Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problemy Z Zaworem Termostatycznym Cwu Honeywell


DarekN15

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W instalacji cwu posiadam zawór termostatyczny Honeywell TM50 .

Niestety zawór pracuje dość "kapryśnie" tzn zdarza się dość często że, ogranicza/blokuje przepływ wody "zmieszanej".

"Źródłem" gorącej wody jest wężownica fi 22 "zatopiona" w zbiorniku akumulacyjnym Dukla 1000l.

Wody zimna i gorąca doprowadzona jest do mieszacza rurkami f i15. Temperatura wody gorącej zasilającej zawór waha się w przedziale 90-45C zależnie od naładowania zbiornika akumulacyjnego.

Układ pracował poprawnie przez dobre 2 lata, a problemy zaczęły się kilka miesięcy temu.

Zdemontowałem mieszacz podejrzewając zakamienienie/zanieczyszczenie, ale pomimo reanimacji w occie, przepłukania/przeczyszczenia nic się nie zmieniło. W końcu zakupiłem nowy tego typu element, ale nadal pojawiają się problemy z ograniczaniem przepływu cwu. Nie wiem więc gdzie szukac przyczyny takiego zachowania się mieszacza. Sądziłem że nowy element popracuje bezproblemowo chociaż rok. Chyba że zakupiłem (na Allegro) nieświadomie "podróbę", zauważyłem że odlew korpusu mieszacza jest wykonany mniej starannie niż zdemontowany, który jednak popracował przyzwoicie przez 2 lata. A może Honeywell wypuścił jakąś wadliwą partię ?? A może problem leży w zasilaniu wodą - mieszacz TM50 ma chyba jakieś "funkcje" odcinania przepływu wody jeśli jest jakaś różnica ciśnień na zasilaniu wody goracej i zimnej. Dopływ wody jest zrobiony rurką fi 15 , gzie przez trójnik (fi 15) część wody wpływa do "wejścia zimnego" a część przez wężownicę do "wejścia gorącego".

 

Czy ktoś z Szanownych forumowiczów może zasugerwoać jakieś rozwiązanie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na to zasilanie wodą bym stawiał. Mogło dojść do sytuacji że zakamieniowa jest wężownica w akumulatorze i ona hamuje przepływ czyli nie dostarcza takiej ilości cipłej wody jaka jest potrzebna do uzyskania odpowiedniej temp. MIX przy danym przepływie. Jak piszesz ciepła woda miała nawet 90st. przy tej temp. odkładanie kamienia jest dość znaczne. O ile to możliwe postaraj się przepłukać wężownicę aku. pod ciśniebniem w kierunku przeciwnym do normalnego i jeśli to pomoże to przed trójnikiem na zawór i wężownicę zamontuj magnetyzer wody a przed nim filtr zwkładem sznurkowym 5 mikronów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziękuję za podpowiedzi. Trochę starałem się jeszcze poobserwować warunki przy których następuję "odcięcie" przepływu (ciepłej) wody w kranie. Zauważyłem że najczęściej występuje to w chwili "puszczania" wody w baterii wannowej (?największe średnice rurek?) przy pełnym otwarciu wypływu, natomiast przy delikatnym uchyleniu wypływu raczej nie dochodzi do blokowania.

Skłaniam się do tezy którą sugeruje yozik o zakamienieniu wężownicy w zbiorniku buforowym,tym bardziej że wszystko było dobrze przez 2 lata, a w instalacji absolutnie nic nie było zmieniane Niestety nie mam możliwości wypłukania jej w prosty sposób, więc póki co muszę żyć z tym co mam - ostrożnie otwierać wypływ cwu.

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie magneztyzera - czy rzeczywiście daje pozytywne efekty w walce z osadzaniem się kamienia w instalacji cwu. Czy są jakieś ograniczenia w jego stosowaniu, na jakiej firmy produkt ewentualnie się zdecydować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.