Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pomóżcie Jak Podłączyć Bojler Do C.o.?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   kostek83

kostek83

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 09 lipiec 2009 - 11:59

Witam.
Mam nietypowy (chyba) problem z podłączeniem bojlera do instalacji c.o. Zakładam nową instalacje c.o , problem w tym,że warunki mieszkaniowe nie pozwalają mi na zamontowanie bojlera przy piecu tzn.pozwalają ale wtedy musiałbym ciągnąć i zimną i ciepłą wodę do kotłowni a to jest jakieś 10m.Wydaje mi się ,że zamontowanie bojlera w łazience(10m od kotłowni)zmniejszyłoby straty ciepła i wody bieżącej.Nie wiem co byłoby lepsze .Dodatkowo zastanawiam się nad podłączeniem bojlera szeregowo z uwagi na odległość (przy wyborze opcji bojler w łazience).Przy tym rozwiązaniu trzeba się liczyć, że w lato trudno będzie mi z niego korzystać,ale mam jeszcze dobry bojler elektryczny.Pomóżcie mi czy takie połączenie zda egzamin,bojler jest płaszczowy i będzie przed grzejnikiem łazienkowym(ostatnim w instalacji).Czy tez może puścić dwie rury równolegle i zasilać osobno bojler???
  • 0

#2 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4257 postów

Napisano 09 lipiec 2009 - 12:04

A możesz zamieścić schemat jak miałoby to wyglądać w/g ciebie?
  • 0
Kierowanie i Nadzory Budowlane w Branży Sanitarnej
Adam Zdrojewski upr. bud GP.IV/8346/153/TO/90-91 KUP/IS2874/01 zakres c.o., wod. kan.,c.t., went. i klim., sporządzanie projektów dla osób fizycznych, kontrola stanu technicznego.
adamzdro13@wp.pl

#3 OFFLINE   mak

mak

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1461 postów
  • Co ogrzewam?: Wskaż tutaj.
  • Instalacja: Wskaż tutaj.
  • Kocioł: Wskaż tutaj.

Napisano 09 lipiec 2009 - 13:07

Witam.
Mam nietypowy (chyba) problem z podłączeniem bojlera do instalacji c.o. Zakładam nową instalacje c.o , problem w tym,że warunki mieszkaniowe nie pozwalają mi na zamontowanie bojlera przy piecu tzn.pozwalają ale wtedy musiałbym ciągnąć i zimną i ciepłą wodę do kotłowni a to jest jakieś 10m.Wydaje mi się ,że zamontowanie bojlera w łazience(10m od kotłowni)zmniejszyłoby straty ciepła i wody bieżącej.Nie wiem co byłoby lepsze .Dodatkowo zastanawiam się nad podłączeniem bojlera szeregowo z uwagi na odległość (przy wyborze opcji bojler w łazience).Przy tym rozwiązaniu trzeba się liczyć, że w lato trudno będzie mi z niego korzystać,ale mam jeszcze dobry bojler elektryczny.Pomóżcie mi czy takie połączenie zda egzamin,bojler jest płaszczowy i będzie przed grzejnikiem łazienkowym(ostatnim w instalacji).Czy tez może puścić dwie rury równolegle i zasilać osobno bojler???

Czyli chcesz zamontować podgrzewacz jako "grzejnik" w układzie CO? Moim zdaniem to kiepski pomysł. Zastanów się czy nie rozsądniej będzie zamontować podgrzewacz w kotłowni i zastosować układ cyrkulacji CWU szczególnie ze wzgłędu na koszty wykonania oraz estetykę łazienki(chyba że nie przeszkadza Ci 100 czy 150 litrowy podgrzewacz wiszący w łazience). Wygodniej Ci będzie zastosować pompę cyrkulacyjną nawet z jakimś wyłącznikiem czasowym (możliwość ustawienia cykli pracy). Z opisu nie wynika z jakich materiałów zamierzasz wykonywać instalację, ale wykonanie zasilania wody zimnej oraz instalacji CWU w jednej z technologii z tworzyw sztucznych czy pex to naprawdę nie są jakieś wielkie pieniądze (drożej z miedzi, bardziej pracochłonne ze stali). Pompa cyrkulacyjna to też niewielki koszt. Robisz nową instalację to staraj się aby była dobrze wykonana ale i estetyczna.
  • 0

#4 OFFLINE   kostek83

kostek83

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 09 lipiec 2009 - 13:28

Załączony plik  schemat_centralne.jpg   31,96 KB   251 Ilość pobrań

Przepraszam za rysunek ale na szybko robiony oczywiście pompa,zawory i.t.d.są pominięte ze względu iz chodzi mi tylko o ocenę czy to zda egzamin.Czy też będzie trzeba go ciągnąć równolegle do linii z grzejnikami.A zbiornik wyrównawczy ma być 50cm nad grzejnikiem łazienkowym .Czy w tym wypadku pompę montować na zasilaniu czy powrocie będzie to układ otwarty.
  • 0

#5 OFFLINE   kostek83

kostek83

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 09 lipiec 2009 - 13:45

Nie chodzi mi tu o robienie z podgrzewacza grzejnika (i tak jest izolowany)zastanawia mnie tylko czy grzejnik będzie dostatecznie ciepły po przepływie wody przez podgrzewacz.W łazience mam akurat taką wnękę na "niego" .instalacja będzie robiona z miedzi,no i pompa oczywiście :mellow:.A instalacja tylko na parterze a rurki 22mm,może przy grzejnikach18mm.
  • 0

#6 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4257 postów

Napisano 09 lipiec 2009 - 13:54

Podłącz go równolegleZałączony plik  pod__cznie_bojlera.JPG   32,24 KB   231 Ilość pobrań
na pewno będzie lepiej.
  • 0
Adam Zdrojewski upr. bud GP.IV/8346/153/TO/90-91 KUP/IS2874/01 zakres c.o., wod. kan.,c.t., went. i klim., sporządzanie projektów dla osób fizycznych, kontrola stanu technicznego.
adamzdro13@wp.pl

#7 OFFLINE   kostek83

kostek83

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 09 lipiec 2009 - 15:20

A jakie średnice rur do wymiennika 22 czy też można zmniejszyć je do 18?
I czy pompa na powrocie może być pytam bo piszą ,że na zasilaniu można zniszczyć pompę.
  • 0

#8 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4257 postów

Napisano 10 lipiec 2009 - 08:45

Jeśli możesz dać 22 mm daj taką. pompka bez znaczenia czy na powrocie czy na zasilaniu. Ważne aby wytrzymywała do 110-130 st. C (niektóre wytrzymują tylko 90 - 100 st. C) Patrz DTR. inaczej się zniszczyć nie da. Ponadto kocioł służy jako odmulacz, poprzez pojemność spowolnia przepływ i nie niekoniecznie trzeba stosować filtry siatkowe.
  • 0
adamzdro13@wp.pl

#9 OFFLINE   kostek83

kostek83

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 10 lipiec 2009 - 11:09

Dzięki za porady jak zamontuje już wszystko to dam znać :mellow: .
  • 0