Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Komin Przy C.o. Na Gaz


mmieszczanin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mieszkam w kamienicy, chcę zainstalować c.o. gazowe jednak z uzyskanych informacji od kominiarza wynika, że w budynku jest niezły bałagan z kominami i takiej możliwości nie będzie. Przed chwilą na ty forum ktoś pisał o możliwości:

 

a. stawiania komina na zewnątrz budynu

b. instalacji pieca z zamkniętą komorą spalania i wystawienia rury od pieca przez dziurę w ścianie - co mnie strasznie zaskoczyło.

 

W związku z tym mam pytanie

 

a. jaki jest orientacyjny koszt stawiania takiego komina na zaewnątrz budynku (mieszkam na I piętrze, pięter jest 3 plus strych, łącznie z moim mieszkaniem powiedzmy 12 m)

b. czy faktycznie przy zamkniętej komorze jest możliwe ominięcie instalacji wentylacyjnej w budynku i wystawienie rury przez dziurę w ścianie na zew. budnyku (oczywiście z zachowaniem pewnych odległości)

 

będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a. jaki jest orientacyjny koszt stawiania takiego komina na zaewnątrz budynku

b. czy faktycznie przy zamkniętej komorze jest możliwe ominięcie instalacji wentylacyjnej w budynku

 

Poszukaj sobie cenniki kominów izolowanych dwuściennych (takie nadają się na montaż zewnętrzny). Generalnie licz jakieś 300zł/mb + robociznę. Wyrzut "turbo" rurą koncentryczną załatwia ci problem komina spalinowego ale nie wentylacji. Tę musisz zrobić, ale może to być mechaniczny wentylator w oknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info. Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa mianowicie w tej chwili w łazience mam zamontowany piecyk gazowy do pogrzewania wody więc teoretycznie mam i odprowadzenie spalin i wentylacje. Nie rozumiem na czy może polegać ten problem z kominami. Mówiono mi, że nie mam swojego odrębnego komina. Może być taka sytuacja, że wentylacje będę miał w łazience a odprowadzenie turbo przez ściane??? I kolejny problem łazienka nie jest umiejscowiona na ścianie frontowej budynku. Można prowadzić turbo np. przez kuchnię która graniczy z łazienką???

 

Powiem szczerze, że mam już dość tych problemów z c.o.!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garść informacji o kotłach z zamkniętą komorą.

Maksymalna długość przewodów współśrodkowych dla systemu 60/100 wynosi 6 m (dla 80/130 to 15 m) i należy ją zmniejszyć, uwzględniając każdy opór miejscowy, taki jak np. kolano czy trójnik. Właściwe wykonane zakończenie sytemu powinno rozdzielać zasysanie powietrza od wyrzutu spalin. W przypadku wyjścia nad dach zakończonego daszkiem, kierunek wyrzutu spalin jest poziomy, a powietrze zasysane jest od dołu. Z kolei dla wyrzutu poziomego spaliny wypychane są prosto, a bocznymi otworami zasysane jest powietrze.

Zastosowanie niewłaściwych zakończeń może spowodować to, iż spaliny zostaną zassane do kotła i zaburzą, a nawet zahamują proces spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyprowadzaniu rur turbo przez ścianę znalazłem jedno ale.

Przy budynkach wielorodzinnych kocioł taki nie może mieć więcej niż 5 kW.

Turbo_systemy.doc

Nowe prawo zmienia odległości ale nie moce kotłów. Wyróżnienie w tekście pomarańczowe.

I tu pies pogrzebany. Bo nie spotkałem się z kotłem gazowym o mocy do 5 kW.

Ponadto są tam różne rozwiązania z kotłami turbo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info. Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa mianowicie w tej chwili w łazience mam zamontowany piecyk gazowy do pogrzewania wody więc teoretycznie mam i odprowadzenie spalin i wentylacje. Nie rozumiem na czy może polegać ten problem z kominami. Mówiono mi, że nie mam swojego odrębnego komina. Może być taka sytuacja, że wentylacje będę miał w łazience a odprowadzenie turbo przez ściane??? I kolejny problem łazienka nie jest umiejscowiona na ścianie frontowej budynku. Można prowadzić turbo np. przez kuchnię która graniczy z łazienką???

 

Powiem szczerze, że mam już dość tych problemów z c.o.!!!

Nowoczesne kotły gazowe mogą być montowane właściwie gdziekolwiek, a wymogiem jest odpowiednia kubatura pomieszczenia oraz sprawna instalacja kominowa. Sprawdź kubaturę(pole powierzchni x wysokość) łazienki jeżeli będzie powyżej 8m3 możesz zamontować tam kocioł dwufunkcyjny zwykły jeżeli będzie 6 m3 to może być to kocioł z zamkniętą komorą spalania pod warunkiem spełnienia wymogów które opisał "guitar" dla przewodu powietrzno spalinowego. Jeżeli masz zamontowany podgrzewacz w łazience to napewno masz tam 2 kanały kominowe jeden do odprowadzenia spalin drugi wentylacyjny, przy spełnionym wymogu kubatury pomieszczenia można montować kocioł dwufunkcyjny. Pamiętać jednak należy o zapewnieniu dopływu powietrza do pomieszczenia gdzie zamontowany będzie kocioł w wersji zwykłej. Dla kotła z zamkniętą komorą wymóg ten odpada bo powietrze pobiera z zewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.