Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Viking 18kw


hajcung

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zakupu kotła zasypowego z dolnym spalaniem.Mam do ogrzania 140 m2 domu i 210L bojler.Dom nie jest ocieplony(ściana 45cm betonu komórkowego) tylko ma wymienione okna na plastikowe.Od kilku dni jest w sprzedaż kocioł Viking 18kw.Co o tym kotle sądzicie?Czy jego budowa daje nadzieję na zakup dobrego kotła?

http://www.biawar.com.pl/index.php/kotly/v...enu-id-496.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Sam fakt, że jest od kilku dni w sprzedaży jest zdecydowanym minusem. Z drugiej strony na kimś trzeba to wypróbować. Jaeżeli kupisz to nie zapomnij po sezonie podzielić się opinią z forumowiczami :). Pozdrawiam.

 

Kocioł przy największych mrozach na podlasiu sprawdził się.Ma trochę mankamentów utrudniających właściwą eksploatację .Wykonane proste modyfikacje pozwalają mi na bezdymne spalanie węgla.Kocioł ma wielką komorę załadunkową i przy temperaturach do -10 C osiągam stałopalność około 20 godzin.Jeśli kogoś interesuje ten model kotła proszę o pytania.Chętnie odpowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa z tymi kotłami. Jeżeli dane techniczne kotła zamieszczone na stronie producenta są prawdziwe, to różnica między kotłami 18kW a 25kW jest tylko w krótszym obiegu spalin w mniejszym kotle. Wszystkie inne główne wymiary kotłów są jednakowe.

 

W mocniejszym kotle płomień i spaliny płyną od palnika do góry pierwszym pionowym kanałem, zawracają na górze, potem drugi pionowy kanał w dół, zawracają na dole do trzeciego kanału i na górze wylatują do komina. W słabszym kotle płomień z palnika płynie do góry i skręca o 90 stopni wprost do komina. Więc różnica mocy wynika tylko z mniejszej sprawności odbioru ciepła przez wymiennik (z powodu jej mniejszej powierzchnie), a większej straty kominowej (ciepło zamiast trafić do instalacji wylatuje przez komin). "Palnik" jest jednakowy w obu kotłach.

 

Trochę to głupie, ale tak to przedstawia producent. Czy ktoś to może potwierdzić lub zaprzeczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to co napisałeś prawie zgadza się. Tylko zauważ,że w kotle 18kw w kanałach zastosowane są zawirowywacze spalin a właściwie to przemyślnie skonstruowane turbulatory dociskające spaliny do ścianek kotła.Mam stały pomiar temperatury spalin.Nigdy nie przekracza ona maksymalnej temperatury 280 stopni C.Po modyfikacji pieca korzystam z mocy około 8-13kw i w tym przypadku temperatura spalin wynosi około 100-160 stopni C.Ścianki wymiennika są czyste, załatwia to dodatkowo zamontowany szamot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiste jest, że turbulatory czy zawirowywacze poprawiają sprawność wymienniki, ale gdyby te wkładki były takie idealne to mniejszy kocioł też powinien mieć 25kW. Na oko, porównując przekroje kotłów i ich wymiary, mniejszy kocioł ma powierzchnie wewnętrzną o ok 1/4-1/3 mniejsza, co przekłada się wprost proporcjonalnie na róznice w mocy obu kotłów.

 

Jedyne racjonalne wytłumaczenie jakie mi przychodzi do głowy to inne paliwo główne, do mniejszego kotła krótkopłomieniowe (lub częsta praca na minimalnej mocy kotła), a do dużego długopłomieniowe (lub częsta praca na maksymalnej mocy).

 

Poza tym nie widze sensu zmniejszania powierzchni wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam Wszystkich!

Od jakiegoś czasu jestem użytkownikiem tego kociołka tylko, tego o mocy 25KW.

Ogrzewa mi 110 m2 nieocieplonego domu. Komin 2x 15x15x10m.

Niestety ale nie jestem z niego zadowolony.

Jego główna wadą jest potworne smolenie w komorze załadunkowej, oraz dymienie po otwarciu górnych drzwiczek. Najpierw miałem go podpiętego do kanału 15x15 ( w rozmowie z Panem z biawiaru miał podobno działać bezproblemowo). Aby polepszyć ciąg, połączyłem 2 kanały w tzw, portki. Trochę ciąg się polepszył ale dymienie i smolenie pozostało. Jak otworzy się drzwiczki to smoła zapala się i cały dym idzie na kotłownię, masakra. Paliłem w nim węglem typu orzech, wysokokalorycznym, teraz przeszedłem na brykiet drzewny mdf, problem jednak pozostał nierozwiązany, smoła i dym. Dymu z komina jest niewiele, kanały dymowe trzeba co jakiś czas czyścić, bo zarastają. Kocioł pracuje na temp. 70-80 stopni. Czy to wina kotła, złego opału, użytkowania?

Do innych wad dołożę, bezsensowną szufladę na sadzę, która tylko patrzeć jak się rozleci, szyber rozruchowy który po zarośnięciu sadzą jest praktycznie nie do ruszenia, drzwiczki wewnętrzne połączone z rusztowaniem. Ogólnie wielka klapa :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci 25 KW do domu 110 m2. W zupełności wystarczyłoby 15 KW. Twój jest dwukrotnie przewymiarowany. Smoła właśnie dlatego powstaje. Na to nie ma rady. Możesz jedynie próbować jakoś ograniczać moc kociołka. Najlepiej jednak wymienić na mniejszy. Max 15 KW. W moim przypadku 17 KW na 100 m2 okazało się dużo za duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Prześwit jest na ok 10cm. Jeśli chodzi o ten kociołek w wersji 18kw to jest to niewypał bo większość ciepła idzie w komin, a te zawirowywacze to po jednym sezonie pewnie szlag trafi. 18 jest po prostu krótsza, ma jeden kanał mniej, wszystko inne jest takie same. Dlatego wybrałem bardziej sensowny model 25kw. Ale niestety jest za wielki na moj dom. Jak załadowałem go do pełna to wytrzymywał na węglu ponad 24h (na brykietach mdf ok 12h), w domu sauna - 25stopni, miarkownik był ustawiony na minimum (stąd pewnie ta smoła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@stygma - to dymienie z kotła jest powodem słabego ciągu.

Wpuszczanie spalin w dwa kanały jest błędem.

Piszesz że ciąg się poprawił. -to są pozory.

Chyba bardzo krótko paliłeś na jednym kanale

Przy rozpalaniu gdy kanały są zimne jest znakomity ciąg

Później zmniejsza się dopływ powietrza do paleniska

i bardziej nagrzany kanał zaczyna ssać "fałszywe powietrze"

z drugiego.Wtedy nie ma ciągu w kotle.

 

Pisze o tym bo też używałem dwa kanały i tak właśnie było

Nawet przepisy tego nie dozwalają-(stosowania portek)

 

Wejdż na dach i zaślep szczelnie jeden z kanałów

Zobaczymy co będzie.

komin 15x15 i 10m - MUSI mieć bardzo dobry ciąg

 

U znajomego wykruszyła się cegła (stary komin) dzieląca

kanał wentylacyjny z kominowym -też były wielkie problemy z dobrym ciągiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe, ale na jednym kanale też mi smoliło. Za to zauważyłem, że dym idzie tylko z jednego kanału a jak wszedłem na dach to drugi nic nie dawał tylko jakby zaciągał powietrze.

Wracając do smolenia to największy problem jest w komorze zasypowej, dym kręci się po niej i na ściankach osadza się smoła. Próbowałem zwiększyć ciąg z górnych drzwiczek ale niewiele to pomogło. Jak rozpali się samym drewnem to można komorę łatwo oczyścić, ale dużo przy tym dymu. Wpadł mi do głowy pomysł, że może by zmniejszyć dolny otwór wylotowy z komory zasypowej, wstawiając np. cegły szamotowe, obniżyć wydajność kotła, ale zwiększyć temperaturę spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak -nawet producent w instrukcji pisze ze jak jest za duża moc kotła to się będzie smolić.

Według mnie to moc kotła zależy tylko od wielkości paleniska (rusztu) i trza je zmniejszyć np.szamotem a potem zmniejszyć wylot

To musi zadziałać !

Przekonałem się że wielkość rusztu ma duże znaczenie na prawidłową pracę kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauważyłem, że dym idzie tylko z jednego kanału a jak wszedłem na dach to drugi nic nie dawał tylko jakby zaciągał powietrze.

Oczywiście zakryjesz ten drugi kanał.Bo inaczej to te wszystkie" usprawnienia"nie będą miały sensu

Czytaj https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...ost&p=48954

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.