Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jakie Grzejniki

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Gabriel

Gabriel

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 148 postów

Napisano 23 wrzesień 2009 - 12:00

Witam!

Jakiś czas temu wymieniałem piec poszło sprawnie z pomocą forum. Teraz planuję wymienić grzejniki stare zeliwne na nowe. Tu moje pytanie jakie grzejniki polecacie? Purmo, a moze Galant lub coś innego. Lepiej płytowe czy zeberkowe. Co do gzrejników to wymienić muszę obecne ciekną, nie działają i nie mozna wymienić zaworów, ciepła dają tyle co nic pewnie kamienia w nich do połowy.

Grzejniki dobiera się 40W na m3 czy coś pomyliłem? Dom z lat 90siątych, podwójny mór, ocieplony steropian 10cm.
  • 0

#2 OFFLINE   Neo

Neo

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1137 postów

Napisano 23 wrzesień 2009 - 12:06

Wymieniasz cała instalację czy tylko grzejniki ?

Jeżeli wymieniasz tylko żeberka żeliwne to można kupić grzejniki Henrad Renorad o rozstawie przyłączy 50 cm. Bardzo dobre grzejniki i do tego tańsze od Purmo.

Pozdrawiam
  • 0

#3 OFFLINE   Gabriel

Gabriel

Stały Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 148 postów

Napisano 23 wrzesień 2009 - 13:26

Wymieniam grzejniki bez większych przeróbek, nie mam jakoś ochoty rozwalać ścian i kłaść nowe rury. Może nie chodzi tyle o koszty co ta robota i obowiązkowy remont w całym domu raczej nie jest o przyjemne. Więc tylko gzrejniki. Duzo osób poleca mi Galanta nie wiem czemu.
  • 0

#4 OFFLINE   Gabriel

Gabriel

Stały Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 148 postów

Napisano 23 wrzesień 2009 - 14:28

Jeszcze jedna sprawa co myślicie o grzejnikach REGULUS? Czy są naprawde takie dobre jak piszą? Warto inwestować? Instalacja jest stara(tylko rury w ścianach) piec węglowy kostrzewa 200 ceramic.
  • 0

#5 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 5287 postów
  • GaduGadu: 1514991

Napisano 23 wrzesień 2009 - 19:26

a kto pisze ze regulus jest dobry????????
jesli chcesz to proponuje grzejniki alu jakie chcesz sobie załozysz rozstawy pasują zawsze i w dodatku masz mozliwosc dobrania srednicy przyłącza 5/8,1/2,3/4 i bedziesz zadowolony a montaż bardzo prosty
c do mocy to zakładaj moc 120W na metr i nigdy nie zmarzniesz a zeberka alu to tak 1 do 1 -1 i bedzie dobrze
czyli na pakój 25m ok 23-24zeberka bo przecietna moc to 130W na żeberko przy 90st zasilania
  • 0

#6 OFFLINE   Gabriel

Gabriel

Stały Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 148 postów

Napisano 28 wrzesień 2009 - 08:04

Poczytałem troszkę i popytałem i jednak regulusy nie są takie fajne. Co do mocy grzejników to chyba się nie zgodzę. W pokoju dziennym mam obecnie 24 żeberka żeliwne. Jak założę 24 aluminiowe to bedzie napewno za goraco. Żeliwne wystarczały w zeszłym roku, w tym mam docieplony dom steropian 12cm. Czym grozi przewymiarowanie grzejników?

Myślę, ze optymalna moc gzrejników w nowych domach oraz tych dobrze izolowanych to 80W/m2. Moc 130W dobierało się jak dla mnie dla instalacji sprzed 15-20 lat gdzie domy były nieocieplone, stare piece i instalacje, moło wydajne grzejniki. Oczywiście ja się nie znam i moge się mylić. Takie moje spostrzeżnie małe.
  • 0

#7 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4256 postów

Napisano 28 wrzesień 2009 - 08:23

Trochę większą bezwładnością , jednak przy zaworach termostatycznych i nastawieniu nastaw wstępnych nie ma to znaczenia. Instalacja pracuje na niższych temperaturach zasilania. To wszystko. oczywiście nie ma też co przesadzać bo koszty przewymiarowanych grzejników nigdy się nie zwrócą.
  • 0
Kierowanie i Nadzory Budowlane w Branży Sanitarnej
Adam Zdrojewski upr. bud GP.IV/8346/153/TO/90-91 KUP/IS2874/01 zakres c.o., wod. kan.,c.t., went. i klim., sporządzanie projektów dla osób fizycznych, kontrola stanu technicznego.
adamzdro13@wp.pl

#8 Gość_ADIAS

Gość_ADIAS
  • Gość

Napisano 28 wrzesień 2009 - 08:24

jak ci niegrzeja zeliwne ? no niewiem czy jak zalozysz alu to ci zaczna grzac chyba ze masz kociol za maly masz cos innego spitolone!!! grzejniki nie zachodza kamieniem!!!! wrecz przeciwnie czy ty widziales rure z obiegu co w srodku ?? chyba nie skoro twierdzisz ze zachodza kamieniem ! woda w co po pewnym czasie zmienia swoj sklad jest woda jakby destylowaną i nieodklada sie kamien a wrecz przeciwnie krazac wyplukuje czysci rory i grzejniki takze wymiana na alu moze sprawy nie poprawic zeliwne to zeliwne ich trwalosc jest na 200lat alu niestety koroduje :angry: ja tam wole zeliwne wieksza bezwladnosc oszczednosci niema zawiele jak sie pali na okraglo. no przy rozgrzaniu dluzej trwa ale to cieplo ktore pobierze woda odda ci z powrotem takze w przyrodzie nic nie ginie no jedynie sa ladne :)najwazniejsze 1 ekonomiczny i wymiarowy kociol 2 docieplony budynek!!!!!!!!!
  • 0

#9 OFFLINE   Gabriel

Gabriel

Stały Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 148 postów

Napisano 28 wrzesień 2009 - 10:49

W zeszłym roku w trakcie zimy wumieniałem jeden żeliwny grzejnik na aluminiowy. Jeżeli chodzi o oddawane ciepło to nie ma nawet co porównywać. Grzejnik aluminiowy aż tryskał ciepłem, różnica ogromna na kożyść nowego gzrejnika. Wymianiałem 10 żeberek żeliwnych na 10 aluminiowych. Żeliwne,stare, grzejniki grzeją i to bez problemu. Są gorące jak potrzeba rozkręcić. problem tkwi w oddawaniu ciepła. Aluminiowe jakoś lepiej dogrzewają pomieszczenie.
  • 0

#10 Gość_ADIAS

Gość_ADIAS
  • Gość

Napisano 28 wrzesień 2009 - 11:12

lepiej oddaja cieplo bo maja wieksza powierzchnie grzewcza i alu lepiej przewodzi cieplo od zeliwa co do oszczednosci na paliwie siema nijak jak i trwalosci no izeliwna dziala jak akumulator po wylaczeniu kotla alusy natychmiast za zimne zaliwne trzymaja jakis czas alus tryska cieplem pod warunkiem ze mu je dostarczysz
  • 0

#11 OFFLINE   Gabriel

Gabriel

Stały Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 148 postów

Napisano 02 październik 2009 - 09:07

OK, zeliwne trzymają dłuugo, ale i tak pali sie w piecu jak u mnie 24/24 zimą wiec po co ma mi akumulować ciepło? Druga sprawa to zagzrej 350l wody, a zagrzej 100l jest mała różnica. Tu mi bardziej chodzi o wydajność czy panelowe czy żeberka??
  • 0

#12 Gość_ADIAS

Gość_ADIAS
  • Gość

Napisano 02 październik 2009 - 16:10

ja mam ok 500l i nienarzekam .jesli tak to wsio ryba jedno i drugie lipa co do trwalosci wyglad ok no panel to chyba ostatni w kolejce a nie wszystkie alusy ida w parze z stalowymi rorami
  • 0

#13 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 5287 postów

Napisano 02 październik 2009 - 16:29

a co za róznica czy grzejesz 100 czy 500l jak palisz 24h
ja mam 1300l i grzejniki zeliwne i mam nadzieje ze nie bede ich musiał jeszcze wymieniac rzez nastepne 30lat mimo ze mają 31 latek
a reszta to było powiedziane jak nie dostraczysz ciepła to nie nagrzejesz
a to czy bedziesz grzał na 100l i gonił te wode zeby min 10 razy przez grzejniki na godzine przeleciała czy tez bedziesz miał 1300l i spokojnie sobie raz przez grzejniki na godzine przeleci a ciepła odda tyle samo
a to ze zeliwo oddawało mniej ciepła to moze był malowany co rok i zamalował sie ....
  • 0

#14 Gość_ADIAS

Gość_ADIAS
  • Gość

Napisano 02 październik 2009 - 17:14

30lat na zeliwniaki to pryszcz no alusy to moga miec podeszly wiek
  • 0

#15 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 5287 postów

Napisano 02 październik 2009 - 18:49

nno dopiero sie dotarły........
  • 0

#16 OFFLINE   Gabriel

Gabriel

Stały Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 148 postów

Napisano 05 październik 2009 - 13:37

Ja niestety jestem zmuszony wymienić, tylko pewnie nie w tym roku, jakoś dam sobie radę z lekko cieknącymi. Na przyszły rok remont domu wiec za jednym bałaganem wymienię grzejniki.
  • 0