Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Podłogówką I Grzejnikami W Instalcji Z Buforem I Piecem Gazowym


gors

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie

w moim domu chciałbym zrobić instalacje ogrzewania oparta na kominku z buforem oraz piecu gazowym.

Mam taki pomysł aby kominek ładował bufor ok 1000l nawet grawitacyjne w sytuacjach awaryjnych a później bufor ogrzewał mój cały dom. Oczywiście jeśli nie będzie chciało mi się palić w kominku głównym źródłem ciepła ma być piec gazowy pracujący wtedy na małym obiegu znaczy nie grzejący wody w buforze.

Na razie mam pomysł jak na załączonym schemacie.

Do sterowania podłogówką i grzejnikami chciałem użyć sterownika Delta Dore 200, a do ładowania wody i wyłączania kotła gazowego sterownika Eurostar 1100Z. Do lądowania bufora chciałem użyć Laddomatu 21 .. . ciekawi mnie czy można by w nim zamienić instalowaną pompę wilo na pompę grundfosa alpha2.

Zapomniał bym dodać cała instalacja będzie sprzęgnięta przez bufor i będzie pracować w układzie zamkniętym kominek będzie posiadał wszystkie wymagane prawem zabezpieczenia wymagane przy pracy w układzie zamkniętym.

Prosiłbym o opinie kolegów może już podłączali gdzieś taki układ.

2009_09_11_schemat.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Mam taki pomysł aby kominek ładował bufor ok 1000l nawet grawitacyjne w sytuacjach awaryjnych a później bufor ogrzewał mój cały dom. Oczywiście jeśli nie będzie chciało mi się palić w kominku głównym źródłem ciepła ma być piec gazowy pracujący wtedy na małym obiegu znaczy nie grzejący wody w buforze.

 

Witam

 

Mam podobny układ u siebie kominek z pw+bufor 1000l+kocioł gaz mcr24S. Wszystko działa ok tylko kocioł był instalowany później i wygląda to trochę nieszczęsliwie ponieważ jak wygaśnie w kominku to kocioł ładuje ciepłą wodę na bufor i dopiero z bufora jest przekazywana na podłogę i kaloryfery. "steruje" tym jakiś auraton w trybie włącz wyłącz. Chciałbym ominąć bufor przy ogrzewaniu gazem ale nie wiem jak to zrobić, jak tym sterować itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolego spróbuj dokładniej opisać Swój układ ogrzewania.. . i zamieścić jakis schemat to podyskutujemy :D

Musze powiedzieć ze jestem zaskoczony bo dziś po kilku dniach poszukiwania zbiornika buforowego kupiłem u producenta zbiornik 1500l za 2tys. zł co prawda nie ocieplony ale dam sobie z tym radę :) i jest to renomowany polski producent zbiorników na rynki zachodnie z odpowiednimi atestami itd.

Przeglądając inne fora oraz strony allegro bylem już prawie załamany i chciałem kupić zbiornik też polskiego producenta na "G" z Glubczyc pewnie duża część kolegów zna z dużym bo 32% rabatem ocieplony za 3700zł a tu proszę takie miłe zaskoczenie znalazłem też duzo zbiorników 1000l za ok 1700zł bez ocieplenia i za 2500zł z ociepleniem. To tak dla informacji kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Witam Serdecznie

w moim domu chciałbym zrobić instalacje ogrzewania oparta na kominku z buforem oraz piecu gazowym.

Mam taki pomysł aby kominek ładował bufor ok 1000l nawet grawitacyjne w sytuacjach awaryjnych a później bufor ogrzewał mój cały dom. Oczywiście jeśli nie będzie chciało mi się palić w kominku głównym źródłem ciepła ma być piec gazowy pracujący wtedy na małym obiegu znaczy nie grzejący wody w buforze.

Na razie mam pomysł jak na załączonym schemacie.

Do sterowania podłogówką i grzejnikami chciałem użyć sterownika Delta Dore 200, a do ładowania wody i wyłączania kotła gazowego sterownika Eurostar 1100Z. Do lądowania bufora chciałem użyć Laddomatu 21 .. . ciekawi mnie czy można by w nim zamienić instalowaną pompę wilo na pompę grundfosa alpha2.

Zapomniał bym dodać cała instalacja będzie sprzęgnięta przez bufor i będzie pracować w układzie zamkniętym kominek będzie posiadał wszystkie wymagane prawem zabezpieczenia wymagane przy pracy w układzie zamkniętym.

Prosiłbym o opinie kolegów może już podłączali gdzieś taki układ.

Zadałem sobie pytanie które i Ty powinieneś sobie zadać: Jaki jest sens stosowania bufora w twojej instalacji CO? Bufor ma sens stosowania gdy mamy okresowo nadmiar energi którą można zmagazynować np w układach z kotłami zgazowującymi drewno czy kotły opalane słomą, gdzie regulacja procesu spalania jest trudna. W twoim układzie CO bufor jest zbędny, bo nie widzę możliwości abyś miał okresowy nadmiar energii do zmagazynowania. Paląc w kominku napewno nie będziesz miał nadmiaru energii (chyba że zapotrzebowanie budynku wynosi 10 kW a kominek będzie miał 30 kW). Druga sprawa to czas w jakim się ten 1000 litrowy bufor naładuje aby oddać zgromadzoną energię (3 może 4 godziny). Wyrzucając z układu bufor układ staje się prosty w budowie i co ważniejsze prosty w sterowaniu. Na stronach producentów kominków znajdziesz schematy takich instalacji. I co sprawa niebagatelna zaoszczędzisz kilka tysięcy złotych na buforze, laddomacie, pompach i innej zbednej armaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.