Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ja troszkę z innej beczki.

Czy ktoś z szanownych forumowiczów ma, lub widział, lub ma pomysł jak zrobić zasobnik i podajnik do zrębek żeby sobie troszkę "zautomatyzować" pracę?

Zamiast wierzby, gałęzi itp. zastanawiam się nad uprawą ślazowca pensylwańskiego (po zbiorze odpada kwestia dosuszania).

Nadmienię że w tej chwili ogrzewam owsem (mam zamontowany palnik AGROTEC do "zwykłego" kotła Hajnówka), ale trochę w tym roku cena powala, ze swojej uprawy nie wystarcza mi na cały sezon).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajana sprawa taki rebak.

 

 

Moze i to nie reba, ale to tez jest ciekawe rozwiazanie -

Ciekawie jakiej mocy silnik by to udzwignął. Wydaje sie, ze konstrukcja prosta jak cep.

To łuparka do drewna, ostatnio dość popularne rozwiązanie. Zaczep bacę na ten temat, ostatnio przerabiał ten temat.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz to spalał w tym palniku to tam jest podajnik, w czym widzisz problem. Trzeba tylko odpowiednio rozdrobnić materiał. Polecam ci rębak z sitem np. na 10 mm. Ja się tak przymierzam do spalania w palniku platinum bio, zrębki razem z owsem. A osobiście to lepiej, mniej pracochłonnie to dosiać owsa i to już bo czas. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja troszkę z innej beczki.

Czy ktoś z szanownych forumowiczów ma, lub widział, lub ma pomysł jak zrobić zasobnik i podajnik do zrębek żeby sobie troszkę "zautomatyzować" pracę?

Zamiast wierzby, gałęzi itp. zastanawiam się nad uprawą ślazowca pensylwańskiego (po zbiorze odpada kwestia dosuszania).

Nadmienię że w tej chwili ogrzewam owsem (mam zamontowany palnik AGROTEC do "zwykłego" kotła Hajnówka), ale trochę w tym roku cena powala, ze swojej uprawy nie wystarcza mi na cały sezon).

 

 

 

Jak będziesz to spalał w tym palniku to tam jest podajnik, w czym widzisz problem. Trzeba tylko odpowiednio rozdrobnić materiał. Polecam ci rębak z sitem np. na 10 mm. Ja się tak przymierzam do spalania w palniku platinum bio, zrębki razem z owsem. A osobiście to lepiej, mniej pracochłonnie to dosiać owsa i to już bo czas. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam jak dasz 4 noże będziesz miał drobną zrębkę , przy 2 będzie grubsza zależy jakie cię interesują mój rębak ma dwa i zrębka jest taka jak chciałem oczywiście po wielu testach miłego kombinowania.

jestem tu nowy choc nje do konca bo wiele godzin zajelo mi czytanie jak inni to robia i dzieki wszystkim wlasnie skonczylem budowe rebaka . Dziala swietnie , Najwiecej pomyslow mialem od Moskita , chociaz nigdy z nim osobiscie nie korespondowalem - ale chetnie nawiaze wspolprace Na twoja ostatnia wypowiedz mam swoje zdanie aie mozemy o tym podyskutowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam po długiej przerwie! Sezon grzewczy rozpoczęty , tradycyjne opały typu węgiel , drewno mocno poszybowały w górę koszty zimowe wzrosły , a krzaki???? też poszybowały w górę im większe tym lepsze grubsze więcej się naprodukuje , kto kombinuje pozytywnie ma z tego profity. Jestem w trakcie podłączania podajnika na zrębkę do kotła 150KW i jestem w już po pierwszym teście i jestem zadowolony budynek 1000m/kw zużycie 1 m3 doba a więc potrzeba trochę opału zobaczę co będzie przy mrozach myślę że da radę. A ty Joseph61 pokaż jakieś filmiki z pracy swojego rębaka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po długiej przerwie! Sezon grzewczy rozpoczęty , tradycyjne opały typu węgiel , drewno mocno poszybowały w górę koszty zimowe wzrosły , a krzaki???? też poszybowały w górę im większe tym lepsze grubsze więcej się naprodukuje , kto kombinuje pozytywnie ma z tego profity. Jestem w trakcie podłączania podajnika na zrębkę do kotła 150KW i jestem w już po pierwszym teście i jestem zadowolony budynek 1000m/kw zużycie 1 m3 doba a więc potrzeba trochę opału zobaczę co będzie przy mrozach myślę że da radę. A ty Joseph61 pokaż jakieś filmiki z pracy swojego rębaka!

Najgorzej jest z podawaniem. Jak ślimak za duży, to się zblokuje. Pojemnik też musi być odpowiedni - jak za mała dziura i w dodatku na dole poziome wypustki, to wisi wszystko.

Myślę, że najlepiej zrobić od razu odpowidnią rurę kwadratową i zasobnik jak się patrzy, bez przeszkód po drodze.

Jak Ty masz to zrobione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zrobię zdjęcia to wstawię, jest dosyć spory sam zasobnik ma 2metry długości wchodzi ok 2.5 m3 zrębki ślimak spory 145mm rura 160x160 , zasyp zasobnika następuje poprzez taśmociąg teraz jestem w fazie testów i strojenia dawki zrębki potrzebnej do spalenia, efekty są wczoraj osiągnąłem temperaturę zadaną 60stopni (na zewnatrz było -5) na zrębce jodłowej i troche mokrej , powiem krótko koszmar, na sobotę szykuję zrębkę bukową półroczną i próba generalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz dziurę do rury podajnika?

W zrębce może się trafić dużo cieniutkich gałęzi na 5-15 cm. Na tej właśnie dziurze i na nich potrafi to wisieć.

Na przykład ślimak w stosunku do profila podajnika - jak tam wpadnie na przykład taki kawałek 3/5 to co się dzieje?

[ślimak może go złapać przy ściance, ale teoretycznie może potem pchnąć w róg i pójdzie].

Czy to incydentalnie sie nie blokuje?

Rodzaj ślimaka - są okrągłe z dziurą w środku (ten mi się sprawuje najlepiej choć lichy z cieniutkiej blachy), są sprężyny, solidniejsze i giętkie, ale ta jak coś złapie to moim zdaniem blokada pewna.

No i jeszcze można by się pokusić o normalny ślimak z rdzeniem gdy profil kwadratowy a nie rura.

 

Są to ogromne problemy, ale nagrodą jest potem to, co się dzieje w palniku (totalny brak popiołu i piękny ogienek). B)

 

Porób te zdjęcia to podyskutujemy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślimak jest bardzo mocny ścianka spirali ma 8mm gr trzpień na którym nasadzona jest spirala to rura grubościenna 48,3 scianka 4mm żadne zaklinowania nie wchodzą w rachubę zrębka zanim trafi do podajnika przechodzi przez sito 40mmx40m żeby uniknąć niespodzianek, a nawet jak coś złapie to pcha na siłę , gdyby nawet złapało i zatrzymało silnik to zadziała wyłącznik przeciążeniowy i wyłączy a ja dostaję sygnał telefonem że coś się dzieje w podajniku , będę też miał podgląd przez kamerę internetową (w trakcie instalacji) i jedziemy na awarię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiadomienia fajne, rzeczywiście żaden problem zamontować.

Tylko z tym sitem - kto i jak to się przesiewa? Przez taką dziurę to porządne kije potrafią przelecieć (ale te incydentalne niech mieli ślimak ;))

A co z tą dziurą na połączeniu zasobnika z podajnikiem?

W takim dużym to wiadomo, problemu nie ma.

Masz jakieś doświadczenia z mniejszymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jaką Ci dziurę chodzi? miedzy zasobnikiem a piecem transport zrębki odbywa się przez rure (profil ) kwadrat 160x160 pisałem wcześniej , przesiewanie to może trochę przesadziłem ta ostrożność została mi z małych podajników dla indywidualnych klientów gdzie przekrój rury jest o wiele mniejszy a i ludzie mają różne typy rębaków które robią różną zrębkę, mój rębak robi granulat 20mmx20mm lub większe ale mocny podajnik przepcha wszystko choć niespodzianki się zdarzają raz podajnik zmielił mi śrubę 12mm do dzisiaj został ślad na ślimaku! A na zdjęciu mój mały podajnik starcza na 24godz przy mrozach np -15 oczywiście jak jest buk , jesion, grab inne drewno od 2-4 godz mniej.

post-9684-0-24026700-1321783392_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów i z uwagą śledze wasze wypowiedzi.

Jeżeli chodzi o klinowanie zrębki w profilu to ślimak należy wykonać aby jego średnica zewnętrzna była mniejsza o ok.3cm od średnicy wewnętrznej profila.

Wten sposób zrębka która wpadnie pomiędzy ślimak a ściankę profilu zostanie obrócona a w efekcie przepchnięta w inne miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, jeszcze kwestia osławionej "dziury".

W zrębce są patyki 15cm załózmy - cienkie, z gałązek.

Wiesza sie na tym nad ślimakiem jak (moim zdaniem ) dziura jest za mała.

Myślę, że sama róznica poziomu 3cm juz cos da w tej kwestii. Ale do tego mozna poszerzyć dziurę na boki. No i wzdłuż - tak, żeby ślimaka było widoczne z góry ok 25cm.

Jakie macie doświadczenia w tej materii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie po przerwie

 

W dnie zbiornika proponuję zainstalować mieszadło. Oczywiście należy je geometrycznie zazębić ze ślimakiem (nie powinno to stanowić problemu)

Takie układy robi/robiła pod nazwą Smok firma z Podlasia

 

 

Wtedy mamy zespół do podawania paliwa na: zrębki, brykiet, owies, groszek, śmieci z czyszczalni, TROCINY i inne wymysły.

 

Do tego palnik rurowy i nic więcej.

post-841-0-56078600-1321940883_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z racji nieograniczonego dostępu do "krzaków" zacząłem zastanawiać się nad wykorzystaniem tego materiału do ogrzewania. Sam posiadam niewielkie poletko (w celach doświadczalnych) wierzby. W tym roku zrobiłem pierwsze cięcie już materiału opałowego (średnica gałęzi +- od 20 do 70 mm) do rozdrabniania tego myślałem o użyciu czegoś takiego http://allegro.pl/rebak-do-galezi-i1947734060.html : Po przeczytaniu forum zastanawiam się nad zautomatyzowaniem procesu palenia i podawania do pieca ( do tej pory mam kocioł zębca zdaje się SWK - 28 ) i teraz pytanie: czy według was jest możliwość zamontowania do tego kotła jakiegoś automatu do podawania i spalania. Kolejna sprawa to kwestia rozdrobnienia, przy użyciu maszyny z linku to bardziej będą korki wierzbowe niż typowa zrębka i czy coś takiego przejdzie przez podajnik.

Jeżeli moja wypowiedź jest zbyt chaotyczna to przepraszam

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa to kwestia rozdrobnienia, przy użyciu maszyny z linku to bardziej będą korki wierzbowe niż typowa zrębka i czy coś takiego przejdzie przez podajnik.

Witam,

Jeśli korki są podobne rozmiarami do pelletu, to są o wiele lepsze do palenia niż zrębka, która bardziej przypomina trocinę, bo jest cienka. Takie korki będą ZNACZNIE lepsze.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z racji nieograniczonego dostępu do "krzaków" zacząłem zastanawiać się nad wykorzystaniem tego materiału do ogrzewania. Sam posiadam niewielkie poletko (w celach doświadczalnych) wierzby. W tym roku zrobiłem pierwsze cięcie już materiału opałowego (średnica gałęzi +- od 20 do 70 mm) do rozdrabniania tego myślałem o użyciu czegoś takiego http://allegro.pl/rebak-do-galezi-i1947734060.html : Po przeczytaniu forum zastanawiam się nad zautomatyzowaniem procesu palenia i podawania do pieca ( do tej pory mam kocioł zębca zdaje się SWK - 28 ) i teraz pytanie: czy według was jest możliwość zamontowania do tego kotła jakiegoś automatu do podawania i spalania. Kolejna sprawa to kwestia rozdrobnienia, przy użyciu maszyny z linku to bardziej będą korki wierzbowe niż typowa zrębka i czy coś takiego przejdzie przez podajnik.

Jeżeli moja wypowiedź jest zbyt chaotyczna to przepraszam

Pozdrawiam

 

 

Jest to rębak bębnowy, zrębka z niego jest najlepsza do palenia "na żywo" z szufli, zrębka ta szybciej schnie na wolnym powietrzu, jest trochę za gruba na podajnik, ale kto wie, może pójdzie.

Na podajnik lepsza będzie z rębaka tarczowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie tak, ale jak pisałem średnica gałęzi waha się od 20 do ok 70 mm i teraz jeżeli potniemy te najgrubsze części to będą spore klocki.

A może lepszym rozwiązaniem byłby kocioł taki jak produkuje firma "arcisz" http://www.arcisz.pl/kotly_i_rebaki/wyswietl/148/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile kosztuje Arcisz?

 

Ja dwa lata temu, przy wyborze kotła też miałem dylematy - dolne, górne spalanie czy podajnik.

 

Dom nowy, głowice termostatyczne na grzejnikach, podłogówka, bojler CWU

 

Wybrałem najtańszy podajnik ślimakowy 19kW, zrobiłem palnik rurowy-poziomy, po swojemu (było to konieczne) i nie chcę znać innych kotłów (tego kopcenia, dokładania, pilnowania ognia, tak było u mojego ojca).

 

Jestem teraz na etapie doboru klocków w kotłowni mojego kolegi. A będzie podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dom budowany był w latach 80. Ściana warstwowa od środka suporeks 24 cm, na zewnątrz 12 cm bloczki sylikatowe. Do tego ocieplenie 10 cm styropian, okna plastiki, do ogrzania jakieś 180 m2, grzejniki różne. W planach adaptacja poddasza czyli dojdzie jeszcze ok 80 m2. Tak jak pisałem wcześniej w tej chwili mam kocioł zębca SWK - 28 i na tą powierzchnię do ogrzania to trochę duży. W sezonie grzewczym zużywam ok 4 ton węgla dlatego zacząłem zastanawiać się nad jakąś alternatywą.

JanuszGr mam prośbę czy mógłbyś podesłać mi na e-mail jakieś fotki albo ewentualne rysunki takiego przerobionego palnika.

 

Ja co prawda jestem zupełna noga jeżeli chodzi o takie majsterkowanie, ale mam kilku kolegów którzy ewentualnie mogli by w tym pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/2120-spalanie-owsa/page__st__200

 

SWK-28 to dobry kociołek,

1. albo palić w nim z łopaty zrębkami które proponujesz,

2. a może da się go przerobić na dolniaka (nie mam tu doświadczeń, trzeba poczytać czy to coś da na zrębce),

3. albo wyciąć dziurę z boku ponad rusztami i wstawić palnik, jest możliwość palenia na rusztach np. śmieci jak i podajnikiem,

4. albo kupić inny kocioł z podajnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.