Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Moc Kotła Miałowego 123 M2


mariuszkaz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów !

 

Bardzo proszę o radę !!!

Mam taką sytuację: Domek z 1933 roku ocieplony styropianem 10 cm, poddasze dwa pokoiki obłożone 25 cm wełną mineralną, dach tylko ondulina bez żadnej izolacji - powierzchnia do ogrzania tego domku 73 m2. Do tego domku jest przybudowana "przybudówka"piętrowa z cegły szczelinowej u-220 i kratówka k-3, w środku styropian 5cm., strop wełna 30 cm.- powierzchnia do ogrzania 50m2. Te dwa budynki stanowią całość czyli do ogrzania 123 m2.

Instalacja ma 4 lata całość jest z "plastiku", są dwa rozdzielacze, 10 grzejników płytowych cosmo-nova EKE/CV i dwa grzejniki łazienkowe. Kocioł gazowy stojący Vaillant VK int 264/8-e o mocy od 16 - 26 kW i rachunki 900 zł za miesiąc. Zdecydowałem, że zmienię kocioł na miałowy Pleszewski tzw. górno-kanałowy i teraz moje pytanie jaka moc tego kotła ? Bo są tego typu kotły o mocy 20 kW i 30 kW. Kocioł ten ma wymiary gabarytowe, które mi odpowiadaja - mała kotłownia.

Dodatkowo chcę oczywiście ogrzewać wodę jeszcze nie wiem jaki zasobnik itd.

Jestem w tym temacie laikiem dałem się wrobić w kocioł gazowy bo rachunki mały być 300 zł. miesięcznie no najwyżej 400 zł. Szczeście że nie kupiłem zasobnika na wodę itd.

Bardzo proszę o pomoc abym dobrze dobrał moc kotła.

 

Mariusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Ja mam 25 KW na 140 pare metrów. Uważam, że za duży, ale w sumie dzięki temu dłużej wytrzymuje i nie latam do kotłowni co parę godzin. Producent podaje że przy mocy nominalnej stałopalność 6h, u mnie nigdy nie wytrzymywał krócej niż 22h i to przy ponad -20 na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Interesuję się również tymi górnokanałowymi miałowcami z Pleszewa.

 

Dla przykładu Stalkot dla kotła o powierzchni wymiennika 2m kw. i o mocy nominalnej 19 kW, podaje również średnią moc eksploatacyjną w systemie całodobowym 9 kW i określa powierzchnię do ogrzania na 100-130 m kw.

 

Czy ten zakres powierzchni 100-130 m kw. jest wypadkową średniej mocy eksploatacyjnej czy nominalnej, bo raczej pasuje do tej pierwszej ?

 

Ma ktoś jeszcze jakieś doświadczenia z tymi kotłami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslę, że powierzchnia jest dobrana tak żeby minimum dobę wytrzymał. W sumie nie wyobrażam sobie żebym miał w moim kotle rozpalać 2-3 razy na dobę. To by była tragedia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co wy tu pitolicie "Myslę, że powierzchnia jest dobrana tak żeby minimum dobę wytrzymał." Kocioł dobiera się do konkretnego zapotrzebowania na ciepło a ni aby dobę wytrzymywał i truł przy tym sąsiadów :angry: Jak czytam że któs na 140m2 pali miałem w górniaku 25 kW to mi się " nóż w kieszeni ......."

Jeżeli budynek 140m2 ma straty 12kW to już max i to przy -20st.C więc po co kocioł dwa razy większy? Sprawność takiego kotła to 40-50% (optymistycznie) więc gdzie tu zysk? przy 15kW też by zasyp wystarczył na dobę tyle że pracował by nieco czyściej czyli z wyższa sprawnością co pozwoliło by palić węglem na miarkowniku przy tych samych kosztach

 

Moc nominalna kotła to moc w której kocioł uzyskuje najwyższą sprawność czyli w tej mocy jest ekonomiczny moc ta może spaść o 30% z w miarę dobrą sprawnością poniżej to już duże straty. Podobnie to działa w druga stronę można uzyskać nawet 150% mocy nominalnej jednak kosztem straty kominowej.

 

Moim zdaniem przed zakupem kotła warto zrobić OZC dla kilku temperatur zewnętrznych, wyliczyć średnia i taki kupić kocioł a nie ślepo ufać broszurkom informacyjnym lub sprzedawcom.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku kotłów miałowych moc powinno się dobierać wg. średniej mocy eksploatacyjnej. To wiem od osoby która ma duże doświadczenie w temacie badań atestacyjnych różnych kotłów. Na przykładzie mojego SEKOM 25, znamionowa moc 25kw, średnia eksploatacyjna 16,6kw, minimalna moc 7,5kw, pow. grzewcza płaszcza wodnego 3,0 m2. Moc znamionową określa producent wysyłający kocioł do badań, liczy się 0,8 - 1,0 m2 powierzchni grzewczej na każde 10kw mocy, tu mogę się trochę mylić, lub 8 - 10 kw na 1 m2 pow. Ja ogrzewam 100m2 częściowo ocieplone, ostatnio 34kg miału paliło się 34h, kiedy indziej 42kg 38h.

Mam taki http://sekom-lucki.4b.pl/39_6000_0_42645/kociol-na-paliwo-stale/kociol-na-paliwo-stale.aspx tylko 13 letni.

Edytowane przez wojtek65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gratulacje dobrego wyboru B)

Biorąc pod uwagę kaloryczność miału 25MJ/kg (mrzonka) to z 1kg przy 80% sprawności uzyskujemy 5,5kWh teraz weźmy pod uwagę fakt ze poniżej mocy minimalnej sprawność spada na.... to sprawność szacunkowa ok 50% czyli z 1kg uzyskujemy 3,5kWh i teraz pomyśl jakie kuku sobie zrobiłeś albowiem każdej godziny tracisz ok 0,5kg miału. Ciekawi mnie tylko dlaczego znajomy od atestów Ci tego nie powiedział? No chyba że zdałeś się na instalatora a Ci wiadomo im większy tym lepszy :) (oczywiście nie wszyscy tak robią)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego przemysław2ar na wstępie przepraszam za małą prowokację, ale to w celu wykazania że przypuszczenia nawet bardzo doświadczonej osoby, czasem mogą być błędne. Mam w instalacji ciepłomierz, w tym sezonie maks. zapotrzebowanie domu to 132 kWh na dobę,czyli praca kotła ze średnią mocą 5,5 kw. Co do wyliczeń sprawności to mogę opierać się tylko na deklarowanej przez sprzedawców miału. Paliłem trzema ( testowałem więcej ) gatunkami miału, wszystkie podobno 23 MJ/ kg. Zazwyczaj sprawnośc wynosi 63- 67% w zależności od mocy i ilości zasypu. Odnośnie tych dwóch przykładowych zasypów z poprzedniego postu, to sprawność wychodzi zbyt duża w porównaniu do innych, więc kaloryczność pewnie ma większą, albo pozostałe zaniżoną. Podpałka wliczona w wagę miału, - 0,5 kg drewna.

34,5 kg miał + 2,5l wody = 158 kWh = 16,5 MJ = 4,58 kw / 1kg śr. moc 4,66 kw czas palenia 34 h sprawność 72% ?

42,0 kg mial + 3,0l wody = 193 KWh =16,57MJ =4,59 kw/1 kg śr moc 5,1 kw czas palenia 38 h sprawność 72 % ?

Dla porównania inny miał

34,5 kg = 4,2 kw / 1kg śr moc 5,2 kw sprawność 65%

Przy wyborze kotła 13 lat wstecz moja wiedza była zerowa, a teraz będę wymieniał na coś z podajnikiem ( ekonomicznie napewno stracę ).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No całkiem ładnie Ci to wychodzi ale w twoim porównaniu brakuje mi temp. zew i wew. albowiem to jest istotą sprawy. Inaczej kocioł pracuje przy +5st i inaczej przy -15 stC ;)

Ja jeżeli decydowałbym się na podajnik to tylko pelet + wymiennik z własnego warsztatu a to dlatego że jestem fanem biomasy a cenowo wychodzi tak samo z tą różnicą że pelet można również robić samemu a węgla raczej sobie nie wykopię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.