Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Naprawa Nieszczelnej Instalacji Gazowej


inco

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Panowie- pomyślałam, że na tym forum najłatwiej uzyskam rzetelną pomoc :D

 

Okazało się niedawno, że mam nieszczelną instalację gazową przy piecu dwufunkcyjnym zainstalowanym na adaptowanym właśnie poddaszu- nikt tam nie mieszka tylko prowadzone są prace. I to nieszczelną dość poważnie. Szczęście, że piec jest zamontowany koło okienka cały czas uchylonego i że nikt nie korzystał na razie z łazienki.

 

Ale też dlatego długo trwał ten stan, a my się nie zorientowaliśmy. Po stwierdzeniu jednak nieszczelności zakręcony został zawór, a firma, która prace wykonywała została na piśmie poinformowana z żądaniem natychmiastowego usunięcia nieszczelności. Firma dodatkowo nie przeprowadziła próby ciśnieniowej( podobno jest konieczna) tylko jak podłączyli gaz to popsikali jakąś piana na łączeniach, nawet nie jestem pewna, czy koło pieca...

 

Mam dwa pytania- pierwsze- czy istnieje jakis czas ustawowy w którym firma ma usunąć nieszczelność? drugie - jeśli juz pan przyjdzie i naprawi, to jak sprawdzić czy tym razem też czegoś nie nabroił?

 

Wszystkie instalacje będą odbierane z administracją dopiero po skończeniu adaptacji, ale to jest gaz! Wydaje mi się, ze od poczatku powinien być na to jakiś papier, że wszystko gra. Poniewaz czuję, że będę miała z panem jeszcze niejedną przeprawę( narobił mi też problemów z gwarancją pieca, w czasie pracy wielokrotnie zawalał, ale to inna historia) a zwyczajnie się na tym nie znam chętnie usłyszę każdą radę, która pozwoli mi uczciwie, ale też bez zbędnych problemów całą historię zakończyć.

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa zasada. Do czasu odbioru końcowego i instalacja nie powinna być napełniona gazem (zagazowana). A zaistniała usterka winna być zlikwidowana przed odbiorem końcowym, a instalacja wyłączona do tego czasu (odbioru końcowego) z eksploatacji. To nie jest awaria gwarancyjna lecz jeszcze montażowa, a nieszczelność usunięta natychmiast, ze względu na zagrożenie wybuchem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o gaz, to przepisy są bardzo restrykcyjne.

Podłączenie podmiotów do sieci gazowej odbywa się w oparciu o:

 

Ustawę Prawo Energetyczne z dnia 10.04.1997r. - tekst jednolity (Dz. U. nr 54/97, poz. 348 z późniejszymi zmianami),

 

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dn. 24.08.2000r. w sprawie szczegółowych warunków podłączenia podmiotów do sieci gazowych, obrotu paliwami gazowymi, świadczenia usług przesyłowych, ruchu sieciowego i eksploatacji sieci gazowych oraz standardów jakościowych obsługi odbiorców (Dz. U. nr 77, poz. 877),

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dn. 20.12.2000r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi (Dz. U. nr 1 poz. 8 z dn. 14.01.2001r.).

 

Wykonanie instalacji wewnętrznej.

 

1. Zlecić wykonanie projektu technicznego na budowę wewnętrznej instalacji gazowej wykonawcy posiadającemu uprawnienia (potrzebny jest plan sytuacyjny i projekt budynku)

 

2. Uzyskać pozwolenie na budowę wewnętrznej instalacji gazowej od właściwego organu nadzoru budowlanego (starostwa lub uprawnionej gminy)

 

3. Zlecić wykonanie instalacji wykonawcy posiadającemu uprawnienia.

 

4. Uzyskać pozytywną opinię kominiarską odnośnie sprawności wentylacji wywiewnej i możliwości odprowadzenia spalin oraz przeciwpożarowego zabezpieczenia pomieszczenia.

 

5. Zamontować urządzenia gazowe.

 

6. Następnie odbywa się odbiór techniczny instalacji wewnętrznej z udziałem dostawcy gazu, przyszłego użytkownika (inwestora) i wykonawcy. Podczas odbioru dokonywana jest próba szczelności instalacji gazowej, którą przygotowuje i przeprowadza wykonawca. Odbiór jest warunkiem podpisania z użytkownikiem umowy na dostawę gazu.

 

 

Próba szczelności jest wykonywana powietrzem , nie gazem.

Oczywiście to część tylko wszystkich wymagań ale podejrzewam, że pozostałe zostały spełnione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ jestem wdzięczna:)) Niezmiernie! Oczywiście wszelkie punkty do momentu instalacji były spełnione. Potem przyszedł Pan z uprawnieniami, założył, puścił gaz, psiknął w kilku miejscach pianką i powiedział, że można używać, a odbiór potem po skończeniu adaptacji. No człowiek nie może się znać na wszystkim- skoro ma papiery, firmę i mieni się fachmanem to ja biorę za dobrą monetę to, co on mówi. A tu proszę...

Jeszcze raz serdeczne dzięki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.