Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc Przy Rozbudowie Instalacji


dziki12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zwracam się do Was z ogromną prośbą. Chciałbym rozbudować moją istniejącą instalacje o oddzielny układ zasilania CWU. Trochę poczytałem na forum ale niestety nie znalazłem podobnego problemu więc dlatego zakładam nowy wątek. Sytuacja ma się tak, że zarówno CO jak i CWU jest teraz zasilane tym samym układem na jednej pompie. Chciałbym do tego mojego układy dołożyć oddzielny układ który zasilałby tylko CWU. I tutaj rodzi się mój problem, chciałbym aby było to wykonane jak należy i aby cały układ działa prawidłowo. W załączniku podaje zdjęcie obecnego układu oraz szkice jakie mam pomysły, prosiłbym o weryfikacje moich pomysłów i ewentualne korekty. Pomysł pierwszy opiera się na zastosowaniu czwórnika, zamiast obecnego trójnika i dołożeniu pełnego układu obiegowego pompy wraz z zaworem różnicowym. Drugi pomysł zaczyna się podobnie, czyli od czwórnika, ale za nim już tylko prosty układ z zaworami kulowymi i pompą.

Proszę o ocenę i potwierdzenie czy któryś z tych układów jest prawidłowy. Chciałem zakupić potrzebne materiały, ale niestety w żadnym ze sklepów nikt nie podjął się oceny moich pomysłów i zastanawiam się czy to jest takie trudne czy po prostu nikt nie chce podzielić się swoją wiedzą.

Mam nadzieję, że tutaj uzyskam pomocną dłoń i z góry dziękuje z jej okazanie.

 

Pozdrawiam

post-10015-1253731550_thumb.jpg

post-10015-1253731555_thumb.jpg

post-10015-1253731583_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

przede wszystkim, chciałbym aby te dwa układy były niezależne. Sterownik jaki posiadam jest przystosowany do obsługi c.w.u, ale to tylko poboczna chęć wykorzystania jego możliwości. Głównym moim problemem jest to, że mój instalator kazał mi przykręcić powrót z zasilania c.w.u co skutkowało wolniejszym obiegiem przez wymiennik, a to natomiast zbyt wolnym nagrzewaniem się wody. Do tego stopnia, że wzięcie dwóch pryszniców czasami graniczyło z cudem. Temp na piecu jaką utrzymywałem tej zimy była ok 58-60C, wymiennik jaki posiadam to 100l. W tym roku doszedł do nas trzeci domownik :) więc to on ma pierwszeństwo we wszystkim i obawiam się, że ja będę musiał brać orzeźwiające kąpiele :)

Jeśli natomiast odkręciłem zawór powrotu na max'a to ostatnie pomieszczenia a szczególnie podłogówka nie były dogrzewane, a właściwie zimne. Układ nie ma żadnego zawory 4D i innych, jest raczej prostym układem. Podłogówka jest podłączona pod główny układ zakończona RTL'em na powrocie.

Mój pomysł z dołożeniem pompy zasilającej zasobnik ma, przynajmniej tak mi się wydaje, na celu oddzieleniu tych dwóch układów. I jeśli temp. wody w c.w.u spadnie do jakiejś określonej to wtedy sterownik załączy pompę c.w.u a odetnie c.o

Jeśli moje rozumowanie jest błędne to proszę o wyprowadzenie mnie z błędów i zaproponowanie jakiegoś innego rozwiązania. To wydawało mi się najbardziej rozsądne i praktyczne.

Posiadany sterownik to Elster Perfekt R

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od funduszy jakimi dysponujesz Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie zworu czterodrożnego i dodatkowej pompy na CWU Wtedy zasobnik CWU z pompką na zasilaniu wpinasz przed zaworem 4 drożnym a układ CO za nim . Ustawiasz na piecu temp.ok 60st na zaworze 4 drożnym przymykasz obieg żeby temp była w okolicy 50st na grzejnikach I przez to na obiegu dookoła pieca(przed zaworem 4 drożnym) masz temp 60st z której to poprzez załączenie pompki CWU podgrzejesz wode w zasobniku. Na obiegu CO I CWU zastosuj zawory zwrotne zapobiegnie to "podbieraniu" wody przez oba układy nawzajem Może inni jeszcze coś doradzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

jeśli chodzi o zawór zwrotny to wiem, ze muszę założyć po jednej i drugiej stronie. Co do mojego pomysły to wydawał mi się najmniej ingerujący w to co jest. Je nie jestem fachowcem a za tym układem co jest na zdjęciach jest już miedź i jakoś nie bardzo dam sobie z nią radę, a tak myślałem, że zamiast tego trójnika zamontuję czwórnik a później tak jak na rysunkach. Nie wiem tylko który pomysł jest poprawny, no chyba, że oba będą funkcjonowały poprawnie, wtedy oczywiście wybrałbym tańsze rozwiązanie :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz przepis na najprostszy i bezawaryjny priorytet ciepłej wody to można zrobić to na jednej pompie.

Wpinasz szeregowo wymiennik ciepła w instalacje C.O. jako pierwszy.

Woda z pieca musi najpierw przejść przez wymiennik i go ogrzać, a dopiero potem do kaloryferów.

Czyli gdy mamy zimną wodę w zasobniku to prawie całe ciepło idzie na jego rozgrzanie a czego nie przerobi wężownica wędruje do c.o. W momencie nagrzania się zasobnika jego wężownica przestaje odbierać ciepło i prawie w całości wędruje ono do c.o. proste prawda. :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tobą w 100%, bo tak mam teraz zrobione, wymiennik jest jako pierwszy w układzie, ale niestety cały układ zachowuje się tak jak pisałem wcześniej. Jeśli powrót z zasilania c.w.u mam otwarty na maxa to nie dogrzewa mi podłogówka na tyle domu a już nie chcę myśleć co to będzie jak podepnę jeszcze piętro. Więc pomyślałem, że odetnę ten wielki odbiornik ciepła z całego układu i może moje problemy się skończą.

 

Tak naprawdę to chciałbym aby ktoś potwierdził czy moje rozumowanie jest poprawne jeśli chodzi o te schematy i który jest prawidłowy. Jeśli ona są OK to dla mnie lepiej bo wybiorę tańsze rozwiązanie :angry:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozesz zrobic jak planujesz wg 2 schematu - bez zaworu róznicowego

nie potrzeba wymieniac trójnika na czwórnik a zasilanie pompy cwu wezmiesz po filtrze z przed pompy co ,jak masz na sterowniku prorytet cwu to obie pomy nie beda pracowac naraz

nieduzym nakładem pracy i kosztów masz max komfort z cw

połaczenie wymiennika szeregowo ( terz masz równoległe połączenie ) z inst co tez daje ten komfort jak nie wygsnie piec

w innm razie natychmist nie ma ciepłej wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

po kilku innych konsultacjach wybrałem wersję 1, droższą, ale chyba pewniejszą na wypadek braku prądu. I teraz nasuwa mi się kolejne pytanie, czy jeśli zawory różnicowe nie będą na tym samym poziomie, to znaczy ten od obiegu c.w.u wypadnie wyżej, to czy cały czas będzie on spełniał swoją funkcję, czy wszystko i tak poleci przez ten co jest niżej czyli obieg c.o.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.