Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybor Pieca


konrad1977

Rekomendowane odpowiedzi

Dziekuje za informacje, kociol Taurus Bawol jest interesujacy jednak przeczytalem takze informacje ze w kotlach mozna spalac rozne materialy, interesuje mnie zwlaszcza spalanie owsa jako ze mieszkam na wsi i sadze ze ten rodzaj opalu bedzie oplacalny. Poza tym chcialbym piec z podajnikiem. Jaka jest Pana opinia na ten temat?

Mam tez pytanie dotyczace mozliwosci wspolpracy baterii slonecznej z piecem CO do ogrzewania domu jak i cieplej wody, czy jest to oplacalne na obecne koszty jnstalacji? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czyli potrzebujesz kotła uniwersalnego, tzw. wszystkopalnego

 

Ja poleciłbym ci kocioł KOSTRZEWA Warmet SDS Ceramik lub tej smej firmy Warmet 200 Ceramik

Spali Pan w obydwóch takie paliwa:

 

*drewno

* brykiet drzewny

* zrębki

* węgiel

* miał

 

Różnice między nimi są związane wyłącznie z załadunkiem opału Warmet 200 Ceramik jest ścięty

natomiast do Warmeta SDS Ceramik opał ładuję się od góry.

 

Kolejnym fajnym kociołkiem jest Logica firmy CIECHEWICZ

Jest on kotem dolnopalnym jak i grnopalnym.

 

Co do instalacji to oczywiście typu otwartego. Rury stalowe, miedziane lub z tworzywa sztucznego.

Natomiast co do kaloryferów to mogą być aluminiowe ( raczej nie zaleca się ich montażu w instalacji wykonanej z miedzi )

popularne płyty ( warunkiem uzyskania na nie gwarancji w instalacji otwartej jest napełnienie jej inhibitorem korozji )

można zainstalować żeliwne oczywiście nowej generacji ( są one jednak dość drogie )

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ponownie.

 

Co do spalania owsa to ja poleciłbym naprzykład kocioł LING DUO firmy KLIMOSZ

 

Co do kolektorów słonecznych współpracujących z kotłem.

Hmmm... Każdy ma oczywiście swoje zdanie na ten temat.

Niestety w naszym kraju okres grzewczy mija się z okresem najwyższego promieniowania słonecznego.

Okres najwyższego promieniowania słonecznego zaczyna się... powiedzmy w marcu a kończy w październiku.

Ja poleciłbym kolektory do ogrzewania ciepej wody, bardzo dobre, wygodne, tanie źródło ciepła.

 

Jednak w naszym kraju instalacje kolektorów słonecznych projektóje się do pokrycia:

 

- 70% ciepła woda

- 30% ogrzewanie

 

Aby kolektory słoneczne mogy ogrzewać dom ich powierzchnia musiała by być dość duża a co za tym idzie

duży nakład finansowy, dłuższy czas zwrotu.

 

Jadnak jest to decyzja to samodzielnego przemyślenia.

To jest tylko moja opinia na ten temat.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapoznalem sie z wszystkimi zaproponowanymi modelami piecow, ze wszystkich najbardziej interesuje mnie kociol Klimosz ling duo ze wzgledu na mozliwosc spalania wszelkiego rodzaju opalu. Interesuje mnie zwlaszcza mozliwosc ogrzewania owsem, jednak nie chce uzalezniac sie od jednego rodzaju opalu. Czy ktos zna jeszcze jakies inne kotly o podobnych parametrachktore moglbym wziasc pod uwage? Czy ktos uzywa tego modelu do spalania owsa?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli chcesz większościowo ogrzewać się zbożem to zapomnij o paleniu w kotle retortowym. Do spalania zbóż nie stosujemy "kotłów" lecz palniki. A jaśniej urządzenia które są dostosowane do spalania owsa tzn kocioł + palnik, lub dedykowany kocioł pod to paliwo. Jeśli ktoś pisze o uniwersalności zwykłego retorciaka do spalania zbóż na dużą skale to zapewniam że jest to mało wydajne rozwiązanie. Dominantem przy spalania owsa są warunki dla tego procesu. Odpowiednie napowietrzanie ( powietrze podstawowe, wtórne ich proporcje) dawki paliwa i najważniejsze tem. paleniska. Zwykła retorta nie spełnia takich założeń spali ale na pewno nie tak wydajnie jak kocioł owsiany lub palnik w dowolnym kotle. Jeśli posiadasz czas i umiejętności to zachęcam do wykonania takiego zestawu ( palnik do kotła) lub zlecenie ślusarzowi. Ewentualnie zakup. Kocioł najlepiej żeliwny i palnik owsiany. Drugi zestaw daje możliwości spalenia zborza, pestki, pelletu. Pierwszy natomiast przepali wszystko do 33 mm. W obu kotłach spalisz wszystko "ręcznie". Jak w życiu można wiele ale niewiele wiedząc można nic. Pytaj myśl czytaj i kombinuj. Ja od wielkanocy spalam mieszankę żyta z trocinami w palniku samoróbce. Jestem bardzo zadowolony. Od kwietnia do dziś poszło 800 kg żyta i 15 worków trocin świerkowych. Moim zdaniem dobry wynik. Podgrzewam CWU plus kwiecień,maj mieszkanie 150 m wieczorami ( jak zachodziła potrzeba 2-3 dni w tygodniu).

Pozdrawiam.

 

PS: Jeśli kocioł dedykowany do owsa to zdecydowanie Grandpal. ( niestety nie osiągalny cenowo jak dla mnie).

 

Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, musze przyznac ze myslalem iz bede mial troche mniejsze problemy z wyborem pieca. Wydanie rzedu 12000 na kociol specjalizujacy sie w spalaniu owsa, niestety nie moge sobie pozwolic, a wydac 8000 na kociol, ktory jeszcze trzeba przerabiac, tez mi sie podoba. OK podsumuje moje oczekiwania moze to cos pomoze: poszukuje kotla z podajnikiem, w ktorym moglbym spalac owies, oprucz tego zeby mial mozliwosc recznego zaladunku do spalania drzewa jak i wegla. Jesli mam dostosowac kociol do spalania owsa (wstawic palnik itp) to jak to zrobic - niestety nie mam duzego doswiadczenia. Moze teraz ktos ma jakas ciekawa oferte dla mnie

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.