Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sprzęgło Chydrauliczne Jak Wykonać

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   hydromonter

hydromonter

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 51 postów

Napisano 16 sierpień 2009 - 20:04

Witam wszystkich forumowiczów chce wykonać sobie sprzęgło chydrauliczne max mocy przekazywanej ok 40kw otóż nie wiem jak się do tego zabrać co mi będzie potrzebne jak obliczyć długość i średnice takiego sprzęgła .?
  • 0

#2 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 5148 postów
  • GaduGadu: 1514991

Napisano 16 sierpień 2009 - 20:13

tak bez obliczeń to rura fi 80-100mm długosc ok 40-50cm przez srodek rury wdłuż blacha perforowana z otworami ok 4-6mm i zaspawac z góry i z dołu no i kruciaki min 5/4 ale to wiadomo jak wspawać
a tak naprawde to nie wiem czy opłaca sie samemu w to bawic
  • 0

#3 OFFLINE   hydromonter

hydromonter

Rozkręca się

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPip
  • 51 postów

Napisano 16 sierpień 2009 - 20:55

dzięki za odpowiedź a jakie zadanie spełnia ta blacha perforowana wewnątrz sprzęgła
  • 0

#4 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 5148 postów

Napisano 16 sierpień 2009 - 21:03

ze woda która jest pompowana jedna pompą nie wprowadzała w ruch wody w drugim obiegu jesli pompa drugiego obiegu stoi a po drugie podczas pracy podwyzsza temp powrotu czególne przy niskichtemp to widać
ale sa rozne modele sprzegieł z róznymi rodzjami kirownic czy innych perwforacji ,jesli potrzebujemy sprzegło tylko po to zeby zabezpieczyc pompe przed ty, zeby miałaz zawsze obieg wody mozemy zastosowac najprostrze wlot wylot bez niczego w srodku

generalnie sprzeglo to niewielki koszt i nawet mnie nie opłaca sie nad tym myslec w dzisiejszych czsach kiedys sie spawało i liczyło przepływy ....
  • 0

#5 OFFLINE   Andrzej_M_

Andrzej_M_

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1045 postów

Napisano 17 sierpień 2009 - 07:47

ale sa rozne modele sprzegieł z róznymi rodzjami kirownic czy innych perwforacji ,jesli potrzebujemy sprzegło tylko po to zeby zabezpieczyc pompe przed ty, zeby miałaz zawsze obieg wody mozemy zastosowac najprostrze wlot wylot bez niczego w srodku

Witam.

Automatyk a co myślisz o takiej konstrukcji sprzęgła. Prosta konstrukcja, można samemu wykonać.
Oczywiście to na załączonym obrazku jest na trochę większe moce.
Ale sama idea takiego sprzęgła ma jakieś minusy.

Załączony plik  Sprz_g_o.JPG   11,93 KB   101 Ilość pobrań

Pozdrawiam
Andrzej
  • 0

Słyszałem - zapomniałem
Widziałem - pamiętam
Zrobiłem - rozumiem

#6 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4256 postów

Napisano 18 sierpień 2009 - 11:26

A z jakiego powodu chcesz sobie utrudniać życie sprzęgłem hydraulicznym? To komplikuje i rozbudowuje instalacje poprzez montaż dwóch pomp na kocioł i instalację c.o. Innych efektów nie przynosi, oprócz stałego przepływu przez kocioł (wymaga on również regulacji).
  • 0
Kierowanie i Nadzory Budowlane w Branży Sanitarnej
Adam Zdrojewski upr. bud GP.IV/8346/153/TO/90-91 KUP/IS2874/01 zakres c.o., wod. kan.,c.t., went. i klim., sporządzanie projektów dla osób fizycznych, kontrola stanu technicznego.
adamzdro13@wp.pl

#7 OFFLINE   Andrzej_M_

Andrzej_M_

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1045 postów

Napisano 26 sierpień 2009 - 20:27

A z jakiego powodu chcesz sobie utrudniać życie sprzęgłem hydraulicznym?

Witam.

Na pewno komplikowanie sobie życia to mam wpisane w naturę.

Wymieniłem kocioł na nowy a ten akurat jest dosyć wysoki. Ze względu na to iż inwestycja była realizowana z Programu Ograniczenia Niskiej Emisji to musiała byś sprawnie i szybko zakończona.

Przyłącza z kotła udało się połączyć do istniejącej instalacji CO (grawitacyjnej), ale ja sobie ubzdurałem, że kocioł powinien stać w kotłowni na jakieś podstawie betonowej z wkładką gumową (guma aby wygłuszyć drgania podajnika) o wysokości np. 10cm.

Po co mi to jest potrzebne:
1 – w celu łatwiejszego utrzymania czystości w kotłowni – fajnie się myjką czyści ściany i podłogę a woda nie pozostaje pod kotłem .
2 – producenci kotłów raczej nie ułatwiają nam wybierania popiołu a takie podwyższenie umożliwi mi dorobienie ( jeszcze nie wiem czego) aby popiół nie rozsypywał się na podłogę tylko do pojemnika
3 – w kotłowni zawsze może pojawić się woda ( różne powody) po co ten kocioł kupiony za dużą kasę ma rdzewieć od spodu .

No i teraz jak się uprę na tą podstawę betonową pod kocioł to będę musiał na wyjściu przyłącza z kotła zamontować jakieś kolanko.

A taka konstrukcja sprzęgła parę rzeczy by rozwiązała:
1 – uzyskał bym te 10 cm (a może nawet więcej) stracone przez podstawę betonową
2 – naturalne podbicie temperatury powrotu wody (tylko jak nad tym zapanować)
3 – odmulacz CO

Myślę, że działało by to grawitacyjnie lub w okresach przejściowych ( wiosna , jesień) na jednej pompie CO po stronie grzejników.

To takie moje przemyślenia teoretyczne.

Pozdrawiam
Andrzej
  • 0

Słyszałem - zapomniałem
Widziałem - pamiętam
Zrobiłem - rozumiem

#8 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 5148 postów

Napisano 26 sierpień 2009 - 22:05

no po takim uzasadnieniu to rece mnie opadły
  • 0

#9 OFFLINE   Andrzej_M_

Andrzej_M_

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1045 postów

Napisano 27 sierpień 2009 - 06:11

Witam.

Dzięki Automatyk. Taka odpowiedź tez mnie satysfakcjonuje.
Rozumiem, że mam zejść na ziemie.

Pozdrawiam
Andrzej
  • 0

Słyszałem - zapomniałem
Widziałem - pamiętam
Zrobiłem - rozumiem

#10 OFFLINE   mak

mak

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1417 postów
  • Co ogrzewam?: Wskaż tutaj.
  • Instalacja: Wskaż tutaj.
  • Kocioł: Wskaż tutaj.

Napisano 27 sierpień 2009 - 07:43

Niektórzy projektanci dla modernizacji kotłowni (nowy kocioł w starej instalacji) czasem proponują stosowanie sprzęgła hydraulicznego aby rozdzielić obieg kotłowy od obiegu grzewczego. Również dla instalacji w układzie otwartym ( w internecie można znaleźć schematy takiej instalacji). Na schemacie który ja znalazłem pompę zastosowano w obiegu kotłowym, a obieg grzejnikowy działać powinien grawitacyjnie. Czy taki układ działa prawidłowo trudno mi powiedzieć bo dla instalacji w domku jednorodzinnym się z nim nie spotkałem (często za to można spotkać w kotłowniach z 2 lub 3 kotłami (kaskady) ale to naprawdę duże instalacje.
  • 0

#11 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4256 postów

Napisano 27 sierpień 2009 - 09:24

Układ podmieszania na instalację i kotłowy możesz uzyskać poprzez montaż zaworów 3 i czterodrożnych
  • 0
Adam Zdrojewski upr. bud GP.IV/8346/153/TO/90-91 KUP/IS2874/01 zakres c.o., wod. kan.,c.t., went. i klim., sporządzanie projektów dla osób fizycznych, kontrola stanu technicznego.
adamzdro13@wp.pl

#12 OFFLINE   Andrzej_M_

Andrzej_M_

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1045 postów

Napisano 27 sierpień 2009 - 12:52

Witam.

Dzięki guitar za zainteresowanie.
Mam zamontowany zawór czterodrogowy, mam też zamontowane dodatkowo sporo zaworów odcinających aby badać ( bawić się ) CO grawitacyjne i z wymuszonym obiegiem.
Wy zajmujecie się tym zawodowo, ja to poznaje, nie dowierzam fachowcom a imponuje mi Heso.

Powiem szczerzę, że robie sobie małe laboratorium na zimowe wieczory. Zakupiłem mały zestaw do sterowania ( polecam – proszę szukać HALL2007 ) i w tej chwili poznaje tajniki programowania.

Na dzień dzisiejszy rozebrałem kocioł i znęcam się w wolnych chwilach nad retortom.

Pozdrawiam
Andrzej
  • 0

Słyszałem - zapomniałem
Widziałem - pamiętam
Zrobiłem - rozumiem

#13 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4256 postów

Napisano 27 sierpień 2009 - 13:09

Powodzenia! Ja nad moim kotłem znęcałem się dwa lata. Obecnie kocioł pracuje tak jak chciałem, no ale jakieś drobne korekty...
  • 0
adamzdro13@wp.pl