Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opłacalność Wymiany Pieca Co


jendrush

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:)

 

W domku na wiosce mam maly piecyk starego typu, byl zakladany okolo 92r. W domku ogrzewana powierzchnia to okolo 110m2 i do tego nieduzy bojlerek z woda do mycia. Piec jest maly i do tego wogole nie ma na sobie izolacji, jest caly metalowy. W lato bolerek ogrzewany jest pradem, jego moc to 1500W. Domek ma nowe okna plastikowe i nie jest izolowany styropianem, a jest zbudowany z pustaka i cegly. Do ogrzania domu przez sezon zimowy, czyli wtedy gdy ogrzewanie domu przez piec jest uzywane wystarczaja 4 tony wegla co przy obecnych cenach wynosi jakies 2800zl na sezon. Chcial bym zasiegnac informacji na tym forum jak duzo mogl bym zaoszczedzic jezeli bym wymienil piec na nowszy i przy ogrzewaniu wody piecem zamiast pradem. Na piec chyba trzeba by przeznaczyc 2-2,5 tys zl o ile dobrze patrzylem ceny. Do tego pewnie kilkaset zlotych podlaczenie wszystkiego. Byl bym bardzo wdzieczny za informacje.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

 

W domku na wiosce mam maly piecyk starego typu, byl zakladany okolo 92r. W domku ogrzewana powierzchnia to okolo 110m2 i do tego nieduzy bojlerek z woda do mycia. Piec jest maly i do tego wogole nie ma na sobie izolacji, jest caly metalowy. W lato bolerek ogrzewany jest pradem, jego moc to 1500W. Domek ma nowe okna plastikowe i nie jest izolowany styropianem, a jest zbudowany z pustaka i cegly. Do ogrzania domu przez sezon zimowy, czyli wtedy gdy ogrzewanie domu przez piec jest uzywane wystarczaja 4 tony wegla co przy obecnych cenach wynosi jakies 2800zl na sezon. Chcial bym zasiegnac informacji na tym forum jak duzo mogl bym zaoszczedzic jezeli bym wymienil piec na nowszy i przy ogrzewaniu wody piecem zamiast pradem. Na piec chyba trzeba by przeznaczyc 2-2,5 tys zl o ile dobrze patrzylem ceny. Do tego pewnie kilkaset zlotych podlaczenie wszystkiego. Byl bym bardzo wdzieczny za informacje.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Witam

Piec kaflowy charakteryzował się tym że paląc niewielką ilościa opału ( po jego nagrzaniu) był ciągle ciepły.

Tak samo jest z budynkami z cegły pełnej oraz pustaków.Miast inwestować w ocieplanie kotła proponuję bezwzględnie obłożyć dom 10 cm. styropianu i całość otynkować. Wtedy "zimny" mur po nasyceniu się ciepłem będzie pracował jak wspomniany piec kaflowy ze względu na dużą pojemność cieplną murów.Co do rur to one same działają jako grzejniki( o ile nie sa zamurowane w ścianach). Do instalacji co można podłączyć wymiennik ciepła, ogrzewający cwu.Wymiennik taki można dostać w wersji z jak również bez wejścia na grzałkę elektryczną. Latem grzejesz pradem, zimą ciepłem z co.Wielkosć wymiennika uzależniona jest od ilości punktów poboru ciepłej wody.

to na tyle z mojej strony

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuję jeszcze rozpatrzyć możliwosć montażu pompy co. Koszt pompy jest raczej nie duży w stosunku do wydajności cieplnej układu. Szybszy obieg ciepłej wody powoduje że nie musisz tyle palić gdyż ciepło miast do wody idzie w komin.Pompa taka charakteryzuje się wysokościa podnoszenia wody. tzn do jakiej wysokości można powiesić grzejnik aby podać wodę.przy 1 kondygnacji mała pompka załatwi temat całkowicie.Czasy gdy "grawitacja" rządziła centralnym na szczęście odeszły bezpowrotnie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem ze troche nie przemyślałeś swojej wypowiedzi ,po ppiersze dobrze zrobiony układ grawitacyjny niczemu nie jest gorszy od pompowego ,a podnoszenie pomy nie ma nic wspolnego czy pompuje to wode na pierwsze pietro czy na trzydzieste skoro na wyłaczonej pompie woda i tak na 30 pietrze jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

stosujac pompe zawsze troche sie zyska woda szybciej krazy czyli wiecej wody zimnej wraca do pieca mamy zimniejsze spaliny lepsza sprawnosc mozemy zwolnic tepo palenia i zmniejszyc temperature na piecu co sie wiaze ze mniej spalamy opalu i mam cieple grzejniki po calosci a nie np tylko do polowy co za tym idzie mamy cieplej w pomieszczeniach niesterty mamy hamulec w postaci kolanek czy kryz w postaci chocby srubunkow itp chyba ze masz piec polaczony z grzejnikiem rura 2 cale i takie wejscie do grzejnika :) przy standarcie max 1/2 nawet 3/8 na wejsciu do grzejnika zawsze wystapi hamulec ciepla woda pieknie idzie w gore rora 2 cale ale 3/4 w poziomie to juz gorzej a grzejniki mamy w poziomie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Wracając do meritum

 

Ja wymieniłem starego zasyp-owca zębiec 20kW na nowego Eko-groszkowca 25kW z możliwością ręcznego palenia zasypowego zamontowałem 2 pompy Co i CWU do tego 200l bojler i zawór mieszający z pogodówką i zauważalnie spadło spalanie z 5,5 na jakieś 4,2t Dodam zę domek mam z lat 70-tych 220m2 +100m piwnica nie ogrzewana grzejniki żeliwne układ otwarty.

To była inwestycja w sezonie 2009/2010.

W tym roku dociepliłem cały dom 12 cm styropian na ściany 30cm wełny na poddasze + ekran z foli aluminiowej. Balkony i taras zaizolowane Ursa Styrodur 100mm podpiwniczenie i fundamenty 80mm styrodur + warstwa hydroizolacyjna. Nowe okna 6kom Super termo 3 szybowe przeszklenia i wentylacja z odzyskiem wydajność 750m3 + GWP i już w lecie klima w domu praktycznie za darmo :D:D

 

Teraz czekam na efekt za sezon 2010/2011. Pożyjemy zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Co do kosztów to nie było to takie tanie.

 

Piec 8900

Automatyka pogodowa pompy zbiornik CWU i inne potrzebne szpargały wraz z robocizną 3400

docieplenie poddasza 2800

docieplenie domu 22000

wymiana okien 7000

wentylacja z rekuperacją 12000

czyli w sumie dało mi 56100 zł

 

Drogo ale inwestycja na której nie można za szybko stracić jak np na nowym samochodzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ekran dałem pomiędzy warstwy wełny i na jej wierz w celu zminimalizowania strat energii która ucieka w postaci promieniowania podczerwonego.

 

A w okresach letnich widać ogromna różnicę kondygnacja nie nagrzewa się w takim stopniu jak to ma miejsce przy samej wełnie.

 

Poza tym folie termoizolacyjne wchodzą na rynek i robią furorę np w Niemczech i krajak skandynawskich.

 

Budowa folii 3 razy bąbelki + ekran aluminiowy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Co do kosztów to nie było to takie tanie.

 

Piec 8900

Automatyka pogodowa pompy zbiornik CWU i inne potrzebne szpargały wraz z robocizną 3400

docieplenie poddasza 2800

docieplenie domu 22000

wymiana okien 7000

wentylacja z rekuperacją 12000

czyli w sumie dało mi 56100 zł

 

Drogo ale inwestycja na której nie można za szybko stracić jak np na nowym samochodzie

Wydałeś 56000 zł a oszczędziłeś może 1000 rocznie na węglu. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją też na powietrze nie pracuje tylko na elektryczność która najtańsza nie jest. Zastanawia mnie po co wydawałeś 31 800 zł na docieplenie budynku jeżeli kocioł o mocy 20 kW zastępujesz kotłem o mocy 25kW (???). Po ociepleniu i wydaniu takiej kasy zapotrzebowanie na energię się zwiększyło o 25% zamiast spaść o 25%. Nic z tego nie rozumię bo tylko b.pobieżnie licząc powinno Ci starczyć 18 może 19KW czyli po co kocioł 25kW? Pytanie kiedy zwróci się taka inwestycja? Mnie się wydaje że nigdy! Po uwzględnieniu wzrostu zużycia energii elektrycznej nie wiem czy zaoszczędzisz 1000 czy 1500 zł rocznie czyli okres zwrotu 35-56 lat. To w takim wypadku była to kompletnie nieprzemyslana inwestycja albo dałeś się podpuścić zwykłym naciągaczom którzy wyczuli że masz trochę kasy do wydania. Przykro stwierdzić ale bardzo żle wydałeś te pieniądze co jest moją subiektywną opinią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydałeś 56000 zł a oszczędziłeś może 1000 rocznie na węglu. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją też na powietrze nie pracuje tylko na elektryczność która najtańsza nie jest. Zastanawia mnie po co wydawałeś 31 800 zł na docieplenie budynku jeżeli kocioł o mocy 20 kW zastępujesz kotłem o mocy 25kW (???). Po ociepleniu i wydaniu takiej kasy zapotrzebowanie na energię się zwiększyło o 25% zamiast spaść o 25%. Nic z tego nie rozumię bo tylko b.pobieżnie licząc powinno Ci starczyć 18 może 19KW czyli po co kocioł 25kW? Pytanie kiedy zwróci się taka inwestycja? Mnie się wydaje że nigdy! Po uwzględnieniu wzrostu zużycia energii elektrycznej nie wiem czy zaoszczędzisz 1000 czy 1500 zł rocznie czyli okres zwrotu 35-56 lat. To w takim wypadku była to kompletnie nieprzemyslana inwestycja albo dałeś się podpuścić zwykłym naciągaczom którzy wyczuli że masz trochę kasy do wydania. Przykro stwierdzić ale bardzo żle wydałeś te pieniądze co jest moją subiektywną opinią.

Witam

 

Wydaje mi się jednak ze nie tak najgorzej zainwestowałem ten kapitał.

 

Owszem zwrot inwestycji będzie nie do osiągnięcia za mojego życia, ale niech młode pokolenie ma też wygody trochę.

A co dom pieca moc zwiększyłem gdyż mam zamiar ogrzewać w przyszłości jeszcze piwnicę 100m2 która będzie zaadaptowana na biuro.

 

A wracając do kosztów to dla mnie nie liczyło się to ile zaoszczędzę( nie na 1 miejscu) lecz to jaki będę miał komfort zimowo letni. Co do wentylacji z rekuperacja to koszty elektryczności nie są aż tak wielkie w stosunku do jakości powietrza jakim oddycham razem z rodziną. Dla mnie osobiście liczy się zdrowie mojej rodziny jaki moje własne.

 

A spostrzeżenie o piecyku jak najbardziej słuszne w zupełności wystarczył by 18kW

 

pozdrawiam wszystkich dla których liczy się Komfort własnych 4 kątów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Kseroks1-czy mogłbys podać jakieś parametry izolacyjności tej folii z bąbelkami ewentualnie jakiegoś linka?

Osobiście uważam,że promieniowanie cieplne jest jakoś niedoceniane w ogrzewaniu domów.

 

Pozdrawiam.

 

Bodzio12.

 

Witam

Z parametrami jest prosta sprawa bo 2 cm foli bąbelkowej z ekranem aluminiowym ma współczynnik 0,02 a więc bdb jak na naszym rynku.

a z linkiem to sam musisz coś poszukać bo ja zakupiłem swoja w Niemczech u nas się nie spotkałem jeszcze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wydaje mi się jednak ze nie tak najgorzej zainwestowałem ten kapitał.

 

Owszem zwrot inwestycji będzie nie do osiągnięcia za mojego życia, ale niech młode pokolenie ma też wygody trochę.

A co dom pieca moc zwiększyłem gdyż mam zamiar ogrzewać w przyszłości jeszcze piwnicę 100m2 która będzie zaadaptowana na biuro.

 

A wracając do kosztów to dla mnie nie liczyło się to ile zaoszczędzę( nie na 1 miejscu) lecz to jaki będę miał komfort zimowo letni. Co do wentylacji z rekuperacja to koszty elektryczności nie są aż tak wielkie w stosunku do jakości powietrza jakim oddycham razem z rodziną. Dla mnie osobiście liczy się zdrowie mojej rodziny jaki moje własne.

 

A spostrzeżenie o piecyku jak najbardziej słuszne w zupełności wystarczył by 18kW

 

pozdrawiam wszystkich dla których liczy się Komfort własnych 4 kątów

Nie chcę za mocno polemizować bo szczegółów znam za mało, ale koszt twoich przeróbek był olbrzymi, oczywiście nie neguję potrzeby komfortu bo sam lubię wygodę. Jednak zawsze we wszystkich publikacjach związanych z obniżeniem energochłonności budynków podkreśla się czynnik zwrotu kosztów inwestycji, i podaje się okres zwrotu inwestycji równy okresowi amortyzacji, który dla CO wynosi 10 lat. I to właśnie po maksymalnie 10 latach inwestycja powinna się zwrócić. Dlatego pozwoliłem sobie na uwagę którą zamieściłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie od zamożności portfela. oczywiście w jakimś tam stopniu każdy zwraca uwagę na amortyzację ale nie aż tak drastycznie bo nie da się tak dokładnie wyliczyć jej trwania. Zawsze może się coś popsuć i koszty wzrastają a co za tym idzie i czas zwrotu inwestycji.

 

Ogromne znaczenie ma również klimat cięższe zimy większy zysk lżejsze mniejszy zysk i tak w kółko aż do całkowitego zwrotu niezależnie czy 10 lat czy 40lat.

 

Opinia każdego człowieka może być w tym względzie inna.

 

pozdrawiam

 

Fakt jest jeden że dzięki GWC i wentylacji mechanicznej przy szczelnie pozamykanych oknach i dobrze docieplonym domu mam wewnątrz temp rzędu 20 *C na parterze a na piętrze nie przekroczyło 22 *C. Wynik cudowny w porównaniu do wcześniejszego skwaru duchoty i ciągłego pocenia się które miały miejsce przed remontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.