikiem , bez podajnika.

Instalacja CO to instalacja grawitacyjna z obiegiem do CO i drugim obiegiem do zbiornika z CWU. Grzejniki z zaworami kulowymi.

W związku z wymianą pieca zastanawiam się nad małą modernizacją instalacji. I tu mam dylemat, które rozwiązanie wybrać.

A: pompka w układ i zawór termostatyczny na każdym grzejniku.. Wtedy na piecu ustawiam sobie dowolną temperaturę a i tak temperatura w pokoju zależy od zaworu.

 

B: układ z zaworem czwór drożnym podług na przykład tego wzoru http://www.termsystem.com/schematy/st01_1.jpg

 

Naczytałem się o rozwiązaniach typu B i wszyscy je chwalą, jednak generuje ono znacznie więcej pracy i kosztów niż rozwiązanie A. Oba rozwiązania wydają się być równorzędne pod względem funkcjonalności tzn. podwyższenie temperatury powrotu na piecu, niezależne sterowanie temperaturą w grzejnikach.

 

Co zrobić?

Poproszę o wszelkie wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż zaworów termostatycznych nie podnosi temperatury powrotu a wręcz odwrotnie obniża ją. Montaż zaworu czwór drożnego

pozwala na sterowanie temperatura na grzejniki ale na wszystkie naraz. Najlepsze efekty przyniesie układ A+B zawory + 4D.

Zapewni regulacje temperatury na dwóch obiegach kotłowym i grzejnikowym oraz regulacje w każdym z pomieszczeń osobno.

 

Innym rozwiązaniem może być montaż zaworów termostatycznych o zwiększonym przepływie stosowanych do instalacji grawitacyjnych bez montażu pompy. Takie rozwiązanie będzie chyba najprostsze do wykonania i niezależne od prądu a przy grawitacji z tego co można poczytać na forum temperatura powrotu niema takiego znaczenia.

 

Wszystko zależy od wielu czynników między innym od sposobu palenia jeżeli w sposób ciągły to został bym przy grawitacji jeżeli przepalanie to pompka szybsze rozprowadzenie ciepła (przynajmniej w moim przypadku na grawitacji mijało sporo czasu zanim woda krążyła )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie wybrałem opcję A zamontowałem pompę i zawory termostatyczne i wszystko działa bardzo dobrze . U mnie chodzi wszystko na grawitacji ,nie ma potrzeby włączania pompy .Ty też możesz założyć zawory termostatyczne i spróbować grawitacyjnie.Jak nie będzie chodzić na grawitacji to zamontujesz pompę .Raczej grawitacja powinna ruszyć .

Pozdrawiam.

Waldikol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedz.

 

Pytanie odnośnie grawitacyjnego obiegu.

Czy nie jest tak że przy pewnej temperaturze nie działa już tak sprawnie. To znaczy: Przy rozpaleniu woda gorąca na piecu, zimna na grzejnikach, i woda się szybko rozchodzi i grzejniki taka sama temperatura jak na piecu, a przy dłuższym paleniu temperatura na piecu wysoka, a grzejniki ciepłe lecz sporo chłodniejsze od pieca. Też tak masz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz black8

Dlaczego zawory termostatyczne obniżają temperaturę powrotu ?

 

(układ A) Gdy temperatura jest na piecu ustawiona, grzejniki odbierają tylko tyle ciepła ile pozwala im zawór termostatyczny, a reszta wraca do pieca.

Czyli tak samo jak w przypadku zaworu 4D (układ B ), gdzie grzejniki odbierają ciepło z obiegu grzejnikowego, a ilość ciepła w tym obiegu reguluje zawór 4d, a reszta wraca do pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak właśnie jest jak przed rozpaleniem w piecu w domu masz 20* a głowice ustawione na 22*

to z początku grzeją takką temperaturą jaką masz na piecu w miarę dochodzenia do temp zadanej przymykają obieg .Dla mnie było lepiej założyć zawory termostatyczne bo mam razem z tych samych pionów podłączony bojler ,na piecu mam ustawioną stałą temp 65*,zawory pilnują temp w domu,

gdy ograniczą przepływ przez kaloryfery woda krąży przez bojler i wraca do pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.