Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Do Małej Kotłowni - Brucer/tłok/obrotowy?


Fazi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Moja kotłownia jest dosyć skromnych rozmiarów 1,7x2,3m, jak na rysunku , chciałbym zamontować kocioł na groszek, jednak przydałaby się możliwość palenia gorszego rodzaju węgla, wiadomo czemu. Jednakże, jako że opał będę trzymał w garażu , w grę wchodzi raczej opał workowany. Ale kto wie, może wkrótce workowanie np. miału albo jakiejś jego mieszanki z groszkiem się rozpowszechni...

Dom : http://www.dobredomy.pl/?id_project=110 , podwyższona ścianka kolankowa więc około 150m2 pow. 15 cm styro, 30cm wełny w dachu. Zasobnik 120L. 50m2 podłogówki na termostatach (bez mieszacza), reszta grzejniki.

 

Po kilkunastu wieczorach studiowania internetu zastanawiam się nad:

 

- z obrotowym rusztem:

 

Per-eko KSRM17 zaleta małe gabaryty (głębokość 52cm +15cm czopuch), niestety czopuch do tyłu, ale chyba jakoś wejdzie cena 6300 biggrin.gif

Ling Duo - trochę duży, chyba nie wejdzie, droższy 8200,-

 

- z tłokowych

 

Taurus Gaur - świetnie by pasował do kotłowni i komina, pali co się wsypie, ale tłokowy czyli raczej gorszy no i brudas :rolleyes: cena 6300 :rolleyes:

 

- z Brucerów:

 

Cichewicz Futura Econo 25kw zaleta czopuch do góry cena 8000,-

Buderus Funke Silver czopuch do góry ~8000,-

Ogniwo Eko 15kw czopuch niestety do tyłu oraz głębokość 91cm - może być ciasno.. cena ok - 7000

 

Rozważam oczywiście dużo innych, ale żaden nie pasuje do końca. Dodatkowo kwestia podłączenia komina - z tego co wiem przyłącze musi być z blachy min 2mm, więc lepiej nie wymyślać jakiś pokrętnych połączeń tylko prowadzić jak najprościej. Niestety ślimakowe a szczególnie z tylnym czopuchem będą wymagać kilku zakrętów... Inżynier z Per-Eko powiedział że można spokojnie podłączyć czopuch do komina spirorurą... średnio mi się to podoba. Najlepiej pasowałby ten Gaur - tylko pionowa rura z kolanem 90st, dobry dostęp do wszystkiego, tani, tylko czy pakować się w tłokowy? Podoba mi się idea Brucera, ale są drogie i ten komin... Zastanawiam się również czy producenci byliby skłonni przerobić piec na czopuch z góry? Podzwonie zapytam, ale może Wy coś wiecie? Wiem że takich pytań była już masa, i że każdy musi sam wybrać, ale.... Proszę doradźcie, za 2 tygodnie musimy się przeprowadzić do na wpół wykończonej chaty....

post-9711-1252968281_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nie wiem dlaczego piszesz że tłokowy to gorszy i brudas. Moim zdaniem kocioł z podajnikiem tłokowym jest bardziej niezawodny i lepiej spala gorsze gatunki węgla. Co do brudasa to niestety wszystkie wymienione kotły produkują sadzę i popiół, a Taurus Gaur wyposażony jest w ceramiczną komorę spalania i przy dobrych ustawieniach naprawdę można uzyskać bezdymne spalanie. Jeżeli pasuje Ci do kotłowni to polecam Taurusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dzięki za odpowiedź. Przyznaję że trochę na wyrost wyraziłem swoją opinię o Taurusie - opierając się jedynie na opiniach z netu. Jednakże, studiując jego ( dość skromną) instrukcję zauważam że należy go częściej czyścić niż ślimakowe. Poza tym - nie znalazłem nigdzie informacji jaki sterownik jest w nim zastosowany - zauważam jedynie że nie posiada sterowania CWU... Jak oceniacie sterownik? Nie znalazłem również dokładnych wymiarów kotła, tj. położenia czopucha. Ale tak czy inaczej jest to jeden z moich faworytów

Czy jakiś inny kocioł udałoby się rozsądnie wpasować do mojej kotłowni?

Z góry dzięki za rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam piec od firmy Cichewicz "WESTWALIA" i ma czopuch pionowy 18kW retortowy .Przy montażu kombinowałem na wrzystkie sposoby by połączyć sztywną rurą czopuch pieca z kominem w stropie - przesunięcie w osiach było tylko 4cm , przycinałem rure ,spawałem i znowu na nowo - bo nie spasowało , w końcu sie zdenerwowałem kupiłem spiralną rure z nierdzewki w zakładzie w Mikołowie i bez problemu połączyłem w 10minut. Pale trzy sezony , na razie nie widać by wykazywała zużycie. Najgorzej jest w okresie jesiennym gdy przepalam drewnem z uchylonymi drzwiczkami popielnika /bez automatyki/i jest za dużo w piecu ognia wówczas ten łącznik nabiera rumieńców. Staram się nie dopuścić do takiej sytuacji , ale jest to nie do uniknięcia.Przy paleniu eko-groszkiem nie zauważyłem takiego zjawiska. pozdrawiam - nek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dzięki za odpowiedź. Przyznaję że trochę na wyrost wyraziłem swoją opinię o Taurusie - opierając się jedynie na opiniach z netu. Jednakże, studiując jego ( dość skromną) instrukcję zauważam że należy go częściej czyścić niż ślimakowe. Poza tym - nie znalazłem nigdzie informacji jaki sterownik jest w nim zastosowany - zauważam jedynie że nie posiada sterowania CWU... Jak oceniacie sterownik? Nie znalazłem również dokładnych wymiarów kotła, tj. położenia czopucha. Ale tak czy inaczej jest to jeden z moich faworytów

Czy jakiś inny kocioł udałoby się rozsądnie wpasować do mojej kotłowni?

Z góry dzięki za rady

W Taurusie Gaur montowany jest moim zdaniem bardzo dobry sterownik ST-40. Posiada on możliwość sterowania czterema pompami: c.o., ładowanie c.w.u, cyrkulacja c.w.u i pompą do podłogówki. Czopuch jest na górnej pokrywie i wychodzi pionowo w górę. Do kotła dołączane jest kolano do komina 90 st. z rewizją, bez blokady ciągu kominowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem sobie co nieco na temat Gaura, coraz bardziej mi się podoba :) Pozytywne opinie na temat obsługi tego kotła (a w zasadzie Protecha) oraz interesujące szczegóły ustawień wyraził kolega Maciejada na forum o podobnej tematyce (murowanie?) - mam nadzieję że nie podpadnę adminom :):) Jednak na stronie firmy Tech deklarują że St40 ma sterowanie tygodniowe, na zdjęciu sterownika widać na wyświetlaczu napis PON oraz godzina, jednak w instrukcji do niego nie znalazłem nic na temat programowania tygodniowego. Więc ma on tą funkcję czy nie? :)

Zastanawiam się również, jakbym zakupił Gaura, jakie paliwo kupić do niego na początek ( czyli na pierwszą zimę). W grę wchodzi raczej tylko workowany ( mała kotłownia, opał trzymałbym w garażu). Mam ofertę na miał z Kazimierza 500zł/T workowany z transportem do Wrocławia (firma Karena). Ewentualnie w pobliżu znalazłem oferty na miał ok.600zł/T workowany. Czy też lepiej na początek kupić ekogroszek? Tyle że dobry jakościowo to 850zł ( Ekoret). Hmm, wiem że znów poruszyłem temat rzekę :)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się również, jakbym zakupił Gaura, jakie paliwo kupić do niego na początek ( czyli na pierwszą zimę). W grę wchodzi raczej tylko workowany ( mała kotłownia, opał trzymałbym w garażu). Mam ofertę na miał z Kazimierza 500zł/T workowany z transportem do Wrocławia (firma Karena). Ewentualnie w pobliżu znalazłem oferty na miał ok.600zł/T workowany. Czy też lepiej na początek kupić ekogroszek? Tyle że dobry jakościowo to 850zł ( Ekoret). Hmm, wiem że znów poruszyłem temat rzekę :)...

 

Jeżeli zamierzasz kupować workowany ekogroszek, to musisz również liczyć się z tym, że przeważnie w workach jest lekko zawilgocony, bo nie może odparować. A wilgotne paliwo, to mniejsza wydajność, czyli większy koszt. W praktyce to często rzeczywiście kupuje się w workach , ale potem wszystkie stoją pootwierane, żeby schły i to też jest jakieś wyjście.

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku kupiłem Gaura. Na początku paliłem miałem z ubiegłego roku. Było ok. Przy zakupie na tegoroczną zimę miałem do wyboru: miał po 500zł albo groszek po 550zł. Wybrałem groszek, palę teraz na c.w.u groszkiem i też jest ok. chociaż musiałem zmienić trochę ustawienia sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam ponownie, małe podsumowanie mijającej zimy :)

 

Kupiłem kocioł Taurus Gaur 18,5kW, ogrzewam dom 150m2, z tym że na razie tylko parter czyli 80m2, piętro zamknięte ale tam i tak temperatura dodatnia. Na parterze 50m2 podłogówki i 2 grzejniki. 15cm styropianu na ścianach i póki co tylko pierwsza warstwa wełny 18cm w dachu i to jeszcze nie wszędzie. Zasobnik cwu 120L, zawór 4D.

 

Węgiel - kupiłem 3 tony ekomiału Karena (520zł/T) i 1 tonę niebieskiego ekogroszku również Karena (780zł/T).

 

Ogólne wrażenia - pozytywne :) kocioł pracuje nieprzerwanie od początku listopada. Piec nigdy nie zgasł ani się nie "rozpędził". Do niedawna paliłem ekomiałem, zużywał śrenio nieco ponad 1 worek 20kg dziennie ( 3 tony poszły w 4 miesiące - a wiadomo jaka była zima). Ostatnio zacząłem palić ekogroszkiem zużycie nieco mniejsze. Ogólnie raczej bardziej się opłaca miał jak sądzę. Przy ekogroszku mniej popiołu, wysypuję popielnik co 4 dni (3-4 worki groszku) podczas gdy przy ekomiale co 2 dni (2 worki). Zdarzają się głośne stuki gdy podajnik podaje groszek - przy ekomiale ciszej, choć ogólnie praca podajnika głośna - idzie się przyzwyczaić ale na wiosnę wezwę serwis, może coś się uda z tym zrobić.

 

Piec czyszczę przy wysypywaniu popiołu, zajmuje to kilka minut i zazwyczaj nawet rąk nie pobrudzę ;) Co miesiąc usuwam miał spod podajnika - zazwyczaj jest go pełno i popiół z komory wentylatora - tego jest niewiele. Próbowałem używać Sadpala, ale nie zauważam działania, poza tym producent chyba nie sądzi że bedę go wrzucał codziennie? A przecież po wyczyszczeniu choćby mechanicznym pieca po dwóch dniach znów jest sadza, więc cóż na to pomoże sporadycznie wrzucany Sadpal? No chyba że chodzi tylko o komin.

 

Nastawy kotła - temp 65st, zawór 4D zazwyczaj na około 1/4 mocy. Czas pracy podajnika 12 sek, czas przerwy 1 min 15 sek. Próbowałem zwiększać / zmniejszać czas przerwy, ale niewiele to zmienia. Również przy zmianie opału nie musiałem poprawiać nastaw.

 

Zastanawiam się czy nie zakupić próbek innego węgla/miału aby potestować pod kątem przyszłej zimy. Jakiego węgla używacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam,

Również mam taki kociołek, tyle że 25KW

Palę od początku miałem.

Ten kocioł naprawdę dobrze spala miał , pod warunkiem , że jest palny ;-)

Moje subietywne odczucie jest takie, że nie ma sensu kupować do niego sporo droższego eko grochu .

Czy miał czy groch to spali tyle samo ( o podobnej kaloryczności).Plusy są tylko takie, że przy groszku raz w tygodniu wywalasz popiół a nie dwa razy. Sadzy podobna ilość ( paliłem na próbę eko groszkiem).

Minus ekogroszku oprócz ceny to , to że w zasobnik wchodzi go mniej wagowo i więcej zajmuje miejsca do składowania.

Przy zakupie miału zwracaj uwage na gatunek , najlepszy to 31,2 ostatecznie 32,1 .

Staraj się kupować 25 - 26 Mj , bo popiołu jest zmniej i ogólnie ekonomiczniej wychodzi mimo wyższej ceny zakupu, lepiej się spala.

Jaką wartośc dmuchawy masz ustawioną ? W jakiej pozycji masz przysłonę na wentylatorze ?

Ja w zeszłym sezonie miałem problem z zapsypywaniem komory dmuchawy drobinami miału i pyłu. Średnio raz w tygodniu pełna komora tego "syfu".Wyszczystka pod podajnikiem - u mnie również raz w miesiącu.

Przy paleniu miałem popielnik również oczyszczam raz na trzy , cztery dni ( tylko ja mam dorobiony większy popielnik - dłuższy i trochę wyższy niz oryginalny )

Wymiennik i komorę spalania w środku czyszczę co trzy - cztery dni i sadzy z wymiennika ( górne drzwiczki) mam 3 pełne szufelki - takie do śmieci.

W trakcie sezonu czysciłeś palnik ? Tzn. U mnie na powierzchni palnika po której przesuwa się opał tuż przed otworami nadmuchowymi tworzy się taka mała góra nagaru , spieczonego miału, która z czasem utrudnia poprawne spalanie.Zauważyłeś coś takiego u siebie ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.