Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co Powiecie O Piecach Sas


nemeczek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. :mellow:

Planuję, chociaż raczej jestem zmuszony wymienić Camino (wymaga remontu i nie jest wygodny). Obecne piece szacuje się na średnio 7lat ekspoatacji, potem mogą być problemy z korozją. Mając to na uwadze oraz nieprzewidywalne koszty opału zdecydowałem się na piec "wszystkożerny", niezbyt drogi ale ekonomiczny w sensie obsługi i ogólnie eksploatacji, dolnego spalania lub sporadycznie górnego. W zasadzie wszystkie tego typu piece są podobne, kwestia niuansów konstrukcyjnych, ceny i uczciwego serwisowania (tego z opisu nie wyczyta). Stąd moja wizyta na forum i prośba o poradę.

Co powiecie o SASie? Wersja NWT lub UWT? A może jednak inny?

Proszę użytkowników lub osoby mające wiedzę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Miałem kociołek SAS NWT 23.

 

Zalety:

-porządnie wykonany

-łatwo się czyści (pionowe przegrody)

-wszystko palny, może oprócz drewna

-ruszt żeliwny wodny

 

Wady:

-mały otwór zasypowy (17x30cm)

-mały popielnik

-brak możliwości doprowadzenia powietrza wtórnego

-powietrze jest podawane do całej komory zasypowej (pod ruszt i poprzez boczne otwory)

-nie jest to piec dolnego spalania (paliwo po jakimś czasie spala się w całej objętości)

-zbyt mocna dmuchawa + ubogi sterownik (w moim przypadku był to ST-22)

 

U mnie kocioł ogrzewał ok 240m2 powierzchni. Z kotła byłem średnio zadowolony. Próbowałem go usprawnić eliminując nadmuch, zmniejszając powierzchnię palnika, zamykając górny otwór wylotu spalin. Wszystko w zależności od rodzaju opału. Najlepsze efekty uzyskałem paląc (węgiel orzech 20% + lekko zwilżony miał/flot 80%) temp. ustawiona na kotle 55-62C i paląc bez wygaszania kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin da radę. Nie podałeś powierzchni do ogrzania. Dobrze mniemasz, klapka służy do górnego spalania szczególnie przy rozruchu kotła.

KWKD ma dobre opinie użytkowników. Sam rozważam jego zakup.

Nie potwierdzam, że kocioł wytrzyma tylko 7 lat. Przy prawidłowej eksploatacji przynajmniej drugie tyle.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam wszystkich. :)

 

. Mając to na uwadze oraz nieprzewidywalne koszty opału zdecydowałem się na piec "wszystkożerny", niezbyt drogi ale ekonomiczny w sensie obsługi i ogólnie eksploatacji, dolnego spalania lub sporadycznie górnego.

 

Defro komfort plus to typowy górniak w dodatku z wentylatorem. W starej wersji nie posiadał przepustnicy do ręcznego podawania powietrza w dolnych drzwiczkach. Mój znajomy nie chwalił go zbytnio. Przy słabym kominie mogą być kłopoty.

Sprawdź, czy w nowej wersji jest przepustnica o której wyżej napisałem.

Brak możliwości ręcznego podawania powietrza to duża wada.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defro komfort plus to typowy górniak...

Tak wiem, że to piec z górnym spalaniem, ale można w nim palić samym miałem (tak deklaruje producent). Wprawdzie na wstępie pisałem o piecu ze spalaniem dolnym, ale w rozsądnej cenie poza KWKD nie znalazłem innych a Defro to wypisz wymaluj SAS UWT.

Nowa linia posiada sterownik PID oraz wspomnianą przez kazika klapkę z możliwością zamontowania miarkownika. Jak pisałem wcześniej komin ok. 8m, 14x21.

Po raz kolejny przekonuję się, że im wiecej człowiek wie, tym wie mnie :)

Wydaje mi się, że cała sztuka w tym aby poznać swój piec a przede wszystkim nauczyć się w nim palić.

Powiedz kazik co tak konkretnie nieodpowiadało znajomemu.

A może doradzisz coś w tematyce zawów 4D - patrz w dziale "Instalacje CO i CWU" mój temat Wymiana Kotła I Założenie C.w.u

Pozdrowienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój znajomy ma słaby komin i pewnego razu o mało życia nie postradał, kociołek fuknął wyrzucając właściciela kotła z kotłowni.

Dlatego przypominam, że kupując ten kocioł należy mieć jak sądzę minimum komin o

średnicy 20 cm.

Jeżeli nowy typ ma przepustnicę powietrza to możesz go brać.

Jeżeli zdecydujesz się na kocioł z wentylatorem, to pilnuj temperatury spalin by ta oscylowała ok.150-200 stopni. Zalecam również lekkie uchylenie przepustnicy powietrza, by nie dochodziło do zadymienia paleniska, co skutkuje smołowaniem kotła i komina.

Kocioł Defro nowa linia prezentuje się dobrze i mamy nadzieję, że po zakupie i rozruchu podzielisz się swoimi uwagami, załączając parę fotek.

Odnośnie sterowania i zaworów na pewno ktoś się odezwie.

Może Piotrek Automatyk, który ostatnio gdzieś się zapodział. Mam nadzieję, że nie siedzi :) .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Widze że orzmowa zeszła z kotłów SAS na DEfro więc pozwole sobie wciać się w temat a mianowicie:

 

brać starą czy nową serię tego DEFRO Komfort Optima Plus? W tej nowej jest steronwik z PID i dodatkowo dołozyli czujnik spalin co by niby jeszcze zaoszczęzić na paliwie ale jest też jeden minus. Przy paleniu drzewem trzeba ten czujnik wyjmować, o czym pisza nawet w samej instrukcji, żeby nie uległ zbyt szybko uszkodzeniu. Ktoś coś moze więcej powiedzieć na ten temat ?

 

Czy orientuje się ktoś jaki typ sterwonika jest montowany w starej serii kotłów DEFRO tj. ST-14 , ST-28 czy może ST-32. Pytam bo z tego co wyczytałem w necie to w ST-14 nie można zmienić progu temp. załączenia / wyłączenia pomp (ale czy akurat ten typ jest montowany w Defro ? ). Jak można sprawdzic typ zamontowanego w kotle sterownika, da się go odczytać bez demontazu sterownika z obudowy czy trzeba cosik rozbierać aby się cokolwiek dowiedzieć na temat sterownika ? A może instrukcji dołączonej do kotła jest jasno i wyraźnie napisane jaki typ sterownika został użyty ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do buki - z informacji doradców Defro w kotłach "starego" typu (Komfort +) jest sterownik ST-28.

Nowa linia ma sterownik ST81 a niedługo będą montować ST83. Różnica ponoć tylko w wizualizacji (rodzaj wyświetlacza). Chociaż wg zdjęć nowego pieca jest tam sterownik ST44. Coś tu nie pasuje :)

Co do wyboru "stary" model a nowa linia, to na pewno nowy. Dlaczego? A chociażby dlatego, że ma możliwość pracy bez wentylatora - klapka w drzwiczkach do popielnika - a co za tym idzie możliwość zamontowania miarkownika ciągu. Chociaż w tej kwesti na pewno też są zdania podzielone

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nemeczek: dzięki za info a co do tej nowej serii to faktycznie trochę w bład wprowadzają przyszłego użytkownika skoro na stronie internetowej widać wbudowany ST-44 a w rzeczywistości jest ST-81. W sumie dziś miałem okazję się o tym przekonać bo oglądąłem w pewnym sklepie taki piecyk tj. Defro Optima Komfort Plus 20kW (zarówno w starej i w nowej linii).

 

Co do nowej linii to martwi mnie jeszcze ten czujnik spalin zamontowany na czopuchu. Podczas palenia drzewm trzeba go demontować o czym nawet piszą w samej instrukcji kociłoka aby zbyt szybko nie uległ uszkodzeniu. Chodzo o to że niby przy paleniu drzewem płoniemie są na tyle duże że mogą sięgać porzez komory poziome do samego czopucha gdzie jest zamontowany ten czujnik spalin. Tak mi powiedział dziś technik z Defro podczas rozmowy telefonicznej.

Może ktoś już używa ten kociołek w nowej linii (niekoniecznie w wersji 20kW) i może wypowie się w kwestii tego dodatkowego czujnika spalin ?

 

Btw. W nowej linii wentylator jest montowany z boku pieca w jego dolnj części natomiast w starej linii wentlyator jest montowany na kotle. Tak sobie myślę że może zmiana miejsca zamontowania wentylatora ma jakieś konkretne przesłanki, może to jest w jakimś sensie jest lepsze rowiązanie niż montowanie wentylatora na kolte ?

Jak uważacie, które rowiązanie jest lepsze ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.