Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gaz Plynny Czy Wegiel


goten

Rekomendowane odpowiedzi

Po przegladnieciu masy postow na temet ogrzewania gazem plynnym, czuje sie skolowany co do kosztow. Obecnie pale piecem z energoinvest i zuzywam w zimie 5,5T groszku. Dom ocieplony ok150m2. Na piecu ustawiam 43-45 stopni i to wystarcza (Pazdziernik i marzec moge wspomagac kominkiem). Teraz musze zmienic piec i zastanawiam sie nad gazem plynnym. Pytanie jest proste (a moze nie), czy jest szansa aby zbiornik 2700l wystarczyl na sezon (piec kondensacyjny Vitodens 100 1FZ). Z gory dzieki za szczere rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Raczej nie wystarczy, bo do zbiornika 2700 l wchodzi jakies 2300, srednio na dom 150 m wychodzi jakies 2700 l, dlatego ja zdecydowalem sie na wiekszy zbiornik 4850l a wchodzi mi jakies 4200 l, piec mam Vitodens 200, zbiornik jest wieszkszy ale nie ma strachu czy wystarxczy gazu... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przegladnieciu masy postow na temet ogrzewania gazem plynnym, czuje sie skolowany co do kosztow. Obecnie pale piecem z energoinvest i zuzywam w zimie 5,5T groszku. Dom ocieplony ok150m2. Na piecu ustawiam 43-45 stopni i to wystarcza (Pazdziernik i marzec moge wspomagac kominkiem). Teraz musze zmienic piec i zastanawiam sie nad gazem plynnym. Pytanie jest proste (a moze nie), czy jest szansa aby zbiornik 2700l wystarczyl na sezon (piec kondensacyjny Vitodens 100 1FZ). Z gory dzieki za szczere rady.

 

no koszty na gazie z butli bedziesz miał nieco wieksze od wegla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witaj

 

ja zamontowałem sobie instalację Gaspolu na propan- szybko, wygodnie - sami załatwili praktycznie wszystko ( z przepisami ), podpisałem umowę na licznik elektroniczny - tzn :

 

postawili butle i gaz w niej jest ich - ja płacę na podstawie zużycia - w licznik jest wbudowany moduł gsm który przesyła im informacje o zużyciu.

 

Rachunek na maila i tak się kręci - przez lato używam tego gazu do ogrzewania wody = butla taka mała na 2700. Napełnili ją raz przy zamontowaniu ( sierpień ) i kolejny raz było w lutym chyba ( bo byli w okolicy to przy okazji - mimo że było jeszcze gazu sporo ).

 

W zeszłym roku paliłem dużo w piecu CO drzewem a gazem tylko dogrzewałem ( czujnik ) w nocy ( zwłaszcza nad ranem ) + ciepła woda.

 

Rachunki średnio 500zł dom 150m2 nieocieplony i tak :

 

Paliłem codziennie w piecu - cena metra gazu była promocyjna po 7,14 brutto a w kotłowni spędzałem masę czasu ( podkładanie, kontrola temperatury itp ).

 

Założyłem, że jeśli będę palił tylko gazem kolejny rok to rachunki już będą około 1200-1500zł miesięcznie ( bo cena gazu pójdzie w górę ).

 

I się nie pomyliłem. Z Gaspolu dostałem informację, że cena 1m gazu 9.03zł brutto - masakra.

 

Na szczęście ja się zabezpieczyłem - zainwestowałem w piec automatyczny na węgiel brunatny i zakupiłem sobie 8 ton tego węgla ( polski i czeski na próbę).

 

W tym roku zima ma mnie kosztować około 400zł /miesiąc z ciepłą wodą oraz spędzę kilka minut dziennie w kotłowni a nie kilkadziesiąt.

 

Sorki że odpowiadając na Twoje pytanie rozpisałem cały mój przypadek ale może da Tobie i innym do myślenia .... może komuś pomoże...

 

Pozdrawiam i sorki jeśli zaśmieciłem.

 

Jeszcze jedno wtrącę :

 

Gaz - czysto i wygodnie - można w ogóle nie mieć kotłowni , pomieszczenia przeznaczyć na coś innego = drogo lub bardzo drogo

 

 

Węgiel - brudno, brudno, masę pyłu, dużo popiołu, trochę trzeba przy tym popracować = tanio lub jeszcze taniej :-)

 

 

Teraz trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy mnie stać a jeśli tak to czy wolę wydać kasę w gaz czy może na inne potrzebne lub mniej potrzebne rzeczy :-)

 

Np. żonce kupimy nowy ciuszek a sobie nową plazmę ....

 

Ja wybrałem ciuchy i elektronika :) w zamian za trochę brudnej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, tez mam gas z gaspolu, ale na szczescie nie dalem sie nabrac na ta telemetrie, gas zamawiam sobie raz do roku w lato kiedy jego cena jest zasadniczo mniejsz dlatego tez zdecydowalem sie na wiekszy zbiornik 4850 L, ale za to mam tak ok 20 % taniej. Dom bardzo dobrze ocieplony, mam tez piec z podajnikiem na ekogroszek przy obecnej cenie 800 zl za tone koszty ogrzewania wychodza mi bardzo podobie, a za to przy gazie jest czysciutko i piekniutko i spokoj, przy weglu akurat zupelnie inaczej-brud i syf w kotlowni, ktory sie niesie po calym domu, i dach uwalony od sadzy, koszmar. Takze polecam gas:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przegladnieciu masy postow na temet ogrzewania gazem plynnym, czuje sie skolowany co do kosztow. Obecnie pale piecem z energoinvest i zuzywam w zimie 5,5T groszku. Dom ocieplony ok150m2. Na piecu ustawiam 43-45 stopni i to wystarcza (Pazdziernik i marzec moge wspomagac kominkiem). Teraz musze zmienic piec i zastanawiam sie nad gazem plynnym. Pytanie jest proste (a moze nie), czy jest szansa aby zbiornik 2700l wystarczyl na sezon (piec kondensacyjny Vitodens 100 1FZ). Z gory dzieki za szczere rady.

 

 

przeglądnąłem Twój post i muszę się podzielić jeszcze jedną uwagą - 43-45 stopni na picu na paliwo stałe to za mało - fachowcy jak i w

 

literaturze czytałem - 60 stopni to absolutne minimum - 70-80 optimum - taką temperature powinno się utrzymywać na piecu - a na

 

kaloryfery wówczas przez np. wymiennik płytowy można puścić 45 stopni - jak kto lubi.

 

Cały pic w tym, że przy tak niskiej temperaturze powrotu piec będzie się pocił i będzie ulegał dużo szybciej korozji. Częściej dochodzi do

 

rozszczelnienia pieca itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam, tez mam gas z gaspolu, ale na szczescie nie dalem sie nabrac na ta telemetrie, gas zamawiam sobie raz do roku w lato kiedy jego cena jest zasadniczo mniejsz dlatego tez zdecydowalem sie na wiekszy zbiornik 4850 L, ale za to mam tak ok 20 % taniej. Dom bardzo dobrze ocieplony, mam tez piec z podajnikiem na ekogroszek przy obecnej cenie 800 zl za tone koszty ogrzewania wychodza mi bardzo podobie, a za to przy gazie jest czysciutko i piekniutko i spokoj, przy weglu akurat zupelnie inaczej-brud i syf w kotlowni, ktory sie niesie po calym domu, i dach uwalony od sadzy, koszmar. Takze polecam gas:-)

 

Witam

Jestem po raz pierwszy na forum i mam dylemat . Mimo tego ,że praktycznie dzisiaj całą niedzielę siedzę i czytam na forum wszystko o ogrzewaniu to i tak do końca nie wiem co będzie dla mnie najlepsze . Kupiłem dom prawie nowy bo dwuletni. Jest w nim kotłownia i piec miałowy 20 kW . Chciałem początkowo ogrzewać dom węglem ( kostką ) ,ale po tym co czytałem na forach ( wybuchy , smród , popiół lub"rozchulanie" ) to jestem lekko przerażony. Jestem typowym blokowcem i mam problem. Dom 421,5 m3 kubatury , ściany max 29 + 15 cm styropianu + 30 cm wełny pod dachem . Dach na razie przykryty papą . CO z pompą obiegową i wentylator z nastawnikiem na piecu + bojler elektryczny na wodę 80 l ( może być oczywiście podgrzewany z pieca )

Jakie są wg Was przewidywane wielkości zużycia węgla i koszt z tym związane ?

Czy warto wziąć pod uwagę wymianę pieca na gazowy i ile kosztuje taki piec oraz dalsza instalacja ( zbiornik LPG + podłączenie ) Jakie mogą być wielkości zużycia LPG oraz koszty miesięczne z tym związane. W domu mieszkają 2 os dorosłe i dwójka dzieci . Doradźcie co wybrać

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie dom masz bardzo dobrze ocieplony. Na twoim miejscu wszedlbym w gaz jest to wygoda i komfort w porownaniu z weglem. Ale tego pieca mialowego bym sie nie pozbywal, zawsze bedziesz mial alternatywe w przypadku zwyzki cen jednego lub drugiego zrodla (sam tak mam :-)) ) Za wykonanie calej instalacji od zbiornika do pieca i do kuchni gazowej (razem oczywiscie ze zbiornikem i pyta gaspol wzial 300 zeta, ale podpisujesz umowe ze odbierzesz 13 tys litrow gazu na czas nieokreslony wiec nie musisz sie z tym spieszyc, dom taki ok 150 m kw zuzywa w ciagu roku jakies 2700 litrow czyli umowa trwa jakies 5-6 lat, ale mozesz odebrac te te litry i w ciagu 10 lat nie ma problemu, takze jest elastycznie i to jest dobre, jezeli nie chcesz takiej umowy to koszty instalacji ok 4-5 tysi . Ja generalnie jestem zadowolony i jak pomysle sobie ze mialbym teraz w lato zeby miec cieplo wode palic tym smierdzielem, czyszcic go, wyzucac popiol to az mnie trzesie na sama mysl....:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

chciałbym dodać że palę ( będę palił ) węglem brunatnym - groszkiem brunatnym gdzie cena tony od 115zł do 380zł ( w zależności od jakości, pochodzenia itp. )

 

Piec w moim przypadku to Carborobot - jego konstrukcja raczej wyklucza wybuchy ( jak to może mieć miejsce w miałowym )

 

Nie dałem się nabrać na telemetrię w Gaspolu bo mi to odpowiada - latem zużywam gaz do ciepłej wody i gotowania - średnio 100-120zł latem.

 

A w zimie odpalam Carborobota z bojlerem wodnym i zapominam o gazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jakie bede twoje wrazenie z palenia weglem brunatnym, z tego co wiem z doswiadczenia innych to nie jest rozowo, kupa popiolu i sadzy wszedzie, wieksze spalanie bo mniejsza kalorycznosci, no i sporo problemow z samym jego paleniem, ale zycze powodzenia, napisz z czasem o soich doswiadczeniach w tym temacie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.