Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Poddasza - Jakie Grzejniki?


Promilus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Poddasze w starszym (~80lat) domu, grubość ścian zewnętrznych 1,5dł. cegły (3 rzędy cegieł), nieocieplone. Sufit podwieszany G-K, izolacja 20cm wełna mineralna. Okna dachowe 8szt. 78x140 Okpol + 4x PCV. Podłoga - styropian 4 i 5 cm + wylewka ~5cm. Wysokość pomieszczeń max 2,6m ale ze względu na spadek dachu kubatura mniejsza. Pomieszczenia 3x25m2, 2x10m2, 12m2, 6m2 i łazienka z grzejnikiem łazienkowym też ~6m2. Temp. wody w instalacji 60-80stopni Celsjusza. Układ otwarty, kocioł opalany miałem 23. Rozprowadzenie będzie rurkami PP. Czy lepsze będą tzw. panele z blachy z małą pojemnością wodną czy też może grzejniki aluminiowe żeberkowe w sumie z jeszcze mniejszą. Jakiej musiałyby być mocy. Spotkałem się z przelicznikiem 100-150W/m2, ale nie jestem przekonany do takich sztywnych przeliczeń. Będę wdzięczny za wszelką pomoc, ewentualnie odesłanie do podobnego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PP nie powinny pracować z temperaturą większą niż 85 stopni - przy kotle węglowym to może być trudne do utrzymania. Wybierz PEX a nie PP. Dla instalacji otwartej IMHO lepszym wyborem są żeberka aluminiowe - mniejsze ryzyko korozji. A co do zapotrzebowania na moc to będą go determinowały ściany zewnętrzne. Mają U=3,0, zatem policz na pokój 120[W/m2] powierzchni ścian zewnętrznych plus 30[W/m2] powierzchni pokoju na straty przez strop i wentylację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za odpowiedź, zastosuję się do wytycznych odnośnie pomiaru zapotrzebowania na moc grzejników. PP wybrałem bo mam zgrzewarkę, a PEXy to chyba złączki metalowe - koszt jednak większy, ale jeśli miałoby nie dać rady to jednak zastanowię się nad tym jeszcze. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no PP stabi potrafi dosc duzo wytrzymac ale nie powinno przekraczac tych 90st ,co do grzejników to przyjmij te 100-120W/m2 pzry temp zasilanie 70st ,a to czy policzysz panelowy czy alu to juz zalezy od twojego wyboru estetyki tym bardziej ze masz kocioł stałopalny to kompletnie nie ma znaczenia ile tej wody bedzie czy 1litr czy 500l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o rodzaj grzejników to ja bym wybrał aluminiowe żeberka, a to nie ze względu na korozję czy na estetykę ale ze względu na to, że możliwość wyliczenia mocy w tym przypadku jest mało sprecyzowana, a w grzejniku aluminiowym w razie czego możemy w danym pomieszczeniu żeberek dołożyć lub odjąć , moje zdanie jak by co. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.