Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Grzejników W Mieszkaniu - Czy Dobrze Dobrałem Grzejniki?


przemo1981

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem w trakcie remontu mieszkania w bloku z lat 75-80 (wielka płyta) i głównie ze względu na estetykę (jak i gabaryty) chcę wymienić grzejniki żeliwne na aluminiowe. Ze względu na opinie chcę zakupić grzejniki Fondital Solar!.

 

Oczywiście pierwsze co uczyniłem zadzwoniłem do spółdzielni w celu zorientowania się co do parametrów sieci - podano mi parametry sieci 90/70/20 oraz moce grzejników w poszczególnych pomieszczeniach (w poniższym zestawieniu).

 

Zacząłem liczyć: przyjąłem za radą 110W/m2 z czego wyszły mi moce w poszczególnych pomieszczeniach. Znając potrzebne moce musiałem przeliczyć moc jednego żebra Fondital Solar z parametrów 75/55/20 na 90/70/20 korzystając z tej instrukcji Foditala Tak dobrałem ilość żeber dla poszczególnych pomieszczeń.

ogrz.jpg

 

Zastanawia mnie rozbieżność mocy między tym co ja policzyłem a tym co mi podała spółdzielnia dla poszczególnych pomieszczeń - skąd taka różnica?? A może ja za duże grzejniki wstawiam? Czy mam dobrać ilość żeber dla mocy podanej przez spółdzielnię bez żadnych swoich obliczeń (kwestia czy przy takich mocach będzie ciepło w tych pomieszczeniach przy grzejnikach aluminiowych). Też jest ważne jak podzielnik będzie odczytywał pobrane ciepło przy tych mocniejszych grzejnikach?

 

Bedę wdzięczny za każdą radę i wskazówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy zapytałeś w spółdzielni czy zezwolą Ci na wymianę tych grzejników? Poza tym spółdzielnia ma swój własny przelicznik mocy zależny od kondygnacji, położenia pomieszczenia- jaka jego część jest przyległa do ściany ocieplonej a jaka do nieocieplonej, od wielkości okna, od tego czy przez pomieszczenie przechodzi instalacja co i t.d. Pewne znormalizowanie tych mocy daje spółdzielni możliwość względnie poprawnego opomiarowania systemu a co za tym idzie rozliczania za zużyte ciepło. Tak więc zwiększenie mocy grzejników musi bezpośrednio wiązać się ze wzrostem ceny przeliczeniowej podzielnika bo grzejnik o większej mocy w tym samym czasie wypromieniuje tyle samo energii przy odpowiednio niższej temperaturze a co za tym idzie wskazanie podzielnika będzie niższe. Proponuję porozmawiac z kimś zaufanym ze spółdzielni żeby nie było problemów przy rozliczaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy zapytałeś w spółdzielni czy zezwolą Ci na wymianę tych grzejników?

 

Dzwoniąc do nich mówiłem wprost, że chcę wymienić i potrzebuje parametry sieci by dobrać grzejniki - kobieta podała mi parametry oczywiście podkreślając, że trzeba zgłosić wymianę grzejników, by mogli zdemontować i zamontować podzielniki ciepła.

 

Tak więc zwiększenie mocy grzejników musi bezpośrednio wiązać się ze wzrostem ceny przeliczeniowej podzielnika bo grzejnik o większej mocy w tym samym czasie wypromieniuje tyle samo energii przy odpowiednio niższej temperaturze a co za tym idzie wskazanie podzielnika będzie niższe. Proponuję porozmawiac z kimś zaufanym ze spółdzielni żeby nie było problemów przy rozliczaniu.

 

I dokładnie to mnie zastanowiło, rozmawiałem ze starym inspektorem sanitarnym i domniemał, że spółdzielnia będzie musiała zmienić współczynniki przy odczycie z podzielnika. Ale swoją drogą przejdę się do spółdzielni i porozmawiam (niestety będę musiał rozmawiać oficjalnie, gdyż żadnych znajomości nie posiadam).

 

Oprócz powyższych obliczeń dorwałem 2 programy do doboru grzejników: PURMO SDG i DOG (udostępnia go convector i terma technologie) i wyszły oto takie wyniki:

purmo.jpg

W DOG'u wyliczone moce są podobne do tych co na pieszo obliczyłem, w PURMO SDG (program dokładniejszy zakładający strefę klimatyczną, jakie warunki wietrzne, ilość ścian zewnętrznych, powierzchnię okien, kondygnację) wartości mocy różnią się od liczonych ręcznie. I teraz... czemu wierzyć i pod co kupować grzejniki (oczywiście po rozmowie w spółdzielni)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jakie masz podzielniki- elektroniczne czy cieczowe bo zawory termostatyczne na grzejnikach to chyba są? Jeżeli mieszkasz w tym mieszkaniu kilka lat to pewnie wiesz w których pomieszczeniach grzejniki są prawie na ful a w których były przykręcone. Z tego można wywnioskować przybliżone zapotrzebowani na ciepło. Spółdzielnia obliczając zapotrzebowanie na ciepło musi wziąć pewien margines żeby ludzie nie marudzili a jeśli są zawory term. na grzejnikach to parametry temperaturowe i tak są inne-niższe. Proponowałbym do obliczeń przyjąć parametry 75/55/20 i z nich obliczyć moc potrzebną. 110W/m2 może trochę za dużo ale lepiej ciut przedobrzyć żeby komfort był lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Podzielniki są elektroniczne, zawory termostatyczne (danfossa jakieś najprostsze, troszkę ciężko chodzą).

 

Co do mieszkania w tym mieszkaniu; mieszkanie było wynajmowane od x lat i trudno mi jest określić jak musiały być poustawiane głowice.

 

Co do tych 110W/m2 jeśli za dużo to ile przyjąć - blok z lat 75-80 z wielkiej płyty, mieszkanie na parterze na ścianie szczytowej ocieplonej (ściany z oknami nieocieplone), pod mieszkaniem suszarnia - z doborem schodzić poniżej 100W/m2??

 

A co do liczenia dla parametrów 75/55/20 to w takim układzie wyjdzie mi więcej żeber, a jeśli będę liczył dla 75/55/20 i przyjmę 100W/m2 to ilość żeber wyjdzie prawie taka sami liczba (w dziennym będzie o 2 więcej i w roboczym o 1 żebro więcej, w pozostałych pomieszczeniach się ilość żeber nie zmieni).

 

Czy w takim układzie pozostać przy 90/70/20 a tylko zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło do 100W/m2 (czy niżej)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przelicz inaczej ,jeżeli masz stare żeberka żeliwne to przyjmij 1 żebro żeliwne ma ok 115-125 W. mnożysz waty przez ilość żeber i masz moc zainstalowaną .grzejniki alu mają po 160 W zebro ,przelicznik jest prosty ,oczywiście zaokrąglaj ilość żeber w górę .czyli 10 żeber żeliwnych = około 8 żeber alu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przelicz inaczej ,jeżeli masz stare żeberka żeliwne to przyjmij 1 żebro żeliwne ma ok 115-125 W. mnożysz waty przez ilość żeber i masz moc zainstalowaną .grzejniki alu mają po 160 W zebro ,przelicznik jest prosty ,oczywiście zaokrąglaj ilość żeber w górę .czyli 10 żeber żeliwnych = około 8 żeber alu .

to ty masz za przelicznik tych zeber ?

gdzie masz 160 wat?

max to 130wat przy parametrach 90/70/22

a najlepiej zebys załozył tyle zeber ile było i tak na podzielnikach robią na szro tak jak by ich nie było wiec niech lepiej bedzie chłodniejszy w rejonie zamontowania podzielnika ,a swoją drogą co spowodowało zeby tak dobre grzejniki wymieniac?

no chyba ze ciekną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a swoją drogą co spowodowało zeby tak dobre grzejniki wymieniac?...

... i tutaj zostałem zastrzelony... :huh: .

 

Remontuje mieszkanie w którym mam zamieszkać pod koniec sierpnia, na pierwszy ogień poszła łazienka, a w niej grzejnik, który był zamontowany nad wanną i wyglądał tak:

 

lazienka.jpg

 

Odnośnie wymiany grzejników w całym mieszkaniu zdecydowaliśmy się po wstępnym przeliczeniu kosztów, głównie ze względu wizualnych. Tak naprawdę nie zastanawiałem się nad renowacją istniejących żeliwnych. Myśląc o renowacji przypominają mi się prace w domu rodzinnym przy remontach (min malowanie grzejników żeliwnych), jednak w moim przypadku mógłbym zdemontować żeliwne, zamontować zawory powrotne by nie było więcej problemu z odkręceniem grzejników (głowice termostatyczna są zamontowane), dokładnie je wyczyścić i pomalować je odpowiednią emalią. Wtedy mógłbym także sprawdzić czy nie potrzebują one płukania z osadów. Muszę się jeszcze dokładnie zastanowić nad renowacją żeliwnych, jednak i tak prosiłbym o radę w ewentualnej wymianie na aluminiowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to cooooooooć w łazience nie wyglada jak zeliwo wiec sie nie dziwie ze chcesz juz to wymienic a co dozeber to w łazience przyjmij stara zasade ile metrów tyle zeber ,w pokojach podobnie ale mozesz zanizac w dół czyli 20 m pokoju to te 17-18 zeber alu spokojnie da rade i tyle ,powiedz jeszcze jakie masz teraz przeliczniki m/zebro i czy budynek to wielka płyta i ocieplone czy tez murowane ocieplone i zaraz cos poradzimy

o własnie doczytałem w twoim przypadku załoz tyle samo zeber ile było i bedzie dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ mieszkania w pierwszym moim poście wraz z zaznaczoną ocieploną ścianą szczytową bloku. Ściany zewnętrzne to typowa płyta betonowa, ściany działowe w mieszkaniu to gipsówki.

Ilości żeber żeliwnych w pomieszczeniach w tym momencie:

Kuchnia - 6,85m2 - 8 żeber żeliwnych

dzienny - 15,10m2 - 14 żeber żeliwnych

sypialnia - 9,10m2 - 10 żeber żeliwnych

roboczy - 6,61,2 - 10 żeber żeliwnych

 

Niestety nie zmierzyłem rozstawu podejść, ale chyba są 50, poniżej zdjęcie grzejnika w sypialni

wpokoju.jpg

 

Co do takiej samej ilości żeber aluminiowe co żeliwnych bym się zgodził, gdybym wiedział, że jedno żebro żeliwne ma 160W, bo tyle ma żebro aluminiowe Fonditala. A niestety nigdzie nie mogę znaleźć ile miały W żebra żeliwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do takiej samej ilości żeber aluminiowych co żeliwnych bym się zgodził, gdybym wiedział, że jedno żebro żeliwne ma 160W, bo tyle ma żebro aluminiowe Fonditala. A niestety nigdzie nie mogę znaleźć ile miały żebra żeliwne. I też podejrzewam, że żebra żeliwne nie mają takiej samej sprawności w oddawaniu ciepła co aluminiowe. Ale przy mniejszej liczbie żeber pozostaje znowu problem odczytu podzielnikiem... jak nie kijem to drewnem :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zebro zeliwne niezamalowane farbą ma 110-130 wat na zebro w zaleznosci od porowatości zebra ,grzejniki alu mają od 120-140max wat na zebro i z praktyki wiem ze miedzy surowym zeliwem a alu nie ma znaczacej roznicy w mocy no chyba ze na zeliwie jest 20 warstw farby to faktycznie moc mocno spada i po załozeniu alu bedzie wielka róznica ,osobisie po wielkich targach zrobiłbym tak 1do 1-1 reszte zostawiam juz do Twojej decyzji ,

a jesli juz bardzo upierasz sie zeby mieć te 155-160 Wat na żebro to polecam grzejniki Idmar typu Catalonia Gold/silwer tam ze wzgledu na wypukłośc tych grzejników i kilkanascie cm wiecej powierzchni wymiany faktycnie te 160Wat jest realne i wtedy jesli policzysz sobie te 160 dla alu i 120 dla zeliwa to wynik sam wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

włoskie grzejniki alu takich firm jak FONDITAL,FARAL,Industrie pasotti ,Ferroli itp mają moc 160-168 W dla temp 90/70/20 w zależności od wielkości radiatorów (Srednio 128 W dla temp 75/65/20)

natomiast CHINSKIE idmary mają tyle ale na papierze, przynajmiej te co widziałem to jeden wielki szajs ,prawie nie mają bocznych radiatorów ,a wydajność zależy od wielkości powierzchni oddającej ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego jakie chinskie czy okolice Poznania leżą w chinach?????????????

moze ostrów wlkp lezy w USA ?

i z tego co piszesz to chyba nie widziałes idmara tylko faktycznie jakies chinskie g.... i cos sie pomyliło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jest pod poznaniem ,i tu jest prowadzone ponad 80% produkcji przynajmniej tak było w tamtym roku jak podejmowalismy wspołprace ,i co do alu to nie mam zadnych zastzezen co do płytowych to juz inna bajka bo są normalne i marketowe tylko ze nie wiem czy marketowe to china czy polski odpad pewnie podobnie jest z alu ale sie tym zagadnieniem nigdy nie zastanawiałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem do czynienia z grzejnikami IDMAR ALU z marketu, i nie polecam ,złączki między żeberkami bardzo cieniutkie

przy skręcaniu trzeba uważać żeby nie zerwać gwintu w żeberku i do tego te silikonowe uszczelki ,beznadzieja ,odlew nie obrobiony,z pod lakieru (cieńszej warstwy już niedało się zrobić) prześwitują nierówności ,kit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

firmy zajmujące się opomiarowaniem i rozliczaniem ciepla mają w swoich bazach dane różnych rodzajów grzejników ,ale przeliczniki zależą od wydajności grzejnika ,krótszy grzejnik nie znaczy cieplejszy ,jezeli ma tą samą moc przelicznik powinien być teoretycznie taki sam , większy grzejnik = niższa temperatura ale większy przelicznik,tak więc bilans wychadzi na zero ,przynajmiej teoretycznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

ok koledzy jak już rozmowa o grzejnikach to zapytam o różnicę między grzejnikami fondital solar a serir , w cenie jest różnica około 7 zł na jednym żeberku, co do wartości cieplnej to te tańsze są wydajniejsze tak przynajmniej piszą na aukcjach. Co do wymiany grzejników to kilka lat temu wymieniałem instalacje w domu, z stali i żeliwa na aluminium. ze względu za wnęki pod parapetami dałem 1 do 1 tzn ile żeliwnych żeberek tyle aluminiowych. Co do spostrzeżeń po kilku sezonach grzewczych polecam takie rozwiązanie, przy całej inwestycji w wymianie koszt grzejników nie jest tak duży, natomiast korzyści są znaczne, nie muszę otrzymywać na piecu 80 stopni żeby ciepło było, cały czas jest 60 i starczy, radzę dobrze przemyśleć bo później w opale będzie różnica poza tym nie trzeba wyliczeń wtedy żadnych i raczej pewne ze się sprawdzi. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli chodzi o IDMAR to automatyk ma rację. Produkują grzejniki na miejscu, to co idzie na markety przyjeżdża z chin, plus druga jakość z własnej produkcji. Odlewnię mają na miejscu, w Mosinie. Byłem, widziałem osobiście więc mogę coś o tym powiedzieć. Co do mocy 186W z żebra jak to opisują, wątpię czy tyle jest, z mojego doświadczenia wynika, że jest to średnio 155-160W, jakość ok. Kolorowe grzejniki są bardzo fajne, klienci często pytają o nie. Stalówka to taka sobie klasa, ani dobre ani złe.

Co do papierów do spółdzielni, to każdy producent musi mieć niezbędne atesty, certyfikaty i aprobaty więc musisz o to poprosić sprzedawcę, aby później przedstawić to w spółdzielni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Apropo pierwszego postu autora tematu.

 

Mam mieszkanie w budynku z wielkiej płyty na parterze, jest ono po termomodernizacji. Znajduje się w środku budynku (czyt. druga klatka od końca budynku).

Mieszkanie ma wymiary 52,3m2, a łazienka ~3,63m2.

Łazienke niedawno połączyliśmy z toaletą (ze wzgledu na osobe niepelnosprawna) (układ bardzo zbliżony do tego na rysunku w pierwszym poście).

 

I pytanie: Jakiej mocy grzejnik mi przysługuje, tak normatywnie?

 

Obecnie na łazienkę posiadam grzejnik 165W. W zeszłym roku spółdzielnia informowała nas że norma na łazienke wynosi 180W.

Na toalete zas nie przysługuje grzejnik (z tym sie zgodze- tyle ze sa one polaczone i lazienka w ten sposob dostaje za malo ciepla).

Niby w tym roku niby coś sie zmieniło ale nie chcieli mi powiedziec co.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.