Skocz do zawartości
IGNOROWANY

HEF 25kW Eco-Plus U - problem z ustawieniami


zaq

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualnie Auraton jest podłaczony do sterownika Geco. Gdy temperatura w domu jest wystarczająca, na wyświetlaczu Geco pojawia się blokada. Pytanie: czy to jest zdrowe dla kotła? Z tego co zauważyłem, w przypadku blokady kocioł przestaje podgrzewać temperaturę do ustawionej (np. 62 stopni) i przechodzi w tryb podtrzymania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę i dziwi mnie jedna sprawa... Mianowicie czy sterownik Geco działa tak, jak powinien.

 

Mój dom jest dość dobrze zaizolowany. Teraz kocioł praktycznie cały czas jest w trybie podtrzymania przez blokadę termostatu. Tak więc temperatura wody na kotle maleje, maleje, maleje do przypuśćmy 30 stopni. I tutaj nie jest tragicznie, bo teraz kocioł jest zdrowy, ale... Co się dzieje, kiedy kocioł dostaje sygnał od Auratona, że temperatura spadła? Zaczyna podgrzewać wodę od 30 stopni!!! Czyli spaliny się ochładzają i wiadomo co się dzieje... W moim przypadku taka praca kotła będzie mieć miejsce dość często. Tak więc czy Geco nie powinien przez cały czas trzymać temperatury minimalnej wody w okolicach 60 stopni? Spalanie węgla byłoby nieco większe, ale kocioł byłby zdrowszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie bez zastosowania zaworu czterodrożnego raczej nie wchodzi w grę. Non stop 60 stopni na kaloryferach to zbyt dużo. A utrzymanie temperatury w piecu oznacza taką samą temperaturę na grzejnikach. To bardzo duże straty opału i przegrzanie domu.

 

Rozwiązaniem jest właśnie zawór czterodrożny. Sam lub w kombinacji ze sterownikiem o którym piszemy dużo na forum. Tylko takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie stałej temperatury na piecu i dużo niższej na kaloryferach a przy okazji zapewni brak strat opału.

 

Sam teraz testuję to rozwiązanie. W praktyce wygląda to tak, że ustawiam na piecu temperaturę np. 60 stopni i temperaturę na kaloryferach np. 34 stopnie w trybie podtrzymania i 44 stopni w trybie grzania. I zawór+sterownik+siłownik zaworu utrzymują takie temperatury na kaloryferach a temperatura pieca praktycznie cały czas jest około 60 stopni (piec teraz nie jest sterowany przez sterownik pokojowy - przełączyłem go do sterownika zaworu czterodrożnego). Efekt jest taki, że gdy piec nie musi grzać kaloryferów zawór czterodrożny zamyka obieg na piecu i piec grzeje tylko wodę, która się w nim znajduje.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Tak czytam te wszystkie nowe posty i może macie pomysł Ling 15 zawór 4 z siłownikiem Esbe z czujką przylgową na wyjściu na kaloryfery 2 pompy (Co ustawiona na 5 min. i CWU) czujnik pokojowy Eroster 2005 ustawy testuję różne(obecnie walczę z spadkiem temp. pieca w podtrzymaniu schodzi mi na 35 st. a mam ustawione 50 min a 75 max).Sterownik Geco ma ustawienia pompy gdzie można regulować czas jej pracy (cykle 30 s od 1 - 99 min. przy blokadzie).

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam mam także Hef"a 25kw eko plus u Mam dom 200m wszystko praktycznie na swierzo tyle co sie wprowadziłem 180 zeberek mam podobnie ustawione parametry czyli 62 temp. czas podawania 21 s czas przestoju 39 s I MÓJ PROBLEM TKWI W CZASIE PODTRZYMANIA !!! bo widze ze tutaj koledzy piszecie około 20-40 min czy trzyma wam tyle temperatura zadana ? bo mi po około 5 minutach spada z temperatury zadanej i znów przełacza sie tryb pracy .......idzie mi bardzo dużo grochu zasobnik na 2 doby !! a wiegiel Julian powiedziano mi ze to wina niedogrzanych jeszcze murów i braku docieplenia , które bede robił dopiero latem a sciana jest 30 cm gruba wegiel spala sie dobrze ale tutaj musiałem dosc sporo czasu spedzic na ustawieniach nadmuchu teraz mam 25 na sterowniku i klapa jakies 2 cm do dołu opuszczona sterownik na piecu compit 510 PROSZE o porade co z tym trybem podtrzymania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.

 

Jeżeli chodzi o czas podtrzymania masz ok. Nie ma siły praktycznie (przynajmniej u mnie), żeby bez grzania piec trzymał temperaturę przez 20 minut. Czas ten to niejako zabezpieczenie przed wygaśnięciem np. gdy sterownik pokojowy powoduje przejście pieca w blokadę (obniżenie temperatury w domu na "nocną"). Również czas ten ma znaczenie przy ogrzewaniu CWU (piec pracuje wtedy praktycznie cały czas w podtrzymaniu. Natomiast przy stałym trzymaniu temperatury raczej piec szybciej traci temperaturę i się załącza niż mija czas ustawiony w tym parametrze.

 

Co do węgla - też mam Juliana i katastrofa :/ pył, syf - jakość tego węgla spada spadaniem swobodnym. Pierwszej zimy piec spalał DUŻO mniej węgla, teraz zachodzi szybko pyłem jakimś, komin gorący (przypuszczam, że dlatego - piec nie odbiera całości ciepła), przy załadunku wychodzę z kotłowni wyglądając jak murzyn. Ogólnie ten węgiel bardzo obniżył jakość palenia w moim piecu na ekogroszek. Więcej się spala, częściej chodzę do kotłowni, więcej się kurzy. Szukam innego dostawcy. Swoją drogą to świadczy chyba o tym, że to świetny rynek dla sprzedawców. Towar duuuuużo gorszej jakości sprzedają coraz to drożej. Taka paranoja to tylko w kapitalizmie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu ostatecznie uporałem się z problemem :). Pomogła zmiana ustawień serwisowych (jak się okazuje, Geco ma nawet fajne funkcje hiehie). Na instrukcję swoją drogą natknąłem się baardzo przypadkowo :). Teraz nawet bez mieszacza temperatura na piecu nigdy nie spada poniżej 56 stopni (nawet gdy jest w trybie blokady przez całą noc). Piec nie gaśnie, węgiel ładnie się spala itp... Mam nadzieję, że już wszystko będzie OK. Dzięki za pomoc :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie dziekuje za odpowiedz ! tylko teraz tak znów sobie myslę ze tutaj inni koledzy pisza ze kosz starcza im na tydzień ! czy 5 dni a u mnie jak pisałem na 2 doby hmmm to nie wiem jak to mozliwe czy mój brak docieplenia ma az taki wpływ a moze inne temp. utrzymuja... wiec ustawienia mam praktycznie w normie jak wiekszośc ...a jak sie ma czas 60 s którego to ponoć ma byc suma czasu podawania i czasu przerwy w podawaniu tak powiedziano w serwisie hef"a.......? ja w tej chwili bawie sie z siła nadmuchu tez pewnie bardzo ważna ale juz jest oki czasem jak tylko za mało nastawię to nie spalony wegielek mi wypchnie z cylindra .....no i jeszcze jedno mam zawór trój-drogowy ale taki reczny i koledzy maja widze sterowanie z termostatami pokojowymi i pewnie tez sobie takie zafunduje po okresie grzewczym bo widze a (bawie sie piecem dopiero miesiąc ) ze jak zamkne zawór na powrocie to grzejniki maja tyle praktycznie co na piecu ale piec słabo sie zbiera długo osiaga temp. zadana natomiast w miarę puszczania wody z powrotu to temp. spada na grzejnikach ale znów piecyk smiga ` :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy niestety tego co czytam wielu z was nie ceni sterownika firmy geco sa o proste strerowniki a zarazem bardzo ciekawe... maja wiele funkcjoi serwisowych i po podloczeniu jakiegokolwiek regulatora temperatury pokojowej (byle jego stycznik dzilala na prad zmienny napo od 190-240- v ) to w ustawieniach serwisowych zmienia sie jeden paramter i te srterowniki nie spuszczaja z tremp kotla a jezeli macie problem wystarczy zmienic i odpowiednio dobrac czas podtrymania i ilosc cylki w czasie podrzymania i problem zniknie... nigdzie nie powinno sie stopsowac sterownika pokojowego do srterowania pompom obiegowa wody gdyz grozi to czestymi wylaczeniami pieca pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączenie pompy przez programator pokojowy jest całkowicie zbyteczną funkcją sterownika. Jest to niepotrzebny bajer i tylko bajer dodatkowo bezużyteczny i powodujący same problemy, żadnych wymiernych korzyści. To nie tędy droga jeśli chodzi o sterowanie temperaturą w domu. Pompa powinna pracować cały czas 1 - 2 bieg.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz racje kolego z tą pompą u mnie na 2 jest cały czas ..z tym ze próbowałem na 3 zakres i w zasadzie nie było róznicy ..a moze poradze sie bo pisałem wczesniej ale bez odzewu co do mojego hefa bo kosz starcza mi na 2 doby i ni husteczki inaczej przy ustawieniach jakie tutaj czytałem wczesniej maja koledzy bardzo podobnych jak robicie koledzy ze wam starcza na 5 dni jak tez wyczytałem i nawet na tydzień !!! bo ja narazie bankrutuje na grochu ..a odpaliłem piec miesiac temu czy to kwestia jeszcze niedogrzanego domu i braku docieplenia ? bo w wiekszosci piec pracuje w trybie praca a podtrzymanie mu ustawiłem na 3 min i ładuje wtedy przez 34 s wegiel to jeszcze sie wyrabia jakos do zadanej temp... pozdrawiam kris

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Sprawa wyłączenia pompy przez Geco radzę poczytać instrukcję.Pompa co ustawiana jest parametrem c5 (czas co jaki włączy się pompa w czasie blokady przez panel).Jeżeli temp. mieszkania jest osiągnięta to pompa pracuję c5 jeżeli jest inaczej pompa pracuje ciągle.Gratulacje gdy w domu masz 22 st. i jedynym ratunkiem przed nadmierna ciepłotą jest wietrzenie mieszkania bo piec ciągle pracuje i dobija ciepło do domu bo brak sygnału że już wystarczy.Opowieści o możliwości regulacji samym piecem bajki(można oczywiście ciągle modyfikując ustawienia serwisowe).Pamiętajmy ,że temp. zewnętrzna codziennie jest inna i regulacja codzienna jest kłopotliwa .Panel w domu służy do oszczędzania czasu i wygody i jeszcze raz wygody.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Kocioł już się nie wyłącza, ale kilka kruczków może jeszcze da się rozwiązać :D.

 

W tej chwili piec chodzi na ustawieniach:

u0: 65 - 75 stopni (zależy od temp. na dworze)

u1: 25 sekund (podawanie)

u2: 60 sekund (postój)

u3: 20 minut (podtrzymanie)

u4: 20 sekund (przedłużenie pracy dmuchawy w każdym cyklu podtrzymania).

 

Poza tym, parametry serwisowe (niektóre) wyglądają następująco:

c2: 10 sekund (czas, na który sterownik włącza podajnik i wentylator w każdym cyklu podtrzymania)

c5: 7 minut (co 7 minut pompa obiegowa jest włączana na 30 sekund)

d3: 1 stopień (histereza)

 

Auraton:

dzień: 21,5 stopnia

noc: 20,5 stopnia

 

W nocy piec z reguły jest cały czas w podtrzymaniu (może się to zmieni wraz ze spadkiem temperatury na dworze). Co 7 minut pompuje wodę do grzejników, ale temperatura wody oczywiście spada (rano osiąga ok. 40 stopni). Sterownik w trybie blokady nie sprawdza temperatury minimalnej.

 

Pytanie: czy jest możliwość takiego ustawienia sterownika GECO, aby w trybie blokady nie pozwalał na spadek temperatury wody poniżej zadanej? Chciałbym uniknąć tego, że rano codziennie piec podgrzewa wodę od tych 40 stopni (czytałem, że jest to niezdrowe dla kotła). A może przesadzam i jest to całkowicie normalne? Poza tym piec pracuje OK, już się nie wyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

witam Panowie dawno mnie tu nie było ... chce sie podzielić tym co mnie spotkało aktualnie sa u mnie kolesie z serwisu Hef"a i wymieniaja sterownik Compit 510 ..do bani !!! wyobrazcie sobie ze chodzi jak chce nastawiam mu np 40s przerwy podczas trybu pracy a on sobie robi przerwy jakie chce i piec tez chodzi jak chce co zrozumiałe dalej idac za usterka nierownomierne spalanie na cylindrze i tym samym nadmuch powietrza ....jednym słowem chyba trafiłem na pechowy model !!! poza tym pochwale sie nowymi ustawieniami jutro zobaczymy jak fachowcy z Lublinca ustawia ! mam jeszcze kilka pytań do kolegów którzy maja Auratony chciałem sobie zafundować takowy ...mam zawór ustawiam go mechanicznie czy warto zainwestować w nastawy tegoż zaworu automatyczne ...bo mi serwis twierdzi ze po co mam zaworem mieszającym regulowac skoro moge tylko pompą przez Auraton ...wiec prosze o podpowiedz.....bo jak sądze wszyscy zebrani tutaj bysmy stworzyli lepszy serwis jak ci co do mnie przyjechali B) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jeśli twierdzą, że programatorem pokojowym Auraton załączającym pompę można regulować temperaturę to powiedz im, że z kotła na opal stały nigdy nie zrobią takiego z możliwościami i sterowaniem jak gazowego. Wiem, że niektórzy Forumowicze i goście mają takie podłaczenie w swoich ukladach grzewczych. Nie jest to dobre. Bo kocioł ogrzewa wodę do ustawionej temperatury mając wprowadzone nastawy w sterowniku m.in. podawania, przerwy i przedmuchów. Jeśli jest wyłączona pompa przez programator pokojowy to nastepuje szybki wzrost temperatury w kotle. Po załączeniu się pompy ogrzana woda w kotle zostaje wypompowana do grzejników a w jej miejsce dopływa zimna. Pomijam tu fakt ciągłych naprężeń mechanicznych stali kotła i spawów, ale pompa dopiera wtedy sie wyłączy jak w pomieszczeniach zostanie osiągnięta zadana temperatura. Temp w kotle w takich cyklach zał/wył pompę spada bardzo nisko, wielokrotnie poniżej nie tylko temp zalecanej przez producenta ( w tym kotle jest to 56 st C ) ale i poniżej tzw. punktu rosy co przyspiesza korozję niskotemperaturową, spowodowaną skraplającą sie para wodną i tworzącym się nisko stężonym kwasem siarkowym i siarkawym. Bardzo dużo kotłów nie może się podnieść z tak niskiej temp do zadanej. Przypomnę, że najlepsza temp dla kotła stalowego na opał stały jest powyżej 65 st C, ze wskazaniem na 70 czy nawet 75 st C. Poniżej tych temperatur poza korozja niskotemperaturową nastepuje zjawisko zbyt dużego spalania opału, co prowadzi do kolejnych start. A jeśki ktoś nie ma zaworu czterodroznego to jak ma zamiar w tych temp na dworze co teraz ( +5 st C ) utrzymywać temp w kotle 70 st i podobna na grzejnikach? Jeśli ktos ma zamiar iść do sauny, to niech idzie, ale robienie sauny z domu..? Może kwestia gustu.

 

Nikomu nie proponuję rezygnować z zaworu 4-d w instalacji z kotlem na opał stały. Warto zamontować ten element dla swojego dobra ( zmniejszone koszty ogrzewania ) i w celu pełnego komfortu temperaturowego ( znacznie polepszonemu sterownikiem zaworu czterodrożnego ) w domu. Dobrzy instalatorzy montują ten zawór w standardzie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,podziwiam pańską cierpliwość panie Piotrze, temat zaworu 4d był tyle razy wałkowany,że trzeba być kretynem żeby tego nie pojąć,jak komuś żal pare stów na montaż,bo chyba o to chodzi,to niech się męczy dalej i tyłka na forum nie zawraca B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no widzisz, jak to jest. Piszę temat po raz kolejny; juz czasem nie wiem który. Walczę - bo takie mam wrażenie - żeby każdy zastosował ten zawór dla swojego dobra. Może się już niektórym nudzę tym tematem, ale już mnie to nie rusza. Chyba się juz przyzwyczaiłem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Znalazłem taki schemat:

st01.jpg

 

Jednak również podłączam się do prośby - szczególne ukłony w stronę Piotrka_Automatyka.

Wiem, że zawór czterodrożny jest bardzo przydatny. Ale mam kilka pytań:

1) czy siłownik do zaworu 4-d jest niezbędny

2) do czego służy ten siłownik

3) na jakiej zasadzie zawór 4-d może współpracować z Auratonem / sterownikiem pogodowym

4) czy można na początek kupić sam zawód 4-d (sterowany ręcznie?) a później dołożyć siłownik + resztę sprzętu?

 

Pytanie być może banalne, ale jestem lajkonikiem w tych sprawach. Z kolei fachowiec, z którym mam do czynienia niewiele mi wytłumaczy.

 

Z góry dzięki i pozdrawiam B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jako, że tutaj trafiłem postaram się (wstępnie) wyręczyć Piotrka.

 

ad 1. Nie - nie jest niezbędny - ja przez 2 sezony miałem "goły" zawór czterodrożny. Efekt był taki, że temperatura na grzejnikach była niższa niż na piecu w zależności od ustawienia gałki zaworu.

 

ad 2. Siłownik sam w sobie obraca gałką siłownika dokładnie tak jakbyśmy robili to sami ręcznie. Powoduje to ustawienie odpowiedniej proporcji ilości wody wracającej od razu do pieca i woda "wypuszczana" z pieca (przez zawór) na grzejniki. Oczywiście to tylko takie tłumaczenie "na chłopski rozum" - ja sobie to tak tłumaczę B)

 

ad 3. U mnie (rozwiązanie Piotrka Automatyka - TCZ 25). Sam sterownik umożliwia takie sterowanie zaworem czterodrożnym, aby temperatura "na grzejnikach" była dokładnie taka jak ustalona na sterowniku TCZ. Auraton powoduje możliwość przełączania między dwoma zaprogramowanymi poziomami temperatury wody na grzejnikach. Przykład - gdy temperatura powietrza w domu jest odpowiednia grzejniki są ciepłe - przykład 34 stopnie. Gdy temperatura powietrza w domu spadnie Auraton "informuje" TCZ, że należy zwiększyć temperaturę na grzejnikach np. do 44 stopni. Obie wartości są ustawiane na sterowniku TCZ.

 

ad 4. Jak pisałem w ad 1 - można. Zaletą jest możliwość utrzymywania w piecu temperatury "zalecanej" - czyli powyżej 55-60 st. a jednocześnie niższej temperatury na grzejnikach - nie do przecenienia w cieplejsze dni.

 

Również jestem prawie lajkonikiem :) więc mam nadzieję, że moja odpowiedź jest w miarę jasna.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marcin. Wszystko jasne B). Jeszcze jedno pytanie:

Regulując ręcznie zawór 4-d mogę ustawić konkretną temperaturę (tzn. czy jest to zawór z termostatem) czy reguluję trochę na "chybił trafił".

 

Do Ad.4

Rozumiem, że sam, tzn. "goły" zawór 4-d już daje mi możliwość utrzymywania wysokiej temperatury wody na piecu przy niższej w grzejnikach (np. 40 stopni?).

 

Dzięki serdeczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulując ręcznie zawór 4-d mogę ustawić konkretną temperaturę (tzn. czy jest to zawór z termostatem) czy reguluję trochę na "chybił trafił".

Regulujesz na "chybił trafił" - zawór powoduje proporcjonalne zróżnicowanie temperatury tzn jeżeli ustawisz w jedno położenie zawór to przy zwiększeniu temperatury w obwodzie kotła zwiększy się też temperatura w obwodzie grzejnków choć proporcjonalnie mniej (coś w rodzaji przekładni czy transformatora o możliwości zmiany przełożenia)

 

To NIE jest zawór TERMOSTATYCZNY!

 

Rozumiem, że sam, tzn. "goły" zawór 4-d już daje mi możliwość utrzymywania wysokiej temperatury wody na piecu przy niższej w grzejnikach (np. 40 stopni?).
Dokładnie tak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.