Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Kalvis Co O Nim Sądzicie ?


SanitSystem

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Znalazłem takie dwa zdjęcia i dwa "odpowiadające" im schematy

http://www.volyn-kalvis.com.ua/index.php?i...mp;doc=kalvis_2

 

Czy rzeczywiście są dwie różne wersje tych kotłów? Na zdjęciach widać tylko że zamiast pojedynczej wyczystki jest podwójna, a schematy są różnią się trochę bardziej (ceramika, wyczystki, drzwiczki itd). Czy to tylko kwestia różnych autorów, a różnice są tylko kosmetyczne w zależności od mocy kotła?

 

SanitSystem czy zakładał Pan go już komuś, jeśli tak to jakie wrażenia pozostały? Czy można prosić o jeszcze kilka zdjęć tego kotła, najlepiej 20KW bo z tego co Pan mówił to jest to największy jaki posiada Pan na stanie, a mnie interesuje 25-30KW.

Jaką średnice przyłączy mają te kotły? Jakiej wielkości są drzwiczki? Czy różnią się w zależności od mocy kotła? Chodzi mi o możliwość załadunku jak największych kawałków drewna.

 

Jeżeli ktoś miał styczność z tym kotłem podczas jego pracy lub ma jeszcze jakieś ciekawe informacje o tym kotle to byłbym wdzięczny za wpisanie ich w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ten kociol jest bardziej do drewna, jak na moj gust, do paliw dlugoplomieniowych, chociaz wegiel pewnie te by spalil, ale sie moze szybko zapychac mu ta dysza popiolem a jak mu sie zapcha to... czy ja wiem?Moze byc niebezpieczny? Na stronie kalvis.pl- nie wiedzialem ze taka istnieje, chyba od niedawna w specyfikacji tego kotla jest-Drewno, drewniane odpady, węgiel, brykiety, torf

ale cos mi sie troche w to wierzyc nie chce.

Jakby ktos zainstalowal ten wynalazek niech da znac na forum co i jak, ta sama prosba zarowno do uzytkownikow jak i instalatorow. Mysle ze wiele osob chcialoby sie dowiedziec cos wiecej na ten temat.

A i jakby ktos mial Irleha to tez niech sie pochwali, ten kociol jest podobnie zbudowany jesli nawet nie ciekawiej-ze strony palnika, bo od strony wymiennika to juz troche lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jakby ktos mial Irleha to tez niech sie pochwali, ten kociol jest podobnie zbudowany jesli nawet nie ciekawiej-ze strony palnika, bo od strony wymiennika to juz troche lipa.

Witaj, byłem zainteresowany kupnem tego kotła, nawet jego cena mnie nie wystraszyła. Jednak w mojej okolicy jest jedna firma , która zajmuje się dystrybucją i montażem tych kotłów(wymóg producenta) Kocioł miał kosztować coś ponad 7tyś a montaż z niewielką przeróbką i uruchomienie kotła 8tys, wiec zrezygnowałem.

Kilkakrotnie były zakładane tematy o tym kotle, ale nikt nie podjął tematy.

Czy na prawdę nikt nie użytkuje tego kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

A propos drewnospalaczy, to może ktoś użytkuje jakiś kociołek Windhagera : http://www.windhager.com/int/products/solid-fuels/

Od znajomych Austriaków mam wieści, że ich LogWin ma komorę palnika z nierdzewki :) i nierdzewny przewód powietrza wtórnego z regulacją...

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam.

 

W związku z prośbami forumowiczów zamieszczam kilka zdjęć mojego kotła. Zdjęcia wykonane zostały dzisiaj podczas czyszczenia kotła. Kocioł używany od ponad roku, tzn od początku zeszłego sezonu grzewczego.

 

- widok z boku (dla pokazania wielkości kotła z boku stoi mój ojciec ~170cm wzrostu):

1bok.jpg

 

- widok z przodu:

2przod.jpg

 

- widok z tyłu:

3tyl.jpg

 

- dolne drzwiczki, śrubka do regulacji przepływu powietrza przy zamkniętym miarkowniku, nożna dźwignia ruchomego rusztu:

4drzwi.jpg

 

- palenisko:

5palenisko.jpg

 

- komora zasypowa:

6komora.jpg

 

- widok z góry:

7gra.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wersji 2-20 (jeśli się nie mylę) w komorze paleniska są po bokach kształtki szamotowe. Przestrzeń pod pierwszą przegrodą też jest otoczona szamotem i wygląda na bardzo przyzwoity palnik. Szkoda, że tu tego nie ma, bo myślę, że było by dużo łatwiej spalić mokre drewno z większą temperaturą spalin bez moczenia komina. Sam to ćwiczę u siebie w Arciszu (chociaż drewno już mam dosuszone). Taki zabieg zmniejsza moc (szczególnie obłożenie paleniska szamotem), ale korzyści mogą być dużo ważniejsze.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny tok rozumowania ale sprawdziłem eksperymentalnie i nie mam najmniejszych wątpliwości, że przyczyną smolenia nie jest brak szamotu w komorze załadowczej tylko hermetyczne zamknięcie górnych drzwiczek zasypowych i brak innej możliwości przewietrzania komory załadowczej z powstających tam oparów. W związku z tym jedynym wytłumaczeniem wg. mnie dla zastosowania "szamotowych klinów" w modelu 2-20 jest właśnie zmniejszenie mocy kotła przy pozostawieniu dużej komory.Wpływ szamotu w tym miejscu na proces spalania oczywiście jest pozytywny ale nie niezbędny. Przy właściwym przewietrzeniu komory można bez smoły spalać nawet słabo wysuszone drewno (pół roku byle jakiego sezonowania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smoła w komorze załadowczej, to raczej mały problem - z czasem spływa i się dopala. Faktycznie bez przewietrzenia lub zablokowania górnej części zasypu trudno ją wyeliminować.

 

Pisząc o szamocie i zmniejszeniu mocy myślałem o podniesieniu temperatury spalin i poratowaniu w ten sposób komina i być może wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłaniam się.

Moje uwagi może nie będą celne ale... w drzwiczkach załadunkowych powinno być dostarczane powietrze, które będzie zabierać opary smoły (pod warunkiem że zamknięty będzie szczelnie popielnik), Popielnik i powietrze do palnika są rozwiązane według "mojego" wyobrażenia, Zamiast jednego palnika powinny być oddzielne dwa palniki, zamieniłbym drzwiczki miejscami (wyglądają na identyczny rozmiar, a więc warto spróbować), żeby nie sprawiał kłopotu z czyszczeniem , zrobiłbym (w nowo robionym) poziomy wymiennik płomieniówkowy. Prawie tak wyglądałby "mój" dolniak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

cd. (w jednym poście nie mieściło się :D )

 

- widok z góry po zdjęciu osłony:

8gra.jpg

 

- gołe kanały:

9kanaly.jpg

 

- otwarta klapa krótkiego obiegu:

10klapaot.jpg

 

- zamknięta klapa krótkiego obiegu:

11klapaza.jpg

 

- z turbolizatorami - gotowy do pracy:

12turbo.jpg

oooo znam ten kocioł, mam nadzieję ze poprawnie sie sprawuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wersji 2-20 (jeśli się nie mylę) w komorze paleniska są po bokach kształtki szamotowe. Przestrzeń pod pierwszą przegrodą też jest otoczona szamotem i wygląda na bardzo przyzwoity palnik. Szkoda, że tu tego nie ma, bo myślę, że było by dużo łatwiej spalić mokre drewno z większą temperaturą spalin bez moczenia komina. Sam to ćwiczę u siebie w Arciszu (chociaż drewno już mam dosuszone). Taki zabieg zmniejsza moc (szczególnie obłożenie paleniska szamotem), ale korzyści mogą być dużo ważniejsze.

 

Pozdrawiam.

Zdjęcie z szamotami w komorze paleniska sory nie mogę załadowac :)

Edytowane przez tomcar11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.