Skocz do zawartości

Zdjęcie

Do Podłogówki: Zawór Termostatyczny 3-drożny Czy Termostat Z Kapilarą?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   bartekj

bartekj

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 28 czerwiec 2009 - 21:22

Witam,

Oświećcie mnie proszę w tkaim temacie: Zasadniczo z tego co widziałem są 2 układy zasilania podłogówki: z zaworem termostatycznym i z zaworem "dopuszczającym" ciepłą wodę na
podstawie temp powrotu - stosuje się tu zawór termostatyczny z kapilarą..

I teraz pytania:
- jakie są zasadnicze róznice użytkowe tych 2 układów?
- mam ok 80 m2 podłogówki (w sumie 7 pętli..). Produkcja ciepła z kominka z płaszczem (oczywiście 2 obiegi, wymiennik itp) zamienni z piecem gazowym. Które rozwiązanie tu będzie lepsze? Skłaniam się do zaworu 3 drogowego.. Jeżeli tak to jaki kupić, Honywell, ESBE,... ?
- gdzieś na jakiejś aukcji na alledrogo spotkałem się z opisem ze ten zawór nadaj się dla podłogówki do 50m2... skąd mozę być takie ograniczenie ?

pozdrawiam,
bartek j.
  • 0

#2 OFFLINE   baca350

baca350

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 598 postów

Napisano 28 czerwiec 2009 - 22:42

KApilarka--masz stabilizacje temp. i spokój ale czujnik bym pałozyl nna kolektor zasilania. To z reguły 3/4 przelot ale po mojemu wystarczy na 80m2
gdy chałupa ocieplona. Ja mam 100 m2 --6 pętli i przy -10stC zadaje 40 stC na kolektor zasilajacy.
No i do 3d można siłowniczek pogodowyy zapiąć choc mało kto wie po jakie licho. Hej!
  • 0
tłoczek Stalmark 17 miałowiec + Viadrus U 22

#3 OFFLINE   tomekb

tomekb

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 958 postów
  • Zainteresowania: ogrzewaniapodlogowe.pl
  • Co ogrzewam?: Wskaż tutaj.
  • Instalacja: Wskaż tutaj.
  • Kocioł: Wskaż tutaj.

Napisano 29 czerwiec 2009 - 06:51

Witam,

Oświećcie mnie proszę w tkaim temacie: Zasadniczo z tego co widziałem są 2 układy zasilania podłogówki: z zaworem termostatycznym i z zaworem "dopuszczającym" ciepłą wodę na
podstawie temp powrotu - stosuje się tu zawór termostatyczny z kapilarą..

I teraz pytania:
- jakie są zasadnicze róznice użytkowe tych 2 układów?
- mam ok 80 m2 podłogówki (w sumie 7 pętli..). Produkcja ciepła z kominka z płaszczem (oczywiście 2 obiegi, wymiennik itp) zamienni z piecem gazowym. Które rozwiązanie tu będzie lepsze? Skłaniam się do zaworu 3 drogowego.. Jeżeli tak to jaki kupić, Honywell, ESBE,... ?
- gdzieś na jakiejś aukcji na alledrogo spotkałem się z opisem ze ten zawór nadaj się dla podłogówki do 50m2... skąd mozę być takie ograniczenie ?

pozdrawiam,
bartek j.

Witam , ograniczenie wynika z przekroju otworu jaki posiada ten zawór ,jego kvs może być zbyt mały aby zasilić cały układ ,najprościej mówiąc KVS to ilość cieczy jaka zdoła przepłynąć przez ten zawór w określonym czasie , więc powinieneś szukać zaworu z większym kvs ,takim na 80 m/2.pozdrawiam
  • 0

Sterowanie podłogówki :http://forum.finish-....php?f=54&t=721

#4 OFFLINE   Marek

Marek

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 735 postów

Napisano 29 czerwiec 2009 - 15:20

nie wiem czy są jeszcze stare posty na tym forum a było o podłogówce duzo inf i obrazków
mieszacz na termostacie z kapilara musi byc zasilany dwoma pompami
jedna wpycha wode druga miesza
na pow 80 m2 zastosowałbym TZM ESBE VTA 372 35-60 st Kvs=3,4 wystarcza do 100 m2 -wg producenta
na allegro tego raczej nie znajdziesz a są TZM VTA 322 Kvs 1,6 wystarcza do 50 m2
, odwiedz strone producenta porozmawiaj z przedstawicielem skieruje cie do dystrybutora ich wyrobów . W ub roku taki zawór kupowałem za 330 zł

jak jeszcze nie masz połozonych rurek podłogówki to postaraj sie aby długosci były zblizone
mniej problemów z regulacja
  • 0

#5 OFFLINE   bartekj

bartekj

Nowy Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 29 czerwiec 2009 - 15:22

Okay, dzięki za odpowiedzi.
Mam taki zawór na oku o kvs = 1,6 [m3/h]. W sumie ot nie wiem czy to dużo czy mało. Warunki pomiarowe kvs odnosza się do różnicy ciśnień 1 bar, a tam przecież aż tyle nie ma (w sumie to nie wiem za bardzo ile przyjąć do obliczeń).
To jak, tak z doświadczenia ten zawó o kvs = 1,6 będzie dobry ?
  • 0