Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zasilanie Opal25 Paliwem Eko+trociny


adamasz

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowy, inż mechanik, ale z małym doświadczeniem w CO witam wszystkich, a szczególnie tych doświadczonych :lol: Mam mocno przewymiarowany OPAL25kW w segmencie 110m - wówczas nie robili mniejszych tłokowych. Stał sobie na sucho nie uruchomiony, a ja grzałem gazem i turbokominkiem. Zamierzam spróbować opalać go mieszanką ekogroszku z trocinami, do których mam łatwy dostęp, lub pelletem. Wówczas piec nie będzie zatrzymywał się na dłużej. W tym sezonie zdecydowanie przechodzę z gazu na OPALA, bo rachunki były przeraźliwe :D . Czy któryś z Kolegów próbował mieszać ekogroszek z trocinami lub pelletem, aby obniżyć moc pieca i poprawić sprawność? Pozdrawiam i gratuluję ciekawych postów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Paliłem miałem z trociną.

Witam, czytałem dużo Twoich postów :D i myślę, że dużo z nich dowiedziałem się, niestety producent SEKOM nie radzi palenia miałem, zaś pellet proponuje zamieniać grochem co parę dni dla usunięcia smoły pojawiającej się w kanale spalinowym! Jeśli bym to wymieszał(tak sobie gdybam :lol: ), to powinienem nieco obniżyć temperaturę spalin, ale smoła wypalałaby się samoczynnie... Chyba rozpoznanie bojem będzie najlepsze, tylko bojam się spalania wybuchowego trocin i cofki płomienia do pojemnika przez szufladę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli kocioł jest tłokowy to nie widzę przeciwwskazań do palenia miałem. Ideą przy spalaniu w kotłach tłokowych była analogia do kotłów przemysłowych gdzie nie ma tłoka lecz jest ruchome ruszto. Jeśli tylko producent nic nie skopał to z pewnością możesz palić miałem. Przy tym opale powstaje problem z zawieszaniem się opału. Trocina powoduje to iż miał czy mieszanki miałowo-trocinowe nie mają takiej "gęstości" są nieco lżejsze niż sam miał, to sprzyja efektywniejszemu spalaniu. Tzn. z tej samej porcji objętości np wiadra poj 20 litrów uzyskasz tyle ciepłą co ze spalania takiego samego wiadra mieszanki z trocina. Problemem kotłów jest wielkość paleniska. Nawet retorty czy podkładu dla tłoka. Większa cześć energii idzie w "gwizdek" a z pozostałość wykorzystujemy nie wiele bo przy paleniu cyklicznym podtrzymujemy w większości ciepło a generujemy je zdecydowanie rzadziej. Stąd coraz częściej kotłownie z akumulatorami lub dwoma kotłami. Pellet odradzam, paliłem wieloma gatunkami i stwierdzam że nie zdaje egzaminu w takich kotłach do których mamy dostęp. Jest jak zboże potrzebuje odpowiednich warunków dla spalania tzn tem i proporcji powietrza. Stąd dedykowane kotły lub palniki peletowe. Pozdrawiam

 

PS: Temat paliw, Temat rzeka.

 

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cały zeszły sezon paliłem różnymi mieszankami, głównie miał-trocina-zboże, ale jeden tydzień (ok. 100kg) na próbe spalałem ekogroszek (ekoret) z trocinami i efekty były zadowalające na tyle, że ten sezon będzie juz ekogroszek z trocinami. Co jest ważne, to trociny muszą byc suche jak pieprz, proporcje mieszanki należy tak dobraż, żeby sie nie zawieszała w podajniku, co ma miejsce przy zbyt dużej ilości trocin. Cofania żaru, wygasania paleniska nie było. Zaletą ekogroszku w porównaniu do miału jest znacznie mniejsza ilość popiołu, wadą że summa summarum będzie nieco drożej.

Poczytaj moje posty na ten temat to może znajdziesz tam coś interesującego dla siebie.

 

Pozdrawiam i życze powodzenia

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki - najlepiej się jednak uczyć na cudzych sukcesach i błędach :D czas ucieka, na kosztowne 'doświadczalnictwo' mamy go coraz mniej... Czy możesz podzielić się z Forumowiczami kierunkiem zmian nastaw sterownika wraz ze zwiększaniem udziału trocin w bunkrze :lol: pieca - czy długość cyklu wzrasta, czy odwrotnie? Czy zużycie takiego paliwo-mieszańca o wiele wzrasta w porównaniu do czystego ekoretu? A jak z czyszczeniem pieca - jakieś złogi smoliste?

Pozdrawiam serdecznie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nastaw, to czas przerwy pracy podajnika nieznacznie zmniejszyłem z 1.30 do 1min., dmuchawa została na tym samym poziomie (3), a wymiennik w porównaniu do palenia miałem o niebo czystszy (trociny maja niższa kaloryczność więc trzeba ich po prostu więcej, za to bartdzo szybko sie rozpalają więc i kocioł szybciej dochodzi do zadanej temperatury . Co do zurzycia to licząc w kilogramach, mieszanki 50-50 wychodzi o ok. 25% więcej (niższa kaloryczność trocin ok. 15MJ/kg), przy czym zakładając, że trociny są za darmo,sumaryczne koszty będą niższe prznajmniej o 30%. Inaczej, jak będziesz miał 2 tony trocin i 2 tony ekogroszku, to masz ekwiwalent 3 ton ekogroszku, przy założeniu że uda sie spalić mieszankę 50-50. U mnie taka mieszanka bez modyfikacji podajnika sie wieszała, ale teraz powinno byc dobrze. Modyfikacja będzie polegała na dokręceniu czegoś na kształt widelca skierowanego w górę, który podczas ruchu tłoka bedzie poruszał mieszankę na większej objętości.

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, jak tylko sprowadzę trociny -robię próbę i dam znać o wynikach! Pomysł na WIDELEC b.ciekawy, niedawno ktoś proponował mi wkładkę do zasobnika paliwa, ale to było NIERUCHOME. Mam porządny motoreduktor NORD więc raczej poradzi sobie z dodatkowym zadaniem 'mieszalnym':D .

Ledwo przybyłem, a już dowiedziałem się tylu rzeczy!

Dzięki wielkie, pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam

mam tłokowego stalmarka 25kw. w poprzednim sezonie paliłem pelletem, pali się super ale niestety dwa razy zapalił się opał w zasobniku (na szczęście wypaliła się tylko farba wewnątrz)

rozmawiałem z serwisantem, że w tłokowcach nie powinno się palić peletami gdyż mają bardzo niską temp. zapłonu ale spokojnie można spalać owies

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, próbowałem z owsem i też pali się doskonale - jak mi się uda sprowadzić większą ilość, to przejdę na to paliwo stosowane także zewnętrznie :huh: Płatki na mleku z nasionami jem na śniadanie od lat i nie wyobrażam sobie dnia bez owsa! W miarę podnoszenia się cen węgla mam też coraz mniejsze opory etyczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.