Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja Instalacji Co + Cwu


heatbeat

Rekomendowane odpowiedzi

Jest w domu(160 m kw. powierzchni mieszkalnej, ocieplony, okna PCV) taka oto instalacja c.o.:

 

Stara_instalacja.jpg

 

Instalacja jest grawitacyjna, rury mają spore średnice. Zasobnik c.w.u. mimo iż posiada wężownicę jest zasilany prądem :) w drugiej taryfie.

 

Kocioł jest węglowy o mocy 20KW, ale właśnie umarł pod koniec sezonu grzewczego. I w związku z tym faktem i planami zakupu nowego pieca chciałbym aby wszystko było "po bożemu". I dlatego bardzo wdzięczny będę za wszelkie sugestie jak i co trzeba przerobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. Natomiast instalacja nie musi być grawitacyjna. Ma być dobrze i w miarę prosto/tanio.

 

Wymyśliłem taką oto modyfikację:

Stara_instalacja_mod.jpg

 

celem było zapewnienie odpowiedniej(ok 60 st.C) temperatury wody w kotle oraz możliwość odcięcia zasobnika c.w.u od układu c.o. poza sezonem grzewczym.

 

Czy ma to sens? Czy można zrobić to prościej? Lepiej? Taniej? Poproszę o jakieś uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak:

- instalacja, jak już pisałem, jest potężna - była projektowana w czasach kiedy nie było pomp obiegowych. Rury mają solidne przekroje i w każdym pomieszczeniu jest spory kaloryfer. Zatem, jak myślę, temperatura w tej instalacji nie może być wysoka, bo by się wytrzymać w domu nie dało.

- jak wyczytałem - kocioł nie powinien pracować na niskiej temperaturze wody. O ile pamiętam dobrze jest mieć conajmniej 60 st. C na piecu.

 

Z powyższego wymyśliłem, że dzięki temu zaworowi termostatycznemu "na piecu" nie będzie zbyt niskiej temperatury. No chyba że bredzę - co jest całkiem prawdopodobne, gdyż jestem lajkonikiem w temacie c.o.

 

Zawór trójdrożny nr 1 służy do odłączania zasobnika c.w.u od układu c.o. A przynajmniej takie miałem intencję. Chodzi o to, że zasobnik poza sezonem grzewczym jest ogrzewany prądem. Bez zaworu nr 1 doszłoby do sytuacji, że zasobnik ogrzewałby dom.

 

Wszelkie opinie mile widziane. Jak już pisałem, nie jestem żadnym fachowcem. Niestety po kilku przykrych przygodach z "fachowcami" chciałbym wiedzieć dokładnie czego mi potrzeba, aby mi nikt bzdur znowu nie sprzedał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.