Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Dobrać Zawór 4d


lukasz754

Rekomendowane odpowiedzi

no nie wiem ile masz grzejników ale 1,5 cala to moze byc mało ze wzgledu na konstrukcje stosuje sie przeaznie 2 cale wtedy nie ma zadnego problemu z zacjhowaniem grawitacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Automatyk !

 

na początku dziękuję za uwagi.

Co do instalacji to nie wiem skąd wiesz ale rzeczywiście mam zamiar dobrać zawór 4d 1,5" ( pisałem bezpośrednio do Guitara w tej sprawie może stąd ?), instalacja będzie niewielkich rozmiarów na razie mam zamiar podpiąć tylko parter w późniejszym terminie będzie jeszcze poddasze. Wyjście pieca i układ z zaworem 4d rury 1,5" dalej pod stropem również 1,5" tak przez trójniki do dwóch pionów ( piony 1" ). Pierwszy pion 3 grzejniki, drugi pion dwa grzejniki w tym jeden podwójny ( może w szerg ) w salonie.

 

Widzę ze temat który podjołem jest ciekawy nietylko dla mnie ( 160 wizyt - w ciągu tygodnia to chyba sporo ) dlatego proszę bardziej doświadczonych kolegów o wypowiedzenie się w tej sprawie - jak dobrać zawór ( mówię z góry że znam wykresy prezentowane przez producentów ale nie bardzo kumam jaki będzie efekt tego jak go przewymiaruję - przecież on z założenia ma mieszać wodę, może problemy pokażą się po podłączeniu siłownika ze sterownika albo pompy - takie moje dewagacje

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli instalacja nie jest rozbudowana to faktycznie wystarczy te 1,5 cala

co do przewymiarowania przy grawitacji to niejestes wstanie przewymiarowac chyba ze zastosujesz zawór 3-4 cale to wtedy o gegulacji jakiej kolwiek nie bedzie mowy

,jesli chodzi zas o zastosowanie to układu grawitacyjnego pompy to juz ten zawór 1,5 cala tez bedzie przewymiarowany bo w zaleznosci od modelu 1,5 cala to moze byc nawet KVS 18-25 a do domowych instalacji potrzeba max KVS 2,4-3 wiec regulacja przy takim zaworze 1,5 cala regulacja też bedzie kulawa ,ale jesli zasadniczo bedziesz grzał układem grawitacyjnym a tylko w razie jakis wielkich mrozów bedziesz uzywał pompy to ze sterowaniem sobie jakos poradzisz

nietety nie ma tak dobrze aby układ na zworze był dobrze sterowalny na grawitacji i na układzie pompowym ,osobiscie tez korzystam z układu grawitacyjnego i mam zawór 2 cale i wyrterowany jest za pomoca pogodówki i działa bez zarzeżeń

a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie że się podłączę, ponieważ nie mam odzewu w temacie "Wymiana Kotła I Założenie C.w.u" a ostatnie kwestie dotyczą właśnie 4d.

Moja instalacja ma cztery piony, rura z pieca 2". Chciałbym grzać dom (110m2) grawitacyjnie, ale jeżeli piec będzie żle funkcjonował (Defro Komfort Plus-nowa linia; możliwość pracy z wentylatorem lub miarkownikiem) to będę zmuszony pracować z pompą. Czy zawór 1,5" , 2", czy 2,5"?

Gdzie można o tym poczytać? "Fachowcy" monteży po przedstawieniu moich oczekiwań od razu zrobili minę :) i boję się, że mogą coś skopać.

Gdybyś automatyk lub inna zorientowana w temacie osoba, mógł coś doradzić, to z góry wielkie dzieki.

Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pracy w układach grawitacyjnych należy przyjąć zasadę że średnica zaworu nie powinna być mniejsza niż srednica wylotów z kotła. A tak naprawde do układów grawitacyjnych nie stosuje sie zaworów 4D Sama grawitacja skutecznie zabezpiecza kocioł. Tak wiec do układów grawitacyjnych zawór 4D jest zbedny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no fakt ze dla układu grawitacyjnego nie ma koniecznosci zabezpieczac kotła przed korozją ,ale ewentualnie do regulacji mozna zastosowac sobie 3d lub 4d jesli gdzies tam gwarancja tego wymaga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie że się podłączę, ponieważ nie mam odzewu w temacie "Wymiana Kotła I Założenie C.w.u" a ostatnie kwestie dotyczą właśnie 4d.

Moja instalacja ma cztery piony, rura z pieca 2". Chciałbym grzać dom (110m2) grawitacyjnie, ale jeżeli piec będzie żle funkcjonował (Defro Komfort Plus-nowa linia; możliwość pracy z wentylatorem lub miarkownikiem) to będę zmuszony pracować z pompą. Czy zawór 1,5" , 2", czy 2,5"?

Gdzie można o tym poczytać? "Fachowcy" monteży po przedstawieniu moich oczekiwań od razu zrobili minę :) i boję się, że mogą coś skopać.

Gdybyś automatyk lub inna zorientowana w temacie osoba, mógł coś doradzić, to z góry wielkie dzieki.

Pozdrawiam

nie ma zadnego problemu mam nadzieje ze te piony są z odpowiedniej srednicy igrawitacja nie bedzie zakłucona ,co do zaworu to min 1,5 cala i normalnie pospinać te piony i to wszytko ,tylko czy przypadkiem jeden z pionów nie jest połaczony z grzejnikami i zbiornikiem wyrównawczym

bo zbiornikpowinien byc podłaczony przed zawórrem i wszelką armaturą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pracy w układach grawitacyjnych należy przyjąć zasadę że średnica zaworu nie powinna być mniejsza niż srednica wylotów z kotła. A tak naprawde do układów grawitacyjnych nie stosuje sie zaworów 4D Sama grawitacja skutecznie zabezpiecza kocioł. Tak wiec do układów grawitacyjnych zawór 4D jest zbedny.

Witaj SanitSystem !

 

Nie jestem tak doświadczonym instalatorem jak Ty ( w sumie to ogólnie nie jestem instalatorem - jestem na etapie wykonywania instalacji u siebie więc od pewnego czasu się tym interesuje ) ale pozwolę sobie się z tobą nie zgodzić. Wszystko w porządku co piszesz o zbędności zaworu 4d w przypadku projektowanych temperatur 75/65/20 ale co w przypadku ( jak u mnie ) 70/50/20. Druga sprawa chcę wykonać instalację z PP-R i to przydało by się ją chronić przed temperaturą wyższą niż 80stopni. Trzecia - co w przypadku pieców wykonanych przez przez małych producentów, którzy przy projektowaniu pieców kierują się własnym doświadczeniem zamiast rozległych obliczeń. Ja zakupiłem piec z "Osiek" Olkusz kiedy omawialiśmy go człowiek po prostu spytał jakie fi chce mieć na zasilaniu i powrocie ( poprosiłem o 2" bo jak będę chciał mniejsze ta zawsze mogę założyć redukcję ). Czytałem na forum o problemach przy pewnej instalacji którą wykonywałeś - z tego co piałeś zawór w projekcie był dobrany przez projektantów zgodnie z wymaganiami producenta - jednak instalacja kulała dopiero zastosowanie zaworu 4d o średnicy zasilania pomogło. I tu pytanie czy coś z tymi wykresami prezentowanymi w katalogach jest nie tak dlaczego zastosowanie tego samego fi pomogło.

Ogólnie rzecz biorąc znam zasadę działania zaworu 4d i dalej nie kumam o co chodzi z tym doborem średnicy, dzwoniłem nawet do esbe i honeywell rozmawiałem tam z niby osobami z działów technicznych i w każdym przypadku efektem była wypowiedź że muszą porozmawiać na ten temat z kimś tam i do mnie oddzwonią )

 

Pozdrawiam:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma zadnego problemu mam nadzieje ze te piony są z odpowiedniej srednicy igrawitacja nie bedzie zakłucona ,co do zaworu to min 1,5 cala i normalnie pospinać te piony i to wszytko ,tylko czy przypadkiem jeden z pionów nie jest połaczony z grzejnikami i zbiornikiem wyrównawczym

bo zbiornikpowinien byc podłaczony przed zawórrem i wszelką armaturą

Witaj automatyk !

 

Dzięki że odpisałeś na mój poprzedni post.

Odnośnie wypowiedzi powyżej, wiem że zgodnie ze sztuką podłączenie zbiornika wyrównawczego powinno wyglądać ja opisałeś powyżej. Jak poradziłeś sobie z zapowietrzaniem grzejników, w starych instalacjach grawitacyjnych stosowało się zbiorcze odpowietrzenie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie problem jesli instalacja jest robiona na pionach to na koncach montuje sie odpowietrzniki lub na grzejniku wystarczy ,a to czy powietrze pojdzie w instalacje czy tylko do zbiornika to juz zalezy od instalatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj SanitSystem !

 

Nie jestem tak doświadczonym instalatorem jak Ty ( w sumie to ogólnie nie jestem instalatorem - jestem na etapie wykonywania instalacji u siebie więc od pewnego czasu się tym interesuje ) ale pozwolę sobie się z tobą nie zgodzić. Wszystko w porządku co piszesz o zbędności zaworu 4d w przypadku projektowanych temperatur 75/65/20 ale co w przypadku ( jak u mnie ) 70/50/20. Druga sprawa chcę wykonać instalację z PP-R i to przydało by się ją chronić przed temperaturą wyższą niż 80stopni. Trzecia - co w przypadku pieców wykonanych przez przez małych producentów, którzy przy projektowaniu pieców kierują się własnym doświadczeniem zamiast rozległych obliczeń. Ja zakupiłem piec z "Osiek" Olkusz kiedy omawialiśmy go człowiek po prostu spytał jakie fi chce mieć na zasilaniu i powrocie ( poprosiłem o 2" bo jak będę chciał mniejsze ta zawsze mogę założyć redukcję ). Czytałem na forum o problemach przy pewnej instalacji którą wykonywałeś - z tego co piałeś zawór w projekcie był dobrany przez projektantów zgodnie z wymaganiami producenta - jednak instalacja kulała dopiero zastosowanie zaworu 4d o średnicy zasilania pomogło. I tu pytanie czy coś z tymi wykresami prezentowanymi w katalogach jest nie tak dlaczego zastosowanie tego samego fi pomogło.

Ogólnie rzecz biorąc znam zasadę działania zaworu 4d i dalej nie kumam o co chodzi z tym doborem średnicy, dzwoniłem nawet do esbe i honeywell rozmawiałem tam z niby osobami z działów technicznych i w każdym przypadku efektem była wypowiedź że muszą porozmawiać na ten temat z kimś tam i do mnie oddzwonią )

 

Pozdrawiam:

 

Nikt na telefon Ci nie odpowie jak dobrac zawór bo precyzyjny dobór zaworu polega na wykonaniu sporej ilości obliczeń. Zawór 4D w grawitacji jest absolutnie zbedny dobrze wykonana grawitacja startuje od temp 55-60 st. Wiec taka temperature musisz mieć za zaworem mieszajacym czyli w praktyce zawór otwarty tak min 80-90%. Przy układach pompowych to jak najbardziej należy zastosować. I w takim przypadku zależnie od mocy kotła, oporów wymiennika kotła ( dlatego średnica króćców), umiejscowienia zaworu w instalacji dobiera sie srednicę zaworu. Zaworem 4D bez sterowania nie zabezpieczysz układu przed nadmiernym wzrostem temperatury. Grawitację chcesz robić z rur PP ???? Ciekawe wyjdą Ci straszne srednice i musisz bardzo uważać żeby nie pozaślepiać rur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma zadnego problemu mam nadzieje ze te piony są z odpowiedniej srednicy igrawitacja nie bedzie zakłucona ,co do zaworu to min 1,5 cala i normalnie pospinać te piony i to wszytko ,tylko czy przypadkiem jeden z pionów nie jest połaczony z grzejnikami i zbiornikiem wyrównawczym

bo zbiornikpowinien byc podłaczony przed zawórrem i wszelką armaturą

No niestety nie jestem mocny w kwestiach instalatorskich, nie rozumiem "...normalnie pospinać te piony...". Nie wiem do którego pionu podpięto zb. wyrównawczy (dom ma >30lat a nie mam projektu ani kogo zapytać), ale sądząc z jego umiejscowienia (pod sufitem w łazience I piętro) to II pion - patrz załącznik.

Kolejna kwestia, to czy pompa na powrocie, czy za 4d na zasilaniu instalacji - jak wówczas połączyć powrót z 4d jeżeli jest 1,2-1,5m poniżej rury z kotła? (czy robić syfon, czy niestety podnieść powrót na wysokość zasilania). Może przy pracy na pompie da ona sobie radę z "syfonem". A jeżeli nie?! - zał._1. Dotychczas inst. pracowała tylko na grawitacji i nawet gdy na piecu (żeliwny camino) było tylko niespełna 50st. C, to woda dochodziła do grzejników na piętrze (dobre na wiosnę i jesień). Niestety przy nowym stalowym piecu tak się nie da, bo zamęczę kocioł-korozja.

O co chodzi z tym KVS???

INST._CO.doc

INST._CO_1.doc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobrze zrobiona grawitacja to przy 30st juz w pełnisprawnie działa ,co do spiecia pionów to tak jak narysowałec wszytko do kupy i do zaworu ,porwót to samo ,martwi mnie ten zbiornik przelewowy połaczony razem z grzejnikami ,jesli masz mozliwosc zeby przeprowadzic jedną rure z kotłowni do zbiornika byłoby super

ja natomiast też miałem podobny problem i pion od łazienek i zbiornika podłaczyłem przed zaworem i zawsze w łazience mam parametry takie jak na kotle a i instalacja jest zabezpieczona jak nalezy ,a jesli tak zrobisz to pompe mozesz miec na zasilaniu i wszytko bedzie działac jak trzeba i na grawitacji i pompie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...co do spiecia pionów to tak jak narysowałec wszytko do kupy i do zaworu ,porwót to samo ,martwi mnie ten zbiornik przelewowy połaczony razem z grzejnikami ,jesli masz mozliwosc zeby przeprowadzic jedną rure z kotłowni do zbiornika byłoby super

ja natomiast też miałem podobny problem i pion od łazienek i zbiornika podłaczyłem przed zaworem i zawsze w łazience mam parametry takie jak na kotle a i instalacja jest zabezpieczona jak nalezy ,a jesli tak zrobisz to pompe mozesz miec na zasilaniu i wszytko bedzie działac jak trzeba i na grawitacji i pompie

Dobrze, że dwóch doświadczonych prowadzi polemikę bo coś uszczknął z tego laicy.

Z tym pionem który ma zb. wyrównawczy tak też sobie wykombinowałem (patrz zał.). Niestety czuję niedosyt porady: czy dobra będzie wersja z podniesieniem powrotu -droższa- czy z "syfonem" ?? Może jakiś szkic?

Zawór 4d można zamontować w poziomie? - mało miejsca od góry pieca do obecnej rury ciepłej wody (~40cm).

Jaki powinien być osprzęt (zawory, czujki itp) na inst c.w.u. a jaki na co. Nie chciałbym aby wykonawca wsadził mi za mało, bo to bezpieczeństwo i wygoda, ani za dużo bo to koszty.

A i jeszcze jedno. Wykonawca straszy mnie, że przy tak "starej" instalaci mogą być problemy z pracą zaworu 4d, bo "...w tak starej inst. będzie pełno szlamu, jakichś drobinek, które mogą podejść pod zawór i nie będzie dobrze działał albo się szybko zepsuje."

Co Wy na to? Czy można samemu jakoś inst. przemyć?

Dzięki za pomoc :)

INST._CO_2_.doc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt na telefon Ci nie odpowie jak dobrac zawór bo precyzyjny dobór zaworu polega na wykonaniu sporej ilości obliczeń. Zawór 4D w grawitacji jest absolutnie zbedny dobrze wykonana grawitacja startuje od temp 55-60 st. Wiec taka temperature musisz mieć za zaworem mieszajacym czyli w praktyce zawór otwarty tak min 80-90%. Przy układach pompowych to jak najbardziej należy zastosować. I w takim przypadku zależnie od mocy kotła, oporów wymiennika kotła ( dlatego średnica króćców), umiejscowienia zaworu w instalacji dobiera sie srednicę zaworu. Zaworem 4D bez sterowania nie zabezpieczysz układu przed nadmiernym wzrostem temperatury. Grawitację chcesz robić z rur PP ???? Ciekawe wyjdą Ci straszne srednice i musisz bardzo uważać żeby nie pozaślepiać rur.

Witaj SaintSystem !

 

Na wstępie mój cytat z postu powyżej:

" instalacja będzie niewielkich rozmiarów na razie mam zamiar podpiąć tylko parter w późniejszym terminie będzie jeszcze poddasze. Wyjście pieca i układ z zaworem 4d rury 1,5" dalej pod stropem również 1,5" tak przez trójniki do dwóch pionów ( piony 1" ). Pierwszy pion 3 grzejniki, drugi pion dwa grzejniki w tym jeden podwójny ( może w szerg ) w salonie. "

 

- oczywiście wszystkie 1,5" będą stalowe - tzn. cały układ kotła aż do redukcji przy pionach - przecież PP-R stabi są b. często stosowane w C.O

Odezwali się również "Honeywell" i facet mówił ( w sumie to samo co wcześniej Automatyk ) że w układach grawitacyjnych tego zaworu nie da się przewymiarować, problem pojawi się w przypadku zastosowania siłownika ( mówił że wielkość skoku takich siłowników w parze z dużym fi eliminuje możliwość precyzyjnej ustawy ).

 

Co do przepływu w instalacjach grawitacyjnych to jest on tak duży że grzejnik nie zdążą odprowadzić ciepła i różnica temperatur wody może wynosić 60/55/20 ???.

 

Jeżeli chodzi o piec to tak jak pisałem wcześniej zakupiłem od lokalnego wytwórcy który we wszystkich piecach stosuję sprawdzoną przez siebie konstrukcje ( taki sam piec ma mój ojciec i jest zadowolony ) dlatego ta sama "skrzynak" w zależności od upodobań klienta będzie wyposażona w różne fi króćców (żadne obliczenia nie były i nie będą wykonywane przez niego).

i jak postąpić w tym przypadku ?.

 

Z tego co piszecie wnioskuję iż nie da się dobrać zaworu 4d aby instalacja działała jako grawitacyjna i jako wymuszona z podłączonym do zaworu siłownikiem i sterowaniem.

Pytam dlatego bo narazie ze względu na fundusze nie chciałem wyposażać zaworu w drogie oprzyrządowanie. - chyba że ktoś z forumowiczów widzi możliwość aby instalacja grawitacyjna była dostosowana do wymuszonej

 

Pozdrawiam i proszę wypowiedzenie się w przedstawionych kwestiach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie problem jesli instalacja jest robiona na pionach to na koncach montuje sie odpowietrzniki lub na grzejniku wystarczy ,a to czy powietrze pojdzie w instalacje czy tylko do zbiornika to juz zalezy od instalatora

Witaj Automatyk !

 

Co byś mógł rozwinąć wypowiedź powyżej zwłaszcza 3 ostatnie wyrazy oraz jakie odpowietrzenie zastosować (automatyczne )

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj SaintSystem !

 

Na wstępie mój cytat z postu powyżej:

" instalacja będzie niewielkich rozmiarów na razie mam zamiar podpiąć tylko parter w późniejszym terminie będzie jeszcze poddasze. Wyjście pieca i układ z zaworem 4d rury 1,5" dalej pod stropem również 1,5" tak przez trójniki do dwóch pionów ( piony 1" ). Pierwszy pion 3 grzejniki, drugi pion dwa grzejniki w tym jeden podwójny ( może w szerg ) w salonie. "

 

- oczywiście wszystkie 1,5" będą stalowe - tzn. cały układ kotła aż do redukcji przy pionach - przecież PP-R stabi są b. często stosowane w C.O

Odezwali się również "Honeywell" i facet mówił ( w sumie to samo co wcześniej Automatyk ) że w układach grawitacyjnych tego zaworu nie da się przewymiarować, problem pojawi się w przypadku zastosowania siłownika ( mówił że wielkość skoku takich siłowników w parze z dużym fi eliminuje możliwość precyzyjnej ustawy ).

 

Co do przepływu w instalacjach grawitacyjnych to jest on tak duży że grzejnik nie zdążą odprowadzić ciepła i różnica temperatur wody może wynosić 60/55/20 ???.

 

Jeżeli chodzi o piec to tak jak pisałem wcześniej zakupiłem od lokalnego wytwórcy który we wszystkich piecach stosuję sprawdzoną przez siebie konstrukcje ( taki sam piec ma mój ojciec i jest zadowolony ) dlatego ta sama "skrzynak" w zależności od upodobań klienta będzie wyposażona w różne fi króćców (żadne obliczenia nie były i nie będą wykonywane przez niego).

i jak postąpić w tym przypadku ?.

 

Z tego co piszecie wnioskuję iż nie da się dobrać zaworu 4d aby instalacja działała jako grawitacyjna i jako wymuszona z podłączonym do zaworu siłownikiem i sterowaniem.

Pytam dlatego bo narazie ze względu na fundusze nie chciałem wyposażać zaworu w drogie oprzyrządowanie. - chyba że ktoś z forumowiczów widzi możliwość aby instalacja grawitacyjna była dostosowana do wymuszonej

 

Pozdrawiam i proszę wypowiedzenie się w przedstawionych kwestiach

W układach mieszanych grawitacyjno pompowych robi sie układy z pminięciem mieszacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W układach mieszanych grawitacyjno pompowych robi sie układy z pminięciem mieszacza.

 

Witaj SanitSystem !

 

Dużo byś mi pomógł jak byś opisał, jak wygląda przepływ w instalacjach grawitacyjnych tzn. jak w zależności od temperatury grzejniki oddają ciepło, czy przepływ jest stały czy rośnie wraz ze wzrostem temperatury. Jeżeli poznam takie podstawy to coś porysujemy i jak będziesz miała ochotę to to ocenisz.

 

Pozdrawiam:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak? Może jednak któryś z instalatorów pokusi się o szkic? Proszę pamiętać, że powinno działać i na grawitacji i pompowo.

Może tak jak w załączniku?

Pozdrawiam.

 

Witaj Nemeczek !

 

Instalator ze mnie żaden ale:

 

Ogólnie wydaje się być ok, tylko oba zawory różnicowe powinny być pionowo i zawór 4d dużej średnicy a to oznacza problemy w automatycznej regulacji.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.