Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem po rozbudowaniu starej instalacji CO


tomrek

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek kilka słów w czym problem, opiszę wszystko w miarę dokładnie, może to pomóc w rozwiązaniu problemu. Posiadam starą instalację grzewczą w domu 180 m2 piec węglowy, grzejniki żeberkowe, rury przy piecu 2 cale, pompka zamontowana na powrocie bezpośrednio przy piecu (ciągle pracuje na trzecim biegu - 110W), 4 piony z odpowietrznikami na wysokości zbiorniczka wyrównawczego. Po dobudowaniu werandy wraz z pokojem na pierwszym piętrze konieczna była mała rozbudowa instalacji (piąty pion, nowe grzejniki purmo z odpowietrzaniem przy grzejniku). Problem dotyczy właśnie tej nowej części. Dodam, że w dobudowanej części wykonana został instalacja w plastiku o śr. 22 z bezpośrednim dołączeniem do głównej rury zasilającej o przekroju 2 cale. Przeważnie grzejniki nie grzeją, sporadycznie grzeją do połowy przy wysokiej temperaturze na piecu. Stara część instalacji sprawuje się bez zarzutu (także grawitacja).

Myślę, że problem leży w dużej różnicy przekrojów rur, pompka przepycha ciepłą wodę po najmniejszej linii oporu, czyli po rurach o większym przekroju. Jeszcze wczoraj próbowałem coś zmienić, wiązało się to z wycięciem ok. 3,5m rur plastikowych i wstawienie w to miejsce rury ocynkowanej 1 cal. Dotyczy to odcinka łączenia starej instalacji z nową. Niestety nic nie pomogło nadal całe ciśnienie rozchodzi się po starej części.

Moje pytanie jest następujące. Czy pomoże wstawienie dodatkowej pompki, która by wymuszała obieg w nowej części instalacji i czy to zrobić na powrocie czy na zasilaniu?

Za porady i dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma cudów, sam pisałeś, że woda plynie po najmniejszym oporze. Jesteś na miejscu, Tobie najlatwiej przeanalizowac

całość . Po każdej przeróbce instalacja CO wymaga regulacji (dostrojenia)- dokręcenia lub odkręcenia zaworów.

 

Nie popełniłeś po drodze jakiegoś syfonu (kolanka) ? Odpowietrzyłeś porządnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączone są dwa grzejniki parter i piętro, średnica rurki oczywiście 20. Jeżeli chodzi o system montażu nie potrafię określić ze względu na to że się nie znam, może spróbuję opisać. Fachowiec, który to robił rozdzielił zasilanie przed wejściem do pierwszego grzejnika kierując drugą nitkę na piętro, gdzie woda w grzejniku zawraca do powrotnej rurki. Odpowietrzanie tego pionu odbywa się tylko poprzez odpowietrzniki w grzejniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego zatem przyczyna jest po stronie średnic rur. Rura, z której masz wykonany nowy pion to ( z tego co napisałeś - najprawdopodobniej ) aluplast, alupex, pexal itp. nazwy. Nie masz szans na grawitacyjną pracę tej części instalacji. Problem tkwi w złączkach użytych do łączeń tej rury - trójnikach, kolankach i samych złączkach z gwintem wewn lub zewn. To są tak małe średnice, że grawitacyjnie po prostu " nie pójdzie ". Rozwiązaniem Twojego problemu - pod warunkiem, że już zrobiłeś i sprawdziłeś wszystko, co pisał ci Heso - wymiana tych rurek na stal lub miedz o odpowiednich średnicach albo zainstalowanie pompki tylko na ten pion.

 

Instalatorom bardzo latwo się proponuje klientom ten system montażu. Prosty, stosunkowo tani, szybko się robi. Tylko co dalej? Na pewno dzwonileś do tego swojego fachmana. Co ci powiedział jak mu przedstawileś jaki masz z tym problem?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.