Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co Z Klimakonwektorami


Darekas

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ jest to mój pierwszy wpis na forum to chciałbym się jednocześnie przywitać.

 

Od około miesiąca poczytuje sobie forum i wreście odważyłem się jako laik zapytać na branżowym forum o instalację CO :)

 

Jestem w trakcie budowy domku przede mną właśnie instalacja CO.

 

Jak ogrzewanie będzie podłogówka + grzejniki zasilane kondensacyjnym kotłem gazowym czyli dość typowe rozwiązanie.

 

Do tego wymyśliłem sobie instalację opartą o powietrzną pompę ciepła plus klimakonwektory.

 

Dlaczego taka instalacja, dlaczego klimakonwektory długo by to tłumaczyć jak do tego doszedłem w swoim toku rozumowania ale powiem tylko w skrócie że zaczęło się od wentylacji mechanicznej z rekuperacją, potem była klimatyzacja oparta na multisplicie aż doszedłem do klimakonwektorów.

 

Czyli pierwotnie klimakonwektory zostały wymyślone do klimatyzacji.

 

Ale nowe technologie szybką się rozwijają i na przestrzeni ostatnich 2 lat obserwuje szybki rozwój powietrznych pomp ciepła właśnie nie gruntowych ale powietrznych pomp ciepła.

 

Coraz bardziej popularne są instalację CO w systemie biwalentnym czyli opartym o dwa źródła ciepła np gazowy kocioł kondensacyjny plus powietrzna pompa ciepła.

 

Wpadłem na pomysł żeby zrobić taką instalację u siebie problem jest taki że ciężko znależć hydraulika który by miała doświadczenie z takim instalacjami a prawdę mówiąc to większość nawet nic o takich rozwiązaniach nie słyszała.

 

Ale uparłem się i na razie się nie podaję i mam nadzieję że jakoś uda mi to zrobić.

 

Problem jest jeszcze inny ale najważniejszy chodzi oczywiście o pieniądze.

 

Dlatego na razie zrobił bym sobie tradycyjną instalację CO z gazowym kotłem kondensacyjnym, podłogówką i grzejnikami oraz instalację pod klimakonwektory tzn rozprowadzę zasilanie i odprowadzanie skroplin i zamuruje w ścianie i poczekam na lepsze czasy. Pzoa tym myślę że za 2-3 lata pompy ciepła powietrze woda będą tańsze :)

 

To tyle wstępu teraz pytanie jak zrobić takie instalację?

 

Czy zrobić jako dwie oddzielne instalację tzn kocioł gazowy zasila tylko podłogówkę i grzejniki tradycyjne a pompa ciepła tylko klimakonwektory.

 

Tylko wtedy pompa ciepła była by mało używana tzn do ogrzewania w okresach przejściowych oraz do klimatyzacji ale jak by się to udało jakoś połączyć w jedną instalację pompę ciepła mogła by służyć np do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i grzania podłogówki w okresach przejściowych.

 

Problem jest tylko jak zrobić taką instalację i jak uzbroić kotłownię.

 

Znalazłem trochę informacji w necie ale to wszystko jest mało

 

Schematy z Daikinem

 

Pompy DeDetrich

 

Biwalentne systemy ogrzewania

 

Układy biwalentne cześć 2

 

Jak mi się jeszcze coś przypomni to wrzucę linka.

 

Czy to jest szalony pomysł czy da się go jakoś zrealizować. <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka ok. Co do grzejników i klimakonwektorów to powinieneś zamntować dwufunkcyjne czyli z nagrzewnica i chłodnicą, a grzejniki odpuścić. Samo podłączenie klimakonwektorów to jest najprostsze z możliwych. A co do połączenia kotłowni to trzeba by troche pomyśleć i wszystko jest do zrobienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka ok. Co do grzejników i klimakonwektorów to powinieneś zamntować dwufunkcyjne czyli z nagrzewnica i chłodnicą, a grzejniki odpuścić. Samo podłączenie klimakonwektorów to jest najprostsze z możliwych. A co do połączenia kotłowni to trzeba by troche pomyśleć i wszystko jest do zrobienia.

 

Samo podłączanie klimakonwektów nie jest skomplikowane dwie rury zasilające w systemie dwururowym plus odprowadzenie skroplin.

 

Główny problem to jak zrobić kotłownię żeby to wszystko razem chodziło tego sam nie potrafię rozgryźć.

 

Grzejniki i klimakonwektory to nie jest dobre rozwiązanie ale ze względu na koszty nie mogę sobie pozwolić na to żeby w każdym pomieszczeniu zamiast tradycyjnych grzejników zastosować grzejniki konwektorowe czyli klimakonwektory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha no i rozwązanie jest fajne ciekawe ale dość kosztowne,dobrze wykonane napewno bedzie komfortowe i w miare ekonomiczne.

 

Niestety kosztowne jest dlatego na razie przygotowałbym tylko instalację pod klimakonwektory i mam nadzieje że za kilka lat powietrzne pompy ciepła znacznie stanieją. :)

 

Zauważyliście że teraz każda firma z branży ogrzewnictwa ma w swojej ofercie pompy ciepła np. taki Danfoss i inne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

czy mozesz jeszcze raz przypomniec co chcesz osiagnąc i czyto maja byc klimakonwektory zasilane woda czy tez jako system klimatyzacji potoczna nazwa jednostek wewnetrznych czyli klimatyzator kasetonowy ,bo sa tu powazne rozbieznosci podłogówka ,kondens ,pompa i konwektory no nic sie kupy nie trzyma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię o klimatyzacji tzw potocznej ale o klimakonwektorach

 

np takich

 

Galetti

 

albo takie

 

Klimakonwektor

 

Firma Wolf znana z techniki grzewczej też ma w swojej ofercie klimakonwektory

 

Klimakonwektory Wolf

 

Strasznie mi zależy żeby ruszyć jakoś temat ale cały czas nic mi nie wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.