Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec czy kocioł?


kand

Rekomendowane odpowiedzi

Na szczęście idzie ochłodzenie, bo w upały dyskusja staje się męcząca, szczególnie w kwestii "grzania powietrza"

A tak z ciekawości : jak się Wam pali w" kotlepiecu" w takie upały?.

Przegrzany Kazik

 

PS. Do Bacy - według Twojego wieloletniego doświadczenia który "browarek" jest ok?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pali w te upały wrasnoręcznie wykonany solar.

Jak chodzi o piwo, to ponieważ się Baca nie wypowiada, powiem, że ostatnio Stock jest w miarę dobry :lol:

 

A wracając do tematu, to wg mnie nazwa "kocioł" ma same zalety i jej najczęściej używam - krótka, praktyczna, w miarę dokładna.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję koledzy za merytoryczne odpowiedzi w kwestii dopalaczy.

W moich okolicach to i samogonik się trafi.

A gdybym miał mniejszą chatę to bym sobie zrobił piec kaflowy z wymiennikiem wodnym i miałbym piecokocioł.

Spalanie bardzo dobre bo w szamocie, do tego duża kumulacja energii w cegłach.

Pozdrawiam

Kazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazik, z tą "dużą" kumulacją to bez przesady. Jakaś tam jest, ale kumulować ciepło to mają mury domu, tam dopiero jest masa kumulacyjna.

Przy okazji: jak opowiadam lub demonstruję swoje dziwo prawie w całości szamotowe (plus stalowy wymiennik) to z reguły wszyscy oglądający, obojętnie

czy z "branży' czy nie, niezmiennie powtarzają jak mantrę: "no tak, szamot trzyma ciepło".

Ale prawda jest taka jak napisałeś- wcale nie chodzi o "trzymanie' ale właśnie

o stworzenie warunków do dobrego spalania(dopalania). A kumulacja ? Taka sobie. Kafle i cegły to taki średniowieczny relikt, kiedy o rurowym, wodnym ogrzewaniu centralnym nikt jeszcze nie marzył. Woda jest o wiele bardziej pojemna cieplnie

a przy tym wygodna do dystrybucji ciepła w całym domu. Tak więc to sugerowane połączenie pieca (kaflowego) z wymiennikiem wodnym jak najbardziej wskazane.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam,

kocioł - produkuje ciepło które jest dostarczane na odległość poprzez czynnik (najczęściej wodę lub parę). Dlatego elektrociepłownie posiadają kotły, dlatego w domu jest kotłownia - są to urządzenia które same z siebie nie mają ogrzewać a jedynie produkują czynnik grzewczy

piec - produkuje ciepło które jest zużywane na miejscu - kominki, piece kaflowe, tzw kozy i... np: piece hutnicze (a nie kotły!) tam ciepło jest zużywane bezpośrednio w piecu lub oddawane na miejscu bez jego dalszego transportu.

 

Należało by tu doprecyzować że w kotle całe ciepło jakie możemy odzyskać kierujemy na wymienniki ciepła, odpadają w ten sposób hybrydy typu piec kaflowy z "podkową" do grzania np CWU lub ogrzewanie kominkowe z DGP bo tam tylko cześć ciepła jest kierowana z czynnikiem a reszta w sposób celowy jest zużywana na miejscu.

 

Pozdrawiam

Marcin J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę do fachowców-zawodowców, żeby używali właściwych nazw kocioł to kocioł, a piec to piec. Nie wymagam tego od amatorów spalania. Sam jako laik głupio się czuję, gdy na kocioł mówię piec (a często mi sie to zdarza). Rozumiem, że w kontaktach z klientami siłą rzeczy będziecie mieli problem z wymówieniem słowa kocioł.

Dobrze by sie stało gdyby to forum propagowało prawidłowe nazewnictwo.

Mały cytacik: Nikt nam nie wmówi, że piec jest piecem, a kocioł jest kotłem (Jarosław K.)

Pozdrawiam wszystkich bez wyjątku (czytających i piszących).

 

Witam

W wojsku mają kotły na grochówkębiggrin.gif, sam osobiście podczas stanu wojennego wpadłem w kocioł UB-ecki i było bardzo gorącobiggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gif

Na poważnie : węglowy może być kocioł i piec, gazowy - też kocioł i piec - np o termie ściennej nikt nie mówi kocioł przepływowy tylko piec przepływowy lub łazienkowy- choć może wisieć w kuchni,

U mnie od pokoleń było tak: idę do kotłowni napalić w piecu - cytat dziadka, idź podłóż do pieca bo zimno - cytat babci,

 

Jednym słowem język polski - jest piękny, urozmaicony i wieloznacznysmile.gif

Nie dla każdego czarne jest czarne i białe jest białe

 

Pozdrawiam

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda...

a co w przypadku, kiedy zamiast wody wykorzystujemy jako czynnika obiegowego powietrze ? Są przecież takie wynalazki: dmuchawa wtłacza powietrze w blaszaną osłonę (no właśnie- pieca czy kotła?).

Kominek z takim nadmuchem powietrza rozprowadzanym następnie prawie po całej chałupie to piec czy kocioł?

No i czym jest kominek z płaszczem wodnym? Jasne, że kotłem...., więc i ten na powietrze też? HS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i wygląda, ale raczej nie potrafi fruwać, ani płynąć w rurach...

 

W mrowisku? Jeśli za mrowiska (ludzkie) uznać blokowiska, to widziałem już piece kaflowe

w dość nowoczesnych blokach (z lat 80) gdzieś na 4 piętrze... horror.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisano "np. woda"

 

 

 

Woda...

a co w przypadku, kiedy zamiast wody wykorzystujemy jako czynnika obiegowego powietrze ? Są przecież takie wynalazki: dmuchawa wtłacza powietrze w blaszaną osłonę (no właśnie- pieca czy kotła?).

Kominek z takim nadmuchem powietrza rozprowadzanym następnie prawie po całej chałupie to piec czy kocioł?

No i czym jest kominek z płaszczem wodnym? Jasne, że kotłem...., więc i ten na powietrze też? HS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 2 lata później...
  • 2 lata później...

Zauważyłem że wielu z Was zamiennie używa określeń kocioł i piec. A nie jest to to samo. Kocioł jest to urządzenie grzewcze które przekazuje ciepło za pomocą dodatkowego nośnika ciepła. Tym nośnikiem ciepła może to być woda,  para wodna lub nawet powietrze. Piec natomiast do ogrzewania wykorzystuje  własne elementy konstrukcyjne. A tak obrazowo. To co masz w piwnicy i jest podłączone do centralnego to jest kocioł. Kocioł podgrzewa wodę i ta dopiero przekazuje ciepło dalej. Nagrzewnica powietrza wykorzystująca sieć kanałów do ogrzewania i przekazująca ciepło poprzez strumień gorącego powietrza jest kotłem. Piec natomiast wykorzystuje swoje elementy konstrukcyjne do ogrzewania. Np ci co pamiętają piece kaflowe w pomieszczeniach wiedzą że w piecu się rozpalało a potem piec oddawał ciepło przez swoje kafle do pomieszczenia. W kuchni też najczęściej korzystano z pieca który przekazywał ciepło poprzez kafle do pomieszczenia a poprzez rozgrzaną blachę pozwalał przygotować ciepły posiłek. Ciekawym wydaje się określenie kominka. Może być zarówno kotłem jak i piecem. Czy to jest ważne. Tak samo jak określanie sukienki i spódniczki. Chociaż dla sporej części panów z powodu braku możliwości rozróżnienia to to samo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.