Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek I Schemat


owcazz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Szykuje się taka oto instalacja. Kominek ma być jedynym źródłem ogrzewania. Domek około 90m2. Rurki zaplanowane miedziane. Te odwrócone U po lewej stronie kominka to obejście otworu w drzwiach. Na piętrze po grzejniku w osobnych sypialniach. Czy rury 20 do rozgałęzienia pierwszych grzejników będą wystarczające? Do kolejnych grzejników ma być 18 a do ostatnich 15. Czy taka instalacja jest poprawna? Czegoś brakuje?

post-7940-1245101875_thumb.jpg

 

Na schemacie 2 nęci mnie aby wykorzystać możliwość podgrzewania C.W.U czy taki schemat jest poprawny? Ta jedna pompa na wejście starczy?

post-7940-1245102931_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałby to być dobry kominek aby zapewnić stałe ogrzewanie w czasie doby. Przemyśl to jeszcze. Kominek to chyba najmniej stabilne źródło ciepła. Nie mówiąc już o czystości w mieszkaniu oraz z zapewnieniem dopływu powietrza do palenia. Średnice rur w tym układzie powinny się sprawdzić bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej zimy domek był ogrzewany jedynie kozą pokojową, jakiś stary niemiecki wyrób. Nie było problemu. Mimo nieregularnego palenia. Puki co na kotłownie nie ma miejsca, gazociągu w pobliżu nie ma. A kozę chcę wymienić na kominek ze względu na niską sprawność kozy. no i miejsce którego brakuje w domku.

 

Mogę w taki sposób spokojnie poprowadzić rurki, ta jedna pąpeczka sobie poradzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do tej instalacji potrzebny jest jakiś odpowietrznik? Gdzie i w jaki sposób podłączyć napełnianie instalacji wodą, i gdzie podłączyć odpływ?

Czy rury powrotne też powinny być takiej samej grubości co zasilające? Czy też może wystarczy jedna grubość 18?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę się tylko do rys. 1. Część instalacji odpowietrzy się przez naczynie wzbiorcze. Reszta instalacji przez grzejniki. Nie ma tu zaworu mieszającego. Całość instalacji powinna pracować poprawnie. Można tu też włączyć bojler jako kolejny grzejnik, trzeba tylko pamiętać o zaworze regulacyjnym w celu wyregulowania przez niego przepływu, a także odcinającego na wypadek awarii. Uzupełnianie wody w instalacji w każdym miejscu na powrocie. Rurki 18 mm przy takim układzie wystarczą, chociaż lepiej byłoby zestopniować. Na wyjściu 28 do rozdziału lewa strona , prawa strona. potem 22 do pierwszych grzejników, potem 18 i do ostatnich grzejników 15. gałązki do grzejników 15. myślę tu o rurach miedzianych. Przy stalowych 1"od kotła do rozdziały lewa , prawa, odejście zasobnik c.w.u.,do pierwszych i drugich grzejników i zasobnika 3/4", ostatnie grzejniki 1/2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przeglądając różne schematy dotyczące umiejscowienia pompki widać dwie różne frakcje. Pompka na zasilaniu jak na moim schemacie lub pompka na powrocie. Skąd biorą się takie różnice? co będzie lepsze dla mojego schematu?

Czy warto dawać odpowietrzenie przed pompką? W instrukcji pisze iż można ją odpowietrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeoczyłem poprzednie zapytanie. Lepiej unikać automatycznego dopuszczania wody. Ubytki są niewielkie i można je dopełnić ręcznie. Przy automacie dochodzi czasami do zacięcia zaworu uzupełniającego (drobiny pływające w wodzie) i wtedy woda leci do kanalizacji lub zalewa strop.

Jeśli pompkę można odpowietrzać (odpowietrznik w korpusie), to montaż takiej pompki jest tylko w pionie (odpowietrznik u góry) i na zasilaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam po przetestowaniu kominka z płaszczem w ciągu dwóch sezonów, jako jedynego źródła grzewczego w domu. Jestem zadowolony.

Kominek kupiłem kominek Enka Nowa Sól MODEL JAKUB 15 kW podłączony jest jak na schemacie, z zachowaniem stopniowania wielkości rur. Daje on ciepło do 5 grzejników, w domu o powierzchni użytkowej jakieś 90 m, ocieplonego styropianem.

Do kominka podłączony mam sterownik tatarek Kominek Lux, który steruje mi przepustnicą powietrza z zewnątrz do kominka aby utrzymać żądaną temperaturę. A także załącza i wyłącza pompę obiegową.

Wszystko dobrze grzeje, aż za dobrze. Moc komika jest za duża, na kominku temperatura w granicach 47-52 stopni, a w domu ciepło, oj ciepło.

 

Dlatego chciałem dodać bojler C.W.U. dwu płaszczowy 120 L aby mieć coś więcej z tej niewykorzystanej mocy. Sterownik ma możliwość sterowania pompą obiegową dla C.W.U. według zadanej temperatury, można też załączyć tryb letni by grzał tylko zasobnik C.W.U.

Moje pytanie czy ten schemat podłączenia bojlera będzie prawidłowy? Czy też dobrze by było wstawić przy pampach zawory zwrotne? A może jeszcze jakoś inaczej będzie poprawnie?

Czy jak pale w tak niskich temperaturach to bardzo szkodzę kominkowi, kominowi?

Czy według tego schematy por_sch_5b.jpg podłącza się też bojlery dwu płaszczowe?

post-7940-0-51514500-1308599614_thumb.jpg

post-7940-0-51332500-1308599919_thumb.jpg

Edytowane przez owcazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.