Skocz do zawartości

Z naszego sklepu

Cena: 155,00 zł (z VAT)
Cena: 339,00 zł (z VAT)
Cena: 529,00 zł (z VAT)
(zamiast 579,00)
Cena: 459,00 zł (z VAT)
(zamiast 494,00)
Cena: 25,00 zł (z VAT)
Cena: 48,00 zł (z VAT)
Cena: 294,00 zł (z VAT)
Zdjęcie

Zbiornik wyrównawczy?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   krzysiekpli

krzysiekpli

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 33 postów

Napisano 27 grudzień 2007 - 19:54

Cześć, panowie i panie jeśli takie tu są, miałem to w necie i zgubiłem, prosze odpisać ile procent z całej pojemności instalacji ma miec naczynie wzbiorcze( zbiornik przelewowy) no oczywiście układ otwarty. No po prostu jaką wielkość dobrac. I drugie pytanie teraz w domu mamy zbiornik wykonany z rury zaspawany od dołu i góry, od dołu wchodzi woda z pieca, u góry wychodzi rura do kanalizacji odprowadzająca nadmiar, ale te dzisiejsze zbiorniki z pływakami? CO daje pływak w takim zbiorniku przelewowym? Może jest jakiś poradnik dla domowych "fachowców"? żeby tu nikogo nie zamęczać moimi chyba jednak prostymi pytaniami( nie dla mnie) :D
  • 1

#2 OFFLINE   krzysiekpli

krzysiekpli

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 33 postów

Napisano 27 grudzień 2007 - 21:30

no dobra wiem już co daje pływak ale czy przy co tygodniowym czyszczeniu pieca odkręcić zawór i dopuścić wody do zbiornika jeśli ubyło to problem? żeby mnie pływak wyręczał. Więc pozostaje pytanie jak dobrać wielkość zbiornika do instalacji? czy jest to np: jakis procent całej pojemności instalacji? jak tak to JAKI TO PROCENT?
  • 0

#3 OFFLINE   heso

heso

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 1232 postów

Napisano 27 grudzień 2007 - 21:51

Osiem procent całkowitej pojemności wodnej instalacji. Musisz policzyć pojemnośc wszystkich elementów tzn.
kotla, rur i grzejnikow.
  • 0

#4 OFFLINE   krzysiekpli

krzysiekpli

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 33 postów

Napisano 27 grudzień 2007 - 21:58

dzięki za odpowiedź, :D
  • 0

#5 OFFLINE   jerryk

jerryk

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 212 postów
  • Zainteresowania: Piece,kotły,ekologia

Napisano 30 grudzień 2007 - 19:11

wydaje mi sie ,że 4%,ale wykonanie większego zbiornika napewno nie zaszkodzi
  • 0

#6 OFFLINE   heso

heso

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 1232 postów

Napisano 30 grudzień 2007 - 19:57

Te 8% znalazlem w b. rzetelnym, niemieckim poradniku "Ogrzewanie i klimatyzacja" Recknagel- Sprengel.
Jest tam wiele innych danych, poradnik ma do dzisiaj coś około 60 wydań. Pozdrawiam noworocznie.
  • 0

#7 OFFLINE   jerryk

jerryk

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 212 postów
  • Zainteresowania: Piece,kotły,ekologia

Napisano 30 grudzień 2007 - 21:51

Moja wiedzę na temat obliczania wielkości naczynia wzbiorczego w inst. z systemem otwartym zaczerpnąłem ze starego polskiego podrecznika dla instalatorów. Podaje,że 4 % pojemnosci wody w układzie.
Dziękuję za pozdrowienia noworoczne i z wzajemnością
  • 0

#8 OFFLINE   krzysiekpli

krzysiekpli

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 33 postów

Napisano 30 grudzień 2007 - 23:08

A ja znalazłem http://www.fuego.pl/download/tur.pdf na 21 stronie tej instrukcji że 4,5% hm, czyżby jerryk był bliżej poprawnej odpowiedzi ? czekamy na dalsze opinie
  • 0

#9 OFFLINE   piotrek automatyk

piotrek automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1112 postów
  • Zainteresowania: Automatyka procesów i systemów związanych z centralnym ogrzewaniem na opał stały, instalacje c.o., hydrauliczne i elektryczne. Pasja - automatyka i montaż kotłowni oraz systemów centralnego ogrzewania, sterowniki z algorytmem PID. Doradztwo techniczne. Piece kaflowe, prace zduńskie.

Napisano 31 grudzień 2007 - 07:43

Witam. Fizyczny "przyrost" objętości wody ogrzewając ją z temp pokojowej ( 21 stopni ) do 95 stopni ( temp tzw. obliczeniowa ) wynosi około 4,2 %. Jednak w związku z tym, że w bardzo wielu przypadkach trudno jest precyzyjnie obliczyc lub zmierzyć objętość wodną instalacji przyjmuje się wartości przybliżone, ale jednak zaokrąglone do góry. Np. przy 200 l wzrost objętości można obliczyć na ponad 8 litrów. Dochodzi do tego jeszcze inna wartość, a mianowicie:
wyobrazmy sobie taką sytuację: instalacja 200 l napełniona zimną wodą do pełna razem z naczyniem wzbiorczym dostosowanym objętościowo do instalacji, czyli 8,4 l. Woda będąc podgrzewana w piecu do temp 95 stopni zwiększy swoją objetość o ponad 8 litrów. Spowoduje to przelanie; wylanie się nadmiaru wody z naczynia poza obieg grzewczy. Temperatura następnie spada do pokojowej, bo piec wygasł. Objętość się zmniejszyła o 8 litrów. I naczynie wzbiorcze jest puste. Sytuacja ta sprzyja zapowietrzaniu się instalacji, moga wystąpić w grzejnikach odgłosy przelewania sie wody, skuteczność grzejników na najwyższych poziomach spada. Spróbujcie jeszcze w takiej sytuacji odpowietrzyć któryś grzejnik. Poziom wody jeszcze bardziej opadnie o wartość objętości powietrza spuszczonego z grzejnika przy odpowietrzaniu.

Rację ma zarówno Kol. @Jerryk i kol @Heso - pozdrawiam. Bo Jerryk podaje fizyczny wzrost objętości a Heso to samo plus 100%, czyli wartości dodatkowo względnie zabezpieczające układ grzewczy, bo woda, jakby nie patrzeć, paruje.

Zawsze należy stosować większy o 100% zbiornik wyrównawczy. zastosowanie większego w żaden sposób nie szkodzi a zbyt małego może się okazać nieprzyjemne w eksploatacji.

A tak naprawdę - czy problem zbiornika wyrównawczego to taka istotna na tym Forum sprawa? Pozdrawiam.
  • 0

#10 OFFLINE   dawid s

dawid s

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 29 postów

Napisano 06 styczeń 2008 - 18:11

chcialbym kolego ci zwrocic uwage na to by naczynie wyrownawcze bylo podlaczone do kanalizacji ale tylko i wylacznie przez syfon gdyz grozi to szybkim zniszczeniem zbiornika i innegoczesci instalacji
  • 0

#11 OFFLINE   krzyf

krzyf

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 22 marzec 2008 - 19:55

Ja1 17:47:38
Witam !
Miałem do tej pory układ zamknięty o około 100 litrów wody kotłowej. Teraz doszedł mi zbiornik 900 lirów w.k. . Cisnienie mi podskakuje . Jakiej pojemności naczynie mam zamontować ?
Te 900 litrów grzeje max. do 80 stopni . Pozdrawiam !
  • 0

#12 OFFLINE   Ariel

Ariel

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 06 październik 2009 - 11:26

Witam serdecznie,

przepraszam ze odkopuje temat ale mam pytanie.
nie mam zielonego pojecia o ogrzewaniu (chlopak z bloku) a teraz przyszlo mi walczyc z tym w domu - wprowadzam sie do domu po rodzinie.
sytuacja wyglada tak... dom duzy 250metrow powierzchni do ogrznia,
w piwnicy stoi piec na wegiel i wszystko dziala... jednak w nocy gdy padl prada a piec nie zostal wygaszony na strychu gdzie znajduje sie zbiornik wyrownawczy (20litrow) bylo pelno wody co doprowadzilo do zalania jednego z pokoi..
od zbiornika jest odprowadzony waz i woda nim powinna byc odprowadzona...

czy moglbym prosic o porady - co sprawdzic, dlaczego moglo to sie wydarzyc ??

Pozdrawiam
  • 0

#13 OFFLINE   Mecenas

Mecenas

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 637 postów

Napisano 06 październik 2009 - 15:29

czy moglbym prosic o porady - co sprawdzic, dlaczego moglo to sie wydarzyc ??

Masz zatkaną rurę przelewową od zbiornika do kanalizacji;.
  • 0