Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Elektryczne Centralne Ogrzewanie .


NemoNo1

Rekomendowane odpowiedzi

Pomyśl o piecach elektrycznych akumulacyjnych z rozładowaniem dynamicznym, zasilanych z drugiej ( tańszej) taryfy - do tego nie trzeba instalacji hydraulicznej , tylko kable zasilające a do łazienki elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Zbiornik na CWU ok 200-250l także zasilany z taniej taryfy.

Takie ogrzewanie jest całkiem tanie w wykonaniu i eksploatacji - piece można tanio kupić , nawet używane , tylko trzeba dobrać rozmiary + odpowiednie sterowanie.

Nagrzewasz piece tanim prądem a rozładowujesz ciepło w zależności od potrzeb.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sam siąść z kartką i ołówkiem aby przeliczyć wszystkie opcja za i przeciw.

Piece akumulacyjne wygrywają tym że są tańsze w eksploatacji przy grzaniu tańszym prądem, kocioł z wodą w obiegu tego nie ma,

w nim trzeba grzać jak jest zapotrzebowanie na ciepło, nie ważne jaka pora dnia.

Instalacje wodne też swoje kosztują + naprawa dewastacji po hydraulikach.

Jest jeszcze opcja grzania wodnego z buforem 700-800l + grzałka w drugiej taryfie - wada to miejsce na montaż prawie 1 tonowego bufora  + instalacja grzejnikowa.

Zaleta - koszt eksploatacji taki jak pieców z rozładowaniem dynamicznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym szedl w strone bufora + pompy co najmniej dwa obiegi jeden na lazienke z osobnym czujnikiem + drugi na pozostale pomieszczenia jesli masz na tyle miejsca :) lub ogrzewanie podlogowe w lazience i mniejszy bufor.

 

Policz ilosc grzejnikow i ich mocy, mniej wiecej bedziesz wiedzial ile litrow bedziesz mial w CO do ogrzania oprocz bufora...

 

Przy CO liczysz moc grzejnikow 120W/m2 jesli masz slabo ocieplone mieszkanie, 100W/m2 jesli masz ocieplone.

 

Zakladaj przy tym, ze jesli wychodzi grzejnik 1600W czyli 800x600 to bierz 1000x600, wieksza powierzchnia promieniowania ciepla szybciej nagrzeje pomieszczenie poprzez cyrkulacje.

 

Grzejniki montuj tak, aby nie zaslanialo ich nic od gory, minimum to 10cm miejsca nad grzejnikiem, aby zapewnic konwekcje powietrza...

 

Co do II strefy jest jeden problem: zycie wedlug czasu...

 

Nie zapominaj, ze prad w taryfie G11 dwu-strefowej w strefie 1 jest 1,5x drozszy niz w taryfie G11 zwyklej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

cytat: 

Nie zapominaj, ze prad w taryfie G11 dwu-strefowej w strefie 1 jest 1,5x drozszy niz w taryfie G11 zwyklej..

 

Może najpierw sprawdzisz czy to prawda?

http://www.energa.pl/dla-domu/energia_dla_domu/energia_dla_domu/informacje_podstawowe

Edytowane przez henryk1953
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

cytat: 

Nie zapominaj, ze prad w taryfie G11 dwu-strefowej w strefie 1 jest 1,5x drozszy niz w taryfie G11 zwyklej..

 

Może najpierw sprawdzisz czy to prawda?

http://www.energa.pl/dla-domu/energia_dla_domu/energia_dla_domu/informacje_podstawowe

 

 

A sprawdzales ty dokladnie za co placisz i ile placisz za dystrybucje, za oplate handlowa oraz za energie czynna?

 

Ja liczylem, analizowalem wszelkie dokumenty i zwykla taryfa G11 to najdoskonalsza taryfa jaka istnieje bez zadnych kruczkow, dodatkow, oplat handlowych itd. za nia jest taryfa pompa ciepla, ale juz oplata handlowa sprawia, ze musialbys miesiecznie wykorzystywac >1000kW zeby ci sie oplacalo przejsc z G11...

 

ENERGA:

http://www.energa.pl/object.php/act/sho/oid/96d2dea3db981429e2148df4adada209/v/1443291644

 

TAURON:

http://www.tauron.pl/SiteCollectionDocuments/TS/TPE_KI_taryfa_sprzedazowa_TAURON.pdf

http://www.tauron.pl/SiteCollectionDocuments/TD/Taryfa_Dystrybucyjna.pdf

 

0,315864 pln brutto w Tauronie

w Energii

 

Takze strasznie duzo ty placisz w tej Energii :D na dodatek jeszcze za efakture 14,99!!!!!!!! WTF?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja liczylem, analizowalem wszelkie dokumenty i zwykla taryfa G11 to najdoskonalsza taryfa jaka istnieje bez zadnych kruczkow, dodatkow, oplat handlowych itd. za nia jest taryfa pompa ciepla, ale juz oplata handlowa sprawia, ze musialbys miesiecznie wykorzystywac >1000kW zeby ci sie oplacalo przejsc z G11...

 

 

 

  

 

 

 

Takze strasznie duzo ty placisz w tej Energii :D na dodatek jeszcze za efakture 14,99!!!!!!!! WTF?

To proponujesz koledze żeby zakładając ogrzewanie elektryczne ,pozostał  w taryfie G11-skoro ta taryfa jest taka, jak to piszesz najdoskonalsza.

Wpisz sobie w google -Kiedy opłaca się przejść na taryfę G12.-wtedy może coś zrozumiesz.

A swoją drogą na jakiej podstawie doszedleś do wniosku ze ja placę za energie el. w Energii?-i na dodatek jeszcze za efakture 14,99!!!!!!!! WTF?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałes link, tak z niczego wziąłeś tego linka? Jesli korzystałbys z taurona to dałbyś taurona... Tak przypuszczalem :)

 

Mniejsza o to, cyfry mówią swoje. Przelicz sobie dokładnie po ilu kW zwróci ci się albo opłata handlowa albo opłata za rzekomą fakturę elektroniczną...

 

Przy G12 wszystko jest uwarunkowane, lodówki nie wyłączysz, pralke możesz włączać w godzinach w strefie II zazwyczaj 14-16, 22-6, jednym słowem życie według ustalonego czasu...

 

Policz sobie ile wydasz zużywając średnio 1000kW miesięcznie taryfie G12 a ile w G11... 

 

Nie da sie tego bezposrednio obliczyc, poniewaz w G11 grzejesz non stop, a w G12 czekasz na nagrzanie, jesli za szybko ucieknie ci cieplo placisz jak za zboze dlatego do takich rzeczy idealny jest bufor, zeby przez noc nagrzal do tych 80 stopni wode, aby potem nie zabraklo nam ciepla, ale nie jestem zwolennikiem takiego rozwiazania niestety, wole miec cos zawsze pod reka w razie W...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znowu siejecie zamęt

u mnie w energi za G11 wychodzi 63gr bruto za kWh ,a obecnie w G12R wychodzi nocna 32gr a dzienna 72gr  brutto obecnie grzeje też prądem a dokładnie własnej roboty pompą ciepła 7kW nominalnie i jak narazie to uważam że prad wychodzi tanio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie moim problemem , wybór mój padł na piece akumulacyjne, chyba....

Jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje  przy wertowaniu internetu natknąłem się na panele podczerwone, miał ktoś z nimi do czynienia bo zastanawiam się czy nie połączyć pieca/y razem  z panelami.

 

Wie ktoś może dlaczego w niemczech wycofują piece akumulacyjne ? czy jest prawdą ,że mają je zastąpić właśnie panele nad podczerwień ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ty nie oglądaj sie na niemcy bo tam jest wystko inne a wszelkie zmiany sa dyktowane bezsensownymi przepisami

co do paneli fajna sprawa ale przy panelach to traryfa całodobowa bo jak wyłączysz to za chwile dyskomfort chłodu snuje sie po mieszkaniu a czy ekonomicznie to zaden klient sie nie chce przyznać bo ceni sobie wygodę nie patrząc na cene za energie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam.

 

Mój pierwszy post. Piotr z Gliwic się kłania. Podłączę się do tematu bo też chciałbym pójść w stronę kotła elektrycznego. Mam cieple mieszkanie 45m2, cegła powojenna, docieplona elewacja świeżo w tym roku, od dołu i z góry sąsiedzi. Zastanawiam się tylko czy kocioł Kospel 4kw wystarczy czy lepiej większa moc. Wymiennika raczej nie mam gdzie zamontować niestety. 

Jak to jest z ta temperaturą wody? Czytam że do kotła elektrycznego najlepiej 55/50 stopni a za chwilę znów że to się nie opłaca bo lepiej na 60-65 stopni i szybciej ogrzać niz dlużej a zimniejszą wodą....sam juz nie wiem. Musiałbym mocno przewymiarować grzejniki. Mam mały mętlik w głowie, proszę o rady. Uważam że zawsze lepiej mieć kaloryfer niż okrutny klocek akumulacyjny pod oknem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia. Kilo pierza, to kilo pierza.

Skoro i tak bez akumulacji i w G11, to po co w ogóle kospel, grzejniki i rury?

Nie lepiej zwykłe tanie grzejniki elektryczne z marketu po 50-70zł. Do tego można dodać programator czasowy i masz full wypas niezależne sterowanie. Jak dobrze wszystko postawisz, to ok 1tys będzie Cię kosztowało ogrzewanie i bez żadnych "inwestycji"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod temat - planuję dogrzewać elektrycznie tylko w drugiej taryfie nad ranem, domek 110m2 mam zasilany kominkiem z płaszczem wodnym (brykiet) ale znudziło mi się palenie w kominku co rano. Pytanie: co bardziej efektywne: przepływowy kocioł elektryczny dopiąć do instalacji czy kupić konwektory elektryczne (które gdzieś trzeba będzie powiesić)?? co pożre więcej prądu?

W tej chwili mam wszystko na prąd (indukcja, czajnik, lodówka, pralka, LEDy, laptop, boiler w lecie) i płacę średnio 180pln/dwa miesiące :). Reanimowany stary dom drewniany z bala 14cm+5cm wełna, 110m2 bez piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

A więc do tej pory było tak

1. brykiet 4 tony spalone 4000zł w komin( 750zl miesięcznie)
2.prąd 8kw dziennego zużycia z bojlerem na ciepłą wodę to 240 kw na miesiąc==132 zł
3 suma sumarum---882zł miesięcznie tj. ogrzewanie, woda ciepła,i prąd.

 

Obecnie kospel do 4KW ogrzewanie, woda ciepła, prąd około 40kw doba x 30 dni wychodzi mi 660zł, obecnie reguluje kospela aby zmniejszyć rachunki,narazie jeszcze zimy nie ma więc w pokojach mam 20stopni. kumpel ma 2 piece akumulacyjne płyta ceramiczna o ile pamietam i miesiecznie płaci 750zł za prąd.jak podreguluję kospela to wam napisze szczegółowo co i jak.

mój koszt inwestycji to 5135.94 zł + robocizna 1400 instalator + 150zł elektryk, materiał to kocioł kospel rury pex, wszystko skręcane bojler 100L z tego oczywiście z ecologi 2000zł zwrotu dostane jak myslicie drogo mnie to wyszło???

 

fajny kalkulator pradu
http://www.cenapradu.strefa.pl/

Edytowane przez pop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. ile masz ustawione stopni na wyjsciu pieca? 65 stopni?

2. kospela masz z zasobnikiem CWU i jedzie na dwie pompy osobno na zasobnik i osobno na CO?

3. jaki metrarz mieszkania/domu i jakie wysokie

 

Dlaczego 4kW a nie 8kW lub 12kW skoro teraz masz wszystko na prąd? Nie masz przydziału 16kW?

 

6500 koszt inwestycji razem z polozeniem CO? Jesli tak to tanio, porownywalnie koszt instalacji gazowej z piecem i z papierologia  [nadzor bud., pozwolenia, PGNiG] 8000...

 

Automatyk wspomnial takze o zasobniku wody np 60L plus pompa obiegowa, pomysl genialny lecz duzo strat oraz duze obciazenie linii, niestety grzalka nie ma trojpodzialu mocy tak jak to jest w piecach kospela, tylko kilkanascie minut chodzi na full zeby nastepnie zejsc na minimum mocy, jednak rozwiazanie pomocne jesli mamy mieszkanie >80m2 i np chcemy sterowac wiecej niz jedna pompa, rozwiazaniem lepszym moglby byc zasobnik z podwojna wezownica plus do tego zasobnik 60L lub wiecej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc jest to 2 dzień pracy kotła, ustawienia obecne to 3l na min przepływ wody ustawiony na 40 stopni wyjście, wejście ma 34 stopni około 6 st róznicy, kospel pracuje jak mu sie podoba czyli max do 2 KW ale na tej prędkości to 1 KW się zalącza, 4kw bo mam 55m2 mieszkanie, wnocy go puściłem na 50st i przez 12 godz zużyto ogółem prądu (kospel ,kompy, tv ,lodówka) 20KW o 21 pójdę sprawdzic na tych 40 st ile zżarł, narazie mam ciepło 21 st w pokojach a w kuchni 22 stopnie. potestuje z ustawieniami, acha co do bojlera to kospelek leci przez bojler aby temperatura powrotu była mocniejsza.
przydział na prąd mam 5,7KW wystarczy na kospelka i inne rzeczy obgadane z elektrykiem.

 

temp na grzejnikach 32 stopnie

 

a więc jest tak , praca kospela do 4 kw na dobę

1 od 21 do 9:00 rano --20 kw + sprzet rtv lodówka itd na 50 stopniach
2 od 9:00 do 21:00 -- 18 kw + sprzet itd na 40 stopniach
suma na 24 h to 38 kw minus 8kw to kospel zżarł 30 kw 0,53 gr brutto x 30 kw sam kospel zżarł 16,8 zł x30 dni 504 zł taniej jak gaz 24 h na dobę, no to potestuję dalej co wyjdzie to wyjdzie ale już mam zysk bo cena 10kg brykietu to 10-12 zł 25 kg na dobę, 750kg na miesiac 750 zł + prad 8kw na ogrzanie wody i reszty.

Edytowane przez pop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.