Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik powietrza do pieca ZEMBIEC


elektryczek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jest też elektroniczny miarkownik ciągu czyli raczej można nazwać go sterownikiem. Nazywa się UNISTER.Zarządza pracą pompy C.O., podnoszeniem i opuszczaniem klapki, ma tzw. przedmuch tej klapki, czyli co określony czas po osiągnięciu temp. zadanej podnosi na np. 30 sekund klapkę w celu utrzymania żaru. Posiada wyjście rj12 na zastosowanie panelu pokojowego typu UNISTER control, wówczas z domu widać prace kotła i można podnieść lub obniżyć temp. na kotle. Nie stosowałem go u siebie, jedynie natknąłem się na ofertę w internecie u jednego z producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektryczny regulator dopływu powietrza (to moja nazwa) skonstruowałem samodzielnie i używałem w kotle Camino do spalania koksu. Do podnoszenia klapy dopływu powietrza służył stary stycznik (co najmniej 25 amper, chodzi o moc cewki, która jest wstanie podnieść klapę). Stycznik włączany był przez termostat od bojlera. Urządzenie proste w konstrukcji i niezawodne (działało kilkanaście lat). Koszt 0 zł, jeśli jest się "chomikiem" i tzw. "złotą rączką". Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślę o tym-panie Piotrku-że to jest do bani.żadne urządzenie nie okresli kiedy paliwo jest jeszcze węglem,a kiedy koksem/żarem/ A ze względu na różne zapotrzebowania jak równiez sposoby podawania powietrza do spalania urzadzenia typu miarkownik ciagu,czy unister,czy konstrukcja złotej rączki to czysta lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślę o tym-panie Piotrku-że to jest do bani.żadne urządzenie nie okresli kiedy paliwo jest jeszcze węglem,a kiedy koksem/żarem/ A ze względu na różne zapotrzebowania jak równiez sposoby podawania powietrza do spalania urzadzenia typu miarkownik ciagu,czy unister,czy konstrukcja złotej rączki to czysta lipa.

 

Ma pan rację, panie jerryk - to wszystko lipa. Tylko trzeba pamiętać o tym, że są ludzie dla których palenie w kotle nie jest pasją czy zawodem (jednym i drugim dla pana na pewno jest, dla mnie ani jednym ani drugim). Ci co z konieczności palą w kotłach, czasami próbują ułatwić sobie obsługę kotła (mając taki kocioł na jaki ich stać) i należy im pomóc, a nie twierdzić że to lipa. Dla pana są dwa rozwiązania: kocioł retortowy lub kocioł z dolno-górnym spalaniem (obowiązkowo bez wentylatora), z tym że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Uważam, że najważniejszy jest komfort obsługi kotła i komfort cieplny w domu uwzględniając możliwości domowników (finansowe oraz brak wiedzy i chęci modernizacji CO).

Zdaję sobie sprawę, że korzystając z prostych (mechanicznych, elektryczno-mechanicznych) czy zaawansowanych technicznie (elektronicznych) urządzeń regulujących dopływ powietrza w kotłach z górnym czy dolnym spalaniem na podstawie jednego parametru (temperatura wody w kotle) - częściowo zdymiam opał ale wolę takie straty niż uznać, że to wszystko lipa i kupić kocioł retortowy lub dokonać gruntownej przebudowy kotła na górno-dolny (nie mając żadnych możliwości zastosowania jednego ani drugiego). Szczególne pozdrowienia dla pana jerryka. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kupiłem miarownik ciągu firmy UNISTER. Po zamontowaniu urzadzenia wraz z pilotem, działa bardzo dobrze, ilość moich wizyt w kotłowni gwałtownie spadła. Miarownik trzyma temperaturę na kotle, bezobsługowo, pominąwszy dokładanie opału.

Jestem zadowolony i dziękuję za zainteresowanie.

pozdrawiam

Elektryczekk :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, jestem amator, opisz mi sposób montażu do pieca tego sterownika. Żeby otwierać klapke to musi byc łańcuszek, czy linka? to montujemy to na piecu czy na ścianie też może być, W jaki fizyczny sposób ten sterownik otwiera klapke?

Prosze o odpowiedz, no o zdjęcie to już nie śmiem prosić ale to była by pełnia szczęścia.

W domu ojca komin jest za mały i trzeba zostawiać otwartą klapke zeby się paliło w ogóle, ale czasami zdarzają się przebłyski wiatru :D i wtedy przy otwartej klapie leeci oj leci temp. do góry. Komim ma 14cm na 14cm dom budowano w 1981 i nie wiem czemu wtedy taki mały komin ustrugali. I takie spacerki na okrągło żeby sprawdzić czy ok czy juz gotujemy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panie Kand.To,że większość użytkowników kotłów opalanych węglem nie lubi palenia,czy nie ma na to czasu ,to czysta prawda.Ja nie jestem aż takim pasjonatem kotłów węglowych,wolałbym gazowy,ale ze wzgl,na kasę musze palic węglem.Jężeli twierdzę,że miarkownik-to lipa,bo jak sam pan przyznaje powoduje zdymianie opału to myślę,że w ocenie tego urządzenia nie pomyliłem się.A to,że użytkownicy miarkowniki stosują i będą stosować to jasne jak słońce.Odnośnie przeróbek kotłów na dolne spalanie-to są tylko propozycje z których napewno wielu może lub skorzysta napewno/przeróbka niekłopotliwa,prosta,niedroga-a zysk na opale niewątpliwy,oraz istotna dla coraz większej ilości ludzi- świadomość bardziej czystego spalania.To,że preferuję typy kotłów i metody spalania bardziej ekonomiczne i bardziej ekologiczne-czy to żle ?Żyjemy już w UE gdzie jest zakaz palenia węglem w kotłach domowych i nie łudżmy się,że przychylnie patrzą na tony bezpotrzebnie zdymianego węgla i to jak długo będziemy palić zależy od tego,czy potrafimy robic to ekologicznie/ i napewno napisy typu eko na niektórych urządzeniach nie majacych nic wspólnego z ekologią w tym nie pomogą /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.