Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotłownia Bezobslugowa


Babet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie

Buduje kominy, przerabiam instalacje, kupuje kotly, zostaja tylko grzejniki zeliwne. Do tej pory instalacja grawitacyjna, kociol camino do komina 14x14 - dyzur w kotlowni, koszmar. To bylo, buduje dwa przewody, dymne dla kotla weglowego (stalowego dla odmiany) i spalinowy dla kotla gazowego jako zastepczy. Bedzie obslugiwala kobieta w starszym wieku. Czy to tak zle jak po staremu ?

- instalacja grawitacyjna

- bez pompki

- kociol bez nadmuchu

ale gdzie zainstalowac niezbedne zawory aby na codzien nie krecic ? Bezobslugowa z wyjatkiem zasypu. Szczegol, u nas modne kotly Seko i gazowy Vaillant stojacy czy dobra wspolpraca obydwu i instalacji ? Przewod dymny stal zaroodporna srednica 16, przewod spalinowy stal kwasoodporna 14 bedzie dobrze ?

Panowie pomozcie kobiecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby uzależnić pracę kotła gazowego od węglowego należy podać sygnał który przełączy zawory odcinające , kocioł węglowy a otworzy od kotła gazowego np. zawór trójdrożny przełączający, opisywałem taki przy układzie c.w.u. lub dwa zawory elektromagnetyczne , jeden normalnie otwarty, i jeden normalnie zamknięty (beznapięciowo). W momencie wygaśnięcia w kotle węglowym, zawory przełączą się powodując działanie kotła gazowego + sygnał blokujący kocioł gazowy w czasie pracy węglowego (je śli kocioł gazowy jest też grawitacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vaillant nie dopuszcza pracy kotłów gazowych w instalacjach otwartych. Sprawdź to w instrukcji kotła lub u serwisanta Vaillanta. W tym przypadku musiał byś zrobić instalację kotła gazowego jako zamkniętą i podłączyć do otwatrej przez wymiennik płytowy. a wymiennik płytowy niestety nie będzie pracował grawitacyjnie ,więc będzie musiał być obieg pompowy. to napewno trochę komplikuje instalację i podraża koszty wykonania ,ale przy odpowiednim podłączeniu i sterowaniu będzie "bezobsługowy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły węglowe natomiast mogą pracować w układzie zamkniętym zgodnie z nowymi przepisami. I może warto pójść w tym kierunku. Dodatkowo , jeśli ma obsługiwać starsza kobieta będzie zabezpieczenie przed zagotowaniem się wody. Są kotły proste w budowie a posiadające wężownice zabezpieczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis ze strony producenta:

Opis :

NIEDŹWIEDŹ 30 KLOM to gazowy, żeliwny, stojący kocioł jednofunkcyjny z możliwością współpracy z zasobnikiem c.w.u. Jest to najnowsza wersja znanego i cenionego urządzenia. Wydajność, solidność i niezwykle prosta obsługa sprawiają, że produkt ten cieszy się popularnością i zaufaniem wśród instalatorów i użytkowników.

Zalety :

# Urządzenie jest optymalnym rozwiązaniem tak do nowych, jak i modernizowanych instalacji grzewczych. Kotły te mogą być podłączane do starszych instalacji z otwartym naczyniem wzbiorczym.

# Przejrzysty i prosty w obsłudze panel sterowania sprawia, ze NIEDŹWIEDŹ jest wyjątkowo przyjazny dla użytkownika. Regulacja jest bardzo łatwa, co eliminuje ryzyko pomyłek w ustawianiu kotła. W serii KLOM zastosowano nowy, jeszcze wygodniejszy panel z wyświetlaczem.

# Moc urządzenia pozwala na doskonała współpracę z osobnym zasobnikiem c.w.u. Kotły NIEDŹWIEDŹ KLOM świetnie sprawdzają się z zasobnikami oferowanymi przez Saunier Duval. Dzięki udoskonalonej konstrukcji, podłączenie zasobnika do kotła jest wyjątkowo proste i szybkie do wykonania – teraz wystarczy jedynie czujnik temperatury NTC, aby zainstalować zasobnik i pompę lądująca.

# Modulacja mocy palnika w najnowszej serii KLOM zapewnia lepszą i oszczędniejszą pracę kotła.

# Wymiennik ma budowę członową i jest wykonany z żeliwa, dzięki czemu jest wyjątkowo trwały. Taki wymiennik doskonale sprawdza się w instalacjach grzewczych o dużej pojemności. Wysokiej jakości automatyka gazowa Honeywell zapewnia sprawne zapalanie i sterowanie pracą palnika, a wydłużona praca pompy pomaga ochronić kocioł przed przegrzaniem.

# Szybszy serwis i konserwacja możliwe są dzięki autodiagnostyce z wyświetlaniem kodów błędów oraz zmodyfikowanej obudowie, ułatwiającej dostęp do kotła.

# Wbudowana regulacja pogodowa oraz sensor temperatury zewnętrznej w wyposażeniu standardowym zapewniają więcej komfortu i bardziej ekonomiczne ogrzewanie.

Wart bliższego przyjrzenia się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wyborze kotła gazowego w układ grawitacyjny to może być pewien problem. Wiele firm ma wbudowane pompki, wiec i średnice są przystosowane do układów pompowych.

 

Jeśli zastosuje się kilka zaworów sterujących to należy pamiętać, że dają duże opory przepływu i jak się przesadzi w oszczędnościach i da małe średnice to kocioł będzie się gotował a grzejniki będę najwyżej letnie.

 

Jak mocno rozbudowana jest instalacja? Jaka potrzebna jest moc grzewcza? Ile kondygnacji liczy budynek (ile ogrzewamy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy odpowiednim ustawieniu kotłów instalacja nie bedzie wymagała zadnych zaworów. Kocioł gazowy tez dobrze byłoby wybrać taki starego typu bez zabudowanej pompy taki do pracy na grawitacji. I pracuje rewelacyjnie. U mnie tak jest zrobione. Taki stary dobry inatalator powinien z takim układem sobie poradzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu kolegę popieram najlepiej jeśli jest nastawienie na układ grawitacyjny to nie dawać zaworów.

 

A jak już grzejniki pracowały w grawitacji to nie warto przerabiać tego na pompowy. Trzeba tylko dobrze rozwiązać kotłownie.

 

Najlepiej też będzie jak podeślesz jakiś schemat jak to masz rozwiązane. Układ sprawdzony w warunkach kotłowni - żadna teoria tego nie zastąpi:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety grawitacji nie oszuka się i woda pójdzie wszędzie tam gdzie będzie mogła, chyba,że to ma być ciepła rezerwa. Trzeba pamiętać, że kocioł gazowy nie może stać w pomieszczeniu gdzie znajduje się kocioł na paliwo stałe. Jeśli macie rozwiązanie jak podłączyć kotły, to podzielcie się informacją no chyba , że to tajemnica firmy. W ciepłownictwie zawodowym, gdzie pracuję, nie spotkałem się z takim rozwiązaniem. Zawsze są montowane przepustnice odcinające niepracujący kocioł. Miało to również miejsce w kotłowniach pracujących na grawitację w budynkach mieszkalnych, obecnie takich kotłowni już nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli nie są na tym samym poziomie, i nie ma dużych średnic rur, a spadki są niewielkie? A poziom fizyki nawet na poziomie przedszkola. Tylko nijak to się ma do starego mojego układu grawitacyjnego gdzie bojler był na poziomie kotła (w piwnicy) a grawitacja (gorzej bo gorzej) ale działała. Część wody rozgrzanej zawsze będzie dążyła do wyparcia zimnej wody. Układ grawitacyjny dąży do równowagi przepływu, dlatego grawitacja działa już od wysokości kotła do . W samym kotle już następuje cyrkulacja czyli wymieszanie wody, a nawet w czajniku. A tu występuje układ naczyń połączonych. Dlaczego układy grawitacyjne nie potrzebują regulacji? Bo działają tu te same prawa fizyki o których piszecie, a o którym pisałem w którymś z postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to jest najtrudniejsze wiemy tyle ile wiemy i mozemy sobie pogdybac. najlepiej byłoby zrobic wizje lokalna i wtedy wiemy wszystko i mozna to jakoś rozwiazac. A tak to tylko akademickie spory. Zrobić szczególowy opis budynku i układu centralnego i wtedy bedzie można coś sensownego wymyślić. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mocno rozbudowana jest instalacja? Jaka potrzebna jest moc grzewcza? Ile kondygnacji liczy budynek (ile ogrzewamy)?
No właśnie działało a nie ma działać. Kotły maja działać niezależnie. A podejrzewam, że kocioł gazowy będzie wyżej. Niestety nic o tym Babet nie pisze.

Potrzebna moc, przypuszczam 18 kW (budynek 120x100, nieocieplony) 110 grzejnikow zeliwnych, wszystkie w jednej kondygnacji, kotly w piwnicy, w sasiadujacych pomieszczeniach oddzielone tylko sciana

Kocioł gazowy tez dobrze byłoby wybrać taki starego typu bez zabudowanej pompy taki do pracy na grawitacji. I pracuje rewelacyjnie.

Oprocz Saunier Duval Niedzwiedz KLOM ktory ma srednia opinie nie slyszalam o innych i nie wiem gdzie ich szukac, poprosze o podpowiedz.

 

Mam pomysl, przeniesc zbiornik wyrownawczy na strych, zaizolowac cieplnie i moze kociol gazowy bedzie pracowal w takim obiegu. Tylko czy zbiornik mimo izolacji nie zamarznie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ podłączenie takiego zbiornika zazwyczaj ma ok. 1" to woda cieplejsza wypiera zimna ze zbiornika i woda nie zamarza. W większych kotłowniach, przy kominach stalowych zewnętrznych, naczynie wzbiorcze było montowane właśnie na kominie, dobrze izolowane. Układ powinien pracować prawidłowo. Tylko kotły muszą znajdować się w odrębnych pomieszczeniach. W tym układzie skłaniałbym się ku trójdrożnemu zaworowi przełączającemu. Rozwiązanie tańsze i jeden tylko zawór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.